REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Państwa EOG dają Polsce pieniądze

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Łukasz Trochimiuk

REKLAMA

REKLAMA

Na lata latach 2004-2009 Polska ma do wykorzystania 533,51 mln euro w ramach Norweskiego Mechanizmu Finansowego i Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Środki te, stanowią uzupełniające źrodło finansowania inwestycji w stosunku do funduszy UE.

REKLAMA

Powyższe środki udostępniły nam Norwegia, Islandia i Lichtenstein. Ukierunkowane są one na wsparcie przedsięwzięć prorozwojowych, przyczyniających się do zmniejszania różnic ekonomicznych i społecznych w obrębie Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz zacieśnienie współpracy pomiędzy Polską a państwami-darczyńcami. Ich głównymi beneficjentami są podmioty małe i średnie, a projekty mają w większości charakter regionalny i lokalny.

3 etapy naboru wniosków

Obecnie znajdujemy się w połowie okresu wdrażania Mechanizmu Finansowego w Polsce. Dotychczas odbyły się dwa nabory wniosków. Pierwszy nabór na kwotę 195 660 000 euro odbywał się w okresie wrzesień – listopad 2005 r., drugi – trwał od stycznia br. i zakończył się w kwietniu 2007 r. Do zagospodarowania w drugim naborze jest 176 895 000 euro. Trzeci, ostatni nabór na kwotę 73 mln euro, planowany jest na przełom 2007 i 2008 r.

Pierwszy nabór - kończymy podpisywanie umów

W ramach pierwszego naboru złożono łącznie 1391 wniosków. Strona polska rekomendowała państwom-darczyńcom do dofinansowania 197 projektów, z tego 149 wniosków zostało dotychczas pozytywnie ocenionych przez państwa - darczyńców. Obecnie głównym celem podejmowanych działań jest zakończenie podpisywania umów finansowych dla pojedynczych projektów pomiędzy państwami-darczyńcami i Ministerstwem Rozwoju Regionalnego. Do dziś działające w imieniu państw darczyńców Biuro Mechanizmów Finansowych przekazało do MRR 114 umów finansowych. Wszystkie te umowy o łącznej wartości dofinansowania ze środków Mechanizmów Finansowych w wysokości blisko 90 mln euro zostały przez stronę polską podpisane.

REKLAMA

Drugi nabór - wkrótce zakończymy ocenę wniosków po stronie polskiej

W ramach drugiego naboru łącznie złożono 1203 wnioski na szacunkową kwotę dofinansowania w wysokości ponad 1,3 mld euro. Kwota ta przekracza prawie ośmiokrotnie dostępną alokację przewidzianą do rozdysponowania w drugim naborze. Przypomnijmy, że do zagospodarowania w drugim naborze jest 176 895 000 euro. Warto zaznaczyć, że na 1203 wnioski, 250 zostało złożonych w partnerstwie z podmiotami z krajów państw – darczyńców (Islandii, Liechtensteinu, Norwegii), z czego 248 wniosków - z partnerami pochodzącymi z Norwegii.

Trzeci nabór na przełomie roku 2007/2008

Trzeci i ostatni nabór wniosków na kwotę 73 mln euro odbędzie się najprawdopodobniej na przełomie roku 2007/2008 i będzie obejmował priorytety określone w Programie Operacyjnym.  

Główne obszary wsparcia projektów

Głównymi obszarami wspieranymi przez projekty są:
· Ochrona środowiska - redukcja zanieczyszczeń i promowanie odnawialnych źródeł energii,
· Ochrona środowiska - wzmacnianie zdolności administracyjnych,
· Promowanie zrównoważonego rozwoju,
· Ochrona kulturowego dziedzictwa europejskiego,
· Rozwój zasobów ludzkich,
· Opieka zdrowotna i opieka nad dzieckiem,
· Badania naukowe,
· Wdrażanie przepisów z Schengen,
· Polityka regionalna i działania transgraniczne,
· Pomoc techniczna przy wdrażaniu acquis communautaire.  

Granty blokowe

Poza wsparciem indywidualnych projektów i programów w ramach powyższych obszarów tematycznych, realizowane są następujące granty blokowe:
· Fundusz Grantów dla Organizacji Pozarządowych - 37,35 mln euro (uruchomiony)
· Polsko-Norweski Fundusz Badań Naukowych - 15 mln euro (w trakcie uruchamiania)
· Fundusz Kapitału Początkowego – 2 mln euro (zakończony)
· Fundusz Stypendialny i Szkoleniowy - 12 mln euro (w trakcie uruchamiania)
· Fundusz Wymiany Kulturalnej – 4 mln euro (w trakcie uruchamiania)
· Fundusz Pomocy Technicznej – 9,8 mln euro (uruchomiony)

Projektodawcy (beneficjenci programów)

Generalnie, wnioskodawcami ubiegającymi się o dofinansowanie projektów ze środków Mechanizmów Finansowych mogą być wszystkie instytucje sektora publicznego i prywatnego oraz organizacje pozarządowe utworzone w prawny sposób w Polsce i działające w interesie publicznym. W szczególności wnioskodawcami mogą być: organy administracji rządowej i samorządowej wszystkich szczebli, instytucje naukowe i badawcze , instytucje branżowe i środowiskowe, organizacje społeczne oraz podmioty partnerstwa publiczno-prywatnego.  

