REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

ESG w sektorze publicznym

Paweł Bronisław Ludwiczak
Radca prawny, specjalizujący się w tematach związanych z obsługą prawną przedsiębiorców, prawem korporacyjnym, zamówieniami in house, publicznym transportem zbiorowym i Compliance.
ESG w sektorze publicznym
ESG w sektorze publicznym
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

ESG w sektorze publicznym. Gdy mówi się o biznesie, równie często jak o CSR (społeczna odpowiedzialność biznesu), mówi się ostatnio o ESG. Chciałbym jasno powiedzieć, że w sektorze publicznym (państwowym i samorządowym) też powinniśmy mówić o ESG, tak jak już dziś zaczynamy mówić o Compliance, czy CSR w sektorze publicznym.

Co oznacza skrót ESG?

ESG to akronim używany od 2005 r., od Environmental, Social Responsibility i Corporate Governance. Po Polsku nazywany teżKryteriami zrównoważonego i odpowiedzialnego rozwoju”.

REKLAMA

Environmental to po polsku środowisko – w tym zakresie badamy strategię i politykę środowiskową. To jak podmiot wywiązuje się z zasad odpowiedzialności i troski i środowisko, w tym katastrofę klimatyczną.

REKLAMA

Social Responsibility to po polsku społeczna odpowiedzialność – w tym zakresie badamy relacje ze wszystkimi interesariuszami. Patrzymy jak podmiot traktuje swych pracowników, kontrahentów, klientów oraz lokalne społeczności itd. Jak wygląda polityka jakości, polityka informacyjna, jego transparentność.

Corporate Governance to po polsku Ład korporacyjny – w tym zakresie badamy strukturę organizacyjną podmiotu, kwestie nadzoru właścicielskiego, kwestie zarządcze w tym niezależności decyzyjnej. Respektowanie praw udziałowców. Wykonywanie obowiązków informacyjnych. Ale też kwestie wynagradzania czy antykorupcji.

Dlaczego powstała idea ESG?

W wyniku ewolucji kultury, w tym rynku kapitałowego zrozumiano, że przedsiębiorstwa nie mogą troszczyć się tylko o swój interes ekonomiczny. Kierowanie się przez firmy tylko chciwością i zasadą liczy się tu i teraz przynosi straty społeczeństwom, środowisku ale i nie jest najlepszym rozwiązaniem i dla samych przedsiębiorców.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dlatego zaczęło się wymagać od biznesu by zaczął przynosić korzyści wszystkim interesariuszom, społecznością lokalnym i środowisku. Aby to nadzorować od lat rozszerza się obowiązki raportowania pozafinansowego.

Co ma wspólnego ESG i Compliance?

Po pierwsze nie da spełniać wymogów ESG nie będąc jednocześnie zgodnym z obowiązującymi przepisami i zasadami etycznymi. Aby spełnić kryteria ESG trzeba być Compliance.

Po drugie warunki wdrożenia ESG są takie same jak warunki wdrożenia Compliance. Przywództwo (tone at the top), komunikacja itd.

Po trzecie i ESG i Compliance zajmują się zarządzaniem ryzykami i wykorzystywaniem szans.

Co oznacza ESG np. samorządzie terytorialnym?

ESG w samorządzie terytorialnym to:

  1. w zakresie środowiska – niskoemisyjny transport publiczny, oczyszczalnie ścieków, dbanie o czyste powietrze, plany zagospodarowania przestrzennego uwzględniające ochronę środowiska, zarządzanie odpadami itd.,
  2. w społecznej odpowiedzialności – angażowanie obywateli w realizację projektów, budżety obywatelskie, kreowanie dobrych praktyk w zatrudnianiu, inteligentne miasta, służba zdrowia itp.
  3. w zakresie ładu korporacyjnego – zrównoważone finansowanie, nadzór właścicielski nad spółkami komunalnymi, różnorodność w składzie zarządów, walka z korupcją, transparentność itd.

Czy ESG ma wymiar finansowy?

REKLAMA

Zdecydowanie tak. Spełniając warunki ESG mamy szansę obniżyć koszty finansowe i bardziej efektywnie zarządzać budżetami. Z drugiej strony nie spełniając kryteriów ESG już dziś możemy mieć problem ze znalezieniem źródeł finansowania.

