REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Olejomat - o co tu chodzi? Już działa 100 olejomatów w Polsce i pierwszy w Warszawie

Fot. Olejomaty Wola Park 3
Olejomat - o co tu chodzi? Już działa 100 olejomatów w Polsce i pierwszy w Warszawie
Fot. Olejomaty Wola Park 3
Źródło zewnętrzne

REKLAMA

REKLAMA

O co chodzi z olejomatami? W Polsce jest już 100 olejomatów. Właśnie stanął pierwszy w Warszawie przy Centrum Handlowym Wola Park. Jak obsługiwać punkty zbiórki UCO? Gromadzone punkty można wymieniać na nagrody. Jakie?

rozwiń >

Olejomaty w Polsce

Setny Olejomat został właśnie uruchomiony w Warszawie – przed centrum handlowym Wola Park. To symboliczny moment dla projektu, który pokazuje, że ekologia naprawdę zaczyna się w domu i w miejscach codziennych aktywności mieszkańców. Zaczęło się od jednego urządzenia w Redzikowie na Pomorzu, dziś z Olejomatów można skorzystać w dziesiątkach polskich miejscowości. W ciągu roku sieć automatów do zbiórki zużytego oleju spożywczego rozrosła się do stu punktów, pomagając tysiącom mieszkańców zamieniać zużyty olej (UCO, ang. Used Cooking Oil) w cenny surowiec.

REKLAMA

REKLAMA

Gdzie są olejomaty?

Od momentu uruchomienia pierwszego urządzenia jesienią 2024 roku sieć Olejomatów objęła dziesiątki miejscowości w całej Polsce. Urządzenia pojawiły się m.in. w Helu i Ustce na Pomorzu, w Radzyminie, Żyrardowie, Sochaczewie i Grodzisku Mazowieckim na Mazowszu, w Ostrowie Wielkopolskim i Grodzisku Wielkopolskim w Wielkopolsce, a także w Opolu, Bytomiu i Płocku.

Pierwszy olejomat w Warszawie

Setny, jubileuszowy Olejomat został uruchomiony w Warszawie – przed Wola Park, przy ciągu komunikacyjnym łączącym stację metra z głównym wejściem do centrum. We współpracy z Wola Parkiem przygotowano odmienną od dotychczasowych oprawę graficzną, z okazji uruchomienia setnego Olejomatu w Polsce. To właśnie tam mieszkańcy stolicy mogą od teraz w prosty sposób oddać zużyty olej spożywczy i włączyć się w ogólnopolską akcję recyklingu.

Fot. Olejomaty Wola Park 6

Fot. Olejomaty Wola Park 6

Źródło zewnętrzne

Proekologiczne przedsięwzięcie

Projekt zyskał poparcie samorządów i mieszkańców, stając się jednym z najdynamiczniej rozwijających się proekologicznych przedsięwzięć w kraju. – Kiedy stawialiśmy pierwszy Olejomat, liczyliśmy na lokalny odzew. Tymczasem w ciągu kilku miesięcy zaczęły się do nas zgłaszać kolejne gminy i mieszkańcy, które chciały włączyć się w projekt. Teraz do tej sieci dołącza Warszawa – i to z jubileuszowym, setnym urządzeniem. To pokazuje, że Polacy chcą działać ekologicznie, jeśli tylko mają ku temu narzędzia – mówi Małgorzata Rdest.

REKLAMA

Potwierdzają to wyniki badania przeprowadzonego przez Ogólnopolski Panel Badawczy Ariadna: 71% Polaków wskazuje dostępność Olejomatu w pobliżu jako główny czynnik motywujący do oddawania zużytego oleju do recyklingu. To dowód, że realna zmiana nawyków jest możliwa – wystarczy zapewnić ludziom proste i wygodne rozwiązania.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Olejomaty – o co tu chodzi?

Olejomaty to innowacyjne automaty przeznaczone do oddawania zużytego oleju spożywczego (UCO), który po smażeniu często trafia do kanalizacji lub do kosza. Aby z nich skorzystać, wystarczy pobrać z urządzenia specjalną, oznaczoną butelkę, do której w domu należy zbierać wystudzony olej. Po jej napełnieniu butelkę można zwrócić do Olejomatu, a zebrany surowiec trafi do recyklingu. W ten sposób olej po smażeniu zyskuje drugie życie – może zostać wykorzystany m.in. do produkcji biopaliw, detergentów czy biodegradowalnych tworzyw. – Zależało nam na stworzeniu rozwiązania, które będzie wygodne, a jednocześnie pomoże chronić środowisko. Olejomat pozwala w prosty sposób zrobić coś dobrego – oddać olej do recyklingu zamiast wylewać go do zlewu lub wyrzucać do kosza, i w ten sposób nie zanieczyszczać środowiska – mówi Małgorzata Rdest, inicjatorka projektu.

Dlaczego nie wylewać oleju do zlewu?

Wylanie oleju do zlewu to jeden z najczęstszych błędów popełnianych w domowych kuchniach. Ostygnięty tłuszcz twardnieje i zatyka rury, prowadząc do awarii kanalizacji i obciążenia oczyszczalni ścieków. Choć problem wydaje się błahy, jego skutki są poważne – zarówno dla środowiska, jak i infrastruktury miejskiej.

Olejomaty dają mieszkańcom alternatywę, która łączy troskę o środowisko z praktycznym działaniem. To także sposób na budowanie świadomości ekologicznej, szczególnie wśród osób, które chcą działać odpowiedzialnie, ale nie wiedzą, jak prawidłowo pozbywać się zużytego tłuszczu.

Każdy litr oleju, który trafi do kanalizacji, to potencjalne zagrożenie dla środowiska. Oddając go do Olejomatu staje się surowcem, który można ponownie wykorzystać. To pokazuje, że małe gesty naprawdę mają znaczenie – dodaje Małgorzata Rdest.

Jak korzystać z Olejomatu?

Każdy Olejomat został zaprojektowany tak, by jego obsługa była maksymalnie intuicyjna. Dodatkowo system identyfikacji butelek (kod QR na nakrętce) pozwala śledzić proces zbiórki i przyznawać użytkownikom punkty za oddany zużyty olej. Korzystanie z urządzenia jest proste i dostępne dla każdego – cały proces trwa zaledwie kilka minut:

  1. Pobierz aplikację „Olejomaty” – jest darmowa i dostępna na urządzenia z systemem Android i iOS.
  2. Zarejestruj konto użytkownika – wystarczy podać imię, nazwisko, numer telefonu i e-mail.
  3. Udaj się do najbliższego Olejomatu (lokalizacje można sprawdzić w aplikacji lub na stronie projektu) i pobierz pustą butelkę, skanując kod QR na urządzeniu.
  4. W domu regularnie wlewaj do butelki wystudzony olej po smażeniu lub po rybkach z pujszki czy suszonych pomidorach. .
  5. Gdy butelka się zapełni, oddaj ją do Olejomatu – ponownie zeskanuj kod QR, włóż butelkę do automatu i, jeśli chcesz, pobierz nową, by kontynuować zbiórkę.

Olejomaty - nagrody

Użytkownicy zebrane punkty mogą wymieniać w aplikacji na ekologiczne nagrody, takie jak sadzonki drzew, vouchery czy upominki związane z ochroną środowiska.

Automat na olej w Warszawie

Wola Park od lat tworzy przestrzeń, która wspiera odpowiedzialne i świadome wybory mieszkańców. W centrum handlowym działa szereg praktycznych udogodnień – od ubraniomatu umożliwiającego oddawanie odzieży do drugiego obiegu, po książkomat łączący lokalnych czytelników z zasobami wolskich bibliotek. Te rozwiązania na stałe wpisały się w codzienne funkcjonowanie miejsca i cieszą się dużym zainteresowaniem odwiedzających. Pojawienie się Olejomatu przed Wola Parkiem jest naturalnym uzupełnieniem tych działań, dając mieszkańcom jeszcze jeden, prosty sposób na kształtowanie ekologicznych nawyków.

Wierzymy, że małe, codzienne decyzje mają ogromne znaczenie dla środowiska. Projekty takie jak ubraniomat czy książkomat spotykają się z dużym zainteresowaniem naszych klientów i lokalnej społeczności. Dlatego cieszymy się, że teraz dołącza do nich również Olejomat – rozwiązanie, które wspiera, odpowiedzialne postępowanie z odpadami spożywczymi, które powstają w każdej kuchni – mówi Emilia Szkudlarek, dyrektorka Wola Parku.

Mapa olejomatów w Polsce

Dzięki Olejomatom zużyty olej po smażeniu nie trafia do kanalizacji, lecz do systemu recyklingu. To rozwiązanie, które nie tylko chroni środowisko, ale i promuje nowe podejście do gospodarki odpadami. Każdy mieszkaniec może włączyć się w ten proces – wystarczy zanieść olej w butelce do najbliższego automatu.

Pełna mapa lokalizacji Olejomatów dostępna jest na stronie www.olejomaty.pl.

O projekcie Olejomaty:

Olejomaty to rewolucyjny system pozwalający na stworzenie na poziomie gmin, miast oraz innych jednostek organizacyjnych sieci punktów z maszynami, do których lokalna społeczność może oddawać zużyty olej spożywczy (UCO). Projekt ten przyniesie znaczący wzrost poziomu recyklingu i odzysku z odpadów na poziomie samorządowym i ogólnokrajowym. Na system ten składają się specjalne maszyny, ale także innowacyjne butelki, interaktywna aplikacja mobilna, procesy logistyczne, procesy recyklingu i raportowania, a także szeroko zakrojone działania edukacyjne i promocyjne w tym flagowy projekt EMKA Oil – „Olej zdasz, drzewko masz!”.

Źródło: Emka Oil

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Sektor publiczny
Jak zapewnić cyberbezpieczeństwo? JSFP mają nowe obowiązki

Od 3 kwietnia 2026 r. obowiązuje nowelizacja ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa. Nowe przepisy nakładają szereg obowiązków m.in. na samorządowe jednostki sektora finansów publicznych. Zostały one zaliczone do dwóch kategorii: podmiotów kluczowych i podmiotów ważnych.

Sytuacja dzieci z niepełnosprawnością intelektualną w DPS – kontrola NIK

Najwyższa Izba Kontroli kontrolowała wybrane DPS, centrach pomocy rodzinie oraz starostwach powiatowych. Celem działań było ustalenie czy opieka nad dziećmi i młodzieżą z niepełnosprawnością intelektualną jest prowadzona zgodnie z przepisami prawa. Do DPS trafiają osoby, dla których nie znaleziono miejsca w pieczy zastępczej lub w placówkach pielęgnacyjnych i opiekuńczych-wychowawczych.

Jakość i bezpieczeństwo wody. Nowe obowiązki gmin

Nowelizacja ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków została ogłoszona 6 maja 2026 r. w Dzienniku Ustaw. Zasadnicza część przepisów weszła w życie 21 maja 2026 r. Nowe przepisy oznaczają konieczność uporządkowania odpowiedzialności za jakość wody, przygotowania ocen ryzyka, sprawdzenia obiektów priorytetowych, rozszerzenia informacji dla mieszkańców oraz identyfikacji osób bez dostępu do wody przeznaczonej do spożycia.

Nowe przepisy spowodują, że w każdej gminie będą musiały być połączenia autobusowe - codziennie i to nie jedno

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, która gwarantuje dostęp do autobusów dla wszystkich mieszkańców wsi. Od momentu wejścia w życie nowych przepisów samorządy będą musiały zapewnić minimum 4 połączenia dziennie w dni robocze i 2 w weekendy. To koniec sytuacji, w której brak autobusu uniemożliwia dojazd do lekarza, urzędu czy na zakupy.

REKLAMA

Podwyżki dla budżetówki w 2027 r. Tyle proponuje rząd i tyle pewnie będzie. Ale przeciętne wynagrodzenie wzrosnąć ma jeszcze więcej

W dniu 9 czerwca 2026 r. Rada Ministrów przyjęła propozycję średniorocznych wskaźników wzrostu wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej na rok 2027 oraz informację o prognozowanych wielkościach makroekonomicznych na rok 2027, przedłożoną przez Ministra Finansów i Gospodarki.

Jeden przycisk i pomoc rusza. Ostrów Wlkp. kupuje opaski dla seniorów

Ostrów Wlkp. kupi 108 nowoczesnych opasek bezpieczeństwa dla seniorów. Miasto pozyskało dofinansowanie z budżetu państwa w kwocie 85 tys. zł.

Jak DPS powinien chronić dane osobowe? Poradnik dla podmiotów kościelnych

Na jakiej podstawie DPS może przetwarzać dane osobowe mieszańców? Kto jest administratorem? Jakie prawa mają osoby, których dane dotyczą? Najważniejsze informacje można znaleźć w poradniku pt. „Praktyczne wskazania dotyczące podmiotów kościelnych działających w obszarze pomocy społecznej”. Materiał został opracowany przez Kościelnego Inspektora Ochrony Danych we współpracy z Urzędem Ochrony Danych Osobowych.

Gdzie wyrzucać opakowania po kosmetykach, np. lakier do paznokci, dezodorant? Pomyłka może być kosztowna

Gdzie należy wyrzucać opakowania po kosmetykach, np. słoik po kremie, lakier do paznokci, dezodorant czy tusz do rzęs? Pomyłka może być kosztowna - znane są przypadki nawet czterokrotnego podniesienia opłat za wywóz śmieci.

REKLAMA

Gdzie wyrzucić torebkę po herbacie i fusy po kawie? Wątpliwości są uzasadnione

Właściwa segregacja odpadów często sprawia wiele trudności. Niektóre śmieci nasuwają wątpliwości, gdzie powinny trafić. Jednym z nich jest torebka po herbacie. Gdzie ją wyrzucić, aby nie narazić się na podwyżkę opłaty za wywóz śmieci? Do którego kosza wrzucić fusy po kawie?

Gdzie wyrzucić karton po mleku: plastik czy zmieszane? Błędna segregacja odpadów może skutkować podwyżką opłaty za wywóz śmieci

Gdzie wyrzucić karton po mleku: do plastiku czy zmieszanych? Warto odpowiednio segregować śmieci, ponieważ błędy mogą skutkować podwyżką opłaty za wywóz śmieci - nawet czterokrotną.

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

REKLAMA