Jak prawidłowo prowadzić akta osobowe pracowników
REKLAMA
REKLAMA
Choć zarówno zasady ich prowadzenia, jak i przechowywania zostały ściśle określone w obowiązujących przepisach, to w praktyce powstają na tym tle liczne wątpliwości.
REKLAMA
Jak prowadzić akta osobowe długoletnich pracowników lub tych powracających do pracodawcy po przerwie?
Mają one związek także ze zmianami w regulacjach prawnych, które weszły w życie w 2019 r. i w niektórych przypadkach mogą rodzić wątpliwości co do tego, jak prawidłowo prowadzić akta osobowe długoletnich pracowników lub tych powracających do pracodawcy po przerwie.
Z ilu części składają się akta osobowe pracownika?
REKLAMA
Akta osobowe pracodawca prowadzi oddzielnie dla każdego pracownika. Od 2019 r. składają się one z czterech, a nie jak wcześniej z trzech, części oznaczonych kolejnymi literami alfabetu (rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z 10 grudnia 2018 r. w sprawie dokumentacji pracowniczej):
części A - obejmującej oświadczenia lub dokumenty dotyczące danych osobowych, zgromadzone w związku z ubieganiem się o zatrudnienie, a także skierowania na badania lekarskie i orzeczenia lekarskie dotyczące wstępnych, okresowych i kontrolnych badań lekarskich;
części B - obejmującej oświadczenia lub dokumenty dotyczące nawiązania stosunku pracy oraz przebiegu zatrudnienia;
części C - obejmującej oświadczenia lub dokumenty związane z rozwiązaniem albo wygaśnięciem stosunku pracy;
części D - obejmującej odpis zawiadomienia o ukaraniu oraz inne dokumenty związane z ponoszeniem przez pracownika odpowiedzialności porządkowej lub odpowiedzialności określonej w odrębnych przepisach, które przewidują zatarcie kary po upływie określonego czasu.
Czy akta osobowe można w dalszym ciągu prowadzić w wersji papierowej?
Do 2019 r. pracodawcy byli zobowiązani do prowadzenia akt osobowych pracowników w formie papierowej. Mogli równolegle prowadzić także akta w wersji elektronicznej, ale nie mieli możliwości zrezygnowania z "gromadzenia papieru". Od 2019 r. pracodawca może zdecydować, czy chce prowadzić akta papierowe, elektroniczne, czy też w tzw. formie mieszanej (art. 94 pkt 9a ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy).
(…)
Małgorzata Masłowska
Artykuł pochodzi z kompleksowej bazy wiedzy INFORLEX. Zamów bezpłatny 14-dniowy dostęp do INFORLEX »
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.