reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Rozwój i promocja > Euro 2012 > Prawie siedem tysięcy chętnych na wolontariuszy miejskich

Prawie siedem tysięcy chętnych na wolontariuszy miejskich

6 822 osoby zgłosiło chęć udziału w Wolontariacie Miast-Gospodarzy podczas Euro 2012. Kolejnym etapem rekrutacji będą rozmowy kwalifikacyjne. Po nich organizatorzy wybiorą 3 000 osób, które będą pomagać gościom przyjeżdżającym do Polski na turniej.

Liczba zgłoszeń ponad dwukrotnie przekroczyła zapotrzebowanie. "Przyznam, że nie spodziewaliśmy się tak dużego zainteresowania. Zakładaliśmy, że zgłosi się ok. pięć tysięcy osób" - poinformował prezes spółki PL.2012 Marcin Herra.

Wśród chętnych 62 procent stanowią kobiety. "Sama nie wiem, skąd tak liczne zgłoszenia ze strony pań. Być może zdecydował o tym społeczny wymiar naszej inicjatywy. Z moich informacji wynika, że wśród wolontariuszy UEFA większość stanowią mężczyźni" - powiedziała koordynatorka projektu w stolicy Marta Dermańska.

Zgodnie z przypuszczeniami organizatorów najliczniej aplikowały osoby w przedziale wiekowym 18-25 lat. Szczególną uwagę zwracano na 194 kandydatów, którzy przekroczyli 50. rok życia. Najstarszy z nich ma 78 lat.

Chęć pomocy przybywającym na Euro 2012 kibicom zgłosiło także 169 niepełnosprawnych, z których większość to osoby z dysfunkcją ruchową.

W gronie kandydatów na wolontariuszy miejskich znaleźli się przedstawiciele różnych narodowości, nie tylko z Europy, ale także ze Stanów Zjednoczonych, Brazylii, Meksyku i Argentyny.

Wszyscy aplikujący musieli spełniać dwa warunki: mieć ukończone 18 lat (do końca kwietnia) oraz posługiwać się w stopniu komunikatywnym językiem angielskim. Organizatorzy podkreślają, że wiele osób zadeklarowało także znajomość innych języków, m.in. rosyjskiego, greckiego, włoskiego, czeskiego, hiszpańskiego i chorwackiego. Będzie to istotne ze względu na drużyny, które zagrają w poszczególnych polskich miastach.

Od połowy lutego przez dwa miesiące trwać będą rozmowy kwalifikacyjne, których dokładny termin wskazywać będą sami kandydaci. "W przypadku osób, które mieszkają w innych krajach, istnieje możliwość przeprowadzenia jej drogą internetową przez Skype'a" - zapewnił Herra.

W trakcie wywiadu, który odbywać się będzie w języku polskim i angielskim, podjęta zostanie decyzja - z uwzględnieniem zgłoszonych wcześniej przez kandydata preferencji - odnośnie funkcji, jaką dany wolontariusz będzie pełnił podczas turnieju.

"Pod kątem znajomości języków obcych największe wymagania będziemy mieć względem osób ubiegających się o przydział w Miejskim Centrum Medialnym, na lotniskach oraz przy infoliniach. Doświadczenie w obsłudze imprez masowych będzie szczególnie cenne u kandydatów, którzy chcą pracować w strefie kibica. Osoby, które nie mogą pochwalić się zbyt dużymi umiejętnościami językowymi, będą mogły pomóc w pracy np. w Centrum Wolontariatu czy na parkingach" - wyliczała Dermańska.

Aplikanci, którzy zostaną wybrani, od 15 maja do 7 czerwca będą brali udział w szkoleniach. Podczas nich mają nabyć wiedzę dotyczącą m.in. samego turnieju, transportu, turystyki, komunikacji interpersonalnej oraz pierwszej pomocy. Zakres informacji przekazywanych podczas tych warsztatów będzie identyczny we wszystkich czterech miastach gospodarzach.

Organizatorzy podkreślają, że wolontariat miejski to projekt, który ma funkcjonować także po zakończeniu mistrzostw Europy. "To nasza inwestycja w infrastrukturę społeczną. Centrum Wolontariatu nie zniknie po turnieju i mamy nadzieję, że zdobyte teraz doświadczenie zaprocentuje przy okazji kolejnych imprez" - zadeklarował dyrektor Centrum Komunikacji Społecznej w Warszawie Marcin Wojdat.

reklama

Czytaj także

Źródło:

PAP
Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

GP People sp. z o.o. sp.K.

Agencja Pracy Tymczasowej i Doradztwa Personalnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama