REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Polisy na sprzęt elektroniczny w gminie

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Marcin Jaworski

REKLAMA


Polisy na sprzęt elektroniczny, tak jak w przypadku jednostek samorządu terytorialnego, są dostosowane pod wymogów jego posiadaczy i uwzględniają jego specyfikę. Nie oznacza to jednak, że nie warto ich zmodyfikować, wprowadzając odpowiednie klauzule.

Ubezpieczenie sprzętu elektronicznego powinno być nieodłącznym elementem programu ubezpieczeniowego gminy. Owszem istnieje możliwość objęcia komputerów ochroną w ramach ubezpieczeń od ognia i innych zdarzeń losowych, oraz od kradzieży. Będzie to jednak nie do końca właściwe rozwiązanie. Chodzi tu przede wszystkim o tzw. szkody elektryczne. Standardowo ubezpieczenie od ognia i innych zdarzeń losowych chroni bowiem przed uderzeniem pioruna, ale nie przed tzw. przepięciem, co zdarza się najczęściej. W uproszczeniu chodzi o to, że w ubezpieczeniu ogniowym, żeby dostać odszkodowanie za zniszczony sprzęt, piorun musi trafić dokładnie w komputer. Jeśli wyładowanie atmosferyczne spowoduje wzrost napięcia, nici z odszkodowania. Taka ochronę dla tylko specjalna polisa ubezpieczenia sprzętu elektronicznego. Zadziała ona nie tylko w takim przypadku, ale też wtedy, gdy np. spadek czy wzrost napięcia to efekt błędu po stronie dostarczyciela energii.

RYZYKA SPECYFICZNE DLA POLIS SPRZĘTU ELEKTRONICZNEGO

n Szkody elektryczne wynikające ze zwarcia lub spięcia.

n Następstwa niewłaściwych parametrów prądu elektrycznego.

n Wadliwa obsługa.

n Niewłaściwe użytkowanie (np. upuszczenie).

n Wady materiałowe.

Dlatego warto - mimo wyższych kosztów takiego programu - wyłączyć sprzęt elektroniczny z zakresu ubezpieczenia od ognia i innych zdarzeń losowych oraz od kradzieży, a objąć go właśnie taką specjalną polisą. Przy czym ta reguła dotyczy sprzętu nie starszego niż 5-7 lat, bo tylko taki towarzystwa zgadzają się ubezpieczać na takich warunkach. Pozostałe kategorie sprzętu trzeba ubezpieczać na standardowych warunkach ubezpieczenia od ognia i innych zdarzeń losowych oraz kradzieży. Trzeba tylko pamiętać, żeby dodać wtedy tzw. klauzulę przepięć, żeby mieć objęte polisą także opisane powyżej szkody wynikające z działania pioruna. Będzie to jednak gorsza ochrona, bo brak m.in. odpowiedzialności z tytułu wadliwej obsługi czy upuszczenia sprzętu lub jego wad materiałowych, które są objęte ubezpieczeniem sprzętu elektronicznego.

Od wszystkich ryzyk

Podstawową zaletą polisy sprzętu elektronicznego jest to, że jest ona oparta na formule all risk, czyli od wszystkich ryzyk. Oznacza to, że ochroną są objęte wszystkie ryzyka, które nie zostały wyraźnie wyłączone zapisach umowy. To dokładnie odwrotnie niż w standardowej polisie na bazie ryzyk nazwanych (na takiej zawierane są najczęściej polisy ogniowe), gdzie towarzystwo odpowiada tylko za szkody wyraźnie wymienione w umowie. Przy czym przewaga tej formuły nie wynika z szerszego zakresu ubezpieczenia, ale ułatwień w ewentualnym dochodzeniu roszczeń.

Polisa na bazie all risk wprowadza bowiem tzw. domniemanie istnienia ochrony ubezpieczeniowej. Jeśli więc spalił się komputer, to klient stwierdziwszy taki fakt, po prostu zgłasza szkodę. To na ubezpieczycieli leży ciężar dowodzenia, że przyczyna tego zdarzenia została wyłączona w zapisach umowy i jako taka nie jest objęta ochroną.

