REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak przygotować się do wykorzystania pieniędzy na wsparcie obszarów wiejskich

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Andrzej Okrasiński
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Aż 500 najbiedniejszych gmin z całego kraju otrzyma wkrótce łącznie około 40 mln zł w ramach Poakcesyjnego Programu Wsparcia Obszarów Wiejskich (PPWOW). Średnio gmina biorąca udział w programie otrzyma 40 tys. euro. Warunkiem otrzymania pomocy jest stworzenie dobrej strategii rozwiązywania problemów społecznych i lokalnego programu działania.

Poakcesyjny Program Wsparcia Obszarów Wiejskich stwarza gminom wyjątkową okazję, by nauczyły się inaczej myśleć o polityce społecznej, a także przygotowuje je do sięgnięcia po środki unijne na integrację społeczną i wyrównywanie szans. Cennym wkładem będzie też Baza Dobrych Praktyk, z której będą mogły korzystać wszystkie gminy.

REKLAMA

Gminy, które nie opracowały jeszcze strategii rozwiązywania problemów społecznych, będą mogły wykorzystać tylko 1/3 przewidzianych dla nich środków, i to tylko, jeżeli przygotują lokalny plan działania. Jednak na skonstruowanie i ewentualne zweryfikowanie danych gminy mają dwa lata, do końca trwania PPWOW, czyli do końca 2009 roku. Ale im szybciej gmina przygotuje strategię i plan, tym szybciej otrzyma pomoc finansową. I szybciej będzie mogła zrealizować projekt rozwiązania problemu społecznego na swoim terenie.

Przed dofinansowaniem

PPWOW jest adresowany głównie do samorządów gminnych wiejskich i miejsko-wiejskich. Bezpośrednimi jednak beneficjentami są:

• ludzie starsi,

dzieci i młodzież,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

• rodziny z dziećmi.

Tylko projekty skierowane do tych trzech grup beneficjentów otrzymają dofinansowanie.

REKLAMA

Zanim jednak gmina otrzyma pieniądze, to musi opracować własną strategię rozwiązywania problemów społecznych. Powinna ona być opracowana po konsultacjach z liderami społecznymi, z organizacjami pozarządowymi i z jak najszerszą grupą mieszkańców gminy. Na jej podstawie należy zaplanować konkretny projekt usług społecznych, na który gmina otrzyma dofinansowanie. W ten sposób ma zostać przygotowany szereg działań, które w trwały i skuteczny sposób zmienią sytuację określonych grup wykluczonych z wszelkich form zarobkowania i innych źródeł utrzymania oraz zabezpieczenia materialnego.

Należy podkreślić, że program PPWOW nie jest działaniem typowym dla pomocy społecznej. Chodzi w nim przede wszystkim o integrację, a nie o działania ograniczające się do osób w trudnej sytuacji życiowej.

Przewidywana jest np. ścisła współpraca z organizacjami pozarządowymi, o ile takie będą istnieć na terenie gminy. Istnieć będzie możliwość zlecania im przez gminę wykonania niektórych zadań.

W każdym z 13 województw, uczestniczących w Programie Integracji Społecznej PPWOW, powołany będzie tzw. komitet doradczy. W jego skład wchodzić będą przedstawiciele organizacji pozarządowych, posłowie, radni oraz osoby będące autorytetem w zakresie polityki społecznej i wykluczenia społecznego oraz liderzy regionalni.

Pierwsze pieniądze dla gmin z PPWOW zostaną wypłacone dopiero, gdy konsultanci regionalni zweryfikują gminne strategie pomocy społecznej oraz pomogą gminom w opracowaniu planów działania w zakresie PPWOW.

INFORMACJE O PROGRAMIE

Więcej informacji o PPWOW można znaleźć na stronach internetowych Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej: www.mpips.gov.pl. Na tej witrynie internetowej będą także zamieszczane cyklicznie aktualne informacje o programie.

Trzy grupy beneficjentów

Gmina i autorzy strategii muszą pamiętać, że pomoc ma być bezpośrednio skierowana do trzech grup społecznych, czyli: ludzi starszych, dzieci i młodzieży oraz rodzin z dziećmi.