System instytucji

Nadzór i rolę koordynującą wdrażania Mechanizmów Finansowych w Polsce pełni Ministerstwo Rozwoju Regionalnego, które zostało wyznaczone jako tzw. Krajowy Punkt Kontaktowy. Funkcje Instytucji Pośredniczących powierzono poszczególnym ministerstwom: Ministerstwu Środowiska, Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwu Spraw Wewnętrznych i Administracji, Ministerstwu Zdrowia, Ministerstwu Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministerstwu Rozwoju Regionalnego oraz Urzędowi Komitetu Integracji Europejskiej. Rolę Instytucji Płatniczej przyjęło Ministerstwo Finansów. W ramach struktur wdrażania powołano Komitety Sterujące, których zadaniem jest rekomendowanie projektów do dofinansowania oraz Komitet Monitorujący, który monitoruje wykorzystanie środków pomocowych.  


Łukasz Trochimiuk
lukasz.trochimiuk@infor.pl

- opracowano na podstawie informacji prasowej Ministerstwa Rozwoju Regionalnego z dnia 22 sierpnia 2007 r. (www.mrr.gov.pl)

 

 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

 

 

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Samorzad.infor.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak i kiedy rezerwować wakacje, żeby było najtaniej?

Jak Polacy planują wakacje? Na ostatnią chwilę czy z wyprzedzeniem? Jak najtaniej zarezerwować hotel? Czy Polacy chętnie spędzają wakacje w kraju?

Kalendarz szczepień dorosłych [TABELA]

Kalendarz szczepień dorosłych. Kiedy i na co warto się zaszczepić? Które szczepionki są szczególnie zalecane dla seniorów? Ile dawek poszczególnych szczepionek? Polskie Towarzyszko Medycyny rodzinnej we współpracy z Fundacją MY PACJENCI opracowało kalendarz szczepień dla dorosłych.

Branża pirotechniczna chce wzmocnić potencjał obronny kraju

W odpowiedzi na zapowiadane przez rząd plany dotyczące szeroko zakrojonych szkoleń wojskowych, przedstawiciele branży pirotechnicznej, w liście wysłanym do ministrów obrony oraz spraw wewnętrznych i administracji, podkreślają swoje unikalne kompetencje i zasoby. Chodzi o wzmocnienie bezpieczeństwa państwa oraz efektywną współpracę ze strukturami obronnymi.

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi o zmiany w zakresie rejestru umów

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi m.in. o zmiany w zakresie rejestru umów. Projekt nowelizacji trafił do opiniowania. Projektodawcą jest Ministerstwo Finansów.

REKLAMA

8400 zł brutto dla pracowników pomocy społecznej? 3-miesięczny urlop? Związkowcy przedstawili propozycje

Ile zarabia pracownik pomocy społecznej? A ile powinien zarabiać? Związkowa Alternatywa domaga się radykalnej poprawy warunków pracy i wynagrodzeń zatrudnionych w tym sektorze. Związek oczekuje skokowego wzrostu płac, dotrzymania przez rząd złożonych wcześniej obietnic, a także zapewnienia urlopu regeneracyjnego i warunków do rozwoju zawodowego dla wszystkich zatrudnionych w sektorze pomocy społecznej.

Gminy mają problemy finansowe, bo słabo ściągają zaległe czynsze, podatki, kary i tym podobne zobowiązania

Podatki, czynsze za mieszkania komunalne, wodę, wywóz śmieci, alimenty i mandaty – takich opłat nie regulują konsumenci oraz firmy wobec gmin. Nazbierało się tego już ponad 17,5 miliarda złotych. Jednocześnie gminy narzekają na brak pieniędzy na remonty, budowę mieszkań i inne ważne przedsięwzięcia.

36 lat w oczekiwaniu na diagnozę. Pacjenci z chorobami rzadkimi wciąż czekają na zmiany

W Polsce ponad 3 miliony osób zmaga się z chorobami rzadkimi, a system opieki zdrowotnej wciąż nie jest odpowiednio przystosowany do ich potrzeb. Czas oczekiwania na diagnozę często rozciąga się na lata, co prowadzi do pogorszenia zdrowia pacjentów i stanowi ogromne obciążenie dla ich rodzin. Oto historie pacjentów, którzy latami czekali na diagnozę.

4666 zł dla każdego sołtysa? Wybory organizowane przez PKW?

Czy sołtysi otrzymają wynagrodzenia na poziomie ustawowej płacy minimalnej? Czy wybory na sołtysa będą organizowane przez Państwową Komisję Wyborczą, a kandydaci organizować będą kampanie w swoich wsiach? Profesjonalizacje działań najmniejszych jednostek administracyjnych zaproponował jeden z kandydatów na Prezydenta PR.

REKLAMA

Status ochrony wilka. Komisja Europejska proponuje zmiany

7 marca 2025 r. weszły w życie zmiany dotyczące załączników do konwencji berneńskiej. Chodzi o zmianę statusu ochrony wilka. Komisja UE proponuje dostosowanie statusu ochrony wilka w prawodawstwie UE do konwencji berneńskiej.

Poradnik kryzysowy. Pierwsze 72 h każde gospodarstwo powinno przetrwać o własnych siłach

Do końca roku do obywateli ma trafić tzw. poradnik kryzysowy. Robert Klonowski z MSWiA przekazał PAP: - Przez trzy dni wszyscy obywatele, każde gospodarstwo domowe, powinno przetrwać o własnych siłach.

REKLAMA