Ważne wartości

Ubezpieczenie sprzętu elektronicznego ma jeszcze tę specyfikę, że tu standardem jest ustalanie sum ubezpieczenia według wartości odtworzeniowej lub księgowej brutto. Paradoksalnie, przy sprzęcie elektronicznym wartość księgowa brutto jest często wyższa niż odtworzeniowa. To dokładnie odwrotnie niż w przypadku innych kategorii mienia. Dzieje się tak, gdyż sprzęt elektroniczny tanieje szybciej niż jest on amortyzowany i efekt jest taki, że w księgach jest on wart więcej, niż wynosi koszt jego odkupienia na rynku.

Odmienność tego rodzaju polis widać też w podejściu towarzystw do stosowania franszyz. Jak już pisaliśmy w poprzednich odcinkach tego cyklu, przy ubezpieczeniach od ognia i innych żywiołów lub kradzieży nie ma problemu z ich zniesieniem.

W ubezpieczeniach sprzętu elektronicznego bardzo trudno jest uzyskać zniesienie franszyz, które wynoszą zwykle 5 do 10 proc. sumy ubezpieczenia. Wynika to z odmiennej konstrukcji polisy sprzętu elektronicznego, która zakłada przecież m.in. odpowiedzialność towarzystwa za błąd w obsłudze. Przyjęcie pełnej odpowiedzialności oznaczałoby dla ubezpieczyciela konieczność płacenia nawet za niefrasobliwość osób obsługujących sprzęt. Z drugiej strony, nie dawałoby to możliwości dyscyplinowania pracowników, którzy nie musieliby dbać o sprzęt, bo ubezpieczyciel i tak zapłaci. Stąd ewentualne wyłączenie franszyz choć możliwe, jest drogie.

Kluczowa szybkość

Mimo że ubezpieczenie sprzętu elektronicznego jest już skrojone pod jego specyfikę, to jednak i tutaj można pomyśleć o innych dodatkowych klauzulach, które powinny zmodyfikować standardowe zapisy.

W dzisiejszych czasach, kiedy instytucja pozbawiona komputerów czy innego sprzętu elektronicznego jest praktycznie sparaliżowana, warto włączyć do umowy tzw. klauzulę szybkiej likwidacji szkód. Chodzi o to, żeby ubezpieczyciel zobowiązał się, że pokryje wszelkie koszty związane z ekspresowym naprawieniem szkód i zgodzi się na uproszczoną procedurę ich likwidacji. Trzeba więc zapisać, że w przypadku awarii wymienionych kategorii mienia, których przywrócenie do pracy jest niezbędne do normalnego działania jednostki (np. centrala telefoniczna, serwer, komputery kluczowych pracowników itp.), nie trzeba czekać na oględziny z zakładu ubezpieczeniowego. Trzeba tylko zawiadomić towarzystwo o szkodzie, a potem sporządzić protokół opisujący przyczynę zdarzenia i rozmiary szkody. Potem od razu można przystąpić do naprawy sprzętu. Po usunięciu usterki trzeba opisać sposób naprawy i do tego dokumentu dołączyć fakturę. W odniesieniu do sprzętu, którego działanie nie jest kluczowe dla funkcjonowania placówki, warto z kolei skrócić termin oględzin (niektóre towarzystwa dają sobie na to nawet tydzień) do dwóch dni od zgłoszenia szkody. Jeśli w tym terminie nie pojawi się specjalista z towarzystwa, można przystąpić do likwidacji szkody na opisanych już zasadach.

JAKIE KLAUZULE DODATKOWE W UBEZPIECZENIU SPRZĘTU ELEKTRONICZNEGO

n Zniesienie franszyzy redukcyjnej.

n Brak wyłączenia odpowiedzialności za szkody powstałe wskutek strajków, zamieszek i rozruchów oraz wskutek aktów terroryzmu.

n Włączenie kradzieży zwykłej (np. gdy komputer ginie z biurka w czasie dnia pracy).

n Przyjęcie klauzuli tymczasowego magazynowania.

n Przyjęcie klauzuli ubezpieczenia od daty dostawy sprzętu (a nie jego montażu).

n Przyjęcie klauzuli szybkiej likwidacji szkód.

Uwaga! Proponowane uwagi mają charakter przykładowy. W przypadku dużego znaczenia ważnych dla działania samorządu urządzeń elektrycznych można przyznać więcej punktów przy ostatniej pozycji. Klauzule, które można uznać za obligatoryjne, zostały wymienione w poprzednich materiałach z tego cyklu.

MARCIN JAWORSKI

marcin.jaworski@infor.pl

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Odwołanie od decyzji administracyjnej. Najważniejsze informacje

Wiele życiowych spraw załatwianych jest decyzją administracyjną. Może to być np. zameldowanie na pobyt stały lub czasowy, przyznanie lub odmowa zasiłku rodzinnego, cofnięcie świadczeń z MOPS, przyjęcie lub nieprzyjęcie dziecka do przedszkola albo szkoły, określenie wysokości podatku od nieruchomości, pozwolenie na budowę, zajęcie pasa drogowego, zasiłków z tytułu choroby i macierzyństwa, świadczeń z ubezpieczeń społecznych.

Coraz więcej Polaków regularnie podróżuje koleją. Dokąd i jak często jeździmy pociągiem?

Kolej w Polsce przeżywa rozkwit – w ubiegłym roku odnotowano rekordową liczbę przejazdów. Aż 45% Polaków deklaruje sympatię do tego środka transportu, szczególnie młodzi (16–24 lata) i mieszkańcy Pomorza, którzy podróżują średnio 33 razy rocznie. Jaka jest najczęściej uczęszczana trasa? W jakie dni Polacy najczęściej kupują bilety? Jaki rodzaj pociągu preferują?

Renta wdowia. 320 tys. osób już otrzymało świadczenia. Sprawdź, czy też możesz dostać

Już 320 tys. osób otrzymało świadczenia w ramach renty wdowiej z ZUS. Wnioski nadal można składać. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że dzięki rencie wdowiej świadczeniobiorcy zyskają średnio 358,27 zł.

Próg zaostrzony z 50 proc. do 25 proc. Nowe przepisy MEN zmieniają wszystko w szkołach

Istotne zmiany przepisów dla uczniów zakłada nowy projekt Ministerstwa Edukacji Narodowej, który został już skierowany do konsultacji. Będą surowsze zasady w szkołach. Projekt zakłada m.in., że uczeń nie będzie klasyfikowany z jednego, kilku albo wszystkich przedmiotów, gdy przekroczy próg 25 proc. nieobecności nieusprawiedliwionej.

REKLAMA

Od marzeń do nauki – po co naprawdę Sławosz Uznański – Wiśniewski poleciał w kosmos?

Śledzimy media społecznościowe, zdjęcia Ziemi z orbity i codzienne relacje Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Ale za tą medialną euforią kryje się znacznie więcej niż symboliczny gest. Co z tego lotu wynika dla Polski? Jakie są realne, wymierne korzyści dla gospodarki, nauki i przemysłu?

Pensje w samorządach z wyrównaniem. Czy również dla byłych pracowników?

Nowelizacja rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych zaczęła obowiązywać od 14 czerwca 2025 r. Nowe stawki wynagrodzeń będą należne pracownikom z wyrównaniem od 1 marca 2025 r.

Stacje hydrologiczne odnotowują rekordy dobowego opadu deszczu. Ulewy w całym kraju

Aż jedenaście stacji hydrologicznych zanotowało opad dobowy wyższy niż dotychczasowa maksymalna suma dobowa - wynika z danych Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Dwukrotnie wyższy poziom odnotowano na trzech stacjach, na jednej - trzykrotnie wyższy.

„Jak mogliśmy do tego dopuścić?” – dramatyczny stan zdrowia dzieci w jednym z najbogatszych krajów

W ostatnich latach znacznie pogorszył się stan zdrowia dzieci w jednym z najbogatszych krajów świata. Z najnowszego raportu wynika, że najmłodsi chorują i umierają tam częściej niż ich rówieśnicy w innych wysoko rozwiniętych państwach. Główne przyczyny to wypadki, przemoc i choroby cywilizacyjne, ale nie tylko.

REKLAMA

Patrz na skład! Ogólnopolska kampania o świadomej suplementacji

Jak często poświęcamy chwilę, by sprawdzić skład na etykiecie? Kampania „Patrz na skład” zachęca do zastanowienia się nad naszymi codziennymi decyzjami i promuje świadome podejście do suplementacji.

Segregacja odpadów to za mało. Ekspert: "Najlepsze śmieci to te, które nigdy nie powstały"

Dlaczego recykling nie wystarczy? Jakie błędy popełniamy w gospodarowaniu bioodpadami? I co musi się zmienić, by Polska była gotowa na gospodarkę obiegu zamkniętego? O tym wszystkim opowiada Michał Paca – ekspert ds. gospodarki odpadami i zrównoważonego rozwoju.

REKLAMA