REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nieopłacenie skargi spowoduje jej odrzucenie

inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Jeżeli prezes samorządowego kolegium odwoławczego, który jest radcą prawnym, zaskarża decyzję do sądu administracyjnego, musi pamiętać o opłaceniu wpisu stałego. To, że radca prawny jest również organem, nie zwalnia go z obowiązku uiszczenia wpisu stałego.

STAN FAKTYCZNY

REKLAMA

Samorządowe kolegium odwoławcze wystąpiło o pisemną interpretację dotyczącą przepisów prawa podatkowego. Stanowisko organów podatkowych okazało się jednak niekorzystne dla kolegium. Ostatecznie więc spór miał trafić na wokandę sądu administracyjnego. Jednak tak się nie stało, bo sąd I instancji odrzucił skargę SKO.

UZASADNIENIE

REKLAMA

Powodem odrzucenia skargi samorządowego kolegium odwoławczego było nieopłacenie wpisu sądowego. W przypadku skarg na interpretacje podatkowe obowiązuje wpis stały w wysokości 200 zł. W postanowieniu sąd administracyjny wyjaśnił, że skarga została podpisana przez radcę prawnego. A tego zgodnie z przepisami prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, jako profesjonalisty, nie wzywa się do opłacenia wpisu stałego. Okazało się bowiem, że prezes SKO jest radcą prawnym. W ocenie sądu, jeżeli stronę, tj. kolegium, reprezentował prezes, który był jednocześnie profesjonalnym pełnomocnikiem, nie było podstawy do wzywania go do uzupełnienia braków formalnych skargi. Dlatego sąd od razu mógł odrzucić skargę.

W skardze kasacyjnej do Naczelnego Sądu Administracyjnego pełnomocnik SKO wywodził, że w sprawie prezes działał jako organ, a nie radca prawny. Dlatego nie było obowiązku bezwzględnego opłacenia wpisu z rygorem odrzucenia skargi, bez wezwania do jego uiszczenia. Prezes SKO jest ustawowym organem kolegium z kompetencją reprezentowania na zewnątrz. Użycie pieczątki z tytułem zawodowym radcy prawnego w tym przypadku miało bardziej znaczenie prestiżowe - przekonywał pełnomocnik.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jednak to nie przekonało NSA. Oddalając skargę kasacyjną, sąd potwierdził prawidłowość interpretacji sądu I instancji. W uzasadnieniu postanowienia NSA zauważył, że w takiej sytuacji, jak miała miejsce w sprawie, radca prawny może występować w kilku rolach. Przepisy rozróżniają czynności sporządzenia skargi, wniesienia, a także występowaniu w sprawie. Jak zauważył sąd, prezes SKO nie tylko sporządził skargę, ale także ją wniósł, nie został do tego ustanowiony pełnomocnik. Gdyby np. jako pełnomocnika ustanowiono doradcę podatkowego nieopłacenie wpisu nie spowodowałoby automatycznie odrzucenia skargi. To, że radca prawny jest również organem, nie zwalnia go z obowiązku uiszczenia wpisu stałego. W tym przypadku przepisy nie rozgraniczają, w jakim charakterze występuje radca prawny.

Wyrok jest prawomocny

SYGN. AKT II FSK 369/07

ALEKSANDRA TARKA

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Te województwa otrzymają milionowe dofinansowania dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów

  W województwie świętokrzyskim samorządy mogą otrzymać ponad 52 mln na opiekę dla osób niesamodzielnych. W małopolskim blisko 21 mln zł na wsparcie opiekunów osób niepełnosprawnych. Co trzeba zrobić? 

  Z jakimi objawami jechać na SOR, a kiedy skorzystać z nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej?

  Pacjenci często zastanawiają się, z jakimi objawami mogą jechać na SOR, a kiedy zgłosić się na NiŚOZ. W artykule postaramy się rozwiać te wątpliwości. 

  Rok 2023 był rekordowy pod względem skali strat gospodarczych spowodowanych przez katastrofy naturalne

  W 2023 r. 398 globalnych katastrof naturalnych wyrządziło szkody w wysokości 380 mld dolarów. Najbardziej kosztowne okazały się silne trzęsienia ziemi i gwałtowne burze. Ubiegły rok był najgorętszym rokiem w historii z „bezprecedensowymi anomaliami cieplnymi” i rekordowymi wartościami odnotowanymi w 24 krajach i terytoriach. 

  Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa

  Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa. "Czy można rolnikom zapewnić opłacalne ceny, czy Krajowa Grupa Spożywcza będzie pomagała w stabilizacji rynków rolnych" - to pytania, na które ma odpowiedzieć dzisiejsze posiedzenie Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich - poinformował jej przewodniczący Jan Krzysztof Ardanowski.

  REKLAMA

  Zmiany w KRS 2024 - rząd Tuska przyjął projekt nowelizacji

  Na posiedzeniu 20 lutego 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa (KRS), przygot4owany przez Ministra Sprawiedliwości. 

  Podwyżki dla nauczycieli w 2024 roku - rozporządzenie podpisane

  W dniu 20 lutego 2024 r. Minister Edukacji oraz Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podpisały rozporządzenie określające minimalne stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli. Wynagrodzenie nauczycieli początkujących rośnie o 33%, a w przypadku nauczycieli mianowanych i dyplomowanych wzrost wynosi 30%. Podpisane rozporządzenie skierowano do publikacji w Dzienniku Ustaw. Wzrost wynagrodzeń jest możliwy z powodu zwiększenia subwencji oświatowej.

  Ile jest osób w kryzysie bezdomności w Polsce? W nocy z 28 na 29 odbędzie się liczenie

  Ile jest w Polsce osób w kryzysie bezdomności? Dokładne szacunki nie są znane. Ostatnie badanie miało miejsce w 2019 r. W tym roku, w nocy z 28 na 29 lutego w całej Polsce zostanie przeprowadzone liczenie osób w kryzysie bezdomności. 

  Podwyżki w budżetówce 2024. Komu +10%,+20% a nawet +47%? Wyższe kwoty wynagrodzenia zasadniczego w kategoriach zaszeregowania [projekt rozporządzenia]

  W dniu 20 lutego 2024 r. został opublikowany projekt rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zmieniający rozporządzenie w sprawie warunków wynagradzania za pracę i przyznawania innych świadczeń związanych z pracą dla pracowników zatrudnionych w niektórych państwowych jednostkach budżetowych. Jakie podwyżki wynikają z tego projektu? O ile wzrosną wynagrodzenia?

  REKLAMA

  Protest rolników. Warszawa będzie zablokowana 27 lutego, tzw. "Gwiaździsty marsz na Warszawę"

  Protest rolników. Warszawa będzie zablokowana w dniu 27 lutego 2024 roku, odbędzie się tzw. "Gwiaździsty marsz na Warszawę". Tak zapowiadają strajkujący rolnicy, którzy chcą m.in. żeby rząd zadeklarował wycofanie się z Zielonego Ładu.

  Badania naukowe: Nadmiar białka w diecie szkodzi tętnicom. To wyższe ryzyko miażdżycy

  Spożywanie zbyt dużych ilości białka zwiększa ryzyko miażdżycy. Winę za to ponosi aminokwas leucyna – informuje pismo “Nature Metabolism”. Odkryty przez naukowców z University of Pittsburgh School of Medicine mechanizm molekularny sprawia, że nadmierna ilość białka w diecie może zwiększać ryzyko miażdżycy.

  REKLAMA