Pieniądze dla rolników prowadzących dodatkową działalność gospodarczą
REKLAMA
REKLAMA
Trzeba mieć dobry pomysł na inwestycje w przedsięwzięcia, które pozwalają uzyskiwać dodatkowe dochody z działalności innej niż rolnicza, poprawnie przygotować wniosek o przyznanie pomocy wraz z niezbędnymi załącznikami i złożyć go w "swoim" Oddziale Regionalnym ARiMR. Tak w skrócie wygląda procedura ubiegania się o pomoc na "Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej" finansowane z PROW 2007-2013. Wsparcie z tego "działania" przysługuje tym rolnikom lub ich domownikom, którzy już prowadzą działalność nierolniczą oraz także tym wszystkim, którzy chcą taką działalność dopiero rozpocząć na terenach wiejskich.
REKLAMA
Zobacz: Wsparcie dla młodych rolników
REKLAMA
Tegoroczny nabór wniosków o wsparcie z tego działania rozpocznie się 24 sierpnia. Termin ten podał do publicznej wiadomości Prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Tomasz Kołodziej 9 sierpnia za pośrednictwem dziennika o zasięgu ogólnopolskim oraz portalu internetowego ARiMR.
Zakres działań, na które można uzyskać wsparcie z "Różnicowania w kierunku działalności nierolniczej", jest niezwykle szeroki. Obejmuje on pomoc na świadczenie różnorakich usług dla gospodarstw rolnych lub leśnictwa, a także dla ludności. Sfinansować można również działalność związaną z prowadzeniem sprzedaży hurtowej lub detalicznej różnych produktów takich jak maszyny i urządzenia rolnicze czy np. perfumy i kosmetyki.
Pieniądze z "Różnicowania w kierunku działalności nierolniczej" można przeznaczyć na inwestycje związane z działalnością turystyczną oraz ze sportem, rekreacją i wypoczynkiem lub różnego rodzaju przedsięwzięcia w przetwórstwo produktów rolnych lub jadalnych produktów leśnych, czy w wytwarzanie produktów energetycznych z biomasy. Pomocą objęte są działania w zakresie rachunkowości, doradztwa oraz usług informatycznych. Środki z "Różnicowania w kierunku działalności nierolniczej" mogą być wykorzystane na działalność aktywizującą mieszkańców obszarów wiejskich np. poprzez inwestycje w organizację różnego rodzaju form opieki nad dziećmi.
Pomoc, którą otrzymuje rolnik w formie refundacji, może wynieść do 100 tys. zł i pokryć do 50% kosztów kwalifikowalnych poniesionych na realizację zaplanowanego przedsięwzięcia.
Departament Komunikacji Społecznej
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.