Nieopłacenie skargi spowoduje jej odrzucenie
REKLAMA
REKLAMA
STAN FAKTYCZNY
REKLAMA
Samorządowe kolegium odwoławcze wystąpiło o pisemną interpretację dotyczącą przepisów prawa podatkowego. Stanowisko organów podatkowych okazało się jednak niekorzystne dla kolegium. Ostatecznie więc spór miał trafić na wokandę sądu administracyjnego. Jednak tak się nie stało, bo sąd I instancji odrzucił skargę SKO.
UZASADNIENIE
REKLAMA
Powodem odrzucenia skargi samorządowego kolegium odwoławczego było nieopłacenie wpisu sądowego. W przypadku skarg na interpretacje podatkowe obowiązuje wpis stały w wysokości 200 zł. W postanowieniu sąd administracyjny wyjaśnił, że skarga została podpisana przez radcę prawnego. A tego zgodnie z przepisami prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, jako profesjonalisty, nie wzywa się do opłacenia wpisu stałego. Okazało się bowiem, że prezes SKO jest radcą prawnym. W ocenie sądu, jeżeli stronę, tj. kolegium, reprezentował prezes, który był jednocześnie profesjonalnym pełnomocnikiem, nie było podstawy do wzywania go do uzupełnienia braków formalnych skargi. Dlatego sąd od razu mógł odrzucić skargę.
W skardze kasacyjnej do Naczelnego Sądu Administracyjnego pełnomocnik SKO wywodził, że w sprawie prezes działał jako organ, a nie radca prawny. Dlatego nie było obowiązku bezwzględnego opłacenia wpisu z rygorem odrzucenia skargi, bez wezwania do jego uiszczenia. Prezes SKO jest ustawowym organem kolegium z kompetencją reprezentowania na zewnątrz. Użycie pieczątki z tytułem zawodowym radcy prawnego w tym przypadku miało bardziej znaczenie prestiżowe - przekonywał pełnomocnik.
Jednak to nie przekonało NSA. Oddalając skargę kasacyjną, sąd potwierdził prawidłowość interpretacji sądu I instancji. W uzasadnieniu postanowienia NSA zauważył, że w takiej sytuacji, jak miała miejsce w sprawie, radca prawny może występować w kilku rolach. Przepisy rozróżniają czynności sporządzenia skargi, wniesienia, a także występowaniu w sprawie. Jak zauważył sąd, prezes SKO nie tylko sporządził skargę, ale także ją wniósł, nie został do tego ustanowiony pełnomocnik. Gdyby np. jako pełnomocnika ustanowiono doradcę podatkowego nieopłacenie wpisu nie spowodowałoby automatycznie odrzucenia skargi. To, że radca prawny jest również organem, nie zwalnia go z obowiązku uiszczenia wpisu stałego. W tym przypadku przepisy nie rozgraniczają, w jakim charakterze występuje radca prawny.
Wyrok jest prawomocny
SYGN. AKT II FSK 369/07
ALEKSANDRA TARKA
REKLAMA
REKLAMA