REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Korzystanie z prywatnego samochodu przez wójta

Tomasz Błotnicki
Of Counsel jednej z warszawskich kancelarii prawniczych

REKLAMA

W poprzednim stanie prawnym (art. 4 ustawy z 22 marca 1990 r. o pracownikach samorządowych), obowiązującym do 31 grudnia 2008 r., umowę z wójtem na korzystanie z pojazdu prywatnego do celów służbowych zawierał upoważniony do dokonywania czynności z zakresu prawa pracy na podstawie stosownej uchwały przewodniczący rady gminy. Czy w związku ze zmianą przepisów od 1 stycznia 2009 r., i tym samym osoby uprawnionej do zawarcia umowy, powinna ona zostać rozwiązana przed dniem wejścia w życie ustawy i zawarta przez uprawnioną osobę według nowego stanu prawnego? Czy też umowy zawarte przed zmianą stanu prawnego obowiązują nadal i można je zmienić aneksem zawartym z uprawnioną według nowych przepisów osobą?

Odpowiedź W sytuacji umowy z wójtem na korzystanie z pojazdu prywatnego do celów służbowych, zawartej przed 1 stycznia 2009 r., możliwe jest porozumienie zmieniające, które dostosuje tę umowę do obecnie obowiązującego stanu prawnego. Dopuszczalność zawierania tego rodzaju porozumień nie budzi wątpliwości, mimo że brak jest w ustawie z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (dalej: k.p.) przepisu wyraźnie zezwalającego na dokonywanie takich zmian.

REKLAMA

REKLAMA

Uzasadnienie Stosownie do art. 8 ust. 2 ustawy z 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych czynności z zakresu prawa pracy wobec wójta (burmistrza, prezydenta miasta), związane z nawiązaniem i rozwiązaniem stosunku pracy, wykonuje przewodniczący rady gminy, a pozostałe czynności – wyznaczona przez wójta (burmistrza, prezydenta miasta) osoba zastępująca lub sekretarz gminy, z tym że wynagrodzenie wójta ustala rada gminy, w drodze uchwały.

Jak wynika z wyroku Sądu Najwyższego z 9 czerwca 2008 r. (sygn. akt II PK 330/07) do wyłącznej właściwości rady gminy należy m.in. ustalanie poborów wójta, stanowienie o kierunkach jego działania oraz przyjmowanie sprawozdań z jego działalności.

Porozumienie zmieniające

REKLAMA

Porozumienie zmieniające jest to dwustronna czynność prawna obejmująca zgodne oświadczenie woli pracodawcy i pracownika w przedmiocie zmiany treści stosunku lub podstawy jego nawiązania. Bardzo ważne jest, aby modyfikacja treści umowy była zaakceptowana przez obie strony stosunku. Tak więc, porozumienie takie uzyskuje moc prawną wtedy, kiedy podmiot wyrazi zgodę na zmianę warunków. Należy pamiętać, że pracodawca nie może samodzielnie dokonać takiego porozumienia, gdy osoba zainteresowana nie akceptuje zaproponowanych przekształceń w umowie. Pracownik (w tym wypadku wójt) uprawniony jest też do modyfikacji lub uzupełnienia treści porozumienia.

Wysunięte przez osobę zmieniającą propozycje zmiany porozumienia uznawane są już – zgodnie z brzmieniem art. 68 k.c. w zw. z art. 300 k.p. – za przedstawienie przez osobę nowej oferty zmiany warunków. Rada może zaakceptować nowe warunki porozumienia, ale też nie musi ich zatwierdzić.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zawartość porozumienia

W treści dokumentu należy jednoznacznie określić, jakie warunki ulegają zmianie, toteż takie porozumienie powinno być sporządzone w formie pisemnej. Omawiana czynność wymaga również wykazania dokładnej daty, od kiedy ma obowiązywać. Jeżeli jednak strony nie ustaliły terminu, to zmiana treści następuje automatycznie z chwilą zawarcia porozumienia.

Przewidziany w art. 29 k.p. wymóg zachowania formy pisemnej zmiany warunków umowy o pracę, który stosuje się odpowiednio do stosunków pracy nawiązanych na innej podstawie niż umowa o pracę, nie usprawiedliwia tezy, że do zmiany wysokości wynagrodzenia wójta czy postanowień umowy konieczne jest pisemne zgodne oświadczenie woli stron. Forma pisemna jest zastrzeżona w tej sytuacji tylko dla celów informacyjnych, a nie dla określenia jakiegoś konkretnego trybu zmiany warunków pracy. Wymóg formy pisemnej zostaje ponadto spełniony poprzez spisanie podjętej przez radę gminy uchwały. Nie musi jednak na niej widnieć podpis wójta.

