reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Finanse > Zamówienia publiczne > Rewolucja w zamówieniach publicznych

Rewolucja w zamówieniach publicznych

15 października 2019 r. Prezydent podpisał nową ustawę Prawo zamówień publicznych (Pzp). Głównym  celem nowych przepisów jest zwiększenie efektywności i konkurencyjności systemu zamówień publicznych.

1 stycznia 2021 r. wejdą w życie nowe akty prawne regulujące rynek zamówień publicznych w Polsce: ustawa Prawo zamówień publicznych oraz przepisy wprowadzające ustawę Prawo zamówień publicznych.

Kluczowe propozycje nowej ustawy

Ustawa Pzp  wprowadzi m.in. procedurę podstawową, katalog klauzul abuzywnych, zasady waloryzacji wynagrodzenia i postępowanie koncyliacyjne na etapie realizacji umowy.

Dodatkowo ustawodawca dokonał istotnych zmian w sposobie prowadzenia postępowań o wartości poniżej progów unijnych oraz wprowadził nową kategorię i zasady udzielania zamówień w progu bagatelności (o wartości 50 -130 tys. zł netto).

Nowe Prawo zamówień publicznych ma także usprawnić postępowanie skargowe na orzeczenia Krajowej Izby Odwoławczej. Orzekać będą składy 3-osobowe. Nastąpi też obniżka opłaty od skargi na orzeczenie KIO (dziś jest to pięciokrotność opłaty wniesionej do KIO, a ma być trzykrotność). Z 7 do 14 dni wydłuży się termin na wniesienie skargi. Ustawa także zakłada wyznaczenie jednego sądu ds. zamówień publicznych. Miałby nim być Sąd Okręgowy w Warszawie. Wraz ze zmianami dot. KIO będzie to realne narzędzie do uzyskania przewidywalnych rozstrzygnięć.

Ustawa przewiduje również wzmocnienie roli Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych w przygotowywaniu i propagowaniu dobrych praktyk i wzorów dokumentów, które mają wspierać zamawiających. Prezes Urzędu będzie również publikował postanowienia umowne sprzeczne z zasadami wskazanymi w PZP oraz wyjaśniał wątpliwości interpretacyjne np. u organów kontroli.

Jak się przygotować do nadchodzących zmian?

Z uwagi na znaczenie proponowanych przez ustawę Pzp rozwiązań, został przewidziany długi okres vacatio legis, by uczestnicy rynku mieli czas na przygotowania i zaznajomienie się z nowymi przepisami. Nowe przepisy wymagać będą od jednostek zamawiających odmiennego sposobu kontraktowania zamówień publicznych oraz istotnych zmian w  dotychczasowych praktykach zakupowych.

Mając na względzie istotny charakter proponowanych przez Pzp zmian zapraszamy na praktyczne warsztaty: Rewolucja w zamówieniach publicznych (w dniach: 23-24.01.2020), które poprowadzi ekspert - Adam Wiktorowski. Prelegent jest ekspertem z dziedziny zamówień publicznych z wieloletnim doświadczeniem w procesie udzielania zamówień publicznych. Warsztaty skierowane są przede wszystkim do pracowników jednostek zobligowanych do stosowania ustawy Prawo zamówień publicznych. Patronat nad wydarzeniem objął portal INFOR.PL.

Szczegóły i rejestracja http://ideoria.pl/szkolenia/rewolucja-w-zamowieniach-publicznych/

Przyg. A.Bartnicka

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

RT Tax Poland

Założona w 2000 roku firma jest obecnie jednym ze światowych liderów. Oferuje usługi zwrotu podatku dla osób, które pracowały za granicą. RT Tax posiada około 400 przedstawicielstw w 40 krajach na całym świecie.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama