REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak zaplanować realizację przedsięwzięcia turystycznego

_ AO
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Co trzeba zrobić, by otrzymać wsparcie z funduszy unijnych? Jak sporządzić projekt, żeby liczyć na dofinansowanie? Jaka jest procedura otrzymania pomocy?

KARINA MILAN

REKLAMA

dyrektor departamentu wdrażania funduszy strukturalnych Polskiej Organizacji Turystycznej

Każda instytucja odpowiedzialna za przeprowadzenie naboru zazwyczaj na swoich stronach internetowych zamieszcza komplet informacji o wymogach w zakresie złożenia wniosku aplikacyjnego oraz zasadach udzielania dotacji dla projektu. Ważne jest więc, aby dokładnie przestudiować zawartość takiego serwisu.

REKLAMA

Podczas sporządzania wniosku o dofinansowanie nieodzowne jest uważne zaplanowanie każdego z etapów projektu, wraz z określeniem czasu jego realizacji oraz szacowanych nakładów finansowych. Im bardziej przejrzysty jest opis projektu i jasno zdefiniowany cel jego realizacji, wraz z uargumentowaniem jego zbieżności z założeniami programu operacyjnego, tym większa szansa, że oceniający go eksperci nie będą mieli wątpliwości, czy dane przedsięwzięcie spełnia poszczególne kryteria, a zatem szanse na uzyskanie dotacji wzrosną.

Do składanego wniosku należy dołączyć niezbędną dokumentację, jak np. kopie aktualnego pozwolenia na budowę lub umowę partnerską, jeśli projekt realizowany będzie przez więcej niż jeden podmiot. Jednym z ważniejszych, a zarazem najtrudniejszych do przygotowania, załączników jest studium wykonalności, czyli szczegółowa, wieloaspektowa analiza zarówno możliwości jego realizacji, jak i spodziewanych efektów, jakie pociągnęłoby za sobą dofinansowanie inwestycji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wniosek aplikacyjny, złożony do instytucji organizującej nabór, będzie poddany ocenie formalnej polegającej na sprawdzeniu, czy dokumentacja projektowa została prawidłowo sporządzona i podpisana przez osobę upoważnioną. Następnie przeprowadzana jest ocena merytoryczna, dokonywana przez ekspertów z dziedziny, której dotyczy projekt, w danym rodzaju inwestycji. Często dane działanie programu operacyjnego określa preferowane projekty, np. tworzące dodatkowe i trwałe miejsca pracy. W takim przypadku, przy ocenie projektu, szczególny nacisk zostanie położony na zweryfikowanie tego dodatkowego efektu korzyści społeczno-gospodarczych.

Po wyłonieniu zwycięskich projektów pomiędzy beneficjentem a instytucją odpowiedzialną za obsługę danego programu zawierana jest umowa, na podstawie której zapewnione zostają unijne środki na dofinansowanie wdrożenia projektu.

REKLAMA

Departament wdrażania funduszy strukturalnych Polskiej Organizacji Turystycznej odgrywa rolę instytucji wdrażającej dla Działania 6.4 Inwestycje w produkty turystyczne o znaczeniu ponadregionalnym Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Obecnie POT prowadzi nabór projektów do dofinansowania w ramach tej puli środków. Głównym potencjalnym beneficjentem są jednostki samorządu terytorialnego.

Poza obowiązkami związanymi z instytucją wdrażającą, Departament Wdrażania Funduszy Strukturalnych POT prowadzi serwis informacyjny na stronie www.pot.gov.pl/fundusze, w którym na bieżąco aktualizowane są informacje o unijnych funduszach wspierających turystykę. Obsługiwana jest też infolinia (tel. 0801 121 122), czynna w każdy dzień roboczy w godzinach 9-17.

Funkcjonuje ponadto adres e-mail fundusze@pot.gov.pl, na który coraz liczniej kierowane są zapytania o możliwości pozyskania dotacji na projekt z zakresu turystyki. Każdy przypadek jest szczegółowo analizowany przed POT i następnie przedstawiany jest wykaz wszystkich możliwych źródeł finansowania z unijnych środków pomocowych, wraz z krótkim opisem zasad ubiegania się o wsparcie w ramach danego programu. Osoba zwracająca się z prośbą o konsultacje otrzymuje również szczegółowe dane teleadresowe instytucji, do której może zostać złożony wniosek aplikacyjny.

AO

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ponad 854 mln zł na Sejm w 2025 roku. Będą podwyżki wynagrodzeń dla posłów i wszystkich pracowników Kancelarii Sejmu. Większe ryczałty na biura poselskie

Budżet Kancelarii Sejmu na 2025 r. ma wynieść 854 mln 258 tys. zł - to ponad 80 mln więcej niż w 2024 roku. W dniu 23 lipca 2024 r. sejmowa komisja regulaminowa, spraw poselskich i immunitetowych pozytywnie zaopiniowała projekt budżetu Kancelarii Sejmu na 2025 rok. Szef Kancelarii Sejmu Jacek Cichocki poinformował, że w 2025 roku nastąpi wzrost wynagrodzeń wszystkich pracowników Kancelarii Sejmu a także posłów.

Zmiany w finansowaniu ochotniczych straży pożarnych. Znamy plany ministerstwa

Wiceszef MSWiA Wiesław Leśniakiewicz przekazał, że w resorcie trwają prace nad nowelizacją rozporządzenia ws. przyznawania rekompensaty pieniężnej oraz wyrównania do wysokości rekompensaty wypłacanej strażakowi ratownikowi ochotniczej straży pożarnej.

Zmiany w wynagradzaniu pracowników samorządowych wchodzą w życie 1 sierpnia 2024 r. Pensje od 4000 zł do 6200 zł

1 sierpnia wejdzie w życie znowelizowane rozporządzenie w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Ale na wyższe pensje można liczyć przy pensjach należnych od 1 lipca. 

Polaków ubywa, takie są fakty. Dane GUS pokazują co się dzieje, jest coraz gorzej

Polaków jest coraz mniej. W porównaniu z poprzednim rokiem liczba ludności w Polsce zmniejszyła się o prawie 130 tys. osób. Spadek liczby ludności zanotowano w 14 województwach i w 270 powiatach. Takie dane podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).

REKLAMA

Tragiczne dane z weekendu - wypadki i utonięcia

Statystyki z minionego weekendu są zatrważające. W niedzielę w pięciu wypadkach śmiertelnych zginęło 5 osób, łącznie w weekend zginęło 11 osób. 17 osób utonęło.

Nie żartuj, że masz bombę w walizce, nie zostawiaj bagażu bez opieki. Mandaty są surowe

Pozostawienie na lotnisku bagaży bez opieki staje się plagą. Straż Graniczna od początku czerwca interweniowała już 125 razy. Nałożono mandaty na łączna kwotę 11 tys. zł.

Globalna awaria systemów Microsoft. Czy mamy się czym martwić w Polsce?

Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski uspokaja, że obecnie w Polsce systemy infrastruktury informatycznej działają płynnie. 

Jak uczniowie Szkoły w Chmurze poradzili sobie z maturą? "Wyniki są dramatyczne"

Kilkanaście procent polskich maturzystów nie zdało egzaminu maturalnego. Jak poszło uczniom Szkoły w Chmurze? 

REKLAMA

Coraz większa liczba dzieci ukraińskich w polskich szkołach

Od 1 września 2024 r. do polskich szkół może pójść między 20 tys. a 60 tys. ukraińskich dzieci - szacuje Paulina Chrostowska z Centrum Edukacji Obywatelskiej. Zdaniem nauczycieli największym wyzwaniem w edukacji uczniów z doświadczeniem migracji jest bariera językowa.

Ta substancja wydłużyła życie myszy ok. 25%, wyszczupliła i zmniejszyła podatność na nowotwory. Teraz testy na ludziach

Międzynarodowa grupa badaczy aktualnie testuje nowy lek hamujący interleukinę 11, który wydłuża życie myszy prawie o jedną czwartą. Nie wiadomo jeszcze jak działa on u ludzi, ale rozpoczęto pierwsze badania kliniczne - informuje tygodnik „Nature” - ukazujące się od 1869 r. jedno z najbardziej prestiżowych czasopism naukowych.

REKLAMA