Zwracam też uwagę, że Europejski Zielony Ład stanowi element strategii wdrożenia ESG w całej Unii Europejskiej. Nacisk położono na walkę ze zmianą klimatu i degradacją środowiska, ale ma to realny finansowy wymiar – miliardy euro na wsparcie finansowe i pomoc techniczną. To szansa dla biznesu ale i dla samorządów by:

  1. zainwestować w technologie przyjazne dla środowiska,
  2. wesprzeć innowacje przemysłowe (co oznacza m.in. nowe miejsca pracy),
  3. wprowadzić czystsze, tańsze i zdrowsze formy transportu prywatnego i publicznego,
  4. obniżyć emisyjność sektora energii,
  5. zapewnić większą efektywność energetyczną budynków itd.

ESG to szansa na lepszy biznes ale i na lepszą administrację.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Globalna awaria systemów Microsoft. Czy mamy się czym martwić w Polsce?

Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski uspokaja, że obecnie w Polsce systemy infrastruktury informatycznej działają płynnie. 

Jak uczniowie Szkoły w Chmurze poradzili sobie z maturą? "Wyniki są dramatyczne"

Kilkanaście procent polskich maturzystów nie zdało egzaminu maturalnego. Jak poszło uczniom Szkoły w Chmurze? 

Coraz większa liczba dzieci ukraińskich w polskich szkołach

Od 1 września 2024 r. do polskich szkół może pójść między 20 tys. a 60 tys. ukraińskich dzieci - szacuje Paulina Chrostowska z Centrum Edukacji Obywatelskiej. Zdaniem nauczycieli największym wyzwaniem w edukacji uczniów z doświadczeniem migracji jest bariera językowa.

Ta substancja wydłużyła życie myszy ok. 25%, wyszczupliła i zmniejszyła podatność na nowotwory. Teraz testy na ludziach

Międzynarodowa grupa badaczy aktualnie testuje nowy lek hamujący interleukinę 11, który wydłuża życie myszy prawie o jedną czwartą. Nie wiadomo jeszcze jak działa on u ludzi, ale rozpoczęto pierwsze badania kliniczne - informuje tygodnik „Nature” - ukazujące się od 1869 r. jedno z najbardziej prestiżowych czasopism naukowych.

REKLAMA

Co czwarty uczeń nie zdał matury w tej szkole. A oceny końcowe były wysokie. MEN: kuratoria przyjrzą się jakości kształcenia

Minister edukacji Barbara Nowacka poinformowała 18 lipca 2024 r., że kuratoria przyjrzą się wynikom egzaminów maturalnych w Szkole w Chmurze oraz temu, jak mają się one do ocen końcowych uczniów. Oceny te były wyjątkowo wysokie i nie przekładają się na wyniki matur - dodała.

Co oznaczają tajemnicze paski na tubkach past do zębów?

Większość Polaków nie wie, co oznaczają kolorowe paski na tubkach past do zębów. Jakie informacje przekazuje klientowi kolor tajemniczego paska na tubce? Czy konsumenci mogą być wprowadzani w błąd? 

Coś takiego raz na 5-10 tysięcy lat: Asteroida przeleci bliżej Ziemi niż satelity geostacjonarne 13 kwietnia 2029 roku. ESA przyśpiesza misję Ramses

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) przyspiesza realizację nowej misji o nazwie Ramses, która ma na celu dotarcie do asteroidy Apophis – podał portal Space.com. W 2029 r. obiekt będzie bardzo blisko Ziemi, bliżej niż satelity geostacjonarne. Asteroida nie zagraża jednak naszej planecie.

Rodzice coraz rzadziej szczepią swoje dzieci. Najnowsze dane WHO

Alarmujące dane Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Wyszczepialność dzieci i młodzieży na świecie wciąż nie może odzyskać poziomu sprzed pandemii. 

REKLAMA

Blisko 5 tys. zgłoszeń związanych ze zdarzeniami atmosferycznymi

We wtorek i środę strażacy w całym kraju mieli ręce pełne roboty. Do godz. 6 odnotowano 4998 zgłoszeń związanych z pogodą. Obrażenia odniosły cztery osoby. 

Wojsko Polskie to trzecia armia NATO pod względem liczebności

Polska ma trzecią największą co do liczebności armię w NATO - przekazał szef BBN Jacek Siewiera, powołując się na dane zebrane przez NATO. Z szacunków Sojuszu wynika, że Wojsko Polskie z ponad 216 tys. żołnierzy to trzecia armia NATO - po USA i Turcji.

REKLAMA