REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Korzystanie z prywatnego samochodu przez wójta

Tomasz Błotnicki
Of Counsel jednej z warszawskich kancelarii prawniczych

REKLAMA

W poprzednim stanie prawnym (art. 4 ustawy z 22 marca 1990 r. o pracownikach samorządowych), obowiązującym do 31 grudnia 2008 r., umowę z wójtem na korzystanie z pojazdu prywatnego do celów służbowych zawierał upoważniony do dokonywania czynności z zakresu prawa pracy na podstawie stosownej uchwały przewodniczący rady gminy. Czy w związku ze zmianą przepisów od 1 stycznia 2009 r., i tym samym osoby uprawnionej do zawarcia umowy, powinna ona zostać rozwiązana przed dniem wejścia w życie ustawy i zawarta przez uprawnioną osobę według nowego stanu prawnego? Czy też umowy zawarte przed zmianą stanu prawnego obowiązują nadal i można je zmienić aneksem zawartym z uprawnioną według nowych przepisów osobą?

Odpowiedź W sytuacji umowy z wójtem na korzystanie z pojazdu prywatnego do celów służbowych, zawartej przed 1 stycznia 2009 r., możliwe jest porozumienie zmieniające, które dostosuje tę umowę do obecnie obowiązującego stanu prawnego. Dopuszczalność zawierania tego rodzaju porozumień nie budzi wątpliwości, mimo że brak jest w ustawie z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (dalej: k.p.) przepisu wyraźnie zezwalającego na dokonywanie takich zmian.

REKLAMA

REKLAMA

Uzasadnienie Stosownie do art. 8 ust. 2 ustawy z 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych czynności z zakresu prawa pracy wobec wójta (burmistrza, prezydenta miasta), związane z nawiązaniem i rozwiązaniem stosunku pracy, wykonuje przewodniczący rady gminy, a pozostałe czynności – wyznaczona przez wójta (burmistrza, prezydenta miasta) osoba zastępująca lub sekretarz gminy, z tym że wynagrodzenie wójta ustala rada gminy, w drodze uchwały.

Jak wynika z wyroku Sądu Najwyższego z 9 czerwca 2008 r. (sygn. akt II PK 330/07) do wyłącznej właściwości rady gminy należy m.in. ustalanie poborów wójta, stanowienie o kierunkach jego działania oraz przyjmowanie sprawozdań z jego działalności.

Porozumienie zmieniające

REKLAMA

Porozumienie zmieniające jest to dwustronna czynność prawna obejmująca zgodne oświadczenie woli pracodawcy i pracownika w przedmiocie zmiany treści stosunku lub podstawy jego nawiązania. Bardzo ważne jest, aby modyfikacja treści umowy była zaakceptowana przez obie strony stosunku. Tak więc, porozumienie takie uzyskuje moc prawną wtedy, kiedy podmiot wyrazi zgodę na zmianę warunków. Należy pamiętać, że pracodawca nie może samodzielnie dokonać takiego porozumienia, gdy osoba zainteresowana nie akceptuje zaproponowanych przekształceń w umowie. Pracownik (w tym wypadku wójt) uprawniony jest też do modyfikacji lub uzupełnienia treści porozumienia.

Wysunięte przez osobę zmieniającą propozycje zmiany porozumienia uznawane są już – zgodnie z brzmieniem art. 68 k.c. w zw. z art. 300 k.p. – za przedstawienie przez osobę nowej oferty zmiany warunków. Rada może zaakceptować nowe warunki porozumienia, ale też nie musi ich zatwierdzić.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zawartość porozumienia

W treści dokumentu należy jednoznacznie określić, jakie warunki ulegają zmianie, toteż takie porozumienie powinno być sporządzone w formie pisemnej. Omawiana czynność wymaga również wykazania dokładnej daty, od kiedy ma obowiązywać. Jeżeli jednak strony nie ustaliły terminu, to zmiana treści następuje automatycznie z chwilą zawarcia porozumienia.

Przewidziany w art. 29 k.p. wymóg zachowania formy pisemnej zmiany warunków umowy o pracę, który stosuje się odpowiednio do stosunków pracy nawiązanych na innej podstawie niż umowa o pracę, nie usprawiedliwia tezy, że do zmiany wysokości wynagrodzenia wójta czy postanowień umowy konieczne jest pisemne zgodne oświadczenie woli stron. Forma pisemna jest zastrzeżona w tej sytuacji tylko dla celów informacyjnych, a nie dla określenia jakiegoś konkretnego trybu zmiany warunków pracy. Wymóg formy pisemnej zostaje ponadto spełniony poprzez spisanie podjętej przez radę gminy uchwały. Nie musi jednak na niej widnieć podpis wójta.

Uchwała rady

Uchwałę rady można zaskarżyć do sądu administracyjnego. Taka uchwała podlega poza tym ocenie co do zgodności z prawem w trybie nadzoru sprawowanego przez wojewodę. Jeśli wojewoda jej nie zakwestionuje i nikt jej w stosownym terminie nie zaskarży do sądu, pozostanie pobieranie wynagrodzenia w nowej wysokości. Do jakichkolwiek zmian nie stosuje się bowiem kodeksowych zasad dotyczących wypowiedzenia zmieniającego warunki pracy lub płacy.

Podstawy prawne

•  Ustawa z 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (Dz.U. nr 223, poz. 1458; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. nr 157, poz. 1241)

•  Ustawa z 22 marca 1990 r. o pracownikach samorządowych (j.t. Dz.U. z 2001 r. nr 142, poz. 1593; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. nr 170, poz. 1218) – nie obowiązuje od 1 stycznia 2009 r.

•  Ustawa z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (j.t. Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94; ost.zm. Dz.U. z 2010 r. nr 135, poz. 912)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Gazeta Samorządu i Administracji

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Sektor publiczny
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Choroba w święta? Sprawdź, gdzie szukać pomocy

    Co zrobić w sytuacji nagłej choroby w święta? Gdzie szukać pomocy medycznej? NFZ przypomina. 

    Refundowane leczenie dla ciężarnych kobiet chorych na SMA już od 1 kwietnia

    Bardzo dobra wiadomość dla dorosłych kobiet chorych na SMA. Od 1 kwietnia refundowane będzie leczenie nusinersenem dla kobiet chorych na rdzeniowy zanik mięśni będących w ciąży – zdecydowało Ministerstwo Zdrowia. Dzięki temu pacjentki nie będą musiały przerywać tej terapii. Jesteśmy jednym z pierwszych krajów, które będą leczyły kobiety w ciąży chore na SMA.

    W dniach 29-31 marca utrudnienia w stolicy w związku z wielkanocnymi procesjami. Gdzie?

    Już od piątku i przez cały świąteczny weekend w Warszawie, w związku z procesjami i drogami krzyżowymi ruch na drogach będzie utrudniony albo chwilowo wstrzymany.  

    Tutaj lepiej nie jechać na Wielkanoc. Zatrzęsienie turystów

    Planujesz Wielkanoc we Włoszech? Spodziewaj się tłumów. Od Wielkiej Soboty do poświątecznego wtorku turyści zarezerwowali we Włoszech ponad 7 milionów noclegów. To więcej niż w poprzednich latach. 

    REKLAMA

    Wybory samorządowe 2024. 29 marca upływa ważny termin dla niepełnosprawnych i starszych wyborców

    Piątek to ostatni dzień, w którym wyborcy z niepełnosprawnością i osoby starsze mogą złożyć wniosek o głosowanie przez pełnomocnika w wyborach samorządowych.

    Jak stosować rozporządzenie o pracach domowych? Co jest jasne? Co budzi wątpliwości? [min B. Nowacka, 1 kwietnia 2024 r.]

    Wątpliwości dotyczą trzech definicji wykorzystanych w rozporządzeniu - nauczyciela i uczniowie nie mają wskazówek jak je rozumieć i stosować.

    Rozbijanie garnka na plecach i chłostanie rózgą. Znasz te stare kaszubskie zwyczaje wielkanocne?

    Jak kiedyś obchodzono Wielkanoc na Kaszubach? Czym był tzw. Płaczëbóg? Co jadano na świąteczne śniadanie? 

    Znasz te wielkanocne zwyczaje z Górnego Śląska? Jeden z nich jest na krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego

    Jakie zwyczaje wielkanocne panują na Górnym Śląsku? Niektóre z nich znane są tylko w jednej miejscowości. Słyszeliście o paleniu żuru, kulaniu jaj czy bramie z wydmuszek? 

    REKLAMA

    Dentysta na NFZ 2024 – jakie zabiegi? Jeszcze w tym roku więcej świadczeń gwarantowanych! [projekt rozporządzenia]

    Chyba większość osób leczy w Polsce zęby prywatnie, ale trzeba wiedzieć, że można to zrobić również w ramach ubezpieczenia zdrowotnego, czyli – jak to się mówi potocznie „na NFZ”. Lista takich refundowanych świadczeń stomatologicznych jest całkiem długa. Trzeba tylko znaleźć dentystę (stomatologa), który ma podpisaną umowę z NFZ na udzielanie świadczeń stomatologicznych. Przedstawiamy listę świadczeń gwarantowanych (refundowanych przez NFZ) z zakresu leczenia stomatologicznego obowiązujących teraz, a także informujemy o projekcie rozporządzenia, które ma wydłużyć listę tych świadczeń - najprawdopodobniej jeszcze w 2024 roku.

    Bilety na EURO 2024 dla kibiców z Polski - sprzedaż od 28 marca. Gdzie można kupić? Jakie ceny?

    W dniu 28 marca 2024 r. o godzinie 14.00 rozpocznie się sprzedaż biletów dla kibiców reprezentacji Polski na turniej finałowy piłkarskich mistrzostw Europy Euro 2024. Sprzedaż potrwa do 8 kwietnia i prowadzona jest wyłącznie przez UEFA. Będzie dostępna na portalu euro2024.com.

    REKLAMA