REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Prawidłowa kwalifikacja pisma w postępowaniu

Michał Stuczyński
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Mając jakiekolwiek wątpliwości przed podjęciem postanowienia w trybie 134 k.p.a., organ administracyjny stosownie do potrzeb powinien wezwać stronę do usunięcia braków (art. 64 par. 2 k.p.a.) lub do złożenia wyjaśnienia na piśmie w trybie art. 50 par. 1 k.p.a. Dopiero po wyjaśnieniu intencji pisma istnieje możliwość podjęcia prawidłowych ustaleń i czynności organu, mając przy tym na uwadze treść art. 6 oraz 9 k.p.a.

STAN FAKTYCZNY

REKLAMA

 

Kierownik biura powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) odmówił Kazimierzowi B. przyznania pomocy finansowej na dostosowanie gospodarstwa rolnego do standardów Unii Europejskiej. Powstały na tym gruncie spór rozstrzygnął białostocki sąd administracyjny oddalając skargę wnioskodawcy. Wyrok ten uprawomocnił się 11 kwietnia 2007 r.

 

UZASADNIENIE

Dalszy ciąg materiału pod wideo

 

REKLAMA

29 marca Kazimierz B. złożył odwołanie od decyzji wskazując, iż sprawa dotyczy dostosowania gospodarstwa rolnego do standardów UE. Jako podstawę swego odwołania skarżący wskazał art. 154 par. 1 i 2 k.p.a. Powołując się na to, że pracownik Agencji wprowadził go i dyrektora w błąd, wniósł o zmianę decyzji. Organ stwierdził niedopuszczalność odwołania wskazując, iż zostało ono uprzednio prawomocnie rozpoznane. Na tej podstawie uznano, iż tok postępowania w niniejszej sprawie został wyczerpany w związku z wyczerpaniem przysługujących środków odwoławczych. Na niniejsze postanowienie została wywiedziona skarga do białostockiego WSA. Rozpoznający sprawę sąd zauważył, iż w niniejszej sprawie organowi umknęła kwestia, która miała wpływ na całe postępowanie. Pismo skarżącego, jakie wpłynęło do organu, było wprawdzie zatytułowane odwołanie od decyzji będącej decyzją drugoinstancyjną tego organu, wydaną na skutek wniesionego uprzednio odwołania, jednakże organ ten winien mieć na uwadze podstawę prawną przedmiotowego pisma, tj. art. 154 par. 1 i par. 2 k.p.a., a zatem w praktyce całokształt okoliczności rzutujących na prawidłowe zakwalifikowanie pisma.

W ocenie sądu okoliczność, iż pismo wpłynęło w okresie otwartym do złożenia skargi kasacyjnej od wyroku WSA w Białymstoku oznaczało, że skarżący uznał, iż zwykły tryb postępowania administracyjnego został już skutecznie wyczerpany. Tym samym zdecydował się on wdrożyć nadzwyczajny tryb postępowania.

 

Obowiązkiem organu jest załatwienie pisma zgodnie z intencją nadawcy. Mając wątpliwości co do rzeczywistej treści żądania strony organ powinien wezwać ją do złożenia wyjaśnienia na piśmie w trybie art. 50 par. 1 k.p.a - wskazującego na intencję wniosku. Dopiero po uzyskaniu informacji, jak traktować pismo, organ mógłby jednoznaczne wyjaśnić intencje w nim zawarte. Bez należytego wyjaśnienia sprawy zakwalifikowanie niezatytułowanego pisma jako kolejnego odwołania od swojej ostatecznej i prawomocnej decyzji wydaje się przedwczesne. Wydanie postanowienia w trybie art. 134 k.p.a. powinno być poprzedzone dokładnym wyjaśnieniem stanu faktycznego, tj. wyjaśnieniem, czy faktycznie pismo strony stanowi odwołanie, czy taki środek zaskarżenia w danej sprawie przysługuje, czy zostało złożone w ustawowym terminie i spełnia wymogi pisma procesowego. Mając jakiekolwiek wątpliwości przed podjęciem postanowienia organ administracyjny stosownie do potrzeb powinien wezwać stronę do usunięcia braków (art. 64 par. 2 k.p.a.) lub do złożenia wyjaśnienia na piśmie w trybie art. 50 par. 1 k.p.a. Dopiero po wyjaśnieniu intencji pisma zaistniałaby możliwość podjęcia prawidłowych ustaleń i czynności organu, mając na uwadze przy tym treść art. 6 oraz 9 k.p.a.

