REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Samorząd może wspierać lokalne firmy

Małgorzata Rajan

REKLAMA

REKLAMA

Firmy budowlane jako pierwsze odczuły skutki kryzysu gospodarczego, a więc są najbardziej zagrożone upadłością. Dla lokalnego rynku pracy może to oznaczać gwałtowny wzrost bezrobocia. Władze Gliwic znalazły sposób na wsparcie tej branży.

Chociaż kryzys gospodarczy nie jest jeszcze w Polsce odczuwalny w takim zakresie, jak na zachodzie Europy i w Stanach Zjednoczonych Ameryki, to firmy budowlane dotknęły już pierwsze skutki spowolnienia. Przede wszystkim coraz mniej jest nowych inwestycji mieszkaniowych, które od kilu lat były podstawą rozwoju rynku budowlanego.

REKLAMA

REKLAMA

- Niektórzy z dużych inwestorów wstrzymali lub odłożyli w czasie realizację swoich przedsięwzięć, także w naszym mieście. Gliwickie firmy zaczęły obawiać się o swoją kondycję finansową, o brak zleceń i ewentualną redukcję zatrudnienia. Poprosiły nas o wsparcie i wdrożenie przez samorząd działań zaradczych - mówi Andrzej Karasiński, Sekretarz miasta.

Żeby wesprzeć tę branżę, samorząd Gliwic zawarł porozumienie z Radą Gospodarczą przy Regionalnej Izbie Przemysłowo-Handlowej w Gliwicach, którego celem jest pomoc lokalnym przedsiębiorcom budowlanym w przetrwaniu na rynku, a tym samym w utrzymaniu zatrudnienia. Porozumienie podpisano 20 stycznia 2009 r. Jego celem jest wypracowanie takich rozwiązań systemowych, które zwiększą szansę lokalnych przedsiębiorców na zdobycie i realizację publicznych zleceń, a tym samym poprawią ich kondycję finansową.

Harmonogram pomocy

Plan pomocy firmom zawarto w harmonogramie prac na rzecz branży budowlanej.

- Plan przyjęty przez samorząd i przedsiębiorców jest efektem kilku wcześniejszych spotkań. Od grudnia 2008 r. prowadziliśmy rozmowy z Radą Gospodarczą, skupiającą lokalne firmy, w tym właśnie przedstawicieli sektora budowlanego. Uznaliśmy zgodnie, że musimy przygotowywać propozycje działań zaradczych związanych z sytuacją, jaka zaistniała w ostatnim kwartale ubiegłego roku. Wówczas w Gliwicach zaczęto odnotowywać pierwsze symptomy recesji w sektorze budowlanym - przypomina Andrzej Karasiński.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Symptomy te miały ścisły związek z sytuacją, w jakiej znalazły się gospodarka krajowa i globalna.

Plan przewiduje m.in. opublikowanie wstępnego harmonogramu planowanych przez miasto inwestycji oraz informacji o zmianach procedur i terminach licytacji miejskich nieruchomości. Znajdą się w nim m.in. remonty i inne przedsięwzięcia budowlane o łącznej wartości 220 mln zł. Będą to m.in. inwestycje drogowe, rozbudowa ścieżek rowerowych, modernizacja nawierzchni starego miasta oraz remonty szkół i przedszkoli. Dzięki temu przedsiębiorcy będą mieli pewność, że przedsięwzięcia te zostaną zrealizowane, czyli że będą mieli zlecenia. Ma to także ułatwić im przygotowanie się do przetargów.

Pobudzanie budownictwa mieszkaniowego

Lokalne władze chcą również w najbliższym czasie uprościć procedury związane z wydawaniem pozwoleń na budowę pod kątem ich ujednolicenia oraz uproszczenia, a także uwzględnienia najnowszych przepisów. Ponadto na sprzedaż zostanie wystawionych ok. 60 działek pod budownictwo indywidualne, co ma służyć pobudzeniu budownictwa mieszkaniowego.

Spotkania z inwestorami

Wspólnie z Regionalną Izbą Przemysłowo-Handlową samorząd będzie także organizować spotkania z wybranymi inwestorami, np. z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad czy Katowicką Specjalną Strefą Ekonomiczną, żeby promować potencjał lokalnych firm budowlanych, zatrudniających kilka tysięcy osób. Harmonogram spotkań będzie powstawać w miarę potrzeb, w zależności od aktywności lokalnych firm zainteresowanych wsparciem.

- Zainteresowanie inwestorów Gliwicami ciągle istnieje i mamy nadzieję, że nie osłabnie, a tym samym lokalne firmy będą miały zamówienia. W mieście skrzyżują się dwa europejskie korytarze transportowe - autostrada A1 i A4. Właśnie jest budowany węzeł tych autostrad i jest to największa inwestycja drogowa w naszym kraju. Miasta na skrzyżowaniu szlaków komunikacyjnych zawsze miały i mają niezłą perspektywę rozwoju - twierdzi Marek Jarzębowski, Rzecznik Prasowy Prezydenta Gliwic.

Efektywne wykorzystanie narzędzi wsparcia

Samorządowcy biorą też pod uwagę inne środki zaradcze, które mogą pomóc budowlańcom przetrwać kryzys.

- Samorząd ma co prawda niewiele narzędzi pozwalających wpływać na gospodarkę, ale jest wola, żeby każde z dostępnych zostało efektywnie użyte dla zminimalizowania ewentualnych skutków kryzysu gospodarczego, oczywiście w granicach obowiązującego prawa - podkreśla Marek Jarzębowski.

