REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Inwestycja otrzymująca unijne dotacje musi zostać utrzymana przez co najmniej trzy lata

Mariusz Gawrychowski
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Zakończenie realizacji projektu i uzyskanie dotacji to nie koniec przygody przedsiębiorcy z funduszami unijnymi. Przez okres do maksymalnie pięciu lat musi on jeszcze dbać o trwałość projektu. Jeśli tego nie zrobi może stracić unijne wsparcie.

Korzystanie z unijnego wsparcie to nie tylko napisanie wniosku aplikacyjnego, wygranie konkursu, podpisanie umowy o dofinansowanie i zakończona sukcesem realizacja projektu. Unijne prawo, regulujące udzielanie pomocy publicznej (a tym są właśnie dotacje) nakłada na przedsiębiorcę obowiązek utrzymania projektu w całości przez określony okres. W przypadku dużych firm jest to pięć lat. W stosunku do sektora małych i średnich przedsiębiorstw Unia Europejska jest mniej rygorystyczna i skraca ten okres do trzech lat.

REKLAMA

Katalog czynności

REKLAMA

Co właściwie rozumiemy pod pojęciem zachowania projektu (trwałości projektu). Przedsiębiorca składając wniosek aplikacyjny deklaruje, że zamierza wykonać określony katalog czynności (np. zakupić nowe maszyny) i przez to osiągnąć konkretne celu. Utrzymanie projektu oznacza, że zakupione dobra trwałe oraz efekty projektu będą zachowane w firmie przez wyznaczony przepisami okres.

Najłatwiej to opisać na przykładzie zakupu nowej maszyny. Jeśli firma przeznaczy unijną dotacje na kupno urządzenia, to musi ono być użytkowane przez trzy lata w przypadku małych i średnich firm oraz przez pięć lat w przypadku dużych firm. Przez ten okres nie może zostać sprzedane ani użytkowane w sposób niezgodny z pierwotnymi założeniami projektu.

Wskaźniki inwestycji

To samo dotyczy wskaźników inwestycji. Jeśli firma aplikując o dotacje deklaruje, że stworzy 10 nowych miejsc pracy, to musi je utrzymać przez określony w prawie czas. Oczywiście, nie dotyczy to zatrudnienia przez ten okres konkretnego pracownika, tylko o zachowanie stanowiska pracy. Podobnie jest z innymi wskaźnikami, jak na przykład ze wzrostem udziału eksportu w obrotach firmy czy z pozyskaniem nowych rynków zbytu.

Nakładając tak rygorystyczne obowiązki na firmę UE chce mieć pewność, że pomoc publiczna, którą udziela przedsiębiorcy będzie miała konkretne i trwałe przełożenie na regionalną gospodarkę. Konsekwencjami naruszenia tego obowiązku może być w sytuacja skrajnych konieczność zwrotu otrzymanej dotacji wraz z odsetkami. Należy przy tym pamiętać, że instytucje, które rozdzielają unijne wsparcie maja obowiązek monitorowania realizacji projektu oraz jego trwałości.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Naruszenie przepisów

Oczywiście prawo dopuszcza możliwość wymiany na nowe środków trwałych, które w naturalny sposób zużyły się, zamortyzowały lub też są przestarzałe technologicznie. Jednak aby to móc zrobić należy uzyskać zgodę urzędu, z którym przedsiębiorca podpisał umowę o dofinansowanie. Samowolne wymiana środków trwałych będzie traktowana jako naruszenie przepisów o trwałości projektu, co może doprowadzić do utraty dotacji. Niestety, to rozwiązanie dotyczy tylko zakupionych urządzeń czy też innych rzeczy z katalogu środków trwałych. Dużo trudniej uzyskać taką zgodę w przypadku wskaźników realizacji projektu, a już ekstremalnie trudno uzyskać ją w przypadku miejsc pracy. Dlatego też należy na etapie pisania wniosku o dotacje zwrócić uwagę na to, czy firma nie będzie miała trudności z realizację celów opisanych aplikacji.

