REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wyniki wyborów samorządowych 2018 r. - kiedy

Wyniki wyborów samorządowych 2018 r. - kiedy./ fot. Fotolia
Wyniki wyborów samorządowych 2018 r. - kiedy./ fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Kto został wójtem, burmistrzem, prezydentem? Kto został wybrany do organów stanowiących samorząd terytorialny? Wybory samorządowe już w najbliższą niedzielę 21 października 2018 r. W wyborach samorządowych wybierzemy nie tylko wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, ale również organy stanowiące samorząd terytorialny.

Do organów stanowiących samorząd terytorialny należy rada gminy, powiatu oraz sejmiku województwa. Wybory samorządowe dzielą się więc na dwie zasadnicze kategorie, mianowicie na wybór do organów stanowiących samorząd oraz na wybór jednoosobowych organów wykonawczych. 

REKLAMA

Już w poniedziałek, 22 października 2018 r. poznamy wstępnie wyniki. Jeżeli dojdzie do II tury wyborów zagłosujemy 4 listopada 2018 r. 

Rada gminy

Rada gminy, jak również wójt (burmistrz, prezydent miasta) to organy gminy. Działalność tych organów jest jawna. Jawność, o której mowa w zdaniu poprzednim uregulowana została w art. 11b ust. 2 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym polega na nadaniu obywatelom prawa do:

  • uzyskiwania informacji,
  • wstępu na sesje rady gminy, jak również posiedzenia jej komisji,
  • dostępu do dokumentów wynikających z wykonywania zadań publicznych, w tym protokołów posiedzeń organów gminy i komisji rady gminy.

Wybory do rady gminy są:

  • powszechne,
  • bezpośrednie,
  • równe,
  • odbywają się w głosowaniu tajnym.

Liczba radnych uzależniona jest od wielkości gminy. Skład rady gminy uregulowany został w art. 17 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym, zgodnie z którym mieszkańcy wybiorą: 

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • 15 w gminach do 20 000 mieszkańców;
  • 21 w gminach do 50 000 mieszkańców;
  • 23 w gminach do 100 000 mieszkańców;
  • 25 w gminach do 200 000 mieszkańców oraz po trzech na każde dalsze rozpoczęte 100 000 mieszkańców, nie więcej jednak niż 45 radnych.

Inaczej nieco wygląda skład rady, która powstała w wyniku połączenia gmin. W takiej sytuacji w pierwszej kadencji wybiera się radnych w liczbie:

  • 21 w gminach do 20 000 mieszkańców;
  • 23 w gminach do 50 000 mieszkańców;
  • 25 w gminach do 100 000 mieszkańców oraz po trzech na każde dalsze rozpoczęte 100 000 mieszkańców, nie więcej jednak niż 48 radnych.

To rada gminy odpowiedzialna jest za uchwalanie budżetu gminy, zajmie się po wyborach ustaleniem wynagrodzenia wójta, czy też zaciąganiem kredytów oraz pożyczek (długoterminowych). Rada gminy odpowiedzialna będzie za ustalanie zasad przyznawania stypendiów dla uczniów. 

Zobacz: Oświata

Rada powiatu

Na wstępie należy przypomnieć jakie zadania publiczne wykonuje powiat. Do zadań publicznych o charakterze ponadgminnym, zgodnie z art. 4 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym należą:

  • edukacja publiczna;
  • promocja i ochrona zdrowia;
  • pomoc społeczna;
  • wspieranie rodziny i systemu pieczy zastępczej;
  • polityka prorodzinna;
  • wspieranie osób niepełnosprawnych;
  • transport zbiorowy i drogi publiczne;
  • kultura i ochrona zabytków, a także opieka nad zabytkami;
  • kultura fizyczna i turystyka;
  • geodezja, kartografia i kataster;
  • gospodarka nieruchomościami;
  • administracja architektoniczno-budowlana;
  • gospodarka wodna;
  • ochrona środowiska i przyrody;
  • rolnictwo, leśnictwo i rybactwo śródlądowe;
  • porządek publiczny i bezpieczeństwo obywateli;
  • ochrona przeciwpowodziowa, w tym wyposażenia oraz utrzymanie powiatowego magazynu przeciwpowodziowego, przeciwpożarowej, jak również zapobiegania innym nadzwyczajnym zagrożeniom życia i zdrowia ludzi oraz środowiska;
  • przeciwdziałanie bezrobociu oraz aktywizacji lokalnego rynku pracy;
  • ochrona praw konsumenta;
  • utrzymanie powiatowych obiektów, urządzeń użyteczności publicznej oraz obiektów administracyjnych;
  • obronność;
  • promocja powiatu;
  • współpraca i działalność na rzecz organizacji pozarządowych oraz podmiotów wymienionych w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. z 2018 r. poz. 450, 650 i 723);
  • działalność w zakresie telekomunikacji.

Organem kontrolnym i stanowiącym powiatu jest rada powiatu. Okręg wyborczy w wyborach do omawianych w niniejszym akapicie rad obejmuje obszar jednej gminy. Radni wybierani są w wyborach bezpośrednich na 5 letnia kadencję. Kadencja radnych liczona jest od dnia wyborów. 

Zgodnie z ustawą o samorządzie powiatowym skład rady wygląda w sposób następujący:

  • 15 radnych w powiatach liczących do 40 000 mieszkańców oraz po 2 na każde kolejne rozpoczęte 20 000 mieszkańców, ale nie więcej niż 29 radnych.
  • jeżeli mamy do czynienia z połączeniem powiatów, wówczas w pierwszej kadencji wchodzą radni w liczbie 15 w powiatach liczących do 40 000 mieszkańców oraz po 3 na każde kolejne rozpoczęte 20 000 mieszkańców.

Sejmik województwa

Sejmik województwa wybierany jest na 5 letnią kadencją w wyborach bezpośrednich. Jest organem stanowiącym oraz kontrolnym województwa. W województwach liczących do 2 000 000 mieszkańców wybieramy 30 radnych, zaś na każde kolejne rozpoczęte 500 000 mieszkańców po 3.

Sejmiki zajmą się po wyborach m.in. strategią rozwoju, podejmowaniem uchwał np. w sprawie powierzenia zadań samorządu województwa innym jednostkom samorządu terytorialnego.

REKLAMA

W tych wyborach samorządowych organy samorządowe zostaną wybrane  na dłuższą kadencję. Poprzednio wybieraliśmy radnych do organów samorządowych na 4 lata (liczone od dnia wyborów), w wyborach samorządowych 2018 r. wybierzemy radnych na 5 - letnią kadencją. 

Poza kadencyjnością zmieniło się kilka innych rzeczy w wyborach samorządowych 2018 r. Mowa tu na przykład o dwukadencyjności wójtów, burmistrzów oraz prezydentów miast. Osoby niepełnosprawne w wyborach samorządowych 2018 r. zagłosują korespondencyjnie. Osoba niepełnosprawna chęć głosowania korespondencyjnego powinna zgłosić do 8 października 2018 r. 

Przypomnieć należy, że zmieniono również definicję znaku X na karcie do głosowania. Zgodnie z art. 5 pkt 12 znak X to co najmniej dwie linie, które przecinają się w obrębie kratki. Na uwagę zasługuje fakt, że znak X może być zmazywany, co może rodzić problemy w odczytaniu niektórych głosów. 

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kalendarz szczepień dorosłych [TABELA]

Kalendarz szczepień dorosłych. Kiedy i na co warto się zaszczepić? Które szczepionki są szczególnie zalecane dla seniorów? Ile dawek poszczególnych szczepionek? Polskie Towarzyszko Medycyny rodzinnej we współpracy z Fundacją MY PACJENCI opracowało kalendarz szczepień dla dorosłych.

Branża pirotechniczna chce wzmocnić potencjał obronny kraju

W odpowiedzi na zapowiadane przez rząd plany dotyczące szeroko zakrojonych szkoleń wojskowych, przedstawiciele branży pirotechnicznej, w liście wysłanym do ministrów obrony oraz spraw wewnętrznych i administracji, podkreślają swoje unikalne kompetencje i zasoby. Chodzi o wzmocnienie bezpieczeństwa państwa oraz efektywną współpracę ze strukturami obronnymi.

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi o zmiany w zakresie rejestru umów

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi m.in. o zmiany w zakresie rejestru umów. Projekt nowelizacji trafił do opiniowania. Projektodawcą jest Ministerstwo Finansów.

8400 zł brutto dla pracowników pomocy społecznej? 3-miesięczny urlop? Związkowcy przedstawili propozycje

Ile zarabia pracownik pomocy społecznej? A ile powinien zarabiać? Związkowa Alternatywa domaga się radykalnej poprawy warunków pracy i wynagrodzeń zatrudnionych w tym sektorze. Związek oczekuje skokowego wzrostu płac, dotrzymania przez rząd złożonych wcześniej obietnic, a także zapewnienia urlopu regeneracyjnego i warunków do rozwoju zawodowego dla wszystkich zatrudnionych w sektorze pomocy społecznej.

REKLAMA

Gminy mają problemy finansowe, bo słabo ściągają zaległe czynsze, podatki, kary i tym podobne zobowiązania

Podatki, czynsze za mieszkania komunalne, wodę, wywóz śmieci, alimenty i mandaty – takich opłat nie regulują konsumenci oraz firmy wobec gmin. Nazbierało się tego już ponad 17,5 miliarda złotych. Jednocześnie gminy narzekają na brak pieniędzy na remonty, budowę mieszkań i inne ważne przedsięwzięcia.

36 lat w oczekiwaniu na diagnozę. Pacjenci z chorobami rzadkimi wciąż czekają na zmiany

W Polsce ponad 3 miliony osób zmaga się z chorobami rzadkimi, a system opieki zdrowotnej wciąż nie jest odpowiednio przystosowany do ich potrzeb. Czas oczekiwania na diagnozę często rozciąga się na lata, co prowadzi do pogorszenia zdrowia pacjentów i stanowi ogromne obciążenie dla ich rodzin. Oto historie pacjentów, którzy latami czekali na diagnozę.

4666 zł dla każdego sołtysa? Wybory organizowane przez PKW?

Czy sołtysi otrzymają wynagrodzenia na poziomie ustawowej płacy minimalnej? Czy wybory na sołtysa będą organizowane przez Państwową Komisję Wyborczą, a kandydaci organizować będą kampanie w swoich wsiach? Profesjonalizacje działań najmniejszych jednostek administracyjnych zaproponował jeden z kandydatów na Prezydenta PR.

Status ochrony wilka. Komisja Europejska proponuje zmiany

7 marca 2025 r. weszły w życie zmiany dotyczące załączników do konwencji berneńskiej. Chodzi o zmianę statusu ochrony wilka. Komisja UE proponuje dostosowanie statusu ochrony wilka w prawodawstwie UE do konwencji berneńskiej.

REKLAMA

Poradnik kryzysowy. Pierwsze 72 h każde gospodarstwo powinno przetrwać o własnych siłach

Do końca roku do obywateli ma trafić tzw. poradnik kryzysowy. Robert Klonowski z MSWiA przekazał PAP: - Przez trzy dni wszyscy obywatele, każde gospodarstwo domowe, powinno przetrwać o własnych siłach.

Fundusz Kompensacyjny Zdarzeń Medycznych – alternatywa dla drogi sądowej

Zgodnie z obowiązującą ustawą z 16 czerwca 2023 r. o zmianie ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta oraz niektórych innych ustaw od 1 lipca 2024 r. doszło do zniesienia wojewódzkich komisji ds. orzekania o zdarzeniach medycznych. W ramach pozasądowego trybu kompensaty szkód medycznych zastąpił je Rzecznik Praw Pacjenta będący dysponentem Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych.

REKLAMA