Regiony i podregiony Polski najatrakcyjniejsze dla inwestycji
REKLAMA
13 grudnia 2012 r. Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową (IBnGR) ogłosił wyniki ósmej edycji raportu „Atrakcyjność inwestycyjna województw i podregionów Polski”. Celem tego opracowania jest wskazanie różnic w atrakcyjności dla inwestorów poszczególnych województw i ich części, a tym samym m.in. zachęcenie władz samorządowych do poprawy warunków lokowania inwestycji na ich terenie.
Według IBnGR, atrakcyjność inwestycyjna to zdolność skłonienia do inwestycji poprzez oferowanie kombinacji korzyści lokalizacji, możliwych do osiągnięcia w trakcie prowadzenia działalności gospodarczej. Obszary oferujące optymalną kombinację czynników lokalizacji stwarzają zarazem najlepsze warunki dla funkcjonowania przedsiębiorstw, czym przyciągają inwestorów. Pod uwagę brane są następujące czynniki atrakcyjności inwestycyjnej:
1) dostępność transportowa (decyduje o możliwościach i kosztach sprowadzania surowców do produkcji, dostarczania produktów do odbiorców oraz transportu pasażerskiego – pracowników i kontrahentów),
2) zasoby i koszty pracy (czyli przede wszystkim odpowiednia liczba wykształconych i posiadających oczekiwane umiejętności zawodowe pracowników o niewygórowanych oczekiwaniach płacowych, liczba pracujących i bezrobotnych),
3) chłonność rynku zbytu (decyduje o możliwości sprzedaży towarów i usług na rynku regionalnym i lokalnym – im jest wyższa, tym szybciej przedsiębiorcy zwrócą się koszty inwestycji),
4) poziom rozwoju infrastruktury gospodarczej,
5) poziom rozwoju infrastruktury społecznej,
6) poziom rozwoju gospodarczego,
7) stopień ochrony i stan środowiska przyrodniczego,
8) poziom bezpieczeństwa powszechnego,
9) aktywność regionów wobec inwestorów (wskazuje inwestorom, jakie jest zaangażowanie władz samorządowych w promocję i tworzenie dobrego klimatu inwestycyjnego, czynnik ten mierzy się m.in. liczbą i jakością ofert inwestycyjnych).
Każdy z czynników lokalizacji w innym stopniu i w inny sposób wpływa na atrakcyjność inwestycyjną, przy czym inne czynniki liczą się w ogólnej klasyfikacji województw, a inne w ocenie podregionów dla poszczególnych rodzajów działalności gospodarczej.
Więcej w Gazecie Samorządu i Administracji - Zamów prenumeratę >>
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.