reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Organizacja > Ustrój i jednostki > Warunki ważności głosu w wyborach samorządowych 2018 r.

Warunki ważności głosu w wyborach samorządowych 2018 r.

Sposób głosowania w wyborach samorządowych w 2018 r. oraz warunki ważności głosów uregulowane zostały w Kodeksie wyborczym. W prawie wyborczym zmieniło się w roku 2018 kilka rzeczy. Między innymi inaczej zdefiniowano znak "X". Jak głosować w wyborach samorządowych 2018 r., aby głos był ważny?

W wyborach samorządowych, które odbędą się już 21 października 2018 r. zmieniło się kilka rzeczy. Wszystko to za sprawą nowelizacji z dnia 31 stycznia 2018 r. Zmieniono zasady głosowania korespondencyjnego osób niepełnosprawnych, dwa typy komisji obwodowych (jedna komisja zajmie się przeprowadzeniem głosowania, druga zaś ustali wyniki), a także zmieniono definicję znaku "X".

Zgodnie z art. 5 pkt 12 Kodeksu wyborczego przez znak "X", który będziemy stawiać na kartach głosowania, rozumie się co najmniej dwie linie, które przecinają się w obrębie kratki. Jak już zostało wspomniane to jedna z dwóch obwodowych komisji ustali wyniki wyborów. Zgodnie z art. 228. § 1. Kodeksu wyborczego ustalając wyniki głosowania w obwodzie, obwodowa komisja wyborcza ds. ustalenia wyników głosowania w obwodzie oblicza liczbę:

1) wyborców uprawnionych do głosowania;

2) wyborców, którym wydano karty do głosowania;

3) wyborców głosujących przez pełnomocnika;

Zobacz: Ustrój i jednostki

4) kart wyjętych z urny, w tym:

a) kart nieważnych,

b) kart ważnych;

5) głosów nieważnych, z podaniem przyczyny ich nieważności;

6) głosów ważnych oddanych łącznie na wszystkie listy kandydatów;

7) głosów ważnych oddanych na poszczególne listy kandydatów;

8) głosów ważnych oddanych na poszczególnych kandydatów z tych list.

Ważny głos w wyborach może oddać osoba, która ukończyła 18 lat, nie została pozbawiona ani praw publicznych, ani praw wyborczych. Ponadto posiadający czynne prawo wyborcze powinien stale zamieszkiwać na obszarze gminy, powiatu, województwa.

Przypomnijmy, że wyborcy mogą jeszcze wnioskować o dopisanie ich do spisu wyborców w wybranym obwodzie głosowania na obszarze gminy właściwej ze względu na miejsce ich stałego zamieszkania do dnia 16 października 2018 r. 

Wyborcy wybiorą prezydentów, wójtów oraz burmistrzów, jak również radnych do sejmików wojewódzkich, rad powiatów oraz gmin. Należy przypomnieć, że organy stanowiące samorząd terytorialny wybierane będą w tych wyborach na 5 letnią kadencję. 

Lokale wyborcze w dniu 21 października 2018 r. otwarte będą od godz. 7 do 21 i w tych godzinach można głosować. Każdy z mieszkańców otrzyma karty do głosowania na których należy postawić znak "X", czyli dwie przecinające się linie.

Należy pamiętać, że postawienie znaku "X" przy kilku nazwiskach, albo oddanie pustej karty do głosowania powoduje nieważność głosu. 

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Artykuł sponsorowany

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Biuro rachunkowe EFEKTA

Pełna księgowość dla małych, średnich i dużych firm

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama