REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak zaplanować realizację przedsięwzięcia turystycznego

_ AO
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Co trzeba zrobić, by otrzymać wsparcie z funduszy unijnych? Jak sporządzić projekt, żeby liczyć na dofinansowanie? Jaka jest procedura otrzymania pomocy?

KARINA MILAN

REKLAMA

dyrektor departamentu wdrażania funduszy strukturalnych Polskiej Organizacji Turystycznej

Każda instytucja odpowiedzialna za przeprowadzenie naboru zazwyczaj na swoich stronach internetowych zamieszcza komplet informacji o wymogach w zakresie złożenia wniosku aplikacyjnego oraz zasadach udzielania dotacji dla projektu. Ważne jest więc, aby dokładnie przestudiować zawartość takiego serwisu.

REKLAMA

Podczas sporządzania wniosku o dofinansowanie nieodzowne jest uważne zaplanowanie każdego z etapów projektu, wraz z określeniem czasu jego realizacji oraz szacowanych nakładów finansowych. Im bardziej przejrzysty jest opis projektu i jasno zdefiniowany cel jego realizacji, wraz z uargumentowaniem jego zbieżności z założeniami programu operacyjnego, tym większa szansa, że oceniający go eksperci nie będą mieli wątpliwości, czy dane przedsięwzięcie spełnia poszczególne kryteria, a zatem szanse na uzyskanie dotacji wzrosną.

Do składanego wniosku należy dołączyć niezbędną dokumentację, jak np. kopie aktualnego pozwolenia na budowę lub umowę partnerską, jeśli projekt realizowany będzie przez więcej niż jeden podmiot. Jednym z ważniejszych, a zarazem najtrudniejszych do przygotowania, załączników jest studium wykonalności, czyli szczegółowa, wieloaspektowa analiza zarówno możliwości jego realizacji, jak i spodziewanych efektów, jakie pociągnęłoby za sobą dofinansowanie inwestycji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wniosek aplikacyjny, złożony do instytucji organizującej nabór, będzie poddany ocenie formalnej polegającej na sprawdzeniu, czy dokumentacja projektowa została prawidłowo sporządzona i podpisana przez osobę upoważnioną. Następnie przeprowadzana jest ocena merytoryczna, dokonywana przez ekspertów z dziedziny, której dotyczy projekt, w danym rodzaju inwestycji. Często dane działanie programu operacyjnego określa preferowane projekty, np. tworzące dodatkowe i trwałe miejsca pracy. W takim przypadku, przy ocenie projektu, szczególny nacisk zostanie położony na zweryfikowanie tego dodatkowego efektu korzyści społeczno-gospodarczych.

Po wyłonieniu zwycięskich projektów pomiędzy beneficjentem a instytucją odpowiedzialną za obsługę danego programu zawierana jest umowa, na podstawie której zapewnione zostają unijne środki na dofinansowanie wdrożenia projektu.

REKLAMA

Departament wdrażania funduszy strukturalnych Polskiej Organizacji Turystycznej odgrywa rolę instytucji wdrażającej dla Działania 6.4 Inwestycje w produkty turystyczne o znaczeniu ponadregionalnym Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Obecnie POT prowadzi nabór projektów do dofinansowania w ramach tej puli środków. Głównym potencjalnym beneficjentem są jednostki samorządu terytorialnego.

Poza obowiązkami związanymi z instytucją wdrażającą, Departament Wdrażania Funduszy Strukturalnych POT prowadzi serwis informacyjny na stronie www.pot.gov.pl/fundusze, w którym na bieżąco aktualizowane są informacje o unijnych funduszach wspierających turystykę. Obsługiwana jest też infolinia (tel. 0801 121 122), czynna w każdy dzień roboczy w godzinach 9-17.

Funkcjonuje ponadto adres e-mail fundusze@pot.gov.pl, na który coraz liczniej kierowane są zapytania o możliwości pozyskania dotacji na projekt z zakresu turystyki. Każdy przypadek jest szczegółowo analizowany przed POT i następnie przedstawiany jest wykaz wszystkich możliwych źródeł finansowania z unijnych środków pomocowych, wraz z krótkim opisem zasad ubiegania się o wsparcie w ramach danego programu. Osoba zwracająca się z prośbą o konsultacje otrzymuje również szczegółowe dane teleadresowe instytucji, do której może zostać złożony wniosek aplikacyjny.

