REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Z mocą wsteczną od 24 sierpnia dodatkowe 180 zł za każdy dzień służby żołnierza zawodowego. Kto otrzyma? Wniosek? Co z PIT?

Tomasz Król
prawnik - prawo sektora publicznego, prawo cywilne, gospodarcze, prawo administracyjne, podatki
Od 24 sierpnia dodatkowe 180 zł za każdy dzień służby żołnierza zawodowego poza jednostką macierzystą. Podobny dodatek do wynagrodzenia dla żołnierza niezawodowego.
Od 24 sierpnia dodatkowe 180 zł za każdy dzień służby żołnierza zawodowego poza jednostką macierzystą. Podobny dodatek do wynagrodzenia dla żołnierza niezawodowego.
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Od 24 sierpnia dodatkowe 180 zł za każdy dzień służby żołnierza zawodowego poza jednostką macierzystą. Podobny dodatek do wynagrodzenia dla żołnierza niezawodowego.

Zmianę wprowadzi rozporządzenie Ministra Obrony Narodowej zmieniającego rozporządzenie w sprawie należności pieniężnych żołnierzy zawodowych za przeniesienia, przesiedlenia i podróże służbowe. Więcej pieniędzy dla żołnierzy od 24 sierpnia 2023 r.

REKLAMA

W celu zwiększenia motywacji do wykonywania zadań związanych ze służbą przy granicy z Białorusią rząd proponuje wprowadzenie kwoty diety odpowiadającej 400% stawki określonej w przepisach wydanych na podstawie art. 775 § 2 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy, tj. w wysokości 180 zł za każdą pełną dobę wykonywania zadań poza stałym miejscem pełnienia służby. 

Tylko jedna dieta dla żołnierza (także niezawodowych) i zwolnienie z PIT

REKLAMA

W celu uniknięcia sytuacji kumulacji diet z różnych tytułów przy wykonywaniu tych samych zadań, w projekcie rozporządzenia przewidziano, że żołnierzowi będzie przysługiwać dieta z jednego tytułu, w wyższej wysokości. Zgodnie z art. 474 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny nowe wysokości diety będą również przysługiwać żołnierzom niebędącymi żołnierzami zawodowymi. 

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 16 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2022 r. poz. 2647, z późn. zm.) projektowana należność będzie zwolniona z podatku od osób fizycznych do wysokości 45 zł za każdą dobę wykonywania zadania. 

Prawo do dodatkowej należności nie będzie wymagało wydawania odrębnych decyzji administracyjnych, co znacząco uprości i przyspieszy system wypłaty należnych środków.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Uzasadnienie wypłaty dodatkowych 180 zł

Z uzasadnienia projektu nowelizacji:

"Wzrost liczby prób nielegalnych przekroczeń granicy Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Białorusi, zwiększenie działań hybrydowych Federacji Rosyjskiej w obszarze przygranicznym z Republiką Białorusi mogą w najbliższej perspektywie doprowadzić do zwiększenia potencjału destabilizacji sytuacji na granicy Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Białorusi w województwach podlaskim i lubelskim. W celu zwiększenia możliwości demonstracji siły i odstraszania oraz zapobieganiu potencjalnym zagrożeniom mogącym mieć miejsce na wschodniej granicy państwa, niezbędne jest zwiększenie liczby żołnierzy realizujących zadania w tym rejonie.  W celu zwiększenia motywacji finansowej oraz rekompensaty utrudnionych warunków służby na granicy państwowej, wymagających zwiększonego wysiłku fizycznego proponuje się zwiększenie wysokości diety wypłacanej żołnierzom skierowanym w podróż służbową w celu ochrony granicy państwowej do wysokości 400% stawki diety za każdą pełną dobę wykonywania zadań poza stałym miejscem pełnienia służby." 

Podstawa prawna wypłaty 180 zł dodatku

Podstawa prawna: Projekt rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej zmieniającego rozporządzenie w sprawie należności pieniężnych żołnierzy zawodowych za przeniesienia, przesiedlenia i podróże służbowe.

REKLAMA

Rozporządzenie stanowi wykonanie delegacji ustawowej zamieszczonej w art. 445 ust. 15 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny (Dz. U. poz. 2305, z późn. zm.). Zgodnie z art. 445 ust. 7 pkt 1 ustawy o obronie Ojczyzny żołnierzom zawodowym skierowanym do wykonywania zadań służbowych poza stałym miejscem pełnienia służby przysługują diety.

Rozporządzenie wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia, ale proponowane stawki diety miałyby zastosowanie z mocą wsteczną od dnia 24 sierpnia 2023 r. Przemawia za tym w opinii MON wymaga ważny interes państwa w postaci konieczności zapewnienia bezpieczeństwa na granicy państwa, a zasady demokratycznego państwa prawnego nie stoją na przeszkodzie takiemu rozwiązaniu.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(38)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Siwy
  2023-08-31 05:20:50
  Ludzie to jednak ****** i głupie 🐑 chwalili wojsko za defiladę , pisali jesteśmy z wami a teraz jak zwykle plują na nas i obrażają super brawo polacy.
  1
 • Żołnierz
  2023-08-30 16:42:38
  Kurde a ja stałem ponad 140 dni za marne 30 zł dodatku po 7 tygodni bez zjazdu do domu ...
  3
  pokażodpowiedzi (2)
 • Artur Morgan
  2023-08-30 19:15:03
  Zapomnieli wspomnieć o tym, ze żołnierze zostali zmuszeni do wyjazdu.
  6
  pokażodpowiedzi (1)
 • Igor
  2023-08-30 02:28:32
  Wszystko ok, płaćcie im, ile chcą. Tylko nie każcie nazywać ich patriotami. Czyżby szantażowali pójściem na L4 ? Dostaną przecież odprawę mieszkaniową, 250tys a i tak mało mało i mało.
  60
  pokażodpowiedzi (5)
 • Mietko
  2023-08-31 09:40:33
  Do wszystkich którzy chcą te dodatki są miejsca w armii różnej specjalizacji . Ktoś chętny WCR czekają dniem i nocą .
  2
 • On
  2023-08-31 13:32:03
  Za sam patriotyzm rachunków się nie opłaci, a żołnierze też mają kredyty mieszkaniowe i inflacja też dotyczy
  4
 • Rezerwa
  2023-08-30 17:58:32
  Bieda zapominała ,co to jest przysięga wojskowa
  22
 • Nick nickowy
  2023-08-31 15:12:43
  A gdzie informacja o tym, że żołnierze zostali wprowadzeni celowo w błąd przez przełożonych i zostawili rodziny z dziećmi na czas tak naprawdę nieokreślony?
  1
 • AK 47
  2023-08-30 17:47:58
  Co to za wojsko , armia najemników
  37
  pokażodpowiedzi (3)
 • Żołnierz
  2023-08-31 12:29:10
  28 dni przygotowania , i zostajesz żołnierzem 😂😂, szkolenie śmieszne , a później błąkanie się po jednostce
  4
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
P.Czarnek: PO zaciągnęła kredyt w niemieckim banku na przegraną kampanię wyborczą

Platforma Obywatelska zaciąga dług na przegraną kampanię wyborczą w niemieckim banku; to tak jakby powiedzieć oczywistość. Nie jest to dla nas żadnym zaskoczeniem – powiedział 29 września 2023 r. minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

UWAGA! Bonu 2500 zł na laptop nie dostaną nauczyciele klas I-III szkół podstawowych. I liceów, techników i szkół zawodowych. Bon tylko dla nauczycieli klas IV-VIII

Bon 2500 zł tylko dla nauczycieli klas IV-VIII szkół podstawowych oraz innych niż nauczyciele i wychowawcy pracowników pedagogicznych dla tych klas.

Najnowsze wyjaśnienia MEIN o nagrodzie 1125 zł dla nauczycieli

Dotacja celowa udzielana na wypłatę nagrody specjalnej obejmuje kwotę nagrody wraz z wynikającymi z odrębnych przepisów ustawowych pochodnymi - wskazuje Ministerstwo Edukacji i Nauki. SS PAP opublikował wyjaśnienia ministerstwa.

Minister Telus: polskie rolnictwo musi mieć większy udział w handlu

Minister rolnictwa Robert Telus podał, że w Strategii zrównoważonego rozwoju wsi, rolnictwa i rybactwa kładzie się nacisk na magazynowanie żywności, odbudowę przetwórstwa i trzody chlewnej. "Musimy mieć też większy udział w handlu" - mówił w piątek 29 września w Bratoszewicach (woj. łódzkie).

REKLAMA

Wynajęcie pokoju przez studenta …. 1200 zł miesięcznie! Akademik od 415 zł. Sprawdź ceny [rok akademicki 23/24]

Sytuację studentów w roku akademickim 23/24 przedstawiamy na przykładzie Krakowa. W AGH ….. 800 osób na liście rezerwowej!

1295 zł – próg dochodu dla studenckich stypendiów [rok akademicki 23/24]

W roku akademickim 2023/2024 większa liczba studentów w trudnej sytuacji materialnej będzie mogła otrzymać stypendium socjalne. 

Dziś otwarcie Muzeum Historii Polski! Co będzie można tam zobaczyć?

W czwartek 28 września odbędzie się oficjalne otwarcie siedziby Muzeum Historii Polski. W wydarzeniu wezmą udział władze państwowe. Jakie atrakcje przygotowano z tej okazji? 

Waloryzacja od 1 stycznia 2024 r. Podwyżka z 719 zł do 1000 zł dla kolejnego świadczenia [Nowelizacja]

Przed nowelizacją przepisów maksymalna zasiłek stały wynosił 719 zł miesięcznie. Teraz górna granica to 1000 zł miesięcznie.

REKLAMA

Polacy pojadą pociągami jeszcze szybciej. Ale czy taniej?

Rozwój kolei dużych prędkości (KDP) jest koniecznością. Polacy chcą podróżować szybciej. I będą mogli, bo pociągi rozwiną prędkość nawet do 250 km/h. Ale czy jest szansa, że bilety będą tańsze?

Podwyżki od 1 stycznia 2024 r. dzięki likwidacji funduszy premiowych dla pracowników policji, straży granicznej i straży pożarnej

Rząd daje podstawę prawną do likwidacji funduszy premiowych dla pracowników policji, straży granicznej i straży pożarnej. 

REKLAMA