Jego zdaniem można na przykład ułatwiać kontakty potencjalnych inwestorów z przedsiębiorcami budowlanymi czy organizować spotkania biznesowe.

- Będziemy na bieżąco pytać zainteresowanych o to, co jeszcze ułatwiłoby im przetrwanie tego trudnego czasu. Sytuacja jest dynamiczna. Nikt nie wie, jaka będzie skala problemów - tłumaczy Marek Jarzębowski.

Żeby lepiej i szybciej informować lokalne firmy o gliwickiej inicjatywie, na stronie internetowej miasta pojawi się specjalna zakładka związana z projektem wsparcia firm, a informacje zostaną umieszczone także w codziennym Biuletynie Informacyjnym Urzędu Miejskiego oraz „Miejskim Informatorze Samorządowym - Gliwice”.

- Stworzyliśmy plan, który będziemy systematycznie realizować, ale nie wykluczamy poszerzenia zakresu działań zaradczych - zapowiada Andrzej Karasiński.

Małgorzata Rajan

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Samorzad.infor.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Cyberprzemoc i przemoc szkolna przybierają na sile w zastraszającym tempie. Jak ochronić nasze dzieci?

Smartfon lub tablet pojawia się w dłoniach coraz młodszych dzieci. Dostęp do internetu rodzi wiele zagrożeń. W Polsce nawet jedno na pięcioro dzieci mogło doświadczyć przemocy w sieci. W szkołach też nie jest najlepiej – przemocy mogło doświadczyć 10 proc. dzieci.

Wybory do PE 2024. PKW zarejestrowała 4 komitety koalicyjne, 27 komitetów partii i 9 komitetów wyborców

Komitety wyborcze mają czas do 2 maja na zgłaszanie list kandydatów na europosłów. Kto może startować do Parlamentu Europejskiego?

Dopłaty do zboża 2024 - rozporządzenie przyjęte! Stawki pomocy będą zróżnicowane; wnioski do 5 czerwca

Rząd przyjął rozporządzenie, na podstawie którego będzie realizowana pomoc w formie dopłat do zbóż dla producentów rolnych. Pomocą zostaną objęci producenci zbóż, którzy w od 1 stycznia do 31 maja br. sprzedali lub sprzedadzą pszenicę, pszenżyto, żyto, jęczmień i mieszankę zbożową. Wnioski o dopłaty należy złożyć do 5 czerwca 2024 r.

Ministerstwo Zdrowia: Ogłoszono konkurs ofert na wybór realizatorów programu in vitro. Oferty można składać do 9 maja 2024 r.

9 maja 2024 r. minie termin składania ofert na wybór realizatorów programu in vitro. Realizatorami programu mogą być zarówno ośrodki prywatne, jak i podmioty publiczne.

REKLAMA

Wykaz zmian na liście lektur w podstawówkach [rok 2024/2025]. Części lektur nie będzie na egzaminie ósmoklasisty

W podstawówce poza listą lektur "Syzyfowe prace" Stefana Żeromskiego i wiersze Jarosława Marka Rymkiewicza.

Ministerstwo Cyfryzacji: Jak chronić małoletnich w internecie? Grupa robocza zaczęła prace

Grupa robocza ds. ochrony małoletnich w internecie rozpoczęła działalność. Posiedzenie inauguracyjne odbyło się w Ministerstwie Cyfryzacji. Grupa robocza ma wypracować rozwiązania zwiększające ochronę małoletnich przed szkodliwymi treściami powszechnie dostępnymi w internecie.

7 maja plan dla Europy, 10 maja rekonstrukcja rządu. Napięty grafik premiera Donalda Tuska

Premier Donald Tusk poinformował o nadchodzących wydarzeniach i planach rządu. Po krótkiej przerwie spowodowanej chorobą, premier jest gotowy do intensywnej pracy.

Majówka. Kleszcze mogą zepsuć nam wypoczynek. Jak się przed nimi chronić?

Majówka to okres, który wielu z nas chce spędzić na łonie natury, ciesząc się pięknem otoczenia i towarzystwem bliskich. Jednak wraz z nadejściem wiosny, musimy pamiętać o zagrożeniu, jakie niosą ze sobą kleszcze i choroby przez nie przenoszone, takie jak kleszczowe zapalenie mózgu. Dlatego niezwykle ważne jest, aby pamiętać o odpowiednich środkach ochrony, w tym o szczepieniach przeciwko KZM.

REKLAMA

MF: Już 30 tys. uczniów bierze udział w edukacyjnym programie Finansoaktywni. Zgłoszenia do programu przyjmowane są do 6 maja br. Czekają atrakcyjne nagrody!

„Finansoaktywni” to program edukacyjny organizowany przez Ministerstwo Finansów. Misja tegorocznej edycji brzmi „Podatki płacimy, korzyści widzimy”. W tym roku w programie bierze udział prawie 30 tysięcy uczniów szkół podstawowych z 1800 klas z całej Polski. Zgłoszenia do programu i konkursu trwają do 6 maja 2024 r.

Duże zmiany w wojsku. Nowy plan MON

14 sierpnia nastąpi istotna zmiana w strukturach dowodzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Jak poinformował wiceszef Ministerstwa Obrony Narodowej, Cezary Tomczyk, podczas posiedzenia sejmowej Komisji Obrony Narodowej, WOT zostaną bezpośrednio podporządkowane Sztabowi Generalnemu Wojska Polskiego.

REKLAMA