REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jest upał, nie zostawiaj dziecka w samochodzie!

Kinga Olszacka
Z Infor.pl związana od grudnia 2022 r.
dziecko w samochodzie
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Upały nie odpuszczają. Przypominamy, że temperatura w środku stojącego w upale samochodu podnosi się błyskawicznie. Nie zostawiajmy bez opieki dzieci ani zwierząt, nawet na chwilę! 

Nie zostawiaj w aucie dziecka ani psa

Upał wciąż daje się we znaki, a prognozy przewidują jeszcze co najmniej kilka bardzo gorących dni. W wysokich temperaturach siedzenie w zamkniętym samochodzie robi się bardzo niebezpieczne, bo tam temperatura jest nawet o kilkadziesiąt stopni wyższa niż na zewnątrz.

REKLAMA

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa apeluje o rozwagę i niezostawianie w rozgrzanym samochodzie dzieci ani zwierząt. 

Zostawienie bez opieki dziecka w samochodzie to narażenie go na niebezpieczeństwo, a zgodnie z art. 160. Kodeksu karnego "kto naraża człowieka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3".

Pozostawienie podczas upału psa w samochodzie jest traktowane jako znęcanie się nad zwierzęciem, a za to grozi mandat albo kara pozbawienia wolności. 

Upał a dziecko w samochodzie

Warto pamiętać, że nawet samochód pozostawiony w cieniu mocno się nagrzewa podczas upału. Dlatego, jeśli na dworze jest bardzo gorąco, nie ma znaczenia, czy dziecko jest w samochodzie pozostawionym w pełnym słońcu, czy w cieniu. Już kilka, kilkanaście minut w rozgrzanym samochodzie sprawia, że organizm dziecka przestaje normalnie funkcjonować. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Ważne

Temperatura we wnętrzu samochodu może wzrosnąć o 20 stopni Celsjusza w ciągu 10 minut. A 27 stopni Celsjusza na zewnątrz to nawet 60 stopni Celsjusza wewnątrz auta.

Szybkie zakupy czy płatność za paliwo na stacji benzynowej to kilka minut, które mogą kosztować dziecko lub zwierzę zdrowie, a nawet życie. Nie warto ryzykować! 

Jak nie zapomnieć dziecka z samochodu? 

Pytanie wydaje się absurdalne? Niekoniecznie. Istnieje takie zjawisko jak syndrom zapomnianego dziecka (forgotten baby syndrome) i oznacza nieintencjonalne pozostawienie dziecka bez opieki. I takie przypadki niestety się zdarzają, często w rodzinach, w których opiekunowie są bardzo oddani. Stres i zabieganie, zmiana rutyny dnia codziennego może powodować luki w pamięci i doprowadzać do takich, często tragicznych w skutkach, sytuacji. Jeśli to jeden rodzic zazwyczaj odwozi dziecko do placówki, to drugi może nie mieć nawyku sprawdzania tylnego siedzenia, jeśli na ogół jedzie prosto do pracy.

 Jak nie dopuścić do pozostawienia dziecka w samochodzie?

  • ustalić z opiekunami w placówce, aby informowali, jeśli dziecko nie pojawi się bez uprzedzania;
  • zostawić ważne rzeczy do pracy na tylnym siedzeniu (laptop, telefon), dzięki temu będzie konieczność sprawdzenia tyłu samochodu;
  • zachować szczególną czujność, gdy zmieni się rutyna dojazdu do pracy (np. objazd albo załatwienie czegoś po drodze);
  • można zainwestować w czujniki wykrywające dziecko w foteliku, które uruchamia alarm, gdy rodzic oddala się na pewną odległość;
  • zachować przez drogę interakcję z dzieckiem, jeśli nie śpi;
  • wyrobić nawyk otwierania zawsze tylnych drzwi.

Dziecko lub zwierzę w samochodzie - co robić?

Samochód na parkingu przed sklepem, a w środku dziecko albo pies - jak się zachować w tej sytuacji? Na pewno nie można przejść obojętnie! Trzeba się zorientować czy w pobliżu, może być właściciel samochodu. Jeśli to niewielki sklep osiedlowy czy stacja benzynowa, odnalezienie go nie powinno to być trudne, ale gdy jest to parking dużego supermarketu, to nie ma czasu na poszukiwania, trzeba jak najszybciej działać! Należy wówczas, zachowując ostrożność, zbić szybę w samochodzie i wezwać pogotowie oraz policję. W tej sytuacji mówi się o stanie wyższej konieczności, więc nie trzeba obawiać się kary za zniszczenie mienia. Warto jednak na wszelki wypadek mieć kontakt do świadków zdarzenia lub zdjęcie dokumentujące sytuację. 

