REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nieopłacenie skargi spowoduje jej odrzucenie

inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Jeżeli prezes samorządowego kolegium odwoławczego, który jest radcą prawnym, zaskarża decyzję do sądu administracyjnego, musi pamiętać o opłaceniu wpisu stałego. To, że radca prawny jest również organem, nie zwalnia go z obowiązku uiszczenia wpisu stałego.

STAN FAKTYCZNY

REKLAMA

Samorządowe kolegium odwoławcze wystąpiło o pisemną interpretację dotyczącą przepisów prawa podatkowego. Stanowisko organów podatkowych okazało się jednak niekorzystne dla kolegium. Ostatecznie więc spór miał trafić na wokandę sądu administracyjnego. Jednak tak się nie stało, bo sąd I instancji odrzucił skargę SKO.

UZASADNIENIE

REKLAMA

Powodem odrzucenia skargi samorządowego kolegium odwoławczego było nieopłacenie wpisu sądowego. W przypadku skarg na interpretacje podatkowe obowiązuje wpis stały w wysokości 200 zł. W postanowieniu sąd administracyjny wyjaśnił, że skarga została podpisana przez radcę prawnego. A tego zgodnie z przepisami prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, jako profesjonalisty, nie wzywa się do opłacenia wpisu stałego. Okazało się bowiem, że prezes SKO jest radcą prawnym. W ocenie sądu, jeżeli stronę, tj. kolegium, reprezentował prezes, który był jednocześnie profesjonalnym pełnomocnikiem, nie było podstawy do wzywania go do uzupełnienia braków formalnych skargi. Dlatego sąd od razu mógł odrzucić skargę.

W skardze kasacyjnej do Naczelnego Sądu Administracyjnego pełnomocnik SKO wywodził, że w sprawie prezes działał jako organ, a nie radca prawny. Dlatego nie było obowiązku bezwzględnego opłacenia wpisu z rygorem odrzucenia skargi, bez wezwania do jego uiszczenia. Prezes SKO jest ustawowym organem kolegium z kompetencją reprezentowania na zewnątrz. Użycie pieczątki z tytułem zawodowym radcy prawnego w tym przypadku miało bardziej znaczenie prestiżowe - przekonywał pełnomocnik.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jednak to nie przekonało NSA. Oddalając skargę kasacyjną, sąd potwierdził prawidłowość interpretacji sądu I instancji. W uzasadnieniu postanowienia NSA zauważył, że w takiej sytuacji, jak miała miejsce w sprawie, radca prawny może występować w kilku rolach. Przepisy rozróżniają czynności sporządzenia skargi, wniesienia, a także występowaniu w sprawie. Jak zauważył sąd, prezes SKO nie tylko sporządził skargę, ale także ją wniósł, nie został do tego ustanowiony pełnomocnik. Gdyby np. jako pełnomocnika ustanowiono doradcę podatkowego nieopłacenie wpisu nie spowodowałoby automatycznie odrzucenia skargi. To, że radca prawny jest również organem, nie zwalnia go z obowiązku uiszczenia wpisu stałego. W tym przypadku przepisy nie rozgraniczają, w jakim charakterze występuje radca prawny.

Wyrok jest prawomocny

SYGN. AKT II FSK 369/07

ALEKSANDRA TARKA

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ferie zimowe 2025 – terminy, województwa [TABELA]

Planujesz ferie zimowe w 2025 roku? Znamy już terminy dla wszystkich 16 województw. Są cztery terminy ferii: 20 stycznia-2 lutego, 27 stycznia – 9 lutego, 3-16 luty i 17 lutego – 2 marca. Zaznacz w swoim kalendarzu już dziś.

Kobieta straciła 175 tys. zł, a chciała tylko sprzedać telewizor

Tym razem ofiarą "na pracownika banku" padła 32-letnie mieszkanka Lubina. Kobieta chciała tylko sprzedać telewizor na znanym portalu, w rezultacie straciła 175 tys. zł. 

To było takie proste? Bloomberg: Polska zagroziła blokadą chińskiego eksportu do UE. Teraz spokojniej na granicy z Białorusią

Prezydent Andrzej Duda podczas niedawnej wizyty w Pekinie zagroził Chinom zablokowaniem kluczowego kolejowego szlaku transportowego do UE, by osłabić kryzys migracyjny na granicy polsko-białoruskiej – napisała 24 lipca 2024 r. agencja Bloomberga. To może być przyczyna spadku nielegalnych przekroczeń tej granicy w ostatnich tygodniach.

Barszcz Sosnowskiego groźny nie tylko po dotknięciu

Barszcz Sosnowskiego (Heracleum sosnowskyi) to jedna z roślin groźnych dla zdrowia. Warto wiedzieć, że nie tylko dotykanie jej jest ryzykowne. Niebezpieczne może być przebywanie w jej otoczeniu. Co zrobić, gdy już dojdzie do oparzenia?

REKLAMA

Rządowi brakuje pieniędzy na służby: Policję, SG, PSP i SOP. Co z programem modernizacyjnym?

Cały czas mamy sytuację niepełnego pokrycia w budżecie wydatków na służby (chodzi o Policję, Straż Graniczną, Państwową Straż Pożarną i Służbę Ochrony Państwa) - poinformował 23 lipca 2024 r. podczas sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych wiceszef MSWiA Czesław Mroczek. Dodał, że w najbliższym czasie przedstawione zostaną propozycje na kolejne lata.

Przeszło 854 mln zł na Sejm w 2025 r. Podwyżki dla posłów i wszystkich pracowników Kancelarii Sejmu. Wzrosną też ryczałty na biura poselskie

Budżet Kancelarii Sejmu na 2025 r. ma wynieść 854 mln 258 tys. zł - to ponad 80 mln więcej niż w 2024 roku. W dniu 23 lipca 2024 r. sejmowa komisja regulaminowa, spraw poselskich i immunitetowych pozytywnie zaopiniowała projekt budżetu Kancelarii Sejmu na 2025 rok. Szef Kancelarii Sejmu Jacek Cichocki poinformował, że w 2025 roku nastąpi wzrost wynagrodzeń wszystkich pracowników Kancelarii Sejmu a także posłów.

Zmiany w finansowaniu ochotniczych straży pożarnych. Znamy plany ministerstwa

Wiceszef MSWiA Wiesław Leśniakiewicz przekazał, że w resorcie trwają prace nad nowelizacją rozporządzenia ws. przyznawania rekompensaty pieniężnej oraz wyrównania do wysokości rekompensaty wypłacanej strażakowi ratownikowi ochotniczej straży pożarnej.

Zmiany w wynagradzaniu pracowników samorządowych wchodzą w życie 1 sierpnia 2024 r. Pensje od 4000 zł do 6200 zł

1 sierpnia wejdzie w życie znowelizowane rozporządzenie w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Ale na wyższe pensje można liczyć przy pensjach należnych od 1 lipca. 

REKLAMA

Polaków ubywa, takie są fakty. Dane GUS pokazują co się dzieje, jest coraz gorzej

Polaków jest coraz mniej. W porównaniu z poprzednim rokiem liczba ludności w Polsce zmniejszyła się o prawie 130 tys. osób. Spadek liczby ludności zanotowano w 14 województwach i w 270 powiatach. Takie dane podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).

Tragiczne dane z weekendu - wypadki i utonięcia

Statystyki z minionego weekendu są zatrważające. W niedzielę w pięciu wypadkach śmiertelnych zginęło 5 osób, łącznie w weekend zginęło 11 osób. 17 osób utonęło.

REKLAMA