Uchwała rady

Uchwałę rady można zaskarżyć do sądu administracyjnego. Taka uchwała podlega poza tym ocenie co do zgodności z prawem w trybie nadzoru sprawowanego przez wojewodę. Jeśli wojewoda jej nie zakwestionuje i nikt jej w stosownym terminie nie zaskarży do sądu, pozostanie pobieranie wynagrodzenia w nowej wysokości. Do jakichkolwiek zmian nie stosuje się bowiem kodeksowych zasad dotyczących wypowiedzenia zmieniającego warunki pracy lub płacy.

Podstawy prawne

•  Ustawa z 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (Dz.U. nr 223, poz. 1458; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. nr 157, poz. 1241)

•  Ustawa z 22 marca 1990 r. o pracownikach samorządowych (j.t. Dz.U. z 2001 r. nr 142, poz. 1593; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. nr 170, poz. 1218) – nie obowiązuje od 1 stycznia 2009 r.

•  Ustawa z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (j.t. Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94; ost.zm. Dz.U. z 2010 r. nr 135, poz. 912)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Gazeta Samorządu i Administracji
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  „Laptop dla czwartoklasisty”. Uczeń oddaje stary darmowy laptop i otrzymuje nowy. Też darmowy. [Wyjaśnienia Ministra Cyfryzacji]

  Czwartoklasista oddaje komputer, by otrzymać drugi z programu „Laptop dla czwartoklasisty”. 

  180 zł za dzień służby żołnierza przy granicy. 112,5 zł za dzień służby spoza sfery przygranicznej [zmiany od 24 sierpnia 2023 r.]

  Dietę 250% otrzymają żołnierze Wojsk Obrony Przeciwlotniczej i Wojsk Radiotechnicznych zabezpieczający lub pełniący dyżurną zmianę bojową (DZB) na rzecz wschodniej granicy. Muszą zostać skierowani w podróż służbową w celu ochrony granicy państwowej. Wypłata diety nie wymaga służby bezpośrednio w strefie przygranicznej (o co trudno w przypadku formacji przeciwlotniczych, przeciwrakietowych i radiolokacyjnych).

  2024 r.: 2 wzory dla umów o pracę: rozwiązanie umowy za porozumieniem, wypowiedzenie umowy na czas określony [Aktualne okresy wypowiedzenia]

  Wzór rozwiązania umowy o pracę za porozumieniem stron. Wzór wypowiedzenia umowy o pracę na czas określony. [Aktualne okresy wypowiedzenia]

  Premier Saksonii o migracji: sytuacja jest dramatyczna, kontrole na granicy z Polską i Czechami są konieczne

  W debacie na temat polityki migracyjnej premier Saksonii Michael Kretschmer (CDU) opowiedział się za szybkimi i zdecydowanymi środkami. Podkreślił, że „sytuacja jest dramatyczna", a stacjonarne kontrole na granicach z Polską i Czechami są koniecznie, by opanować sytuację – informuje portal Tagesschau.

  REKLAMA

  Bon 2500 zł na laptop od rządu. Czy nauczyciel ma obowiązek przynosić laptop do szkoły?

  Nauczyciele zgłaszają wątpliwości, czy korzystając z bonu 2500 zł na zakup laptopa, będą musieli ten komputer przynosić do szkoły i raportować dyrekcji szkoły, czy wykorzystują go na lekcjach.

  Dwa nowe przywileje zwolnionych pracowników kłopotem dla pracodawców [Nowelizacja przepisów]

  Przywileje ma tylko pracownik, który zaskarżył zwolnienie z pracy do sądu pracy. Polegają na przywróceniu do pracy bez czekania na prawomocny wyrok sądu. Inaczej mówiąc na czas procesu z pracodawcą pracownik dalej pracuje. Jak to zrobić?

  Jakie są prognozy na pierwszy tydzień jesieni?

  Jesień już w kalendarzu, ale czy w prognozach pogody też? Synoptycy z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej sprawdzają, jaka będzie pogoda w najbliższych dniach. 

  Język angielski to nie wszystko. Jakie języki obce są najchętniej wybierane przez uczniów?

  Jaki język obcy jest najpopularniejszy w polskich szkołach średnich? Jaki lektorat najchętniej wybierają studenci? W jakich krajach dzieci nie uczą się angielskiego? 

  REKLAMA

  Minister kultury: Będą darmowe bilety do muzeów dla młodzieży i emerytów

  Minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński poinformował o wprowadzeniu darmowego biletu do instytucji kultury dla młodzieży i emerytów

  R. Telus: Przygotowaliśmy program odtworzenia polskiego przetwórstwa

  Robert Telus, minister rolnictwa, podczas dożynek prezydenckich powiedział: "Przygotowaliśmy program odtworzenia przetwórstwa. Ważne jest stworzenie rolniczego handlu detalicznego. Nadal pomagamy Ukrainie w tranzycie zboża. Tranzyt wzrósł dwukrotnie. Niech ono płynie tam, gdzie jest potrzebne".

  REKLAMA