REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wyniki wyborów samorządowych 2018 r. - kiedy

Wyniki wyborów samorządowych 2018 r. - kiedy./ fot. Fotolia
Wyniki wyborów samorządowych 2018 r. - kiedy./ fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Kto został wójtem, burmistrzem, prezydentem? Kto został wybrany do organów stanowiących samorząd terytorialny? Wybory samorządowe już w najbliższą niedzielę 21 października 2018 r. W wyborach samorządowych wybierzemy nie tylko wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, ale również organy stanowiące samorząd terytorialny.

Do organów stanowiących samorząd terytorialny należy rada gminy, powiatu oraz sejmiku województwa. Wybory samorządowe dzielą się więc na dwie zasadnicze kategorie, mianowicie na wybór do organów stanowiących samorząd oraz na wybór jednoosobowych organów wykonawczych. 

REKLAMA

Już w poniedziałek, 22 października 2018 r. poznamy wstępnie wyniki. Jeżeli dojdzie do II tury wyborów zagłosujemy 4 listopada 2018 r. 

Rada gminy

Rada gminy, jak również wójt (burmistrz, prezydent miasta) to organy gminy. Działalność tych organów jest jawna. Jawność, o której mowa w zdaniu poprzednim uregulowana została w art. 11b ust. 2 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym polega na nadaniu obywatelom prawa do:

  • uzyskiwania informacji,
  • wstępu na sesje rady gminy, jak również posiedzenia jej komisji,
  • dostępu do dokumentów wynikających z wykonywania zadań publicznych, w tym protokołów posiedzeń organów gminy i komisji rady gminy.

Wybory do rady gminy są:

  • powszechne,
  • bezpośrednie,
  • równe,
  • odbywają się w głosowaniu tajnym.

Liczba radnych uzależniona jest od wielkości gminy. Skład rady gminy uregulowany został w art. 17 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym, zgodnie z którym mieszkańcy wybiorą: 

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • 15 w gminach do 20 000 mieszkańców;
  • 21 w gminach do 50 000 mieszkańców;
  • 23 w gminach do 100 000 mieszkańców;
  • 25 w gminach do 200 000 mieszkańców oraz po trzech na każde dalsze rozpoczęte 100 000 mieszkańców, nie więcej jednak niż 45 radnych.

Inaczej nieco wygląda skład rady, która powstała w wyniku połączenia gmin. W takiej sytuacji w pierwszej kadencji wybiera się radnych w liczbie:

  • 21 w gminach do 20 000 mieszkańców;
  • 23 w gminach do 50 000 mieszkańców;
  • 25 w gminach do 100 000 mieszkańców oraz po trzech na każde dalsze rozpoczęte 100 000 mieszkańców, nie więcej jednak niż 48 radnych.

To rada gminy odpowiedzialna jest za uchwalanie budżetu gminy, zajmie się po wyborach ustaleniem wynagrodzenia wójta, czy też zaciąganiem kredytów oraz pożyczek (długoterminowych). Rada gminy odpowiedzialna będzie za ustalanie zasad przyznawania stypendiów dla uczniów. 

Zobacz: Oświata

Rada powiatu

Na wstępie należy przypomnieć jakie zadania publiczne wykonuje powiat. Do zadań publicznych o charakterze ponadgminnym, zgodnie z art. 4 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym należą:

  • edukacja publiczna;
  • promocja i ochrona zdrowia;
  • pomoc społeczna;
  • wspieranie rodziny i systemu pieczy zastępczej;
  • polityka prorodzinna;
  • wspieranie osób niepełnosprawnych;
  • transport zbiorowy i drogi publiczne;
  • kultura i ochrona zabytków, a także opieka nad zabytkami;
  • kultura fizyczna i turystyka;
  • geodezja, kartografia i kataster;
  • gospodarka nieruchomościami;
  • administracja architektoniczno-budowlana;
  • gospodarka wodna;
  • ochrona środowiska i przyrody;
  • rolnictwo, leśnictwo i rybactwo śródlądowe;
  • porządek publiczny i bezpieczeństwo obywateli;
  • ochrona przeciwpowodziowa, w tym wyposażenia oraz utrzymanie powiatowego magazynu przeciwpowodziowego, przeciwpożarowej, jak również zapobiegania innym nadzwyczajnym zagrożeniom życia i zdrowia ludzi oraz środowiska;
  • przeciwdziałanie bezrobociu oraz aktywizacji lokalnego rynku pracy;
  • ochrona praw konsumenta;
  • utrzymanie powiatowych obiektów, urządzeń użyteczności publicznej oraz obiektów administracyjnych;
  • obronność;
  • promocja powiatu;
  • współpraca i działalność na rzecz organizacji pozarządowych oraz podmiotów wymienionych w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. z 2018 r. poz. 450, 650 i 723);
  • działalność w zakresie telekomunikacji.

Organem kontrolnym i stanowiącym powiatu jest rada powiatu. Okręg wyborczy w wyborach do omawianych w niniejszym akapicie rad obejmuje obszar jednej gminy. Radni wybierani są w wyborach bezpośrednich na 5 letnia kadencję. Kadencja radnych liczona jest od dnia wyborów. 

Zgodnie z ustawą o samorządzie powiatowym skład rady wygląda w sposób następujący:

  • 15 radnych w powiatach liczących do 40 000 mieszkańców oraz po 2 na każde kolejne rozpoczęte 20 000 mieszkańców, ale nie więcej niż 29 radnych.
  • jeżeli mamy do czynienia z połączeniem powiatów, wówczas w pierwszej kadencji wchodzą radni w liczbie 15 w powiatach liczących do 40 000 mieszkańców oraz po 3 na każde kolejne rozpoczęte 20 000 mieszkańców.

