reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Finanse > Rachunkowość budżetowa > Wartość początkowa pojazdu przeznaczonego do przewozu osób niepełnosprawnych

Wartość początkowa pojazdu przeznaczonego do przewozu osób niepełnosprawnych

Dom pomocy społecznej nabył nowy (nigdy wcześniej nierejestrowany) samochód, przeznaczony do przewozu osób niepełnosprawnych. Czy w wartości początkowej tego pojazdu należy uwzględnić koszty jego rejestracji (dowodu rejestracyjnego, tablic rejestracyjnych)?

Tak, koszty rejestracji pojazdu samochodowego powinny zostać uwzględnione w jego wartości początkowej.

Za środki trwałe, według definicji zawartej w art. 3 ust. 1 pkt 15 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości (dalej: uor), uznaje się rzeczowe aktywa trwałe i zrównane z nimi, o przewidywanym okresie użyteczności dłuższym niż rok, kompletne, zdatne do użytku i przeznaczone na potrzeby jednostki (w tym w szczególności środki transportu). W przypadku samochodu przeznaczonego do przewozu osób niepełnosprawnych, aby dom pomocy społecznej (dalej: DPS) mógł użytkować go zgodnie z przeznaczeniem, musi on najpierw zostać dopuszczony do ruchu drogowego. Dopuszczenie do ruchu drogowego pojazdu samochodowego wymaga jego zarejestrowania (potwierdzanego dowodem rejestracyjnym) i zaopatrzenia go w zalegalizowane tablice rejestracyjne i nalepkę kontrolną (art. 71 ust. 1 i 2 ustawy z 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym). Czynności te podlegają obowiązkowym opłatom.

Zobacz również: Definicja „należności” w jednostkach pomocy społecznej

Środki trwałe wycenia się według ceny nabycia, czyli inaczej – ceny zakupu składnika aktywów obejmującej kwotę należną sprzedającemu, bez podlegających odliczeniu podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowego oraz powiększonej o koszty bezpośrednio związane z zakupem i przystosowaniem składnika aktywów do stanu zdatnego do używania, łącznie z kosztami transportu, jak też załadunku, wyładunku, składowania lub wprowadzenia do obrotu, a obniżonej o rabaty, opusty, inne podobne zmniejszenia i odzyski (art. 28 ust. 1 pkt 1 i ust. 2 uor):

Podstawy prawne

● art. 3 ust. 1 pkt 15, art. 28 ust. 1 pkt 1 i ust. 2 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości (j.t. Dz.U. z 2013 r. poz. 330; ost.zm. Dz.U. z 2013 r. poz. 613)

● art. 71 ust. 1 i 2 ustawy z 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym (j.t. Dz.U. z 2012 r. poz. 1137; ost.zm. Dz.U. z 2013 r. poz. 700)

Polecamy serwis: Opieka społeczna

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

magister administracji, były wieloletni inspektor kontroli gospodarki finansowej w regionalnej izbie obrachunkowej, autor licznych publikacji

Źródło:

Rachunkowość Budżetowa

Zdjęcia

Wartość początkowa pojazdu przeznaczonego do przewozu osób niepełnosprawnych.
Wartość początkowa pojazdu przeznaczonego do przewozu osób niepełnosprawnych.

Gorące tematy dla biur rachunkowych. Poradnik Gazety Prawnej 9/202039.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Krajowy System Usług

(KSU)

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama