| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Organizacja > Pracownicy > Jak od 1 stycznia 2016 r. zmienią się świadczenia zależne od minimalnej płacy?

Jak od 1 stycznia 2016 r. zmienią się świadczenia zależne od minimalnej płacy?

Wzrost minimalnego wynagrodzenia spowoduje zmianę wysokości wielu świadczeń pracowniczych, m.in. dodatków za pracę w nocy, kwot wolnych od potrąceń, wynagrodzenia za przestój czy za gotowość do pracy. Wyższa płaca minimalna oznacza też wyższe koszty zatrudnienia, np. składek ZUS.

Od 1 stycznia 2016 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wyniesie 1850 zł. Jest to wzrost o 100 zł w porównaniu z 2015 r. Analogicznie w przypadku wynagrodzenia pracownika w okresie jego pierwszego roku pracy stawka nie będzie mogła być niższa niż 1480 zł brutto (80% płacy minimalnej). Do okresu pierwszego roku pracy pracodawca wlicza wszystkie okresy, za które była opłacana składka na ubezpieczenia społeczne lub zaopatrzenie emerytalne, z wyłączeniem okresów zatrudnienia na podstawie umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego (art. 6 ust. 2–3 ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę).

Polecamy: Ściąga Kadrowego - Dodatkowe wynagrodzenie roczne dla pracowników jednostek sfery budżetowej (PDF)

Przy założeniu, że kwoty wolne od podatku oraz inne wskaźniki mające wpływ na wysokość wynagrodzenia do wypłaty (netto) nie ulegną zmianie, pracownik zatrudniony w pełnym wymiarze czasu pracy musi otrzymać w 2016 r. co najmniej 1355,69 zł. Wraz ze wzrostem minimalnej płacy wzrosną też koszty pracodawcy.

Zobacz serwis: Pracownicy

Przeczytaj w INFORLEX.PL Sektor publiczny cały artykuł:

Jak od 1 stycznia 2016 r. zmienią się świadczenia zależne od minimalnej płacy

W artykule omówiono również kwestie minimalnego wynagrodzenia pracownika niepełnoetatowego.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Compliance 2020

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Wisławski

Adwokat, Kancelaria Brysiewicz i Wspólnicy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »