reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Organizacja > Pracownicy > Korzystanie z prywatnego samochodu przez wójta

Korzystanie z prywatnego samochodu przez wójta

W poprzednim stanie prawnym (art. 4 ustawy z 22 marca 1990 r. o pracownikach samorządowych), obowiązującym do 31 grudnia 2008 r., umowę z wójtem na korzystanie z pojazdu prywatnego do celów służbowych zawierał upoważniony do dokonywania czynności z zakresu prawa pracy na podstawie stosownej uchwały przewodniczący rady gminy. Czy w związku ze zmianą przepisów od 1 stycznia 2009 r., i tym samym osoby uprawnionej do zawarcia umowy, powinna ona zostać rozwiązana przed dniem wejścia w życie ustawy i zawarta przez uprawnioną osobę według nowego stanu prawnego? Czy też umowy zawarte przed zmianą stanu prawnego obowiązują nadal i można je zmienić aneksem zawartym z uprawnioną według nowych przepisów osobą?

Odpowiedź W sytuacji umowy z wójtem na korzystanie z pojazdu prywatnego do celów służbowych, zawartej przed 1 stycznia 2009 r., możliwe jest porozumienie zmieniające, które dostosuje tę umowę do obecnie obowiązującego stanu prawnego. Dopuszczalność zawierania tego rodzaju porozumień nie budzi wątpliwości, mimo że brak jest w ustawie z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (dalej: k.p.) przepisu wyraźnie zezwalającego na dokonywanie takich zmian.

Uzasadnienie Stosownie do art. 8 ust. 2 ustawy z 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych czynności z zakresu prawa pracy wobec wójta (burmistrza, prezydenta miasta), związane z nawiązaniem i rozwiązaniem stosunku pracy, wykonuje przewodniczący rady gminy, a pozostałe czynności – wyznaczona przez wójta (burmistrza, prezydenta miasta) osoba zastępująca lub sekretarz gminy, z tym że wynagrodzenie wójta ustala rada gminy, w drodze uchwały.

Jak wynika z wyroku Sądu Najwyższego z 9 czerwca 2008 r. (sygn. akt II PK 330/07) do wyłącznej właściwości rady gminy należy m.in. ustalanie poborów wójta, stanowienie o kierunkach jego działania oraz przyjmowanie sprawozdań z jego działalności.

Porozumienie zmieniające

Porozumienie zmieniające jest to dwustronna czynność prawna obejmująca zgodne oświadczenie woli pracodawcy i pracownika w przedmiocie zmiany treści stosunku lub podstawy jego nawiązania. Bardzo ważne jest, aby modyfikacja treści umowy była zaakceptowana przez obie strony stosunku. Tak więc, porozumienie takie uzyskuje moc prawną wtedy, kiedy podmiot wyrazi zgodę na zmianę warunków. Należy pamiętać, że pracodawca nie może samodzielnie dokonać takiego porozumienia, gdy osoba zainteresowana nie akceptuje zaproponowanych przekształceń w umowie. Pracownik (w tym wypadku wójt) uprawniony jest też do modyfikacji lub uzupełnienia treści porozumienia.

Wysunięte przez osobę zmieniającą propozycje zmiany porozumienia uznawane są już – zgodnie z brzmieniem art. 68 k.c. w zw. z art. 300 k.p. – za przedstawienie przez osobę nowej oferty zmiany warunków. Rada może zaakceptować nowe warunki porozumienia, ale też nie musi ich zatwierdzić.

Zawartość porozumienia

W treści dokumentu należy jednoznacznie określić, jakie warunki ulegają zmianie, toteż takie porozumienie powinno być sporządzone w formie pisemnej. Omawiana czynność wymaga również wykazania dokładnej daty, od kiedy ma obowiązywać. Jeżeli jednak strony nie ustaliły terminu, to zmiana treści następuje automatycznie z chwilą zawarcia porozumienia.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

Tomasz Błotnicki

Of Counsel jednej z warszawskich kancelarii prawniczych

Źródło:

Gazeta Samorządu i Administracji
Nowa matryca stawek VAT – PKWiU, CN378.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Jarosław Ziobrowski

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama