REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Administracja dobrze przygotowana do prezydencji

REKLAMA

Polska administracja na trzy miesiące przed objęciem przewodnictwa w Radzie UE jest dobrze przygotowana do czekającego ją zadania - zapewniał w środę na konferencji "Pro100 do prezydencji. Forum" minister ds. europejskich Mikołaj Dowgielewicz.

Podczas konferencji, która odbyła się na Uniwersytecie Warszawskim, minister przedstawił studentom, uczniom i przedstawicielom organizacji pozarządowych bilans przygotowań do polskiej prezydencji. Odpowiadał też na pytania studentów i kadry naukowej z pięciu miast Polski, z którymi łączono się za pomocą telemostu.

REKLAMA

Dowgielewicz podkreślił, że przygotowania do odpowiedzialnego zadania, jakim jest przewodniczenie Radzie UE, trwają już ponad dwa lata. "Zostały nam jeszcze ostatnie szlify, które musimy wykonać, jeśli chodzi o przygotowania organizacyjne, ale nie ma żadnych wątpliwości, że wszystko będzie zrealizowane na czas" - mówił minister.

Według niego nie powinniśmy mówić o prezydencji w kontekście większej liczby miejsc pracy dla polskich urzędników. Jego zdaniem należy natomiast wykorzystać nasze przewodnictwo jako pretekst do promocji Polski w świecie.

REKLAMA

Nawiązując do priorytetów naszej prezydencji, Dowgielewicz powiedział, że Polska skupi się na trzech głównych zagadnieniach. Pierwszym będą działania na rzecz strategii postkryzysowej w UE. W tym kontekście, według ministra, ważne będzie podjęcie dyskusji na temat tego, jak tworzyć nowe miejsca pracy, zwiększać szanse na szybki wzrost gospodarczy, tworzyć ułatwienia dla małych i średnich przedsiębiorstw.

Dowgielewicz zaznaczył, że Polska będzie chciała się skupić m.in. na kwestii związanej z równym dostępem do usług elektronicznych dla każdego konsumenta europejskiego. Dodał, że będzie się to wiązało z rozwojem szerokopasmowych sieci.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Drugi priorytet prezydencji to "otwarta Europa". Minister podkreślił, że Polska jako kraj graniczny Unii Europejskiej jest zainteresowana jej otwarciem na inne państwa. Wyraził nadzieję, że podczas polskiej prezydencji zostanie podpisany traktat akcesyjny z Chorwacją oraz prawdopodobnie Serbia otrzyma status kandydata do członkostwa.

Ważnym punktem polskiego przewodnictwa będzie także rozwój polsko-szwedzkiego projektu Partnerstwa Wschodniego (PW), w którym uczestniczą: Ukraina, Mołdawia, Gruzja, Azerbejdżan, Armenia oraz Białoruś. Jak mówił, być może uda się podpisać układ stowarzyszeniowy z Ukrainą.

REKLAMA

Zaznaczył, że Polsce zależy również na tym, aby szczyt PW, który planowany jest na koniec września w Warszawie, był wyraźnym sygnałem, że Unia wyciąga rękę do krajów uczestniczących w tym projekcie i podtrzymuje swoją ofertę. Mimo wydarzeń w Afryce Północnej, które skupiły uwagę Unii na tym regionie.

W związku z ostatnimi wydarzeniami w Tunezji, Egipcie i Libii pojawiły się pomysły m.in. przesunięcia unijnych środków finansowych przeznaczonych na Partnerstwo Wschodnie na cele związane ze stabilizacją sytuacji w Afryce Północnej i na Bliskim Wschodzie. Przed kilkoma dniami Dowgielewicz w rozmowie z PAP zapewniał, że takich obaw nie ma, i że PW podczas polskiej prezydencji nie zejdzie na drugi plan.

Trzecim priorytetem ma być bezpieczna Europa. Zdaniem ministra Unia musi mieć mechanizmy działania cywilnego i wojskowego w sytuacjach kryzysowych. "Chcemy, by (...) Unia porozmawiała poważnie, jak ma wyglądać Wspólna Polityka Bezpieczeństwa i Obrony" - powiedział minister. Przyznał, że jest to trudny obszar ze względu na zawiłe interesy i skomplikowane stosunki między Unią i NATO.

Drugim aspektem tego priorytetu jest bezpieczeństwo energetyczne. "W ostatnich latach zbudowaliśmy podwaliny wspólnej polityki energetycznej w UE. Mamy już pakiet rynkowy, w czerwcu będzie gotowy pakiet mówiący o wspólnych inwestycjach europejskich, ale brakuje jeszcze ustalenia, jakie mają być nasze stosunki z kluczowymi dostawcami (energetycznymi)" - podkreślił Dowgielewicz.

Polska - jak mówił - będzie chciała, aby podczas prezydencji zostało ustalone to, jak mają wyglądać relacje z zewnętrznymi partnerami energetycznymi. "Bardzo ważne jest, aby te stosunki opierały się na zdrowych zasadach rynkowych, aby były zgodne z tym, co jest zapisane w prawie europejskim" - zaznaczył minister.

Podkreślił, że istnieje także potrzeba zastanowienia się, w jaki sposób reformować i modernizować politykę rolną UE, aby zapewnić bezpieczeństwo żywnościowe.

Po swojej prezentacji minister odpowiadał na pytania. Studenci z Krakowa chcieli się dowiedzieć, jakie działania Polska zamierza podjąć podczas prezydencji w sprawie Afryki Północnej. Dowgielewicz odpowiedział, że możemy zaoferować wsparcie dla transformacji ustrojowej w tych krajach, które będą chciały się jej poddać. Wspomniał tutaj o polskiej delegacji składającej się z przedstawicieli resortu spraw zagranicznych i organizacji pozarządowych, która w poniedziałek udała się do Tunezji. Jak mówił, występuje tam duże zainteresowanie polskim doświadczeniem budowy niezależnych związków zawodowych.

Minister poinformował również, że w drugiej połowie naszej prezydencji planujemy zorganizować duże forum z udziałem krajów Wspólnoty, przedstawicieli państw Afryki Północnej i być może instytucji finansowych. Celem tej konferencji miałaby być dyskusja w jaki sposób Unia może wypracować ofertę wsparcia dla transformacji ustrojowej.

"Bo to czego Unia musi uniknąć w przyszłości, to finansowania dyktatur, finansowania stosunków z krajami, które nie wykazują żadnej chęci do przestrzegania praw człowieka" - podkreślił. Zdaniem Dowgielewicza Unia musi wzmocnić w swojej polityce wobec tych krajów "warunkowość".

Z kolei studenci z UW byli zainteresowani tym, jakie działania podczas swojej prezydencji Polska podejmie w stosunku do Rosji. Dowgielewicz przyznał, że negocjacje ws. całościowej umowy o Partnerstwie i Współpracy z Rosją idą obecnie "jak po grudzie", więc nie przewiduje tu łatwego przełomu. Większe nadzieje wiąże natomiast z projektem Partnerstwa dla Modernizacji. "Chodzi nam przecież wszystkim o to, aby Rosja była partnerem dla UE. Mamy wiele wspólnych interesów" - przekonywał. Jak mówił, ten kraj jest jednym z największych dostawców źródeł energii do Unii.

Podkreślił, że być może podczas polskiej prezydencji zostanie sfinalizowany proces przystąpienia Rosji do Światowej Organizacji Handlu. "To byłoby korzystne z polskiej perspektywy, bo oznaczałoby, że Rosja przyjmuje standardy w handlu, które obowiązują w świecie zachodnim i nie tylko" - wyjaśnił.

Czytaj także: Program 6-miesieczny polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej w II połowie 2011 r.>>

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Cyberprzemoc i przemoc szkolna przybierają na sile w zastraszającym tempie. Jak ochronić nasze dzieci?

Smartfon lub tablet pojawia się w dłoniach coraz młodszych dzieci. Dostęp do internetu rodzi wiele zagrożeń. W Polsce nawet jedno na pięcioro dzieci mogło doświadczyć przemocy w sieci. W szkołach też nie jest najlepiej – przemocy mogło doświadczyć 10 proc. dzieci.

Wybory do PE 2024. PKW zarejestrowała 4 komitety koalicyjne, 27 komitetów partii i 9 komitetów wyborców

Komitety wyborcze mają czas do 2 maja na zgłaszanie list kandydatów na europosłów. Kto może startować do Parlamentu Europejskiego?

Dopłaty do zboża 2024 - rozporządzenie przyjęte! Stawki pomocy będą zróżnicowane; wnioski do 5 czerwca

Rząd przyjął rozporządzenie, na podstawie którego będzie realizowana pomoc w formie dopłat do zbóż dla producentów rolnych. Pomocą zostaną objęci producenci zbóż, którzy w od 1 stycznia do 31 maja br. sprzedali lub sprzedadzą pszenicę, pszenżyto, żyto, jęczmień i mieszankę zbożową. Wnioski o dopłaty należy złożyć do 5 czerwca 2024 r.

Ministerstwo Zdrowia: Ogłoszono konkurs ofert na wybór realizatorów programu in vitro. Oferty można składać do 9 maja 2024 r.

9 maja 2024 r. minie termin składania ofert na wybór realizatorów programu in vitro. Realizatorami programu mogą być zarówno ośrodki prywatne, jak i podmioty publiczne.

REKLAMA

Wykaz zmian na liście lektur w podstawówkach [rok 2024/2025]. Części lektur nie będzie na egzaminie ósmoklasisty

W podstawówce poza listą lektur "Syzyfowe prace" Stefana Żeromskiego i wiersze Jarosława Marka Rymkiewicza.

Ministerstwo Cyfryzacji: Jak chronić małoletnich w internecie? Grupa robocza zaczęła prace

Grupa robocza ds. ochrony małoletnich w internecie rozpoczęła działalność. Posiedzenie inauguracyjne odbyło się w Ministerstwie Cyfryzacji. Grupa robocza ma wypracować rozwiązania zwiększające ochronę małoletnich przed szkodliwymi treściami powszechnie dostępnymi w internecie.

7 maja plan dla Europy, 10 maja rekonstrukcja rządu. Napięty grafik premiera Donalda Tuska

Premier Donald Tusk poinformował o nadchodzących wydarzeniach i planach rządu. Po krótkiej przerwie spowodowanej chorobą, premier jest gotowy do intensywnej pracy.

Majówka. Kleszcze mogą zepsuć nam wypoczynek. Jak się przed nimi chronić?

Majówka to okres, który wielu z nas chce spędzić na łonie natury, ciesząc się pięknem otoczenia i towarzystwem bliskich. Jednak wraz z nadejściem wiosny, musimy pamiętać o zagrożeniu, jakie niosą ze sobą kleszcze i choroby przez nie przenoszone, takie jak kleszczowe zapalenie mózgu. Dlatego niezwykle ważne jest, aby pamiętać o odpowiednich środkach ochrony, w tym o szczepieniach przeciwko KZM.

REKLAMA

MF: Już 30 tys. uczniów bierze udział w edukacyjnym programie Finansoaktywni. Zgłoszenia do programu przyjmowane są do 6 maja br. Czekają atrakcyjne nagrody!

„Finansoaktywni” to program edukacyjny organizowany przez Ministerstwo Finansów. Misja tegorocznej edycji brzmi „Podatki płacimy, korzyści widzimy”. W tym roku w programie bierze udział prawie 30 tysięcy uczniów szkół podstawowych z 1800 klas z całej Polski. Zgłoszenia do programu i konkursu trwają do 6 maja 2024 r.

Duże zmiany w wojsku. Nowy plan MON

14 sierpnia nastąpi istotna zmiana w strukturach dowodzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Jak poinformował wiceszef Ministerstwa Obrony Narodowej, Cezary Tomczyk, podczas posiedzenia sejmowej Komisji Obrony Narodowej, WOT zostaną bezpośrednio podporządkowane Sztabowi Generalnemu Wojska Polskiego.

REKLAMA