REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Prawidłowa kwalifikacja pisma w postępowaniu

Michał Stuczyński
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Mając jakiekolwiek wątpliwości przed podjęciem postanowienia w trybie 134 k.p.a., organ administracyjny stosownie do potrzeb powinien wezwać stronę do usunięcia braków (art. 64 par. 2 k.p.a.) lub do złożenia wyjaśnienia na piśmie w trybie art. 50 par. 1 k.p.a. Dopiero po wyjaśnieniu intencji pisma istnieje możliwość podjęcia prawidłowych ustaleń i czynności organu, mając przy tym na uwadze treść art. 6 oraz 9 k.p.a.

STAN FAKTYCZNY

REKLAMA

 

Kierownik biura powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) odmówił Kazimierzowi B. przyznania pomocy finansowej na dostosowanie gospodarstwa rolnego do standardów Unii Europejskiej. Powstały na tym gruncie spór rozstrzygnął białostocki sąd administracyjny oddalając skargę wnioskodawcy. Wyrok ten uprawomocnił się 11 kwietnia 2007 r.

 

UZASADNIENIE

Dalszy ciąg materiału pod wideo

 

REKLAMA

29 marca Kazimierz B. złożył odwołanie od decyzji wskazując, iż sprawa dotyczy dostosowania gospodarstwa rolnego do standardów UE. Jako podstawę swego odwołania skarżący wskazał art. 154 par. 1 i 2 k.p.a. Powołując się na to, że pracownik Agencji wprowadził go i dyrektora w błąd, wniósł o zmianę decyzji. Organ stwierdził niedopuszczalność odwołania wskazując, iż zostało ono uprzednio prawomocnie rozpoznane. Na tej podstawie uznano, iż tok postępowania w niniejszej sprawie został wyczerpany w związku z wyczerpaniem przysługujących środków odwoławczych. Na niniejsze postanowienie została wywiedziona skarga do białostockiego WSA. Rozpoznający sprawę sąd zauważył, iż w niniejszej sprawie organowi umknęła kwestia, która miała wpływ na całe postępowanie. Pismo skarżącego, jakie wpłynęło do organu, było wprawdzie zatytułowane odwołanie od decyzji będącej decyzją drugoinstancyjną tego organu, wydaną na skutek wniesionego uprzednio odwołania, jednakże organ ten winien mieć na uwadze podstawę prawną przedmiotowego pisma, tj. art. 154 par. 1 i par. 2 k.p.a., a zatem w praktyce całokształt okoliczności rzutujących na prawidłowe zakwalifikowanie pisma.

W ocenie sądu okoliczność, iż pismo wpłynęło w okresie otwartym do złożenia skargi kasacyjnej od wyroku WSA w Białymstoku oznaczało, że skarżący uznał, iż zwykły tryb postępowania administracyjnego został już skutecznie wyczerpany. Tym samym zdecydował się on wdrożyć nadzwyczajny tryb postępowania.

 

Obowiązkiem organu jest załatwienie pisma zgodnie z intencją nadawcy. Mając wątpliwości co do rzeczywistej treści żądania strony organ powinien wezwać ją do złożenia wyjaśnienia na piśmie w trybie art. 50 par. 1 k.p.a - wskazującego na intencję wniosku. Dopiero po uzyskaniu informacji, jak traktować pismo, organ mógłby jednoznaczne wyjaśnić intencje w nim zawarte. Bez należytego wyjaśnienia sprawy zakwalifikowanie niezatytułowanego pisma jako kolejnego odwołania od swojej ostatecznej i prawomocnej decyzji wydaje się przedwczesne. Wydanie postanowienia w trybie art. 134 k.p.a. powinno być poprzedzone dokładnym wyjaśnieniem stanu faktycznego, tj. wyjaśnieniem, czy faktycznie pismo strony stanowi odwołanie, czy taki środek zaskarżenia w danej sprawie przysługuje, czy zostało złożone w ustawowym terminie i spełnia wymogi pisma procesowego. Mając jakiekolwiek wątpliwości przed podjęciem postanowienia organ administracyjny stosownie do potrzeb powinien wezwać stronę do usunięcia braków (art. 64 par. 2 k.p.a.) lub do złożenia wyjaśnienia na piśmie w trybie art. 50 par. 1 k.p.a. Dopiero po wyjaśnieniu intencji pisma zaistniałaby możliwość podjęcia prawidłowych ustaleń i czynności organu, mając na uwadze przy tym treść art. 6 oraz 9 k.p.a.

SYGN. AKT II SA/Bk 744/07

MICHAŁ STUCZYŃSKI

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rządowi brakuje pieniędzy na służby: Policję, SG, PSP i SOP. Co z programem modernizacyjnym?

Cały czas mamy sytuację niepełnego pokrycia w budżecie wydatków na służby (chodzi o Policję, Straż Graniczną, Państwową Straż Pożarną i Służbę Ochrony Państwa) - poinformował 23 lipca 2024 r. podczas sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych wiceszef MSWiA Czesław Mroczek. Dodał, że w najbliższym czasie przedstawione zostaną propozycje na kolejne lata.

Ponad 854 mln zł na Sejm w 2025 r. Podwyżki wynagrodzeń dla posłów i wszystkich pracowników Kancelarii Sejmu. Większe ryczałty na biura poselskie

Budżet Kancelarii Sejmu na 2025 r. ma wynieść 854 mln 258 tys. zł - to ponad 80 mln więcej niż w 2024 roku. W dniu 23 lipca 2024 r. sejmowa komisja regulaminowa, spraw poselskich i immunitetowych pozytywnie zaopiniowała projekt budżetu Kancelarii Sejmu na 2025 rok. Szef Kancelarii Sejmu Jacek Cichocki poinformował, że w 2025 roku nastąpi wzrost wynagrodzeń wszystkich pracowników Kancelarii Sejmu a także posłów.

Zmiany w finansowaniu ochotniczych straży pożarnych. Znamy plany ministerstwa

Wiceszef MSWiA Wiesław Leśniakiewicz przekazał, że w resorcie trwają prace nad nowelizacją rozporządzenia ws. przyznawania rekompensaty pieniężnej oraz wyrównania do wysokości rekompensaty wypłacanej strażakowi ratownikowi ochotniczej straży pożarnej.

Zmiany w wynagradzaniu pracowników samorządowych wchodzą w życie 1 sierpnia 2024 r. Pensje od 4000 zł do 6200 zł

1 sierpnia wejdzie w życie znowelizowane rozporządzenie w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Ale na wyższe pensje można liczyć przy pensjach należnych od 1 lipca. 

REKLAMA

Polaków ubywa, takie są fakty. Dane GUS pokazują co się dzieje, jest coraz gorzej

Polaków jest coraz mniej. W porównaniu z poprzednim rokiem liczba ludności w Polsce zmniejszyła się o prawie 130 tys. osób. Spadek liczby ludności zanotowano w 14 województwach i w 270 powiatach. Takie dane podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).

Tragiczne dane z weekendu - wypadki i utonięcia

Statystyki z minionego weekendu są zatrważające. W niedzielę w pięciu wypadkach śmiertelnych zginęło 5 osób, łącznie w weekend zginęło 11 osób. 17 osób utonęło.

Nie żartuj, że masz bombę w walizce, nie zostawiaj bagażu bez opieki. Mandaty są surowe

Pozostawienie na lotnisku bagaży bez opieki staje się plagą. Straż Graniczna od początku czerwca interweniowała już 125 razy. Nałożono mandaty na łączna kwotę 11 tys. zł.

Globalna awaria systemów Microsoft. Czy mamy się czym martwić w Polsce?

Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski uspokaja, że obecnie w Polsce systemy infrastruktury informatycznej działają płynnie. 

REKLAMA

Jak uczniowie Szkoły w Chmurze poradzili sobie z maturą? "Wyniki są dramatyczne"

Kilkanaście procent polskich maturzystów nie zdało egzaminu maturalnego. Jak poszło uczniom Szkoły w Chmurze? 

Coraz większa liczba dzieci ukraińskich w polskich szkołach

Od 1 września 2024 r. do polskich szkół może pójść między 20 tys. a 60 tys. ukraińskich dzieci - szacuje Paulina Chrostowska z Centrum Edukacji Obywatelskiej. Zdaniem nauczycieli największym wyzwaniem w edukacji uczniów z doświadczeniem migracji jest bariera językowa.

REKLAMA