REKLAMA

W ramach PPWOW, pomoc udzielana osobom starszym obejmować będzie: usługi opiekuńcze o różnym zakresie i charakterze. Będą to m.in. środowiskowe formy opieki nad osobami w podeszłym wieku. Na terenie gminy musi nastąpić rozwój usług wspomagających i ułatwiających codzienne funkcjonowanie osób starszych. Wspierane będą usługi gastronomiczne z myślą o osobach starszych. A także transport i kształcenie ustawiczne. Rozwijane będą formy pomocy w okresowym wyręczaniu opiekunów rodzinnych. W razie potrzeby w ramach programu będą finansowane przedsięwzięcia polegające na ochronie mieszkań dających możliwość maksymalnie długiej samodzielności osób starszych. Wspierane będą różne formy samopomocy.

Druga grupa bezpośrednich beneficjentów to dzieci i młodzież. W tym przypadku będzie rozwijana sieć świetlic wiejskich. Tworzone będą kluby młodzieżowe, które będą oferować różne formy rozrywki i wypoczynku. Tworzone będą kawiarenki internetowe. Organizowana będzie sieć poradnictwa i wspierania w sytuacjach kryzysowych oraz poradnictwo zawodowe dla młodzieży. Budowane będą zastępcze formy opieki, głównie rodzinnej dla dzieci i młodzieży, której rodzice niewłaściwie wywiązują się ze swoich obowiązków rodzinnych.

Natomiast pomoc dla rodzin z dziećmi obejmować będzie m.in.:

• poradnictwo prawne, socjalne i rodzinne,

• poradnictwo pedagogiczno-psychologiczne,

• opiekę instytucjonalną nad dziećmi w wieku szkolnym i młodszym,

• miniprzedszkola,

• miniżłobki o charakterze rodzinnym.

W PPWOW przewidziano również działania służące poprawie skuteczności działania Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.

Baza dobrych praktyk

W 9 z 13 województw zaczął oficjalnie już funkcjonować PPWOW. PPWOW będzie trwał do końca 2009 r. W sumie co piąta polska gmina otrzyma pieniądze na rozwiązywanie ważnych problemów społecznych.

Samorządy gminne otrzymają wsparcie w projektowaniu lokalnej strategii rozwiązywania problemów społecznych. Będą one miały do dyspozycji stosunkowo dobry know-how w postaci ekspertów, szkoleń i bazy dobrych praktyk. Do dyspozycji samorządów będą wykwalifikowani konsultanci PPWOW, którzy na bieżąco mają współpracować z samorządami gminnymi.

Gminy otrzymają też wsparcie finansowe dla lepszego aktywizowania lokalnej społeczności. Uzyskają pomoc w identyfikacji lokalnych liderów, motywowaniu ich do działania oraz zachęcaniu mieszkańców do aktywnego włączenia się w rozwiązywanie problemów społecznych.

Wysokość dofinansowania zadań mających przeciwdziałać wykluczeniu społecznemu będzie zależeć m.in. od skali problemów i liczby korzystających z pomocy społecznej. Średnio będzie to około 20 tys. euro rocznie na gminę i przez cały czas trwania PPWOW, czyli do końca 2009 r. Tak więc średnio każda gmina biorąca udział w programie może otrzymać 40 tys. euro.

5 KROKÓW

JAK OTRZYMAĆ PIENIĄDZE Z PPWOW

1. Identyfikacja potrzeb

Wraz z liderami społecznymi i organizacjami pozarządowymi należy wyszukać i zidentyfikować największe problemy z zakresu pomocy społecznej.

2. Strategia

Po konsultacjach z liderami i organizacjami stworzona powinna być strategia rozwiązywania problemów społecznych.

3. Plan

We współpracy z konsultantami regionalnymi programu i na podstawie strategii stworzony powinien być lokalny plan działania.

4. Weryfikacja

Regionalni konsultanci programu weryfikować będą każdą strategie rozwiązywania problemów społecznych i lokalny plan działania.

5. Pieniądze

Po pozytywnej weryfikacji gmina otrzymuje pieniądze. Jeżeli weryfikacja była negatywna, to gmina musi usunąć błędy i nieścisłości, w porozumieniu z konsultantami i regionalnymi ekspertami programu.

