REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Państwa EOG dają Polsce pieniądze

Łukasz Trochimiuk

REKLAMA

REKLAMA

Na lata latach 2004-2009 Polska ma do wykorzystania 533,51 mln euro w ramach Norweskiego Mechanizmu Finansowego i Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Środki te, stanowią uzupełniające źrodło finansowania inwestycji w stosunku do funduszy UE.

REKLAMA

Powyższe środki udostępniły nam Norwegia, Islandia i Lichtenstein. Ukierunkowane są one na wsparcie przedsięwzięć prorozwojowych, przyczyniających się do zmniejszania różnic ekonomicznych i społecznych w obrębie Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz zacieśnienie współpracy pomiędzy Polską a państwami-darczyńcami. Ich głównymi beneficjentami są podmioty małe i średnie, a projekty mają w większości charakter regionalny i lokalny.

3 etapy naboru wniosków

Obecnie znajdujemy się w połowie okresu wdrażania Mechanizmu Finansowego w Polsce. Dotychczas odbyły się dwa nabory wniosków. Pierwszy nabór na kwotę 195 660 000 euro odbywał się w okresie wrzesień – listopad 2005 r., drugi – trwał od stycznia br. i zakończył się w kwietniu 2007 r. Do zagospodarowania w drugim naborze jest 176 895 000 euro. Trzeci, ostatni nabór na kwotę 73 mln euro, planowany jest na przełom 2007 i 2008 r.

Pierwszy nabór - kończymy podpisywanie umów

W ramach pierwszego naboru złożono łącznie 1391 wniosków. Strona polska rekomendowała państwom-darczyńcom do dofinansowania 197 projektów, z tego 149 wniosków zostało dotychczas pozytywnie ocenionych przez państwa - darczyńców. Obecnie głównym celem podejmowanych działań jest zakończenie podpisywania umów finansowych dla pojedynczych projektów pomiędzy państwami-darczyńcami i Ministerstwem Rozwoju Regionalnego. Do dziś działające w imieniu państw darczyńców Biuro Mechanizmów Finansowych przekazało do MRR 114 umów finansowych. Wszystkie te umowy o łącznej wartości dofinansowania ze środków Mechanizmów Finansowych w wysokości blisko 90 mln euro zostały przez stronę polską podpisane.

REKLAMA

Drugi nabór - wkrótce zakończymy ocenę wniosków po stronie polskiej

W ramach drugiego naboru łącznie złożono 1203 wnioski na szacunkową kwotę dofinansowania w wysokości ponad 1,3 mld euro. Kwota ta przekracza prawie ośmiokrotnie dostępną alokację przewidzianą do rozdysponowania w drugim naborze. Przypomnijmy, że do zagospodarowania w drugim naborze jest 176 895 000 euro. Warto zaznaczyć, że na 1203 wnioski, 250 zostało złożonych w partnerstwie z podmiotami z krajów państw – darczyńców (Islandii, Liechtensteinu, Norwegii), z czego 248 wniosków - z partnerami pochodzącymi z Norwegii.

Trzeci nabór na przełomie roku 2007/2008

Trzeci i ostatni nabór wniosków na kwotę 73 mln euro odbędzie się najprawdopodobniej na przełomie roku 2007/2008 i będzie obejmował priorytety określone w Programie Operacyjnym.  

Główne obszary wsparcia projektów

Głównymi obszarami wspieranymi przez projekty są:
· Ochrona środowiska - redukcja zanieczyszczeń i promowanie odnawialnych źródeł energii,
· Ochrona środowiska - wzmacnianie zdolności administracyjnych,
· Promowanie zrównoważonego rozwoju,
· Ochrona kulturowego dziedzictwa europejskiego,
· Rozwój zasobów ludzkich,
· Opieka zdrowotna i opieka nad dzieckiem,
· Badania naukowe,
· Wdrażanie przepisów z Schengen,
· Polityka regionalna i działania transgraniczne,
· Pomoc techniczna przy wdrażaniu acquis communautaire.  

Granty blokowe

Poza wsparciem indywidualnych projektów i programów w ramach powyższych obszarów tematycznych, realizowane są następujące granty blokowe:
· Fundusz Grantów dla Organizacji Pozarządowych - 37,35 mln euro (uruchomiony)
· Polsko-Norweski Fundusz Badań Naukowych - 15 mln euro (w trakcie uruchamiania)
· Fundusz Kapitału Początkowego – 2 mln euro (zakończony)
· Fundusz Stypendialny i Szkoleniowy - 12 mln euro (w trakcie uruchamiania)
· Fundusz Wymiany Kulturalnej – 4 mln euro (w trakcie uruchamiania)
· Fundusz Pomocy Technicznej – 9,8 mln euro (uruchomiony)

Projektodawcy (beneficjenci programów)

Generalnie, wnioskodawcami ubiegającymi się o dofinansowanie projektów ze środków Mechanizmów Finansowych mogą być wszystkie instytucje sektora publicznego i prywatnego oraz organizacje pozarządowe utworzone w prawny sposób w Polsce i działające w interesie publicznym. W szczególności wnioskodawcami mogą być: organy administracji rządowej i samorządowej wszystkich szczebli, instytucje naukowe i badawcze , instytucje branżowe i środowiskowe, organizacje społeczne oraz podmioty partnerstwa publiczno-prywatnego.  

System instytucji

Nadzór i rolę koordynującą wdrażania Mechanizmów Finansowych w Polsce pełni Ministerstwo Rozwoju Regionalnego, które zostało wyznaczone jako tzw. Krajowy Punkt Kontaktowy. Funkcje Instytucji Pośredniczących powierzono poszczególnym ministerstwom: Ministerstwu Środowiska, Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwu Spraw Wewnętrznych i Administracji, Ministerstwu Zdrowia, Ministerstwu Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministerstwu Rozwoju Regionalnego oraz Urzędowi Komitetu Integracji Europejskiej. Rolę Instytucji Płatniczej przyjęło Ministerstwo Finansów. W ramach struktur wdrażania powołano Komitety Sterujące, których zadaniem jest rekomendowanie projektów do dofinansowania oraz Komitet Monitorujący, który monitoruje wykorzystanie środków pomocowych.  


Łukasz Trochimiuk
lukasz.trochimiuk@infor.pl

- opracowano na podstawie informacji prasowej Ministerstwa Rozwoju Regionalnego z dnia 22 sierpnia 2007 r. (www.mrr.gov.pl)

 

 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

 

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Samorzad.infor.pl
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Donald Tusk powołał Anitę Noskowską-Piątkowską na stanowisko Szefa Służby Cywilnej

  Jest nowy Szef Służby Cywilnej. Premier powołał na to stanowisko Anitę Noskowską-Piątkowską.

  Otyłość to poważna, przewlekła choroba. Matka wszystkich chorób. Jak ją skutecznie leczyć? Są leki, trzeba zmienić styl życia, w ostateczności operacja bariatryczna

  Na całym świecie 4 marca jest obchodzony Światowy Dzień Otyłości. Z tej okazji wczoraj na konferencji w centrum prasowym PAP prezes Polskiego Towarzystwa Leczenia Otyłości (PTLO) prof. Lucyna Ostrowska podkreśliła, że otyłość to choroba, nie defekt kosmetyczny. "Jest to choroba, którą widać, ale która jest niestety przezroczysta, ponieważ wciąż mamy niedodiagnozowaną tę chorobę i niedostatecznie leczoną" - powiedziała. W wywiadzie dla PAP endokrynolog prof. Wojciech Bik powiedział, że choroba otyłościowa jest matką wszystkich chorób i możemy mówić o epidemii. Jego zdaniem leczenie otyłości należy zacząć od modyfikacji stylu życia. W leczeniu otyłości są też sprawdzone leki inkretynowe, które modulują wydzielanie insuliny i pobudzają uczucie sytości. 

  Darmowe badania w 18 szpitalach i placówkach medycznych Województwa Małopolskiego. Kraków, Tarnów, Zakopane i inne miasta

  Badania wzroku, piersi, poziomu cukru we krwi, echo serca, EKG czy USG – to niektóre z darmowych badań, jakie będzie można wykonać w 18 wojewódzkich szpitalach i placówkach medycznych w niemal wszystkie soboty marca (oprócz ostatniej) - poinformował w czwartek Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego. Na Małopolan czekają również konlsultacje z lekarzami specjalistami i fizjoterapeutami. Z porad będzie można skorzystać bezpłatnie i bez skierowania. 

  Maksymalnie 20 uczniów w klasie, bezpłatne korepetycje i darmowe posiłki w szkołach (z opcją wegetariańską i wegańską). Obietnice dla Warszawy kandydatki Lewicy

  Magdalena Biejat, kandydatka Lewicy na prezydenta Warszawy obiecuje zmniejszenie liczebności klas do 20 osób, bezpłatne korepetycje i posiłki w szkołach oraz uspokojenie ruchu ulicznego wokół szkół.

  REKLAMA

  Faktyczne usunięcie z listy lektur szkolnych „Pana Tadeusza"? [O zmianach w podstawie programowej proponowanych przez resort B. Nowackiej]

  W szkole podstawowej jest tylko fragment „Pana Tadeusza”, a w szkole średniej to nie jest lektura obowiązkowa.

  33,5 mld euro na inwestycje w polskich regionach w latach 2021–2027. Trwa Europejski Kongres Samorządów (komunikat MFiPR)

  Samorządy mają do dyspozycji na lata 2021–2027 kwotę 33,5 mld euro, co jest olbrzymim wsparciem inwestycji w polskich regionach. Trwa spotkanie przedstawicieli samorządów z udziałem wiceministra Protasa.

  W powietrzu nad Rzymem krążą... narkotyki

  W powietrzu nad Wiecznym Miastem krąży już nie tylko smog. Eksperci włoskiego Komitetu Badań Naukowych stwierdzili duże stężenie kokainy i innych narkotyków. W ciągu dekady zawartość wzrosła aż o 60 procent!

  Jakie są zasady refundacji leków? Kto może wypisać receptę?

  Koszty leczenia bywają naprawdę wysokie. Wiedzą o tym zwłaszcza pacjenci cierpiący na choroby przewlekłe i wymagający stałego przyjmowania leków. Zmniejszenie kosztów kuracji, miedzy innymi poprzez refundację leków, to jedno z kluczowych zadań ministra zdrowia. Kiedy możliwa jest refundacja leków?

  REKLAMA

  Podwyżki dla strażaków PSP 2024 - przeciętnie więcej o 1472 zł miesięcznie. Nowa tabela grup uposażenia zasadniczego. Zmiany w tabelach zaszeregowania [projekt rozporządzenia]

  Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji przygotował projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie uposażenia strażaków Państwowej Straży Pożarnej. Celem nowego rozporządzenia jest osiągnięcie oczekiwanego wzrostu uposażenia strażaków PSP o 20%. Wzrost kwoty bazowej o 20% w 2024 r. powoduje, że przeciętne miesięczne uposażenie strażaka PSP wraz z nagrodą roczną wzrasta o 1472 zł.

  Podwyżki w Policji 2024. Nowa tabela dodatku za stopień. [projekt rozporządzenia] Przeciętne miesięczne uposażenie (z nagrodą roczną) wzrasta o 1472 zł od 1 stycznia

  Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji przygotował projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowych zasad otrzymywania i wysokości uposażenia zasadniczego policjantów, dodatków do uposażenia oraz ustalania wysługi lat, od której jest uzależniony wzrost uposażenia zasadniczego. Celem nowego rozporządzenia jest osiągnięcie oczekiwanego wzrostu uposażenia policjantów o 20% tj. o 1.359 zł od 1 stycznia 2024 r. w zakresie wzrostu uposażenia wraz z dodatkami o charakterze stałym, poprzez ustanowienie nowych stawek dodatku za stopień.  Wzrost kwoty bazowej o 20% w 2024 r. powoduje, że przeciętne miesięczne uposażenie policjanta wraz z nagrodą roczną wzrasta o 1.472 zł.

  REKLAMA