Sejmik województwa

Sejmik województwa wybierany jest na 5 letnią kadencją w wyborach bezpośrednich. Jest organem stanowiącym oraz kontrolnym województwa. W województwach liczących do 2 000 000 mieszkańców wybieramy 30 radnych, zaś na każde kolejne rozpoczęte 500 000 mieszkańców po 3.

Sejmiki zajmą się po wyborach m.in. strategią rozwoju, podejmowaniem uchwał np. w sprawie powierzenia zadań samorządu województwa innym jednostkom samorządu terytorialnego.

REKLAMA

W tych wyborach samorządowych organy samorządowe zostaną wybrane  na dłuższą kadencję. Poprzednio wybieraliśmy radnych do organów samorządowych na 4 lata (liczone od dnia wyborów), w wyborach samorządowych 2018 r. wybierzemy radnych na 5 - letnią kadencją. 

Poza kadencyjnością zmieniło się kilka innych rzeczy w wyborach samorządowych 2018 r. Mowa tu na przykład o dwukadencyjności wójtów, burmistrzów oraz prezydentów miast. Osoby niepełnosprawne w wyborach samorządowych 2018 r. zagłosują korespondencyjnie. Osoba niepełnosprawna chęć głosowania korespondencyjnego powinna zgłosić do 8 października 2018 r. 

Przypomnieć należy, że zmieniono również definicję znaku X na karcie do głosowania. Zgodnie z art. 5 pkt 12 znak X to co najmniej dwie linie, które przecinają się w obrębie kratki. Na uwagę zasługuje fakt, że znak X może być zmazywany, co może rodzić problemy w odczytaniu niektórych głosów. 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Sektor publiczny
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Dentysta na NFZ 2024 – jakie zabiegi? Jeszcze w tym roku więcej świadczeń gwarantowanych! [projekt rozporządzenia]

    Chyba większość osób leczy w Polsce zęby prywatnie, ale trzeba wiedzieć, że można to zrobić również w ramach ubezpieczenia zdrowotnego, czyli – jak to się mówi potocznie „na NFZ”. Lista takich refundowanych świadczeń stomatologicznych jest całkiem długa. Trzeba tylko znaleźć dentystę (stomatologa), który ma podpisaną umowę z NFZ na udzielanie świadczeń stomatologicznych. Przedstawiamy listę świadczeń gwarantowanych (refundowanych przez NFZ) z zakresu leczenia stomatologicznego obowiązujących teraz, a także informujemy o projekcie rozporządzenia, które ma wydłużyć listę tych świadczeń - najprawdopodobniej jeszcze w 2024 roku.

    Bilety na EURO 2024 dla kibiców z Polski - sprzedaż od 28 marca. Gdzie można kupić? Jakie ceny?

    W dniu 28 marca 2024 r. o godzinie 14.00 rozpocznie się sprzedaż biletów dla kibiców reprezentacji Polski na turniej finałowy piłkarskich mistrzostw Europy Euro 2024. Sprzedaż potrwa do 8 kwietnia i prowadzona jest wyłącznie przez UEFA. Będzie dostępna na portalu euro2024.com.

    Rusza program "Aktywna Szkoła" 2024

    Rusza program "Aktywna Szkoła" 2024 - informuje Ministerstwo Sportu i Turystyki. Wnioski samorządy przygotują we współpracy ze szkołami. Program ma na celu aktywizację społeczności wokół obiektów sportowych, które były dotychczas niedostępne.

    Rząd: Dyplom MBA z Collegium Humanum nie pozwoli zasiąść w radzie nadzorczej spółki Skarbu Państwa

    Centrum Informacyjne Rządu poinformowało 27 marca 2024 r., że w procesie opiniowania kandydatów do rad nadzorczych dyplomy MBA uzyskane w Collegium Humanum nie będą uznawane przez Radę ds. spółek z udziałem Skarbu Państwa i państwowych osób prawnych.

    REKLAMA

    Prof. Szukalski: Łódź i Poznań już są na etapie demograficznego zjazdu

    Prof. Piotr Szukalski, demograf z Uniwersytetu Łódzkiego w rozmowie z PAP o kondycji polskich miast i ich przyszłości demograficznej. 

    Wielkanoc 2024. Ile wolnego mają uczniowie na święta? Kiedy kolejne dni wolne?

    Wolne na święta. Wielkanocna przerwa w nauce zacznie się już od czwartku 28 marca. Uczniowie do zajęć wrócą 3 kwietnia. Kiedy będą następne dni wolne? 

    MEN: Powstał zespół ds. praw i obowiązków ucznia. Zespół będzie pracował nad powołaniem ogólnopolskiego rzecznika praw ucznia

    W Ministerstwie Edukacji Narodowej powołano zespół ekspercki ds. praw i obowiązków ucznia. Zespół będzie pracował nad zmianami ustawowymi dotyczącymi praw ucznia, a także powołania rzecznika praw ucznia.

    Kiedy wyniki wyborów samorządowych? Szefowa KBW o możliwym terminie

    Szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak ocenia, że zbiorcze wyniki głosowania w wyborach samorządowych mogłyby być ogłoszone w środę 10 kwietnia. 

    REKLAMA

    W Wielki Piątek 29 marca 2024 r. część urzędów będzie nieczynna

    W piątek nie w każdym urzędzie załatwimy sprawę. Warto zatem wcześniej sprawdzić jak w tym dniu będą pracowały poszczególne instytucje.

    Karta Rodziny Wojskowej 2024

    Karta Rodziny Wojskowej 2024 - dla kogo i jakie ulgi będzie obejmowała? Kiedy można spodziewać się projektu ustawy zapowiadanej przez Ministra Obrony Narodowej Władysława Kosiniaka-Kamysza?

    REKLAMA