REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ustawa o obronie Ojczyzny przyjęta przez rząd - zwiększenie liczby żołnierzy do 300 tys.

Ustawa o obronie Ojczyzny przyjęta przez rząd
Ustawa o obronie Ojczyzny przyjęta przez rząd
Forum

REKLAMA

REKLAMA

Ustawa o obronie Ojczyzny umożliwi wzmocnienie polskiej armii – zwiększenie liczby żołnierzy do ok. 300 tys., wzrost budżetu na obronność, a także modernizację techniczną wojska.

Obecnie Wojsko Polskie liczy ok. 111,5 tys. żołnierzy zawodowych i 32 tys. żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej. Nowe przepisy przewidują, że polska armia docelowo zostanie zwiększona do ok. 300 tys. żołnierzy – 250 tys. żołnierzy zawodowych i 50 tys. żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej.

REKLAMA

Ustawa zmienia także podział rodzajów służby wojskowej. Rezerwowa służba wojskowa będzie podzielona na aktywną i pasywną.

Dokument wprowadza także dobrowolną zasadniczą służbę wojskową.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Po zmianach powstanie: służba zawodowa (żołnierze zawodowi, podchorążowie), służba zasadnicza - dobrowolna (osoby odbywające szkolenie podstawowe i specjalistyczne) oraz obowiązkowa (w przypadku odwieszenia obowiązkowej służby zasadniczej), służba terytorialna i rezerwowa.

Ustawa o obronie Ojczyzny ma stworzyć Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych

REKLAMA

W ramach nowej ustawy wprowadzony zostanie nowy mechanizm, który umożliwi pozyskanie dodatkowych funduszy na uzbrojenie i modernizację Wojska Polskiego oraz na zwiększenie jego liczebności. Przy Banku Gospodarstwa Krajowego powstanie Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych. Będzie on zasilany m.in. wpływami ze skarbowych papierów wartościowych, obligacji BGK czy wpłat z budżetu państwa. Członkowie NATO, zgodnie z wymogami, powinni przeznaczać minimum 2 proc. PKB na obronność. Polska realizuje ten obowiązek. Dzięki nowym przepisom, już w 2024 r. osiągniemy poziom 2,5 proc. PKB. To o 6 lat wcześniej, niż dotychczas zakładano.

Ustawa o obronie Ojczyzny kompleksowo uporządkuje przepisy dotyczące Sił Zbrojnych RP, zastępując kilkanaście aktów prawnych w tym m. in. ustawę z 1967 roku o powszechnym obowiązku obrony.  Do głównych celów ustawy, która konsoliduje regulacje dotychczas znajdujące się w kilkunastu różnych ustawach należy m. in.: zwiększenie budżetu na obronność, zwiększenie liczebności Wojska Polskiego, odtworzenie systemu rezerw oraz daje możliwość lepszego wyszkolenia żołnierzy. Zapisy mają ułatwić także służbę ochotnikom, którzy chcieliby odbyć przeszkolenie. Stworzony zostanie nowy system zachęt dla kandydatów do służby. 

Pozostałe rozwiązania przygotowane w ramach Ustawy o obronie Ojczyzny

Ustawa o obronie Ojczyzny wprowadza m. in.:

 • prostsze mechanizmy rekrutacji,
 • nowy system zachęt dla kandydatów do służby wojskowej, a zasady awansu w siłach zbrojnych będą bardziej elastyczne,
 • uposażenia dla studentów studiów wojskowych tożsame z uposażeniami żołnierzy zawodowych, w tym samym stopniu.

Ustawa o obronie Ojczyzny - stanowisko rządu

We wtorek, 22 lutego br. Rada Ministrów przejęła projekt ustawy o obronie Ojczyzny. Teraz dokument trafi pod obrady Sejmu.

„Chciałem podziękować panu wicepremierowi Jarosławowi Kaczyńskiemu, za to, że ustawa powstała. Ona uchyla 14 innych ustaw, jest to materia bardzo złożona. Dla mnie nie ulega żadnej wątpliwości, że gdyby nie zaangażowanie premiera Jarosława Kaczyńskiego, lidera obozu Zjednoczonej Prawicy, ten projekt z uwagi na jego skomplikowanie, z uwagi na wszystko to, co dotyczy przeróżnych interesów, ten projekt by nie powstał. (…) W stosunkowo krótkim czasie zakładamy rozwinięcie Wojska Polskiego tworząc nowe jednostki i wyposażając je w nowoczesny sprzęt. Wszystko to służy umacnianiu bezpieczeństwa naszej Ojczyny, służy temu, aby odstraszyć ewentualnego agresora”

- mówił minister.

Prace nad kształtem kompleksowej ustawy o obronie Ojczyzny toczyły się pod kierunkiem Komitetu Rady Ministrów do spraw Bezpieczeństwa Narodowego i Spraw Obronnych, na którego czele stoi wicepremier Jarosław Kaczyński.

„Ustawa o obronie Ojczyzny ma stworzyć podstawy prawne, także instrumenty finansowe dla radykalnej rozbudowy naszej armii, zarówno jeżeli chodzi o jej liczebność, jak i uzbrojenie. Sądzę, że nie trzeba tłumaczyć dlaczego. (…) Sądzę, że nie trzeba tłumaczyć, dlaczego ta ustawa jest tak bardzo potrzebna. Polska musi dysponować siłami zbrojnymi adekwatnymi do tej sytuacji, która dzisiaj jest. Siłami, które będą zdolne odeprzeć atak, które będą na tyle silne, aby do tego ataku nie doszło”

- poinformował wicepremier, Jarosław Kaczyński.

REKLAMA

Ustawa o obronie Ojczyzny umożliwi wzmocnienie polskiej armii – zwiększenie liczby żołnierzy do ok. 300 tys., wzrost budżetu na obronność, a także modernizację techniczną wojska. Obecnie Wojsko Polskie liczy ok. 111,5 tys. żołnierzy zawodowych i 32 tys. żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej. Nowe przepisy przewidują, że polska armia docelowo zostanie zwiększona do ok. 300 tys. żołnierzy – 250 tys. żołnierzy zawodowych i 50 tys. żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej.

Ustawa zmienia także podział rodzajów służby wojskowej. Rezerwowa służba wojskowa będzie podzielona na aktywną i pasywną. Dokument wprowadza także dobrowolną zasadniczą służbę wojskową. Po zmianach powstanie: służba zawodowa (żołnierze zawodowi, podchorążowie), służba zasadnicza - dobrowolna (osoby odbywające szkolenie podstawowe i specjalistyczne) oraz obowiązkowa (w przypadku odwieszenia obowiązkowej służby zasadniczej), służba terytorialna i rezerwowa.

„Wprowadzamy też nowe pojęcia dotyczące form służby wojskowej. Obok zawodowej służby wojskowej, obok terytorialnej służby wojskowej wprowadzamy dobrowolną zasadniczą służbę wojskową, a więc zwracamy się do ludzi młodych, którzy jeszcze nie zdecydowali o swojej przyszłości, żeby wybrali służbę w Wojsku Polskim. Zachęcamy ich uposażeniem w wysokości szeregowego Wojska Polskiego, a więc ponad 4 tysięcy złotych brutto. Z uwagi na to, że program jest przeznaczony dla ludzi młodych, w konsekwencji przyjętej ustawy zwalniającej je z podatku dochodowego, cała ta kwota bez podatku trafia do żołnierza. Służba ta składa się z dwóch etapów, Pierwszy to 28 dniowe szkolenie podstawowe potem to 11 miesięcy w służbie. Jeżeli po roku ten młody człowiek zdecyduje się na służbę, zostaje żołnierzem zawodowym. Jeżeli wybierze w życiu inne zajęcie, to wtedy mamy przeszkolonego rezerwistę. Wprowadzamy też pojęcie rezerwy aktywnej, a więc żołnierzy, którzy są przeszkoleni, którzy raz na kwartał przez jeden weekend służą w koszarach, ale którzy w miarę potrzeb Wojska Polskiego mogą do niego przystąpić. Jest to pomysł zaczerpnięty z rozwiązań stosowanych w armii Stanów Zjednoczonych”

– powiedział.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(18)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • DS
  2022-02-25 18:05:45
  Biorac pod uwage aktualna sytuacje, Rzad moze powinien przemyslec wprowadzenie pozwolenia na posiadanie broni jak w USA. Wojsko wojskiem, ale uzbrojonych 38 milionow mieszkancow to juz jest inny rywal. Tylko mozecnie jak w Stanach, ze ma kto chce giwere w domu. W Polsce moglibysmy je miec na strzelnicach gminnych w zbrojowni, pod kontrola Policji, a w przypadku stanu wyjatkowego lub wojennego prawo mogloby zezwalac by je brac do domu. Nie jestem za posiadaniem broni bo to zwieksza przestepczosc, ale miec ja, tylko pod kontrola w czsie pokoju, i w domu w sytuacjach wyjatkowyvh to skuteczny sposow odstraszania. Stany moga miec super wojsko, ale ich prawdziwa armia to 300 milionow uzbrojonych mieszkancow. Moze niech nasz Rzad zaproponuje takie referendum. 
  13
  pokażodpowiedzi (4)
 • Ta ustawa jest ok
  2022-03-06 08:33:55
  Polska powinna mieć broń nuklearną żeby odstraszyć chociaż trochę Rosję.
  1
 • Tinex333
  2022-03-02 16:33:40
  Mam 40 lat jestem matka dwojga dzieci jestem patriotka I chcialababym wiedziec czy w razie inwazji moglabym zglisic sie w szeregi iz uwazam ze walka o niepidlegolsc nie piwinna wytyczac wieku poborowego ?
  3
 • GrzGda
  2022-03-01 16:37:30
  Megalomański pomysł. Nie ilość a jakość.Jedyny potencjalny wróg to Rosja. Granic wspólnych(wliczając Białoruś) stosunkowo niewiele, okrążeni jesteśmy przez sojuszników, połączeni sojuszami z UE, NATO.Po wojnie w Ukrainie Rosja już nigdy nie będzie fikać zwłaszcza do silniejszych(Polska w sojuszach). Na ewentualne walki atomowe polska choćby i milionowa armia nic nie poradzi. Zwiększanie liczebności armi to polityczne prężenie muskułów, puszczanie pary w gwizdek, nieracjonalne działanie pod publiczkę wcale nie zwiększające bezpieczeństwa a zbędne obciążanie budżetu.
  32
  pokażodpowiedzi (1)
 • Ed
  2022-03-03 23:55:20
  Ciekawe skad oni nabiorą ludzi do tej armii za tą jałomużnę co płacą, sobie podwyżki przyznali o 40% a dla żołnierzy ma być ok 10%. Ma być bo jeszcze nikt tej podwyżki nie widział. Inflacja do góry, ceny idą na łeb i szyję w górę a żołnierz utzymujący rodzinę klepie biedę, porażka...
  5
 • NN 2810
  2022-03-01 02:37:59
  Nie jesteśmy obecnie w stanie wojny z Rosją po co więc ustawa o posiadaniu broni Polska to nie USA a ni dzika Rosja czy Czeczenia Kadyrowa to jest Polska kraj Nato i tyle w tym temacie
  28
 • zyx
  2022-03-15 11:06:40
  Myślę, aby znacząco podnieść zdolności bojowe naszej armii należy mianować więcej generałów. Na tą chwilę mamy ich tylko.....123.....:))
  1
  pokażodpowiedzi (1)
 • teges śmieges
  2022-04-10 19:57:11
  Heh, ciekawe kto się zgłosi. jak przewiduje Błaszczak Ci, którzy nie mają pomysłu na siebie. Może byli chętni... ale jak się słyszy jak traktowani są szeregowi w koszarach i jakich typów wypuszczają potem do cywila to sie w pale nie mieści. Już dawno powinni się pozbyć niezrównowżonych jednostek z woja, które poza zamordyzmem, kocenie i wyrzucaniem z siebie obelg nic sobą nie reprezentują. Czy to niedawno było, jak kilku inteligentnych zorganizowało mordercze ćwiczenia na poligonie. Bieg na paręset metrów w środku lata. Ukrop jak cholera. Jedna osoba zmarła na udar. No po prostu można pomyśleć zdarza się. Jeszcze słyszano o przypadkach molestowania żołnierek, ale oczywiście tematu nie ma... Ale pytanie: dowódcy szkolą do walki z teoretycznym wrogiem, czy "walczą" z szeregowymi? Teraz (2022 Ukraina vs Rosja) taki incydent należałoby traktować jako akt sabotażu, lub agenturalne wysługiwanie się. No żeby wyżsi stopniem wojskowi wyżywali się jak w sowieckim wojsku na szeregowych? Zła sława wciąż trwa, wielu tych co odbyli po dwa lata za poboru potwierdzi jak było. Nikt się nie garnie do miejsca, gdzie na****ą na twoje prawa i jeszcze spowodują uszczerbek na zdrowiu i to w czasie pokoju. Pozbądźcie się raz na zawsze patologii to i zgłosi się więcej wartościowych dla wojska jednostek.
  0
 • Krzysztof
  2022-03-31 10:55:32
  Sposób w jaki przekazana została ta informacja pokazuje, że w tym rządzie brakuje kompetentnych osób, skoro ustawa powstała tylko dzięki jednemu człowiekowi. Szanowni Państwo zdradźcie mi co ten człowiek na nich ma, że oni potrafią upodlać się do granic dobrego smaku, aby jemu zaimponowac.
  1
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Donald Tusk powołał Anitę Noskowską-Piątkowską na stanowisko Szefa Służby Cywilnej

Jest nowy Szef Służby Cywilnej. Premier powołał na to stanowisko Anitę Noskowską-Piątkowską.

Otyłość to poważna, przewlekła choroba. Matka wszystkich chorób. Jak ją skutecznie leczyć? Są leki, trzeba zmienić styl życia, w ostateczności operacja bariatryczna

Na całym świecie 4 marca jest obchodzony Światowy Dzień Otyłości. Z tej okazji wczoraj na konferencji w centrum prasowym PAP prezes Polskiego Towarzystwa Leczenia Otyłości (PTLO) prof. Lucyna Ostrowska podkreśliła, że otyłość to choroba, nie defekt kosmetyczny. "Jest to choroba, którą widać, ale która jest niestety przezroczysta, ponieważ wciąż mamy niedodiagnozowaną tę chorobę i niedostatecznie leczoną" - powiedziała. W wywiadzie dla PAP endokrynolog prof. Wojciech Bik powiedział, że choroba otyłościowa jest matką wszystkich chorób i możemy mówić o epidemii. Jego zdaniem leczenie otyłości należy zacząć od modyfikacji stylu życia. W leczeniu otyłości są też sprawdzone leki inkretynowe, które modulują wydzielanie insuliny i pobudzają uczucie sytości. 

Darmowe badania w 18 szpitalach i placówkach medycznych Województwa Małopolskiego. Kraków, Tarnów, Zakopane i inne miasta

Badania wzroku, piersi, poziomu cukru we krwi, echo serca, EKG czy USG – to niektóre z darmowych badań, jakie będzie można wykonać w 18 wojewódzkich szpitalach i placówkach medycznych w niemal wszystkie soboty marca (oprócz ostatniej) - poinformował w czwartek Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego. Na Małopolan czekają również konlsultacje z lekarzami specjalistami i fizjoterapeutami. Z porad będzie można skorzystać bezpłatnie i bez skierowania. 

Maksymalnie 20 uczniów w klasie, bezpłatne korepetycje i darmowe posiłki w szkołach (z opcją wegetariańską i wegańską). Obietnice dla Warszawy kandydatki Lewicy

Magdalena Biejat, kandydatka Lewicy na prezydenta Warszawy obiecuje zmniejszenie liczebności klas do 20 osób, bezpłatne korepetycje i posiłki w szkołach oraz uspokojenie ruchu ulicznego wokół szkół.

REKLAMA

Faktyczne usunięcie z listy lektur szkolnych „Pana Tadeusza"? [O zmianach w podstawie programowej proponowanych przez resort B. Nowackiej]

W szkole podstawowej jest tylko fragment „Pana Tadeusza”, a w szkole średniej to nie jest lektura obowiązkowa.

33,5 mld euro na inwestycje w polskich regionach w latach 2021–2027. Trwa Europejski Kongres Samorządów (komunikat MFiPR)

Samorządy mają do dyspozycji na lata 2021–2027 kwotę 33,5 mld euro, co jest olbrzymim wsparciem inwestycji w polskich regionach. Trwa spotkanie przedstawicieli samorządów z udziałem wiceministra Protasa.

W powietrzu nad Rzymem krążą... narkotyki

W powietrzu nad Wiecznym Miastem krąży już nie tylko smog. Eksperci włoskiego Komitetu Badań Naukowych stwierdzili duże stężenie kokainy i innych narkotyków. W ciągu dekady zawartość wzrosła aż o 60 procent!

Jakie są zasady refundacji leków? Kto może wypisać receptę?

Koszty leczenia bywają naprawdę wysokie. Wiedzą o tym zwłaszcza pacjenci cierpiący na choroby przewlekłe i wymagający stałego przyjmowania leków. Zmniejszenie kosztów kuracji, miedzy innymi poprzez refundację leków, to jedno z kluczowych zadań ministra zdrowia. Kiedy możliwa jest refundacja leków?

REKLAMA

Podwyżki dla strażaków PSP 2024 - przeciętnie więcej o 1472 zł miesięcznie. Nowa tabela grup uposażenia zasadniczego. Zmiany w tabelach zaszeregowania [projekt rozporządzenia]

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji przygotował projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie uposażenia strażaków Państwowej Straży Pożarnej. Celem nowego rozporządzenia jest osiągnięcie oczekiwanego wzrostu uposażenia strażaków PSP o 20%. Wzrost kwoty bazowej o 20% w 2024 r. powoduje, że przeciętne miesięczne uposażenie strażaka PSP wraz z nagrodą roczną wzrasta o 1472 zł.

Podwyżki w Policji 2024. Nowa tabela dodatku za stopień. [projekt rozporządzenia] Przeciętne miesięczne uposażenie (z nagrodą roczną) wzrasta o 1472 zł od 1 stycznia

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji przygotował projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowych zasad otrzymywania i wysokości uposażenia zasadniczego policjantów, dodatków do uposażenia oraz ustalania wysługi lat, od której jest uzależniony wzrost uposażenia zasadniczego. Celem nowego rozporządzenia jest osiągnięcie oczekiwanego wzrostu uposażenia policjantów o 20% tj. o 1.359 zł od 1 stycznia 2024 r. w zakresie wzrostu uposażenia wraz z dodatkami o charakterze stałym, poprzez ustanowienie nowych stawek dodatku za stopień.  Wzrost kwoty bazowej o 20% w 2024 r. powoduje, że przeciętne miesięczne uposażenie policjanta wraz z nagrodą roczną wzrasta o 1.472 zł.

REKLAMA