REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak przygotować się do wykorzystania pieniędzy na wsparcie obszarów wiejskich

Andrzej Okrasiński
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Aż 500 najbiedniejszych gmin z całego kraju otrzyma wkrótce łącznie około 40 mln zł w ramach Poakcesyjnego Programu Wsparcia Obszarów Wiejskich (PPWOW). Średnio gmina biorąca udział w programie otrzyma 40 tys. euro. Warunkiem otrzymania pomocy jest stworzenie dobrej strategii rozwiązywania problemów społecznych i lokalnego programu działania.

Poakcesyjny Program Wsparcia Obszarów Wiejskich stwarza gminom wyjątkową okazję, by nauczyły się inaczej myśleć o polityce społecznej, a także przygotowuje je do sięgnięcia po środki unijne na integrację społeczną i wyrównywanie szans. Cennym wkładem będzie też Baza Dobrych Praktyk, z której będą mogły korzystać wszystkie gminy.

REKLAMA

Gminy, które nie opracowały jeszcze strategii rozwiązywania problemów społecznych, będą mogły wykorzystać tylko 1/3 przewidzianych dla nich środków, i to tylko, jeżeli przygotują lokalny plan działania. Jednak na skonstruowanie i ewentualne zweryfikowanie danych gminy mają dwa lata, do końca trwania PPWOW, czyli do końca 2009 roku. Ale im szybciej gmina przygotuje strategię i plan, tym szybciej otrzyma pomoc finansową. I szybciej będzie mogła zrealizować projekt rozwiązania problemu społecznego na swoim terenie.

Przed dofinansowaniem

PPWOW jest adresowany głównie do samorządów gminnych wiejskich i miejsko-wiejskich. Bezpośrednimi jednak beneficjentami są:

• ludzie starsi,

dzieci i młodzież,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

• rodziny z dziećmi.

Tylko projekty skierowane do tych trzech grup beneficjentów otrzymają dofinansowanie.

REKLAMA

Zanim jednak gmina otrzyma pieniądze, to musi opracować własną strategię rozwiązywania problemów społecznych. Powinna ona być opracowana po konsultacjach z liderami społecznymi, z organizacjami pozarządowymi i z jak najszerszą grupą mieszkańców gminy. Na jej podstawie należy zaplanować konkretny projekt usług społecznych, na który gmina otrzyma dofinansowanie. W ten sposób ma zostać przygotowany szereg działań, które w trwały i skuteczny sposób zmienią sytuację określonych grup wykluczonych z wszelkich form zarobkowania i innych źródeł utrzymania oraz zabezpieczenia materialnego.

Należy podkreślić, że program PPWOW nie jest działaniem typowym dla pomocy społecznej. Chodzi w nim przede wszystkim o integrację, a nie o działania ograniczające się do osób w trudnej sytuacji życiowej.

Przewidywana jest np. ścisła współpraca z organizacjami pozarządowymi, o ile takie będą istnieć na terenie gminy. Istnieć będzie możliwość zlecania im przez gminę wykonania niektórych zadań.

W każdym z 13 województw, uczestniczących w Programie Integracji Społecznej PPWOW, powołany będzie tzw. komitet doradczy. W jego skład wchodzić będą przedstawiciele organizacji pozarządowych, posłowie, radni oraz osoby będące autorytetem w zakresie polityki społecznej i wykluczenia społecznego oraz liderzy regionalni.

Pierwsze pieniądze dla gmin z PPWOW zostaną wypłacone dopiero, gdy konsultanci regionalni zweryfikują gminne strategie pomocy społecznej oraz pomogą gminom w opracowaniu planów działania w zakresie PPWOW.

INFORMACJE O PROGRAMIE

Więcej informacji o PPWOW można znaleźć na stronach internetowych Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej: www.mpips.gov.pl. Na tej witrynie internetowej będą także zamieszczane cyklicznie aktualne informacje o programie.

Trzy grupy beneficjentów

Gmina i autorzy strategii muszą pamiętać, że pomoc ma być bezpośrednio skierowana do trzech grup społecznych, czyli: ludzi starszych, dzieci i młodzieży oraz rodzin z dziećmi.

REKLAMA

W ramach PPWOW, pomoc udzielana osobom starszym obejmować będzie: usługi opiekuńcze o różnym zakresie i charakterze. Będą to m.in. środowiskowe formy opieki nad osobami w podeszłym wieku. Na terenie gminy musi nastąpić rozwój usług wspomagających i ułatwiających codzienne funkcjonowanie osób starszych. Wspierane będą usługi gastronomiczne z myślą o osobach starszych. A także transport i kształcenie ustawiczne. Rozwijane będą formy pomocy w okresowym wyręczaniu opiekunów rodzinnych. W razie potrzeby w ramach programu będą finansowane przedsięwzięcia polegające na ochronie mieszkań dających możliwość maksymalnie długiej samodzielności osób starszych. Wspierane będą różne formy samopomocy.

Druga grupa bezpośrednich beneficjentów to dzieci i młodzież. W tym przypadku będzie rozwijana sieć świetlic wiejskich. Tworzone będą kluby młodzieżowe, które będą oferować różne formy rozrywki i wypoczynku. Tworzone będą kawiarenki internetowe. Organizowana będzie sieć poradnictwa i wspierania w sytuacjach kryzysowych oraz poradnictwo zawodowe dla młodzieży. Budowane będą zastępcze formy opieki, głównie rodzinnej dla dzieci i młodzieży, której rodzice niewłaściwie wywiązują się ze swoich obowiązków rodzinnych.

Natomiast pomoc dla rodzin z dziećmi obejmować będzie m.in.:

• poradnictwo prawne, socjalne i rodzinne,

• poradnictwo pedagogiczno-psychologiczne,

• opiekę instytucjonalną nad dziećmi w wieku szkolnym i młodszym,

• miniprzedszkola,

• miniżłobki o charakterze rodzinnym.

W PPWOW przewidziano również działania służące poprawie skuteczności działania Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.

Baza dobrych praktyk

W 9 z 13 województw zaczął oficjalnie już funkcjonować PPWOW. PPWOW będzie trwał do końca 2009 r. W sumie co piąta polska gmina otrzyma pieniądze na rozwiązywanie ważnych problemów społecznych.

Samorządy gminne otrzymają wsparcie w projektowaniu lokalnej strategii rozwiązywania problemów społecznych. Będą one miały do dyspozycji stosunkowo dobry know-how w postaci ekspertów, szkoleń i bazy dobrych praktyk. Do dyspozycji samorządów będą wykwalifikowani konsultanci PPWOW, którzy na bieżąco mają współpracować z samorządami gminnymi.

Gminy otrzymają też wsparcie finansowe dla lepszego aktywizowania lokalnej społeczności. Uzyskają pomoc w identyfikacji lokalnych liderów, motywowaniu ich do działania oraz zachęcaniu mieszkańców do aktywnego włączenia się w rozwiązywanie problemów społecznych.

Wysokość dofinansowania zadań mających przeciwdziałać wykluczeniu społecznemu będzie zależeć m.in. od skali problemów i liczby korzystających z pomocy społecznej. Średnio będzie to około 20 tys. euro rocznie na gminę i przez cały czas trwania PPWOW, czyli do końca 2009 r. Tak więc średnio każda gmina biorąca udział w programie może otrzymać 40 tys. euro.

5 KROKÓW

JAK OTRZYMAĆ PIENIĄDZE Z PPWOW

1. Identyfikacja potrzeb

Wraz z liderami społecznymi i organizacjami pozarządowymi należy wyszukać i zidentyfikować największe problemy z zakresu pomocy społecznej.

2. Strategia

Po konsultacjach z liderami i organizacjami stworzona powinna być strategia rozwiązywania problemów społecznych.

3. Plan

We współpracy z konsultantami regionalnymi programu i na podstawie strategii stworzony powinien być lokalny plan działania.

4. Weryfikacja

Regionalni konsultanci programu weryfikować będą każdą strategie rozwiązywania problemów społecznych i lokalny plan działania.

5. Pieniądze

Po pozytywnej weryfikacji gmina otrzymuje pieniądze. Jeżeli weryfikacja była negatywna, to gmina musi usunąć błędy i nieścisłości, w porozumieniu z konsultantami i regionalnymi ekspertami programu.

ANDRZEJ OKRASIŃSKI

andrzej.okrasinski@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
To było takie proste? Bloomberg: Polska zagroziła blokadą chińskiego eksportu do UE. Teraz spokojniej na granicy z Białorusią

Prezydent Andrzej Duda podczas niedawnej wizyty w Pekinie zagroził Chinom zablokowaniem kluczowego kolejowego szlaku transportowego do UE, by osłabić kryzys migracyjny na granicy polsko-białoruskiej – napisała 24 lipca 2024 r. agencja Bloomberga. To może być przyczyna spadku nielegalnych przekroczeń tej granicy w ostatnich tygodniach.

Barszcz Sosnowskiego groźny nie tylko po dotknięciu

Barszcz Sosnowskiego (Heracleum sosnowskyi) to jedna z roślin groźnych dla zdrowia. Warto wiedzieć, że nie tylko dotykanie jej jest ryzykowne. Niebezpieczne może być przebywanie w jej otoczeniu. Co zrobić, gdy już dojdzie do oparzenia?

Rządowi brakuje pieniędzy na służby: Policję, SG, PSP i SOP. Co z programem modernizacyjnym?

Cały czas mamy sytuację niepełnego pokrycia w budżecie wydatków na służby (chodzi o Policję, Straż Graniczną, Państwową Straż Pożarną i Służbę Ochrony Państwa) - poinformował 23 lipca 2024 r. podczas sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych wiceszef MSWiA Czesław Mroczek. Dodał, że w najbliższym czasie przedstawione zostaną propozycje na kolejne lata.

Przeszło 854 mln zł na Sejm w 2025 r. Podwyżki dla posłów i wszystkich pracowników Kancelarii Sejmu. Wzrosną też ryczałty na biura poselskie

Budżet Kancelarii Sejmu na 2025 r. ma wynieść 854 mln 258 tys. zł - to ponad 80 mln więcej niż w 2024 roku. W dniu 23 lipca 2024 r. sejmowa komisja regulaminowa, spraw poselskich i immunitetowych pozytywnie zaopiniowała projekt budżetu Kancelarii Sejmu na 2025 rok. Szef Kancelarii Sejmu Jacek Cichocki poinformował, że w 2025 roku nastąpi wzrost wynagrodzeń wszystkich pracowników Kancelarii Sejmu a także posłów.

REKLAMA

Zmiany w finansowaniu ochotniczych straży pożarnych. Znamy plany ministerstwa

Wiceszef MSWiA Wiesław Leśniakiewicz przekazał, że w resorcie trwają prace nad nowelizacją rozporządzenia ws. przyznawania rekompensaty pieniężnej oraz wyrównania do wysokości rekompensaty wypłacanej strażakowi ratownikowi ochotniczej straży pożarnej.

Zmiany w wynagradzaniu pracowników samorządowych wchodzą w życie 1 sierpnia 2024 r. Pensje od 4000 zł do 6200 zł

1 sierpnia wejdzie w życie znowelizowane rozporządzenie w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Ale na wyższe pensje można liczyć przy pensjach należnych od 1 lipca. 

Polaków ubywa, takie są fakty. Dane GUS pokazują co się dzieje, jest coraz gorzej

Polaków jest coraz mniej. W porównaniu z poprzednim rokiem liczba ludności w Polsce zmniejszyła się o prawie 130 tys. osób. Spadek liczby ludności zanotowano w 14 województwach i w 270 powiatach. Takie dane podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).

Tragiczne dane z weekendu - wypadki i utonięcia

Statystyki z minionego weekendu są zatrważające. W niedzielę w pięciu wypadkach śmiertelnych zginęło 5 osób, łącznie w weekend zginęło 11 osób. 17 osób utonęło.

REKLAMA

Nie żartuj, że masz bombę w walizce, nie zostawiaj bagażu bez opieki. Mandaty są surowe

Pozostawienie na lotnisku bagaży bez opieki staje się plagą. Straż Graniczna od początku czerwca interweniowała już 125 razy. Nałożono mandaty na łączna kwotę 11 tys. zł.

Globalna awaria systemów Microsoft. Czy mamy się czym martwić w Polsce?

Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski uspokaja, że obecnie w Polsce systemy infrastruktury informatycznej działają płynnie. 

REKLAMA