MARIUSZ GAWRYCHOWSKI

mariusz.gawrychowski@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Sektor publiczny
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Dentysta na NFZ 2024 – jakie zabiegi? Jeszcze w tym roku więcej świadczeń gwarantowanych! [projekt rozporządzenia]

    Chyba większość osób leczy w Polsce zęby prywatnie, ale trzeba wiedzieć, że można to zrobić również w ramach ubezpieczenia zdrowotnego, czyli – jak to się mówi potocznie „na NFZ”. Lista takich refundowanych świadczeń stomatologicznych jest całkiem długa. Trzeba tylko znaleźć dentystę (stomatologa), który ma podpisaną umowę z NFZ na udzielanie świadczeń stomatologicznych. Przedstawiamy listę świadczeń gwarantowanych (refundowanych przez NFZ) z zakresu leczenia stomatologicznego obowiązujących teraz, a także informujemy o projekcie rozporządzenia, które ma wydłużyć listę tych świadczeń - najprawdopodobniej jeszcze w 2024 roku.

    Bilety na EURO 2024 dla kibiców z Polski - sprzedaż od 28 marca. Gdzie można kupić? Jakie ceny?

    W dniu 28 marca 2024 r. o godzinie 14.00 rozpocznie się sprzedaż biletów dla kibiców reprezentacji Polski na turniej finałowy piłkarskich mistrzostw Europy Euro 2024. Sprzedaż potrwa do 8 kwietnia i prowadzona jest wyłącznie przez UEFA. Będzie dostępna na portalu euro2024.com.

    Rusza program "Aktywna Szkoła" 2024

    Rusza program "Aktywna Szkoła" 2024 - informuje Ministerstwo Sportu i Turystyki. Wnioski samorządy przygotują we współpracy ze szkołami. Program ma na celu aktywizację społeczności wokół obiektów sportowych, które były dotychczas niedostępne.

    Rząd: Dyplom MBA z Collegium Humanum nie pozwoli zasiąść w radzie nadzorczej spółki Skarbu Państwa

    Centrum Informacyjne Rządu poinformowało 27 marca 2024 r., że w procesie opiniowania kandydatów do rad nadzorczych dyplomy MBA uzyskane w Collegium Humanum nie będą uznawane przez Radę ds. spółek z udziałem Skarbu Państwa i państwowych osób prawnych.

    REKLAMA

    Prof. Szukalski: Łódź i Poznań już są na etapie demograficznego zjazdu

    Prof. Piotr Szukalski, demograf z Uniwersytetu Łódzkiego w rozmowie z PAP o kondycji polskich miast i ich przyszłości demograficznej. 

    Wielkanoc 2024. Ile wolnego mają uczniowie na święta? Kiedy kolejne dni wolne?

    Wolne na święta. Wielkanocna przerwa w nauce zacznie się już od czwartku 28 marca. Uczniowie do zajęć wrócą 3 kwietnia. Kiedy będą następne dni wolne? 

    MEN: Powstał zespół ds. praw i obowiązków ucznia. Zespół będzie pracował nad powołaniem ogólnopolskiego rzecznika praw ucznia

    W Ministerstwie Edukacji Narodowej powołano zespół ekspercki ds. praw i obowiązków ucznia. Zespół będzie pracował nad zmianami ustawowymi dotyczącymi praw ucznia, a także powołania rzecznika praw ucznia.

    Kiedy wyniki wyborów samorządowych? Szefowa KBW o możliwym terminie

    Szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak ocenia, że zbiorcze wyniki głosowania w wyborach samorządowych mogłyby być ogłoszone w środę 10 kwietnia. 

    REKLAMA

    W Wielki Piątek 29 marca 2024 r. część urzędów będzie nieczynna

    W piątek nie w każdym urzędzie załatwimy sprawę. Warto zatem wcześniej sprawdzić jak w tym dniu będą pracowały poszczególne instytucje.

    Karta Rodziny Wojskowej 2024

    Karta Rodziny Wojskowej 2024 - dla kogo i jakie ulgi będzie obejmowała? Kiedy można spodziewać się projektu ustawy zapowiadanej przez Ministra Obrony Narodowej Władysława Kosiniaka-Kamysza?

    REKLAMA