AO

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  D. Tusk odblokował unijne pieniądze na polskie KPO [137 mld euro, 600 mld zł]. W przyszłym tygodniu dwie ważne decyzje. von der Leyen: Razem będziemy bronić praworządności w całej Europie

  Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oraz premier Belgii Alexander De Croo w piątek 23 lutego 2023 r. rozmawiali w Warszawie z premierem Tuskiem. Przewodnicząca KE poinformowała po spotkaniu, że w przyszłym tygodniu zapadną dwie decyzje ws. funduszy europejskich dla Polski. Uwolnią one do 137 mld euro z funduszu spójności i Funduszu Odbudowy.

  PFRON: Od 1 marca wnioski o samochody dla osób niepełnosprawnych. Dopłata 80% od 150 000 zł albo 85% od 130 000 zł

  Maksymalna wartość samochodu objęta wsparciem wynosi 300 000 zł (osoba niepełnosprawna jest kierowcą) albo 230 000 zł (opiekun jest kierowcą). Muszą to być samochody dostosowane do potrzeb osób korzystających w poruszaniu się wózkiem inwalidzkim.

  Depresja nie wybiera. Ale na dobrostan psychiczny może wpłynąć dieta albo... pies

  23 lutego przypada Międzynarodowy Dzień Walki z Depresją. To dobra okazja do tego, aby przypomnieć sobie, że ta choroba może dotknąć każdego. Gdzie szukać pomocy? Jak poprawić swój dobrostan psychiczny? 

  Stawki uposażenia żołnierzy zawodowych w 2024 roku [Tabela]. Podwyżka z wyrównaniem od 1 stycznia. Rozporządzenie już obowiązuje. Będzie też zmiana dot. dodatków za długoletnią służbę wojskową

  W rozporządzeniu Ministra Obrony Narodowej z 16 lutego 2024 r. w sprawie stawek uposażenia zasadniczego żołnierzy zawodowych zostały określone te stawki ze skutkiem od 1 stycznia 2024 r. Rozporządzenie weszło w życie 21 lutego 2024 r. Od 1 kwietnia 2024 r. będzie też zmiana dot. dodatków za długoletnią służbę wojskową żołnierzy zawodowych.

  REKLAMA

  Będzie zakaz sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. Już 64% młodzieży miało do czynienia z takimi papierosami

  Aż 64 proc. młodych ludzi miało kontakt z jednorazowymi papierosami elektronicznymi. Czy wkrótce to się skończy? Minister Zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała w środę, że może rozpocząć pracę nad zakazem sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. 

  Zakaz sprzedaży e-papierosów jednorazowych. I.Leszczyna: Zielone światło od Donalda Tuska dla zmiany przepisów

  W dniu 21 lutego 2024 r. Minister Zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała, że może już rozpocząć pracę nad zakazem sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. Dodała, że chciałaby jak najszybszej ścieżki, bo aż 64 procent młodych ludzi miało z nimi kontakt.

  Te województwa otrzymają milionowe dofinansowania dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów

  W województwie świętokrzyskim samorządy mogą otrzymać ponad 52 mln na opiekę dla osób niesamodzielnych. W małopolskim blisko 21 mln zł na wsparcie opiekunów osób niepełnosprawnych. Co trzeba zrobić? 

  Z jakimi objawami jechać na SOR, a kiedy skorzystać z nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej?

  Pacjenci często zastanawiają się, z jakimi objawami mogą jechać na SOR, a kiedy zgłosić się na NiŚOZ. W artykule postaramy się rozwiać te wątpliwości. 

  REKLAMA

  Rok 2023 był rekordowy pod względem skali strat gospodarczych spowodowanych przez katastrofy naturalne

  W 2023 r. 398 globalnych katastrof naturalnych wyrządziło szkody w wysokości 380 mld dolarów. Najbardziej kosztowne okazały się silne trzęsienia ziemi i gwałtowne burze. Ubiegły rok był najgorętszym rokiem w historii z „bezprecedensowymi anomaliami cieplnymi” i rekordowymi wartościami odnotowanymi w 24 krajach i terytoriach. 

  Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa

  Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa. "Czy można rolnikom zapewnić opłacalne ceny, czy Krajowa Grupa Spożywcza będzie pomagała w stabilizacji rynków rolnych" - to pytania, na które ma odpowiedzieć dzisiejsze posiedzenie Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich - poinformował jej przewodniczący Jan Krzysztof Ardanowski.

  REKLAMA