REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

ESG w sektorze publicznym

Paweł Bronisław Ludwiczak
Radca prawny, specjalizujący się w tematach związanych z obsługą prawną przedsiębiorców, prawem korporacyjnym, zamówieniami in house, publicznym transportem zbiorowym i Compliance.
ESG w sektorze publicznym
ESG w sektorze publicznym
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

ESG w sektorze publicznym. Gdy mówi się o biznesie, równie często jak o CSR (społeczna odpowiedzialność biznesu), mówi się ostatnio o ESG. Chciałbym jasno powiedzieć, że w sektorze publicznym (państwowym i samorządowym) też powinniśmy mówić o ESG, tak jak już dziś zaczynamy mówić o Compliance, czy CSR w sektorze publicznym.

Co oznacza skrót ESG?

ESG to akronim używany od 2005 r., od Environmental, Social Responsibility i Corporate Governance. Po Polsku nazywany teżKryteriami zrównoważonego i odpowiedzialnego rozwoju”.

REKLAMA

Environmental to po polsku środowisko – w tym zakresie badamy strategię i politykę środowiskową. To jak podmiot wywiązuje się z zasad odpowiedzialności i troski i środowisko, w tym katastrofę klimatyczną.

REKLAMA

Social Responsibility to po polsku społeczna odpowiedzialność – w tym zakresie badamy relacje ze wszystkimi interesariuszami. Patrzymy jak podmiot traktuje swych pracowników, kontrahentów, klientów oraz lokalne społeczności itd. Jak wygląda polityka jakości, polityka informacyjna, jego transparentność.

Corporate Governance to po polsku Ład korporacyjny – w tym zakresie badamy strukturę organizacyjną podmiotu, kwestie nadzoru właścicielskiego, kwestie zarządcze w tym niezależności decyzyjnej. Respektowanie praw udziałowców. Wykonywanie obowiązków informacyjnych. Ale też kwestie wynagradzania czy antykorupcji.

Dlaczego powstała idea ESG?

W wyniku ewolucji kultury, w tym rynku kapitałowego zrozumiano, że przedsiębiorstwa nie mogą troszczyć się tylko o swój interes ekonomiczny. Kierowanie się przez firmy tylko chciwością i zasadą liczy się tu i teraz przynosi straty społeczeństwom, środowisku ale i nie jest najlepszym rozwiązaniem i dla samych przedsiębiorców.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dlatego zaczęło się wymagać od biznesu by zaczął przynosić korzyści wszystkim interesariuszom, społecznością lokalnym i środowisku. Aby to nadzorować od lat rozszerza się obowiązki raportowania pozafinansowego.

Co ma wspólnego ESG i Compliance?

Po pierwsze nie da spełniać wymogów ESG nie będąc jednocześnie zgodnym z obowiązującymi przepisami i zasadami etycznymi. Aby spełnić kryteria ESG trzeba być Compliance.

Po drugie warunki wdrożenia ESG są takie same jak warunki wdrożenia Compliance. Przywództwo (tone at the top), komunikacja itd.

Po trzecie i ESG i Compliance zajmują się zarządzaniem ryzykami i wykorzystywaniem szans.

Co oznacza ESG np. samorządzie terytorialnym?

ESG w samorządzie terytorialnym to:

  1. w zakresie środowiska – niskoemisyjny transport publiczny, oczyszczalnie ścieków, dbanie o czyste powietrze, plany zagospodarowania przestrzennego uwzględniające ochronę środowiska, zarządzanie odpadami itd.,
  2. w społecznej odpowiedzialności – angażowanie obywateli w realizację projektów, budżety obywatelskie, kreowanie dobrych praktyk w zatrudnianiu, inteligentne miasta, służba zdrowia itp.
  3. w zakresie ładu korporacyjnego – zrównoważone finansowanie, nadzór właścicielski nad spółkami komunalnymi, różnorodność w składzie zarządów, walka z korupcją, transparentność itd.

Czy ESG ma wymiar finansowy?

REKLAMA

Zdecydowanie tak. Spełniając warunki ESG mamy szansę obniżyć koszty finansowe i bardziej efektywnie zarządzać budżetami. Z drugiej strony nie spełniając kryteriów ESG już dziś możemy mieć problem ze znalezieniem źródeł finansowania.

Zwracam też uwagę, że Europejski Zielony Ład stanowi element strategii wdrożenia ESG w całej Unii Europejskiej. Nacisk położono na walkę ze zmianą klimatu i degradacją środowiska, ale ma to realny finansowy wymiar – miliardy euro na wsparcie finansowe i pomoc techniczną. To szansa dla biznesu ale i dla samorządów by:

  1. zainwestować w technologie przyjazne dla środowiska,
  2. wesprzeć innowacje przemysłowe (co oznacza m.in. nowe miejsca pracy),
  3. wprowadzić czystsze, tańsze i zdrowsze formy transportu prywatnego i publicznego,
  4. obniżyć emisyjność sektora energii,
  5. zapewnić większą efektywność energetyczną budynków itd.

