Jak złożyć wniosek o powołanie do WOT?
REKLAMA
REKLAMA
Co zawiera wniosek o powołanie do terytorialnej służby wojskowej
Wniosek zawiera:
REKLAMA
1) imię i nazwisko, datę i miejsce urodzenia, miejsce zamieszkania, adres do korespondencji oraz numer telefonu osoby,
która ubiega się o powołanie do służby;
2) nazwę wojskowego komendanta uzupełnień, do którego jest kierowany wniosek;
3) uzasadnienie.
Jakie dokumenty trzeba załączyć do wniosku o powołanie do terytorialnej służby wojskowej?
Do wniosku dołącza się następujące dokumenty:
1) odpis, uwierzytelnioną kopię albo, po okazaniu oryginału, kopię dokumentu stwierdzającego posiadane wykształcenie;
2) kopię dowodu osobistego po okazaniu oryginału.
Jakie dokumenty można załączyć do wniosku o powołanie do terytorialnej służby wojskowej?
Do wniosku można dołączyć dokumenty albo, po okazaniu oryginału, kopie dokumentów mogących mieć wpływ na powołanie do służby, w szczególności:
1) rekomendację władz proobronnej organizacji pozarządowej, o której mowa w art. 98k ust. 5 pkt 3 ustawy – w przypadku gdy osoba składająca wniosek jest członkiem tej organizacji;
2) zaświadczenie szkoły realizującej innowacyjny lub eksperymentalny program przysposobienia obronnego lub edukacji dla bezpieczeństwa – w przypadku gdy osoba składająca wniosek jest absolwentem tej szkoły;
3) dokumenty potwierdzające posiadane kwalifikacje, w tym certyfikaty językowe, świadectwa ukończenia szkół, kursów lub uzyskania specjalizacji zawodowych oraz zaświadczenia o prawie wykonywania zawodu;
4) informację o preferowanym sposobie odbycia szkolenia podstawowego, o którym mowa w art. 98m ust. 5 i 6 ustawy – w przypadku gdy osoba składająca wniosek wcześniej nie pełniła czynnej służby wojskowej i nie złożyła przysięgi wojskowej.
W jakiej formie składa się wniosek o powołanie do WOT?
Wniosek składa się w formie pisemnej, w postaci papierowej albo elektronicznej. Wniosek w postaci elektronicznej opatruje się kwalifikowanym podpisem elektronicznym albo podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP.
Co się dzieje jak popełnię błąd we wniosku o powołanie do WOT?
W przypadku gdy wniosek nie spełnia wymagań formalnych, wojskowy komendant uzupełnień wzywa osobę ubiegającą się o powołanie do służby do uzupełnienia tego wniosku w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania. Nieuzupełnienie wniosku w wyznaczonym terminie skutkuje pozostawieniem go bez rozpatrzenia.
Czy jest urzędowy wzór wniosku?
Tak, poniżej wniosek w formacie WORD:
Co się dzieje dalej z wnioskiem o powołanie do WOT?
Wniosek jest elementem postępowania rekrutacyjnego. Obejmuje ono:
1) analizę złożonych dokumentów;
2) rozmowę kwalifikacyjną, podczas której ocenia się w szczególności:
a) stan wiedzy ogólnowojskowej oraz predyspozycje do pełnienia służby osoby, która nie pełniła czynnej służby wojskowej i nie złożyła przysięgi wojskowej,
b) predyspozycje do pełnienia służby osoby, która pełniła czynną służbę wojskową i złożyła przysięgę wojskową;
3) sprawdzenie, czy osoba ubiegająca się o powołanie do służby była karana za przestępstwo umyślne - w przypadku braku takiej informacji sprawdzenie następuje w trybie zapytania wojskowego komendanta uzupełnień o udzielenie informacji o tej osobie z Krajowego Rejestru Karnego.
Od czego zależy powołanie do WOT?
Postępowanie rekrutacyjne ma charakter konkursowy, a podstawę rekomendacji w sprawach powołania danej osoby do służby albo braku tej rekomendacji stanowią:
1) wyniki nauczania i poziom kwalifikacji, wynikające z treści świadectw oraz innych dokumentów,
2) wynik rozmowy kwalifikacyjnej;
3) potrzeby Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, w tym jednostek wojskowych Wojsk Obrony Terytorialnej.
Jaki może być wynik postępowania rekrutacyjnego?
Komisja rekrutacyjna sporządza sprawozdanie z postępowania rekrutacyjnego zawierające wykaz osób, które uzyskały rekomendację w sprawie powołania do służby, oraz wykaz osób, które nie uzyskały rekomendacji, ze wskazaniem przyczyn.
Czy są przeprowadzane badania lekarskie?
Wojskowy komendant uzupełnień niezwłocznie po otrzymaniu rekomendacji, kieruje:
1) osobę ubiegającą się o powołanie do służby, nieposiadającą orzeczonej zdolności do czynnej służby wojskowej:
a) do wojskowej komisji lekarskiej – w celu określenia zdolności tej osoby do pełnienia czynnej służby wojskowej,
b) do wojskowej pracowni psychologicznej – w celu stwierdzenia u tej osoby braku przeciwwskazań do pełnienia czynnej służby wojskowej;
2) pozostałe osoby do wojskowej pracowni psychologicznej – w celu stwierdzenia u tych osób braku przeciwwskazań do pełnienia czynnej służby wojskowej.
Powołanie do WOT
Odmowa powołania do służby osoby, która złożyła wniosek, następuje w drodze decyzji wojskowego komendanta uzupełnień.
Powołanie do służby następuje w pierwszym dniu, w którym w danej jednostce wojskowej ustalono termin obowiązkowego pełnienia służby rotacyjnie. Zasady nie stosuje się do żołnierzy rezerwy, w przypadku gdy Wojska Obrony Terytorialnej biorą udział w działaniach, o których mowa w art. 3 ust. 2 ustawy – z wyłączeniem działań antyterrorystycznych i oczyszczania terenów z materiałów wybuchowych i niebezpiecznych pochodzenia wojskowego oraz ich unieszkodliwiania.
W jakim terminie powoływane do WOT są osoby nie będące wcześniej w wojsku?
W przypadku osób, które wcześniej nie pełniły czynnej służby wojskowej i nie złożyły przysięgi wojskowej, powołanie następuje raz na kwartał.
Powołanie do służby następuje kartą powołania.
Wojskowy komendant uzupełnień doręcza kartę powołania do służby osobie powołanej do tej służby nie później niż na 14 dni przed dniem stawienia się tej osoby do jej pełnienia.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.