SYGN. AKT II SA/Bk 744/07

MICHAŁ STUCZYŃSKI

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Helikopter z odbiornikiem pasywnym szukają surowców krytycznych na Suwalszczyźnie. Co to są surowce krytyczne?

  Od 1 marca 2024 r. na terenie kilku gmin na Suwalszczyźnie rozpoczęły się poszukiwania złóż surowców krytycznych ze skał magmowych. Badania z wykorzystaniem helikoptera potrwają około dwóch tygodni – poinformował PAP Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy.

  Są już wypłaty podwyżek 30-33% dla nauczycieli - informuje Lublin, Kalisz, Rzeszów, Biała Podlaska, Brwinów, Hrubieszów. Samorządy nie czekały do końca kwietnia

  Rozpoczęła się długo wyczekiwana wypłata podwyżek dla nauczycieli. 1 marca wyższe wynagrodzenie otrzymali nauczyciele z Lublina i Koszalina. Również mniejsze gminy uruchamiają wyższe przelewy.

  Stopnie alarmowe na terenie całego kraju. Premier Donald Tusk podpisał zarządzenia

  Premier Donald Tusk podpisał zarządzenia wprowadzające stopnie alarmowe - 2. stopnia BRAVO i 2. stopnia BRAVO-CRP na terenie całego kraju oraz 2. stopnia BRAVO wobec polskiej infrastruktury energetycznej, mieszczącej się poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej.

  Pobyt w szpitalu - jak się przygotować?

  Pobyt w szpitalu często wiąże się ze stresem. Czasem zmniejszyć go może odpowiednie przygotowanie i wiedza o tym, co jest potrzebne do przyjęcia do szpitala. Podpowiadamy w artykule. 

  REKLAMA

  Od 1 marca 2024 r. zmiana wysokości opłaty za wydanie duplikatu Karty Dużej Rodziny

  Jaka jest aktualna wysokość opłaty za wydanie duplikatu Karty Dużej Rodziny? Kiedy pobierana jest taka opłata?

  Infolinia dla żołnierzy i ich rodzin uruchomiona - wsparcie psychologiczne

  29 lutego 2024 roku została uruchomiona bezpłatna i ogólnodostępna infolinia dla żołnierzy WP, pracowników resortu obrony narodowej oraz ich rodzin.

  29 lutego - Światowy Dzień Chorób Rzadkich. Ile ich jest na świecie?

  Dzień Chorób Rzadkich przypada na ostatni dzień lutego, data jest nieprzypadkowa. Na całym świecie 300 mln ludzi żyje z rzadkimi chorobami. 

  Jak pozbyć się mikroplastiku z wody? Prosty sposób

  Mikroplastik jest wszechobecny, niestety trafia także do pożywienia i wody. Chociaż na ten moment nie wiadomo dokładnie, jak wpływa na ludzki organizm, to wpływ ten z pewnością nie jest pozytywny. Naukowcy znaleźli sposób na pozbycie się mikroplastiku go z wody. 

  REKLAMA

  "Szczyt rolniczy" w Warszawie. Dziś premier spotkał się z protestującymi rolnikami

  Dziś w Warszawie miał miejsce "szczyt rolniczy". Premier Donald Tusk spotkał się z przedstawicielami protestujących rolników. Tematem rozmów jest m.in. kwestia napływu produktów rolno-spożywczych z Ukrainy. Rolnicy sprzeciwiają się również unijnej polityce Zielonego Ładu.

  Ustawa o dostępności w produktach i usługach od 28 czerwca 2025 roku

  Ustawa o zapewnieniu dostępności w produktach i usługach dla osób z niepełnosprawnościami i ze szczególnymi potrzebami ma wejść w życie dnia 28 czerwca 2025 roku. O jakie produkty i usługi chodzi ustawodawcy wdrażającemu unijną dyrektywę zwaną "Europejskim Aktem o Dostępności” (EAA)?

  REKLAMA