Kategorie

ESG w sektorze publicznym

Paweł Bronisław Ludwiczak
Radca prawny, specjalizujący się w tematach związanych z obsługą prawną przedsiębiorców, prawem korporacyjnym, zamówieniami in house, publicznym transportem zbiorowym i Compliance.
ESG w sektorze publicznym
ESG w sektorze publicznym
Shutterstock
ESG w sektorze publicznym. Gdy mówi się o biznesie, równie często jak o CSR (społeczna odpowiedzialność biznesu), mówi się ostatnio o ESG. Chciałbym jasno powiedzieć, że w sektorze publicznym (państwowym i samorządowym) też powinniśmy mówić o ESG, tak jak już dziś zaczynamy mówić o Compliance, czy CSR w sektorze publicznym.

Co oznacza skrót ESG?

ESG to akronim używany od 2005 r., od Environmental, Social Responsibility i Corporate Governance. Po Polsku nazywany teżKryteriami zrównoważonego i odpowiedzialnego rozwoju”.

Environmental to po polsku środowisko – w tym zakresie badamy strategię i politykę środowiskową. To jak podmiot wywiązuje się z zasad odpowiedzialności i troski i środowisko, w tym katastrofę klimatyczną.

Reklama

Social Responsibility to po polsku społeczna odpowiedzialność – w tym zakresie badamy relacje ze wszystkimi interesariuszami. Patrzymy jak podmiot traktuje swych pracowników, kontrahentów, klientów oraz lokalne społeczności itd. Jak wygląda polityka jakości, polityka informacyjna, jego transparentność.

Corporate Governance to po polsku Ład korporacyjny – w tym zakresie badamy strukturę organizacyjną podmiotu, kwestie nadzoru właścicielskiego, kwestie zarządcze w tym niezależności decyzyjnej. Respektowanie praw udziałowców. Wykonywanie obowiązków informacyjnych. Ale też kwestie wynagradzania czy antykorupcji.

Dlaczego powstała idea ESG?

W wyniku ewolucji kultury, w tym rynku kapitałowego zrozumiano, że przedsiębiorstwa nie mogą troszczyć się tylko o swój interes ekonomiczny. Kierowanie się przez firmy tylko chciwością i zasadą liczy się tu i teraz przynosi straty społeczeństwom, środowisku ale i nie jest najlepszym rozwiązaniem i dla samych przedsiębiorców.

Dlatego zaczęło się wymagać od biznesu by zaczął przynosić korzyści wszystkim interesariuszom, społecznością lokalnym i środowisku. Aby to nadzorować od lat rozszerza się obowiązki raportowania pozafinansowego.

Co ma wspólnego ESG i Compliance?

Po pierwsze nie da spełniać wymogów ESG nie będąc jednocześnie zgodnym z obowiązującymi przepisami i zasadami etycznymi. Aby spełnić kryteria ESG trzeba być Compliance.

Po drugie warunki wdrożenia ESG są takie same jak warunki wdrożenia Compliance. Przywództwo (tone at the top), komunikacja itd.

Po trzecie i ESG i Compliance zajmują się zarządzaniem ryzykami i wykorzystywaniem szans.

Co oznacza ESG np. samorządzie terytorialnym?

ESG w samorządzie terytorialnym to:

 1. w zakresie środowiska – niskoemisyjny transport publiczny, oczyszczalnie ścieków, dbanie o czyste powietrze, plany zagospodarowania przestrzennego uwzględniające ochronę środowiska, zarządzanie odpadami itd.,
 2. w społecznej odpowiedzialności – angażowanie obywateli w realizację projektów, budżety obywatelskie, kreowanie dobrych praktyk w zatrudnianiu, inteligentne miasta, służba zdrowia itp.
 3. w zakresie ładu korporacyjnego – zrównoważone finansowanie, nadzór właścicielski nad spółkami komunalnymi, różnorodność w składzie zarządów, walka z korupcją, transparentność itd.

Czy ESG ma wymiar finansowy?

Reklama

Zdecydowanie tak. Spełniając warunki ESG mamy szansę obniżyć koszty finansowe i bardziej efektywnie zarządzać budżetami. Z drugiej strony nie spełniając kryteriów ESG już dziś możemy mieć problem ze znalezieniem źródeł finansowania.

Zwracam też uwagę, że Europejski Zielony Ład stanowi element strategii wdrożenia ESG w całej Unii Europejskiej. Nacisk położono na walkę ze zmianą klimatu i degradacją środowiska, ale ma to realny finansowy wymiar – miliardy euro na wsparcie finansowe i pomoc techniczną. To szansa dla biznesu ale i dla samorządów by:

 1. zainwestować w technologie przyjazne dla środowiska,
 2. wesprzeć innowacje przemysłowe (co oznacza m.in. nowe miejsca pracy),
 3. wprowadzić czystsze, tańsze i zdrowsze formy transportu prywatnego i publicznego,
 4. obniżyć emisyjność sektora energii,
 5. zapewnić większą efektywność energetyczną budynków itd.

ESG to szansa na lepszy biznes ale i na lepszą administrację.

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po nasze publikacje
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
Tylko teraz
99,00 zł
119,70
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Sektor publiczny
  1 sty 2000
  23 lip 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Zasady odwołania od wyników egzaminu maturalnego 2021

  Odwołania od wyników egzaminu maturalnego. Niecałe trzy tygodnie temu maturzyści poznali wyniki egzaminów dojrzałości. Niektórzy mają wątpliwości, czy ich praca została poprawnie sprawdzona, i wnioskują o wgląd do niej oraz wyższe noty.

  Kontrole zwolnień lekarskich nauczycieli

  Kontrole zwolnień lekarskich nauczycieli - zgodnie z projektem nowelizacji prawa oświatowego autorstwa MEiN ministerstwo co kwartał będzie przekazywało do ZUS szczegółowe informacje dotyczące nauczycieli przebywających m.in. na zwolnieniach lekarskich, urlopach zdrowotnych oraz macierzyńskich.

  Nauka stacjonarna w szkołach od 1 września 2021 r.

  Nauka stacjonarna w szkołach - minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek zapowiedział, że trwają przygotowania do powrotu uczniów do szkół od 1 września 2021 r.

  Historia XX i XXI wieku - od kiedy nowy przedmiot?

  Historia XX i XXI wieku - od kiedy nowy przedmiot zapowiedziany w Polskim Ładzie? Co obejmie?

  Dodatkowe zajęcia wspomagające - możliwość zwiększenia liczby godzin

  Dodatkowe zajęcia wspomagające - większa liczba dzieci będzie mogła skorzystać z dodatkowych lekcji. MEiN przygotowało zmianę przepisów w tym zakresie.

  Nauka zdalna czy stacjonarna w roku akademickim 2021/2022? - wytyczne dla uczelni

  Nauka zdalna czy stacjonarna w roku akademickim 2021/2022? Ministerstwo Edukacji i Nauki opublikowało wytyczne dla uczelni.

  Compliance - cykl Deminga

  Compliance - każdy system powinien działać w cyklu Deminga i zawsze należy monitorować ryzyka. Niestety często brakuje na to zasobów lub woli najwyższego kierownictwa.

  Transakcja zakupu nieruchomości na rzecz gminy

  Zakup nieruchomości na rzecz gminy. W ramach działalności gospodarczej gmina może nabywać prawa do nieruchomości na wolnym rynku - w trybie czynności cywilnoprawnych. W takich transakcjach istotne są kompetencje organów gminy. Wójt jest uprawniony do dokonywania czynności związanych z nabyciem nieruchomości. Działa jednak z zachowaniem zasad prawidłowej gospodarki i w ramach wytyczonych przez radę gminy.

  Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków (CEEB) - co zawiera?

  Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków (CEEB) już działa. Wyjaśniamy, jakie informacje zawiera ten ważny rejestr. Warto również wspomnieć o obowiązkach właścicieli budynków związanych z CEEB.

  Loteria szczepionkowa - kiedy losowania?

  Loteria szczepionkowa - kiedy losowania? Wciąż można zarejestrować się w Loterii Narodowego Programu Szczepień i wziąć udział w kolejnych losowaniach nagród.

  Wakacje 2021 w Europie - zasady podróżowania, paszport covidowy, testy

  Wakacje 2021 w Europie w czasach koronawirusa - jakie zasady obowiązują podróżnych? W większości krajów trzeba pokazać paszport covidowy lub wynik testu na COVID-19.

  Aspekty środowiskowe w nowym prawie zamówień publicznych

  Zrównoważone zamówienia to taki sposób organizacji postępowań o udzielenie zamówienia publicznego, który uwzględnia aspekty środowiskowe lub społeczne, co przekłada się na charakter udzielanego zamówienia, przy jednoczesnym zapewnieniu celowego, racjonalnego i oszczędnego wydatkowania środków publicznych. W pojęciu tym mieszczą się więc zarówno tzw. „zielone”, jak również społeczne zamówienia publiczne.

  Cyfryzacja usług a cyberbezpieczeństwo w sektorze publicznym

  W ostatnich latach można obserwować postępującą cyfryzację usług, również w sektorze publicznym. O ile załatwianie spraw urzędowych online jest dla obywateli ogromną wygodą, o tyle zasadne w tym kontekście jest pytanie – jak właściwie zadbać o bezpieczeństwo przetwarzanych danych?

  Karta Lokalizacji Podróżnego - jak wypełnić?

  Kartę Lokalizacji Podróżnego musi wypełnić każdy przylatujący do Polski. Czym jest? Jak wypełnić Kartę Lokalizacji Pasażera?

  Karta Lokalizacji Podróżnego w formie elektronicznej

  Karta Lokalizacji Podróżnego w formie elektronicznej od soboty zastąpi karty papierowe. Kto musi wypełnić Kartę Lokalizacji Podróżnego?

  Loteria szczepionkowa - ochrona danych uczestników

  Loteria szczepionkowa - jak chronione są dane osobowe uczestników Loterii Narodowego Programu Szczepień? Czy dane medyczne są bezpieczne?

  Loteria szczepionkowa - lista wygranych

  Loteria szczepionkowa - lista wygranych. Są już pierwsi zwycięzcy w Loterii Narodowego Programu Szczepień. Gdzie sprawdzić listę wygranych nagród? Kiedy kolejne losowania?

  Wypadek przy pracy urzędnika świadczącego pracę zdalną

  Wypadek przy pracy urzędnika świadczącego pracę zdalną. Jak prawidłowo sporządzić protokół powypadkowy?

  Szczepienia dzieci w wieku 5-12 lat - od kiedy?

  Szczepienia dzieci w wieku 5-12 lat - od kiedy? Jest to niezwykle istotna kwestia pod kątem roku szkolnego i bezproblemowego powrotu dzieci do szkół.

  Compliance - od czego zacząć wdrożenie systemu?

  Compliance - od czego należy zacząć wdrożenie systemu w organizacji? Coraz więcej podmiotów z sektora prywatnego oraz z sektora publicznego rozumie, że posiadanie systemów Compliance jest niezbędne, by podmiot mógł bezpiecznie funkcjonować lub się rozwijać.

  Czternastka dla nauczycieli do likwidacji?

  Czternastka dla nauczycieli - czy zostanie zlikwidowana? Nie tylko samorządowcy, lecz także eksperci są zdania, że przy wprowadzeniu nowego sytemu płac nauczycieli należy zlikwidować jednorazowy dodatek uzupełniający.

  Wjazd do Słowacji - czy obowiązuje kwarantanna?

  Wjazd do Słowacji - czy obowiązuje kwarantanna? 9 lipca 2021 roku weszły w życie obostrzenia ws. COVID-19 dotyczące wjazdu na Słowację. Zakwestionował je Słowacki Sąd Konstytucyjny.

  Francja - niezaszczepieni nie będą mogli wejść do restauracji i centrów handlowych

  Francja - niezaszczepieni nie będą mogli wejść do restauracji i centrów handlowych. Od kiedy wejdą w życie nowe obostrzenia w związku z koronawirusem? Czy będą przymusowe szczepienia?

  Aspekty społeczne w nowym prawie zamówień publicznych

  Społeczne zamówienia publiczne to podejście, w którym zamawiający w oparciu o dostępne instrumenty prawne osiągają dodatkowe - w stosunku do głównego celu jakim jest realizacja zamówienia - korzyści społeczne.

  Loteria szczepionkowa - pierwsze losowanie

  Loteria szczepionkowa - pierwsze losowanie odbywa się 14 lipca 2021 roku. Można w nim wygrać 5 razy po 50 tys. złotych i 60 hulajnóg elektrycznych. Jak sprawdzić wygrane?