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kalendarz szczepień dorosłych [TABELA]

Kalendarz szczepień dorosłych. Kiedy i na co warto się zaszczepić? Które szczepionki są szczególnie zalecane dla seniorów? Ile dawek poszczególnych szczepionek? Polskie Towarzyszko Medycyny rodzinnej we współpracy z Fundacją MY PACJENCI opracowało kalendarz szczepień dla dorosłych.

Branża pirotechniczna chce wzmocnić potencjał obronny kraju

W odpowiedzi na zapowiadane przez rząd plany dotyczące szeroko zakrojonych szkoleń wojskowych, przedstawiciele branży pirotechnicznej, w liście wysłanym do ministrów obrony oraz spraw wewnętrznych i administracji, podkreślają swoje unikalne kompetencje i zasoby. Chodzi o wzmocnienie bezpieczeństwa państwa oraz efektywną współpracę ze strukturami obronnymi.

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi o zmiany w zakresie rejestru umów

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi m.in. o zmiany w zakresie rejestru umów. Projekt nowelizacji trafił do opiniowania. Projektodawcą jest Ministerstwo Finansów.

8400 zł brutto dla pracowników pomocy społecznej? 3-miesięczny urlop? Związkowcy przedstawili propozycje

Ile zarabia pracownik pomocy społecznej? A ile powinien zarabiać? Związkowa Alternatywa domaga się radykalnej poprawy warunków pracy i wynagrodzeń zatrudnionych w tym sektorze. Związek oczekuje skokowego wzrostu płac, dotrzymania przez rząd złożonych wcześniej obietnic, a także zapewnienia urlopu regeneracyjnego i warunków do rozwoju zawodowego dla wszystkich zatrudnionych w sektorze pomocy społecznej.

REKLAMA

Gminy mają problemy finansowe, bo słabo ściągają zaległe czynsze, podatki, kary i tym podobne zobowiązania

Podatki, czynsze za mieszkania komunalne, wodę, wywóz śmieci, alimenty i mandaty – takich opłat nie regulują konsumenci oraz firmy wobec gmin. Nazbierało się tego już ponad 17,5 miliarda złotych. Jednocześnie gminy narzekają na brak pieniędzy na remonty, budowę mieszkań i inne ważne przedsięwzięcia.

36 lat w oczekiwaniu na diagnozę. Pacjenci z chorobami rzadkimi wciąż czekają na zmiany

W Polsce ponad 3 miliony osób zmaga się z chorobami rzadkimi, a system opieki zdrowotnej wciąż nie jest odpowiednio przystosowany do ich potrzeb. Czas oczekiwania na diagnozę często rozciąga się na lata, co prowadzi do pogorszenia zdrowia pacjentów i stanowi ogromne obciążenie dla ich rodzin. Oto historie pacjentów, którzy latami czekali na diagnozę.

4666 zł dla każdego sołtysa? Wybory organizowane przez PKW?

Czy sołtysi otrzymają wynagrodzenia na poziomie ustawowej płacy minimalnej? Czy wybory na sołtysa będą organizowane przez Państwową Komisję Wyborczą, a kandydaci organizować będą kampanie w swoich wsiach? Profesjonalizacje działań najmniejszych jednostek administracyjnych zaproponował jeden z kandydatów na Prezydenta PR.

Status ochrony wilka. Komisja Europejska proponuje zmiany

7 marca 2025 r. weszły w życie zmiany dotyczące załączników do konwencji berneńskiej. Chodzi o zmianę statusu ochrony wilka. Komisja UE proponuje dostosowanie statusu ochrony wilka w prawodawstwie UE do konwencji berneńskiej.

REKLAMA

Poradnik kryzysowy. Pierwsze 72 h każde gospodarstwo powinno przetrwać o własnych siłach

Do końca roku do obywateli ma trafić tzw. poradnik kryzysowy. Robert Klonowski z MSWiA przekazał PAP: - Przez trzy dni wszyscy obywatele, każde gospodarstwo domowe, powinno przetrwać o własnych siłach.

Fundusz Kompensacyjny Zdarzeń Medycznych – alternatywa dla drogi sądowej

Zgodnie z obowiązującą ustawą z 16 czerwca 2023 r. o zmianie ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta oraz niektórych innych ustaw od 1 lipca 2024 r. doszło do zniesienia wojewódzkich komisji ds. orzekania o zdarzeniach medycznych. W ramach pozasądowego trybu kompensaty szkód medycznych zastąpił je Rzecznik Praw Pacjenta będący dysponentem Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych.

REKLAMA