ANDRZEJ OKRASIŃSKI

andrzej.okrasinski@infor.pl

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wybory prezydenckie: ułatwienia dla wyborców 60+

Transport do i z lokalu wyborczego. Możliwość głosowania korespondencyjnego albo za pośrednictwem pełnomocnika. Możliwość zmiany miejsca głosowania w obwodzie właściwym dla lokalu przystosowanego do potrzeb osób niepełnosprawnych. Z tych wszystkich ułatwień mogą skorzystać wyborcy, którzy najpóźniej w dniu głosowania w tegorocznych wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej ukończą 60. rok życia. A także wyborcy niepełnosprawni – bez względu na wiek.

Plany ewakuacyjne i szkolenia. Nowe zadania gmin w 2025 r.

Do końca 2025 r. gminy muszą opracować plany ewakuacyjne. To jedno z zadań nałożonych na samorządy przez ustawę z 5 grudnia 2024 r. o ochronie ludności i obronie cywilnej.

Polacy mają problem z rozróżnieniem piw alkoholowych i bezalkoholowych

Z badania zrealizowanego przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS wynika, że Polacy mylą piwa alkoholowe i bezalkoholowe oraz chcą całkowitego zakazu reklamowania piwa "zero procent".

4666 zł brutto dla pracownika samorządu? To nie żart

Trwa odpływ fachowców z sektora samorządowego. Powód? Niskie płace, poczucie braku doceniania i marne perspektywy na przyszłość. W programie Gość Infor.pl gościł Jacek Wolszczak, pracownik samorządu z dolnośląskiej Świdnicy.

REKLAMA

Cytomegalia wrodzona. Przełomowe badanie z honorowym patronatem Ministerstwa Zdrowia

Wirus cytomegalii u kobiet w ciąży może stanowić zagrożenie dla zdrowia a nawet życia dziecka. W Klinice Położnictwa i Ginekologii Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie realizowany jest projekt POL PRENATAL CMV. To pierwsze badanie w Polsce i drugie na świecie dotyczące zakażenia wewnątrzmacicznego u ciężarnych z pierwotną infekcją wirusem cytomegalii. Jest to przełomowe badanie niekomercyjne, finansowane przez Agencję Badań Medycznych, nad którym honorowy patronat objęła Minister Zdrowia Izabela Leszczyna.

Liczba ludności w Polsce [dane GUS]

Główny Urząd Statystyczny podał dane dotyczące liczby ludności w Polsce na koniec I kwartału 2025 r.

Minimalne warunki utrzymania psów i kotów w schroniskach dla zwierząt [PROJEKT ROZPORZĄDZENIA]

Projekt rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie minimalnych warunków utrzymywania psów i kotów w schroniskach dla zwierząt trafił do konsultacji i opiniowania. Co zawiera? Co się zmieni?

Nowe świadczenie "Moje zdrowie – Bilans Zdrowia Osoby Dorosłej": większa dostępność do skierowań na badania. Jakie badania będzie można zrobić? Kto będzie mógł wystawić skierowanie na badanie? [PROJEKT ROZPORZĄDZENIA]

Ministerstwo Zdrowia pracuje nad zmianami mającymi zwiększenie dostępności do świadczeń zdrowotnych o charakterze diagnostyczno-profilaktycznym. Położne i pielęgniarki będą mogły wystawiać skierowania na badania w ramach nowego świadczenia "Moje zdrowie – Bilans Zdrowia Osoby Dorosłej". Jakie badania będzie można zrobić?

REKLAMA

W czwartek nawet blisko 30 st. C. Gdzie takie temperatury?

Jest szansa, że w tym roku na Wielkanoc nie będzie śniegu. Od kilku dni pogoda jest wiosenna, w czwartek temperatura wyniesie od 21 do 26 st. C, a w centrum możliwe jest nawet 27 st. C!

Podwyżki dla pracowników samorządowych z wyrównaniem od 1 marca 2025 r. Kto odpowiada za podwyżki? Odpowiedź MF i MRPiPS [PROJEKT ROZPORZĄDZENIA]

Podwyżki dla pracowników samorządowych z wyrównaniem od 1 marca 2025 r. Kto odpowiada za podwyżki? Odpowiedź MF i MRPiPS. Co zakłada projekt rozporządzenia Rady Ministrów zmieniający rozporządzenie w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych (RD172)?

REKLAMA