Jak przetrwać upał?
REKLAMA
REKLAMA
Upał - komu szkodzi najbardziej?
Upały szkodzą najbardziej osobom starszym, dzieciom, zagrażają ludziom otyłym, chorym na serce, cukrzycę, cierpiącym na nadczynność tarczycy, na chorobę Parkinsona oraz osobom biorącym niektóre leki uspokajające, nasenne, przeciwhistaminowe, przeciwdepresyjne. Podczas upałów, gdy temperatura osiąga 30°C i więcej, nasila się ryzyko udaru cieplnego i przegrzania organizmu - informuje Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Staszowie na stronach rządowych.
REKLAMA
Upał - jak sobie z nim radzić
Kontrola temperatury
REKLAMA
Ważne jest, aby starać się nie dopuszczać do wzrostu temperatury w domu lub mieszkaniu. Zamknięte okna, zaciągnięte zasłony nie pozwolą na wpadanie gorącego powietrza. Pomieszczenie najlepiej porządnie przewietrzyć wówczas, gdy temperatura jest najniższa, np. wieczorem.
Warto pamiętać, że włączone sprzęty elektryczne czy oświetlenie również podnoszą temperaturę - w miarę możliwości dobrze jest je wyłączyć. Klimatyzację dobrze ustawić na optymalną temperaturę.
Gdy trzeba wyjść z domu
Podczas największych upałów, najlepiej zostać w domu. Słońce najgroźniejsze jest w godz. 11-15. Jeśli konieczne jest wyjście, najlepiej w tych godzinach unikać bezpośredniej ekspozycji na słońce, szukać cienia. W miarę możliwości warto skorzystać, chociaż przez jakiś czas, z klimatyzowanych pomieszczeń budynków użyteczności publicznej lub innych chłodnych miejsc.
Jak ubrać się na taką pogodę? Unikać ubrań ze sztucznych, nieprzepuszczających powietrza materiałów. Lekkie, przewiewne ubrania sprawdzą się najlepiej, a jasne kolory materiałów będą odbijać światło. Cienka koszula z długim rękawem ochroni przed bezpośrednimi promieniami słonecznymi. Warto zadbać o okulary z filtrem, krem SPF i nakrycie głowy. Buty powinny być odkryte lub maksymalnie przewiewne. Przy sobie obowiązkowo butelka wody!
Schładzanie i nawadnianie organizmu
W miarę możliwości podczas upału warto brać chłodne prysznice. Dobrym pomysłem jest również apaszka lub bawełniana ściereczka, którą można regularnie moczyć w zimnej wodzie i robić okłady. Podstawą jest nawodnienie organizmu! Najlepiej do tego sprawdzi się zwykła woda lub woda z dodatkiem cytryny lub mięty. Pić należy często, małymi łykami.
Podczas upałów należy unikać alkoholu i napojów działających moczopędnie. W przypadku podejrzenia odwodnienia warto sięgnąć po elektrolity.
Być blisko natury
Podczas upału dobrze jest szukać zieleni, nie tylko działa kojąco, ale przede wszystkim obniża temperaturę. Podobnie w pobliżu akwenów, ale warto pamiętać, że promienie słoneczne odbijają się od tafli i bez odpowiedniej ochrony można narazić się na poparzenia słoneczne. Niewskazane jest natomiast przebywanie w wybetonowanej przestrzeni, gdzie temperatura może być jeszcze wyższa!
Co jeść podczas upału?
Warzywa i owoce z dużą zawartością wody sprawdzą się idealnie - pomidory, ogórki, arbuzy, truskawki. Gdy za oknem wysokie temperatury organizm jest osłabiony, niewskazane jest, aby obciążać go dodatkowo pracą w postaci trawienia ciężkich pokarmów.
Zobacz także: Globalne ocieplenie
Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Inforu
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.