ESG to szansa na lepszy biznes ale i na lepszą administrację.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Będą pieniądze na budowę i przystosowanie schronów. Nawet 6 mld zł rocznie

Szef MSWiA Tomasz Siemoniak poinformował, że ok. 6 mld zł rocznie będzie przeznaczonych na budowę i przystosowanie schronów w samorządach. Niebawem na ten cel zostanie przekazanych 0,15 pkt proc. PKB.

Znów rekord odprawionych pasażerów z Lotniska Chopina. Dokąd latamy najczęściej?

W ciągu 10 miesięcy Lotnisko Chopina odprawiło ponad 18 mln pasażerów. Tylko w październiku Okęcie odprawiło blisko 1,9 mln podróżnych. Najwięcej osób podróżowało w niedzielę, 6 października – 68 tys. 883.

Rośnie liczba ubezpieczonych cudzoziemców. Na koniec października było ich 1 mln 191 tys. [Dane ZUS]

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował o wzroście liczby ubezpieczonych cudzoziemców. Jak wynika z najnowszych danych ZUS, na koniec października 2024 r. do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 191 tys. cudzoziemców.

MEN: Jest 27 000 nauczycieli religii. 45% poradzi sobie z ograniczeniem godzin religii z 2 do 1 tygodniowo [Wykaz]

MEN podał informacje o liczbie katechetów w Polsce (w tym liczbę katechetów mających uprawnienia do nauki innego przedmiotu). Przeszło 27 000 nauczycieli wiąże swoje zajęcia zawodowe z nauczaniem religii. I taka jest liczba osób, które z niepokojem czekają na ostateczny kształt lekcji religii. Czy min. Barbarze Nowackiej uda się redukcja liczby godzin religii z 2 do 1 tygodniowo? Czy za drugą godzinę odbywającą się np. w salkach katechetycznych rząd wypłaci wynagrodzenia katechetom? Na ogólną liczbą 27 000 katechetów uczyć innego przedmiotu niż religia może 12 304 nauczycieli. 

REKLAMA

W Sejmie: Dla krwiodawców nie 2 a 3 dni wolne od pracy. Państwo przejmuje koszt wynagrodzeń [Przykład]

W Sejmie propozycja: Nowy dzień wolny. I to państwo płaci za trzy dni wolnego od pracy dla krwiodawców. Od razu trzeba ocenić szansę na nowelizację przepisów na zerową, ale zobaczmy jak wyglądałyby przepisie po zmianie. I które trzeba zmienić. Może się kiedyś uda?

Szkoły nauczą dzieci odróżniania prawdy od manipulacji. Zmiany w systemie edukacyjnym w celu lepszego wykorzystania narzędzi cyfrowych

Do 2035 r. Polska ma zdrożyć jeden z kamieni milowych KPO - Politykę Cyfrowej Transformacji Edukacji. Chodzi m.in. o przemodelowanie kształcenia tak, by uczyć dzieci odróżniania prawdy od manipulacji, weryfikowania źródeł i korzystania z nich, a także mądrego używania narzędzi sztucznej inteligencji.

Będzie zmiana zasad sporządzania sprawozdań budżetowych. Projekt rozporządzenia w sprawie sprawozdawczości budżetowej

Projektowane nowe rozporządzenie w sprawie sprawozdawczości budżetowej ma dostosować obecne zasady sporządzania sprawozdań do nowej ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Projekt zawiera m.in. nowe wzory i instrukcje sporządzania sprawozdań składanych przez JST.

Młodzieżowe Słowo Roku 2024. Znamy finałową dwudziestkę plebiscytu

Na liście 20 słów w plebiscycie na Młodzieżowe Słowo Roku 2024 znalazły się m.in. "aura", "skibidi", "yapping", "czemó" i "womp womp". Organizatorem plebiscytu jest Wydawnictwo Naukowe PWN.

REKLAMA

Młodzieżowe Słowo Roku 2024: finałowa 20-ka. Co znaczą te słowa? Można już głosować

Pierwszy etap dziewiątego plebiscytu PWN – Młodzieżowe Słowo Roku – jest już za nami! Dzięki zaangażowaniu głosujących do plebiscytowej bazy trafiło tysiące ciekawych słów i wyrażeń, spośród których Jury wyłoniło finałową dwudziestkę. Teraz czas na kolejną rundę – można już głosować na swoje ulubione słowo! Organizator plebiscytu, Wydawnictwo Naukowe PWN, czeka na głosy tylko do 30 listopada. Już niebawem przekonamy się, które słowo zostanie tym SZCZEGÓLNYM dla współczesnej, młodzieżowej polszczyzny.

Rolnicy protestują przeciwko umowie UE-Mercosur: obawy o zalew taniej żywności z Ameryki Południowej

Europejscy rolnicy głośno sprzeciwiają się umowie handlowej UE-Mercosur, która ma być podpisana podczas nadchodzącego szczytu G20. Obawiają się, że tani import z Ameryki Południowej zagrozi ich konkurencyjności. Rolnicy podkreślają, że tamtejsze produkty nie spełniają unijnych standardów zrównoważonego rozwoju, co obniża koszty produkcji.

REKLAMA