reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Organizacja > Pracownicy > Jak prawidłowo rozliczać zwolnienia lekarskie na przełomie roku?

Jak prawidłowo rozliczać zwolnienia lekarskie na przełomie roku?

O tym, kto od 1 stycznia 2016 r. będzie wypłacał świadczenia z tytułu niezdolności do pracy pracownikom, którzy chorują po 31 grudnia 2015 r., decyduje liczba osób zgłaszanych przez pracodawcę do ubezpieczenia chorobowego według stanu na 30 listopada 2015 r. Natomiast prawo pracownika od 1 stycznia 2016 r. do wynagrodzenia lub zasiłku chorobowego zależy od świadczenia, do którego pracownik miał prawo 31 grudnia 2015 r.

Prawo do wynagrodzenia chorobowego mają pracownicy, osoby odbywające służbę zastępczą oraz wykonawcy pracy nakładczej. Okres 33 dni, a w przypadku pracowników, którzy ukończyli 50. rok życia – 14 dni niezdolności do pracy, za które pracownikowi przysługuje wynagrodzenie chorobowe, pracodawca ustala, sumując poszczególne okresy choroby pracownika w roku kalendarzowym. Kolejne okresy choroby pracodawca sumuje nawet wówczas, gdy między zwolnieniami od pracy są przerwy.

Redakcja poleca: Ściąga Kadrowego - Dodatkowe wynagrodzenie roczne dla pracowników jednostek sfery budżetowej (PDF)

Pracownica mająca 25 lat chorowała w okresach: od 26 stycznia do 7 lutego 2015 r. (13 dni), od 16 do 25 września 2015 r. (10 dni), od 28 października do 14 listopada 2015 r. (18 dni). W 2015 r. pracodawca wypłacił pracownicy następujące świadczenia:

● za niezdolność do pracy przypadającą w styczniu, w lutym i we wrześniu oraz od 28 października do 6 listopada 2015 r. – wynagrodzenie chorobowe (13 dni + 10 dni + 10 dni = 33 dni),

● za okres od 7 do 14 listopada 2015 r. – zasiłek chorobowy (8 dni).

Warunkiem nabycia prawa do wynagrodzenia chorobowego jest posiadanie wymaganego okresu wyczekiwania, który dla osób podlegających ubezpieczeniu chorobowemu obowiązkowo (pracowników, osób odbywających służbę zastępczą) wynosi 30 dni. Dla osób podlegających ubezpieczeniu chorobowemu dobrowolnie (praca nakładcza) okres wyczekiwania wynosi 90 dni.

Zobacz serwis: Pracownicy

Przeczytaj w INFORLEX.PL Sektor publiczny cały artykuł: Jak prawidłowo rozliczać zwolnienia lekarskie na przełomie roku

W artykule omówiono inne przykłady rozliczania zwolnień lekarskich.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Adwokacka Ziobrowski Tax & Law

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama