REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Korzystanie z prywatnego samochodu przez wójta

Tomasz Błotnicki
Of Counsel jednej z warszawskich kancelarii prawniczych

REKLAMA

W poprzednim stanie prawnym (art. 4 ustawy z 22 marca 1990 r. o pracownikach samorządowych), obowiązującym do 31 grudnia 2008 r., umowę z wójtem na korzystanie z pojazdu prywatnego do celów służbowych zawierał upoważniony do dokonywania czynności z zakresu prawa pracy na podstawie stosownej uchwały przewodniczący rady gminy. Czy w związku ze zmianą przepisów od 1 stycznia 2009 r., i tym samym osoby uprawnionej do zawarcia umowy, powinna ona zostać rozwiązana przed dniem wejścia w życie ustawy i zawarta przez uprawnioną osobę według nowego stanu prawnego? Czy też umowy zawarte przed zmianą stanu prawnego obowiązują nadal i można je zmienić aneksem zawartym z uprawnioną według nowych przepisów osobą?

Odpowiedź W sytuacji umowy z wójtem na korzystanie z pojazdu prywatnego do celów służbowych, zawartej przed 1 stycznia 2009 r., możliwe jest porozumienie zmieniające, które dostosuje tę umowę do obecnie obowiązującego stanu prawnego. Dopuszczalność zawierania tego rodzaju porozumień nie budzi wątpliwości, mimo że brak jest w ustawie z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (dalej: k.p.) przepisu wyraźnie zezwalającego na dokonywanie takich zmian.

REKLAMA

REKLAMA

Uzasadnienie Stosownie do art. 8 ust. 2 ustawy z 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych czynności z zakresu prawa pracy wobec wójta (burmistrza, prezydenta miasta), związane z nawiązaniem i rozwiązaniem stosunku pracy, wykonuje przewodniczący rady gminy, a pozostałe czynności – wyznaczona przez wójta (burmistrza, prezydenta miasta) osoba zastępująca lub sekretarz gminy, z tym że wynagrodzenie wójta ustala rada gminy, w drodze uchwały.

Jak wynika z wyroku Sądu Najwyższego z 9 czerwca 2008 r. (sygn. akt II PK 330/07) do wyłącznej właściwości rady gminy należy m.in. ustalanie poborów wójta, stanowienie o kierunkach jego działania oraz przyjmowanie sprawozdań z jego działalności.

Porozumienie zmieniające

REKLAMA

Porozumienie zmieniające jest to dwustronna czynność prawna obejmująca zgodne oświadczenie woli pracodawcy i pracownika w przedmiocie zmiany treści stosunku lub podstawy jego nawiązania. Bardzo ważne jest, aby modyfikacja treści umowy była zaakceptowana przez obie strony stosunku. Tak więc, porozumienie takie uzyskuje moc prawną wtedy, kiedy podmiot wyrazi zgodę na zmianę warunków. Należy pamiętać, że pracodawca nie może samodzielnie dokonać takiego porozumienia, gdy osoba zainteresowana nie akceptuje zaproponowanych przekształceń w umowie. Pracownik (w tym wypadku wójt) uprawniony jest też do modyfikacji lub uzupełnienia treści porozumienia.

Wysunięte przez osobę zmieniającą propozycje zmiany porozumienia uznawane są już – zgodnie z brzmieniem art. 68 k.c. w zw. z art. 300 k.p. – za przedstawienie przez osobę nowej oferty zmiany warunków. Rada może zaakceptować nowe warunki porozumienia, ale też nie musi ich zatwierdzić.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zawartość porozumienia

W treści dokumentu należy jednoznacznie określić, jakie warunki ulegają zmianie, toteż takie porozumienie powinno być sporządzone w formie pisemnej. Omawiana czynność wymaga również wykazania dokładnej daty, od kiedy ma obowiązywać. Jeżeli jednak strony nie ustaliły terminu, to zmiana treści następuje automatycznie z chwilą zawarcia porozumienia.

Przewidziany w art. 29 k.p. wymóg zachowania formy pisemnej zmiany warunków umowy o pracę, który stosuje się odpowiednio do stosunków pracy nawiązanych na innej podstawie niż umowa o pracę, nie usprawiedliwia tezy, że do zmiany wysokości wynagrodzenia wójta czy postanowień umowy konieczne jest pisemne zgodne oświadczenie woli stron. Forma pisemna jest zastrzeżona w tej sytuacji tylko dla celów informacyjnych, a nie dla określenia jakiegoś konkretnego trybu zmiany warunków pracy. Wymóg formy pisemnej zostaje ponadto spełniony poprzez spisanie podjętej przez radę gminy uchwały. Nie musi jednak na niej widnieć podpis wójta.

Uchwała rady

Uchwałę rady można zaskarżyć do sądu administracyjnego. Taka uchwała podlega poza tym ocenie co do zgodności z prawem w trybie nadzoru sprawowanego przez wojewodę. Jeśli wojewoda jej nie zakwestionuje i nikt jej w stosownym terminie nie zaskarży do sądu, pozostanie pobieranie wynagrodzenia w nowej wysokości. Do jakichkolwiek zmian nie stosuje się bowiem kodeksowych zasad dotyczących wypowiedzenia zmieniającego warunki pracy lub płacy.

Podstawy prawne

•  Ustawa z 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (Dz.U. nr 223, poz. 1458; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. nr 157, poz. 1241)

•  Ustawa z 22 marca 1990 r. o pracownikach samorządowych (j.t. Dz.U. z 2001 r. nr 142, poz. 1593; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. nr 170, poz. 1218) – nie obowiązuje od 1 stycznia 2009 r.

•  Ustawa z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (j.t. Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94; ost.zm. Dz.U. z 2010 r. nr 135, poz. 912)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Gazeta Samorządu i Administracji

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Masz 18 lat i kochasz podróżować? Sprawdź, jak wygrać podróż po Europie

Do końca kwietnia można się zgłaszać do konkursu DiscoverEU i wygrać podróż po Europie. Jakie warunki trzeba spełnić? Jak się zgłosić?  

Kongresmeni USA: Charków na krawędzi upadku, sytuacja jest rozpaczliwa

Charków jest na krawędzi upadku, historia nas osądzi, czy będziemy Chamberlainem, czy Churchillem - powiedział 16 kwietnia 2024 r. szef komisji spraw zagranicznych Izby Reprezentantów Michael McCaul. Wezwał do przyjęcia ustaw o pomocy Ukrainie i Izraelowi mimo gróźb rewolty skrajnego skrzydła partii.

ZNP interweniuje przeciwko zwolnieniom z pracy nauczycieli albo zmniejszeniu im liczby godzin

W roku szkolnym 2024/2025 w klasach pierwszych nie będzie przedmiotu HIT oraz edukacja obywatelska. Co z nauczycielami prowadzącymi te przedmioty. Niektórzy dla nich wrócili do pracy w szkole. Czy będą zwolnieni? Co ze zmniejszeniem liczby godzin nauczycieli, którzy nie zostaną zwolnieni?

Żmije pojawiły się w Tatrach. Co robić, gdy spotkamy je na szlaku?

Na tatrzańskich szlakach pojawiły się żmije zygzakowate. To efekt wyjątkowo ciepłego początku kwietnia. Jak się zachować, gdy natkniemy się na ten jadowity gatunek węża? 

REKLAMA

Nowy wzór legitymacji nauczyciela [Rozporządzenie z 11 kwietnia 2024 r. Dziennik Ustaw poz. 565]

Od wtorku 16 kwietnia 2024 r. obowiązuje nowy wzór legitymacji nauczyciela. Jednak do 12 lipca 2024 r. nauczyciel może otrzymać legitymację na starym wzorze.

Rząd: Nowy wzór karty parkingowej dla osób niepełnosprawnych. Karty tylko terminowe

Niestety nie będzie bezterminowych kart parkingowych dla osób niepełnosprawnych. Tak wynika z odpowiedzi na interpelację.

Nowa era komunikacji. RDK może ułatwić Ci życie

Rejestr Danych Kontaktowych, znany jako RDK, to baza danych zawierająca aktualne dane kontaktowe obywateli, do której mają dostęp urzędnicy administracji państwowej. Usługa ta, uruchomiona 22 grudnia 2019 roku, ma na celu usprawnienie komunikacji między urzędem a obywatelem.

Wybory 2024 - druga tura. Czy cisza wyborcza będzie obowiązywać w całym kraju?

Druga tura wyborów samorządowych 2024 odbędzie się w niedzielę 21 kwietnia. Cisza wyborcza rozpocznie się w nocy z piątku na sobotę i potrwa do godz. 21 w niedzielę. Czy będzie obowiązywać w całym kraju? 

REKLAMA

Dobrowolne ubezpieczenie w NFZ [WNIOSEK]

Kto może się dobrowolnie ubezpieczyć w NFZ? Jak to zrobić? Kiedy trzeba uiścić opłatę dodatkową? 

Oszuści podszywają się pod NFZ. Na te strony uważaj

Oszuści próbują nowych sposobów, tym razem "na NFZ". W internecie pojawiły się fałszywe strony, które łudząco przypominają oficjalny serwis internetowy Narodowego Funduszu Zdrowia. Na czym polega oszustwo?

REKLAMA