REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podmioty uprawnione do wniesienia skargi do WSA

Bartłomiej Ceglarski
Bartłomiej Ceglarski
Podmioty uprawnione do wniesienia skargi do WSA./ fot. Fotolia
Podmioty uprawnione do wniesienia skargi do WSA./ fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Prawo administracyjne przyznaje obywatelowi szereg środków odwoławczych od decyzji organów administracji publicznej. Jednym z tych środków jest skarga do WSA. Zasady wniesienia skargi reguluje ustawa Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (dalej: p.p.s.a).

Skarga do WSA to uprawnienie, które pozwala dochodzić swoich praw określonym podmiotom. Jej celem jest kontrola decyzji organu administracji z przepisami prawa.

REKLAMA

Kto może wnieść

Ta kwestia jest uregulowana w art. 50. § 1 ustawy p.p.s.a. Prawo do złożenia skargi przysługuje:

  • każdemu kto ma w tym interes prawny;
  • prokuratorowi;
  • Rzecznikowi Praw Obywatelskich;
  • Rzecznikowi Praw Dziecka;
  • organizacji społecznej.

Kilka uprawnionych podmiotów do wniesienia skargi może w jednej sprawie wystąpić w roli skarżących. Skarga musi jednak dotyczyć tej samej decyzji, postanowienia, innego aktu.

Kiedy może wnieść

Skargę można wnieść dopiero po wyczerpaniu wszystkich środków zaskarżenia, które przysługiwały podmiotowi w sprawie. Wyjątkiem jest tu skarga składana przez Rzecznika Praw Obywatelskich i Rzecznika Praw Dziecka.

Wyczerpanie środków zaskarżenia oznacza, że stronie nie przysługuje żaden środek zaskarżenia. Może nim być zażalenie, odwołanie, wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: Gazeta Samorządu i Administracji

Jak wnieść skargę

W polskim prawie panuje zasada, że skargę do WSA wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność jest zaskarżane. Można na przykład złożyć skargę do WSA na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego. Wówczas skargę należy nadać bezpośrednio do właściwego miejscowo Samorządowego Kolegium Odwoławczego.

Zakres kontroli sądowej

REKLAMA

Sądy administracyjne rozstrzygając daną sprawę muszą trzymać się jej granic. Nie są jednak związane zarzutami i wnioskami stron oraz powołaną podstawą prawną. Oznacza to, że sąd nie może uczynić przedmiotem rozpoznania innej sprawy niż ta, w której wniesiono skargę. Natomiast brak związania zarzutami i wnioskami skargi może prowadzić do sytuacji, w której sąd uwzględni skargę jednak z powodów innych, niż tych przytoczonych w piśmie. Wynika to z faktu, że sąd bada legalność aktu prawnego na podstawie całego prawa. Taka sytuacja pojawia się zarówno w przepisach ustawowych jak i orzecznictwie (m.in. wyrok NSA z dnia 11 kwietnia 2007 r. II OSK 610/06)

Orzeczenie sądu nie może zapaść na niekorzyść skarżącego. Jednym wyjątkiem jest sytuacja, w której sąd stwierdzi naruszenie prawa, które skutkuje stwierdzeniem nieważność całego aktu bądź czynności.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. 2002 Nr 153 poz. 1270 z późn. zm.)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Maturzyści kończą rok szkolny. Kiedy egzaminy?

Piątek 26 kwietnia 2024 r. to ważny dzień dla tegorocznych maturzystów. Świadectwa ukończenia szkoły odbiorą uczniowie ostatnich klas liceów ogólnokształcących, techników i szkół branżowych II stopnia. 

Cyberprzemoc i przemoc szkolna przybierają na sile w zastraszającym tempie. Jak ochronić nasze dzieci?

Smartfon lub tablet pojawia się w dłoniach coraz młodszych dzieci. Dostęp do internetu rodzi wiele zagrożeń. W Polsce nawet jedno na pięcioro dzieci mogło doświadczyć przemocy w sieci. W szkołach też nie jest najlepiej – przemocy mogło doświadczyć 10 proc. dzieci.

Wybory do PE 2024. PKW zarejestrowała 4 komitety koalicyjne, 27 komitetów partii i 9 komitetów wyborców

Komitety wyborcze mają czas do 2 maja na zgłaszanie list kandydatów na europosłów. Kto może startować do Parlamentu Europejskiego?

Dopłaty do zboża 2024 - rozporządzenie przyjęte! Stawki pomocy będą zróżnicowane; wnioski do 5 czerwca

Rząd przyjął rozporządzenie, na podstawie którego będzie realizowana pomoc w formie dopłat do zbóż dla producentów rolnych. Pomocą zostaną objęci producenci zbóż, którzy w od 1 stycznia do 31 maja br. sprzedali lub sprzedadzą pszenicę, pszenżyto, żyto, jęczmień i mieszankę zbożową. Wnioski o dopłaty należy złożyć do 5 czerwca 2024 r.

REKLAMA

Ministerstwo Zdrowia: Ogłoszono konkurs ofert na wybór realizatorów programu in vitro. Oferty można składać do 9 maja 2024 r.

9 maja 2024 r. minie termin składania ofert na wybór realizatorów programu in vitro. Realizatorami programu mogą być zarówno ośrodki prywatne, jak i podmioty publiczne.

Wykaz zmian na liście lektur w podstawówkach [rok 2024/2025]. Części lektur nie będzie na egzaminie ósmoklasisty

W podstawówce poza listą lektur "Syzyfowe prace" Stefana Żeromskiego i wiersze Jarosława Marka Rymkiewicza.

Ministerstwo Cyfryzacji: Jak chronić małoletnich w internecie? Grupa robocza zaczęła prace

Grupa robocza ds. ochrony małoletnich w internecie rozpoczęła działalność. Posiedzenie inauguracyjne odbyło się w Ministerstwie Cyfryzacji. Grupa robocza ma wypracować rozwiązania zwiększające ochronę małoletnich przed szkodliwymi treściami powszechnie dostępnymi w internecie.

7 maja plan dla Europy, 10 maja rekonstrukcja rządu. Napięty grafik premiera Donalda Tuska

Premier Donald Tusk poinformował o nadchodzących wydarzeniach i planach rządu. Po krótkiej przerwie spowodowanej chorobą, premier jest gotowy do intensywnej pracy.

REKLAMA

Majówka. Kleszcze mogą zepsuć nam wypoczynek. Jak się przed nimi chronić?

Majówka to okres, który wielu z nas chce spędzić na łonie natury, ciesząc się pięknem otoczenia i towarzystwem bliskich. Jednak wraz z nadejściem wiosny, musimy pamiętać o zagrożeniu, jakie niosą ze sobą kleszcze i choroby przez nie przenoszone, takie jak kleszczowe zapalenie mózgu. Dlatego niezwykle ważne jest, aby pamiętać o odpowiednich środkach ochrony, w tym o szczepieniach przeciwko KZM.

MF: Już 30 tys. uczniów bierze udział w edukacyjnym programie Finansoaktywni. Zgłoszenia do programu przyjmowane są do 6 maja br. Czekają atrakcyjne nagrody!

„Finansoaktywni” to program edukacyjny organizowany przez Ministerstwo Finansów. Misja tegorocznej edycji brzmi „Podatki płacimy, korzyści widzimy”. W tym roku w programie bierze udział prawie 30 tysięcy uczniów szkół podstawowych z 1800 klas z całej Polski. Zgłoszenia do programu i konkursu trwają do 6 maja 2024 r.

REKLAMA