REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Z mocą wsteczną od 24 sierpnia dodatkowe 180 zł za każdy dzień służby żołnierza zawodowego. Kto otrzyma? Wniosek? Co z PIT?

Tomasz Król
prawnik - prawo sektora publicznego, prawo cywilne, gospodarcze, prawo administracyjne, podatki
Od 24 sierpnia dodatkowe 180 zł za każdy dzień służby żołnierza zawodowego poza jednostką macierzystą. Podobny dodatek do wynagrodzenia dla żołnierza niezawodowego.
Od 24 sierpnia dodatkowe 180 zł za każdy dzień służby żołnierza zawodowego poza jednostką macierzystą. Podobny dodatek do wynagrodzenia dla żołnierza niezawodowego.
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Od 24 sierpnia dodatkowe 180 zł za każdy dzień służby żołnierza zawodowego poza jednostką macierzystą. Podobny dodatek do wynagrodzenia dla żołnierza niezawodowego.

Zmianę wprowadzi rozporządzenie Ministra Obrony Narodowej zmieniającego rozporządzenie w sprawie należności pieniężnych żołnierzy zawodowych za przeniesienia, przesiedlenia i podróże służbowe. Więcej pieniędzy dla żołnierzy od 24 sierpnia 2023 r.

REKLAMA

W celu zwiększenia motywacji do wykonywania zadań związanych ze służbą przy granicy z Białorusią rząd proponuje wprowadzenie kwoty diety odpowiadającej 400% stawki określonej w przepisach wydanych na podstawie art. 775 § 2 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy, tj. w wysokości 180 zł za każdą pełną dobę wykonywania zadań poza stałym miejscem pełnienia służby. 

Tylko jedna dieta dla żołnierza (także niezawodowych) i zwolnienie z PIT

REKLAMA

W celu uniknięcia sytuacji kumulacji diet z różnych tytułów przy wykonywaniu tych samych zadań, w projekcie rozporządzenia przewidziano, że żołnierzowi będzie przysługiwać dieta z jednego tytułu, w wyższej wysokości. Zgodnie z art. 474 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny nowe wysokości diety będą również przysługiwać żołnierzom niebędącymi żołnierzami zawodowymi. 

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 16 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2022 r. poz. 2647, z późn. zm.) projektowana należność będzie zwolniona z podatku od osób fizycznych do wysokości 45 zł za każdą dobę wykonywania zadania. 

Prawo do dodatkowej należności nie będzie wymagało wydawania odrębnych decyzji administracyjnych, co znacząco uprości i przyspieszy system wypłaty należnych środków.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Uzasadnienie wypłaty dodatkowych 180 zł

Z uzasadnienia projektu nowelizacji:

"Wzrost liczby prób nielegalnych przekroczeń granicy Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Białorusi, zwiększenie działań hybrydowych Federacji Rosyjskiej w obszarze przygranicznym z Republiką Białorusi mogą w najbliższej perspektywie doprowadzić do zwiększenia potencjału destabilizacji sytuacji na granicy Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Białorusi w województwach podlaskim i lubelskim. W celu zwiększenia możliwości demonstracji siły i odstraszania oraz zapobieganiu potencjalnym zagrożeniom mogącym mieć miejsce na wschodniej granicy państwa, niezbędne jest zwiększenie liczby żołnierzy realizujących zadania w tym rejonie.  W celu zwiększenia motywacji finansowej oraz rekompensaty utrudnionych warunków służby na granicy państwowej, wymagających zwiększonego wysiłku fizycznego proponuje się zwiększenie wysokości diety wypłacanej żołnierzom skierowanym w podróż służbową w celu ochrony granicy państwowej do wysokości 400% stawki diety za każdą pełną dobę wykonywania zadań poza stałym miejscem pełnienia służby." 

Podstawa prawna wypłaty 180 zł dodatku

Podstawa prawna: Projekt rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej zmieniającego rozporządzenie w sprawie należności pieniężnych żołnierzy zawodowych za przeniesienia, przesiedlenia i podróże służbowe.

Rozporządzenie stanowi wykonanie delegacji ustawowej zamieszczonej w art. 445 ust. 15 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny (Dz. U. poz. 2305, z późn. zm.). Zgodnie z art. 445 ust. 7 pkt 1 ustawy o obronie Ojczyzny żołnierzom zawodowym skierowanym do wykonywania zadań służbowych poza stałym miejscem pełnienia służby przysługują diety.

Rozporządzenie wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia, ale proponowane stawki diety miałyby zastosowanie z mocą wsteczną od dnia 24 sierpnia 2023 r. Przemawia za tym w opinii MON wymaga ważny interes państwa w postaci konieczności zapewnienia bezpieczeństwa na granicy państwa, a zasady demokratycznego państwa prawnego nie stoją na przeszkodzie takiemu rozwiązaniu.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(38)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Siwy
  2023-08-31 05:20:50
  Ludzie to jednak ****** i głupie 🐑 chwalili wojsko za defiladę , pisali jesteśmy z wami a teraz jak zwykle plują na nas i obrażają super brawo polacy.
  1
 • Żołnierz
  2023-08-30 16:42:38
  Kurde a ja stałem ponad 140 dni za marne 30 zł dodatku po 7 tygodni bez zjazdu do domu ...
  3
  pokażodpowiedzi (2)
 • Artur Morgan
  2023-08-30 19:15:03
  Zapomnieli wspomnieć o tym, ze żołnierze zostali zmuszeni do wyjazdu.
  6
  pokażodpowiedzi (1)
 • Igor
  2023-08-30 02:28:32
  Wszystko ok, płaćcie im, ile chcą. Tylko nie każcie nazywać ich patriotami. Czyżby szantażowali pójściem na L4 ? Dostaną przecież odprawę mieszkaniową, 250tys a i tak mało mało i mało.
  60
  pokażodpowiedzi (5)
 • Mietko
  2023-08-31 09:40:33
  Do wszystkich którzy chcą te dodatki są miejsca w armii różnej specjalizacji . Ktoś chętny WCR czekają dniem i nocą .
  2
 • On
  2023-08-31 13:32:03
  Za sam patriotyzm rachunków się nie opłaci, a żołnierze też mają kredyty mieszkaniowe i inflacja też dotyczy
  4
 • Rezerwa
  2023-08-30 17:58:32
  Bieda zapominała ,co to jest przysięga wojskowa
  23
 • Nick nickowy
  2023-08-31 15:12:43
  A gdzie informacja o tym, że żołnierze zostali wprowadzeni celowo w błąd przez przełożonych i zostawili rodziny z dziećmi na czas tak naprawdę nieokreślony?
  1
 • AK 47
  2023-08-30 17:47:58
  Co to za wojsko , armia najemników
  38
  pokażodpowiedzi (3)
 • Żołnierz
  2023-08-31 12:29:10
  28 dni przygotowania , i zostajesz żołnierzem 😂😂, szkolenie śmieszne , a później błąkanie się po jednostce
  4
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
D. Tusk odblokował unijne pieniądze na polskie KPO [137 mld euro, 600 mld zł]. W przyszłym tygodniu dwie ważne decyzje. von der Leyen: Razem będziemy bronić praworządności w całej Europie

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oraz premier Belgii Alexander De Croo w piątek 23 lutego 2023 r. rozmawiali w Warszawie z premierem Tuskiem. Przewodnicząca KE poinformowała po spotkaniu, że w przyszłym tygodniu zapadną dwie decyzje ws. funduszy europejskich dla Polski. Uwolnią one do 137 mld euro z funduszu spójności i Funduszu Odbudowy.

PFRON: Od 1 marca wnioski o samochody dla osób niepełnosprawnych. Dopłata 80% od 150 000 zł albo 85% od 130 000 zł

Maksymalna wartość samochodu objęta wsparciem wynosi 300 000 zł (osoba niepełnosprawna jest kierowcą) albo 230 000 zł (opiekun jest kierowcą). Muszą to być samochody dostosowane do potrzeb osób korzystających w poruszaniu się wózkiem inwalidzkim.

Depresja nie wybiera. Ale na dobrostan psychiczny może wpłynąć dieta albo... pies

23 lutego przypada Międzynarodowy Dzień Walki z Depresją. To dobra okazja do tego, aby przypomnieć sobie, że ta choroba może dotknąć każdego. Gdzie szukać pomocy? Jak poprawić swój dobrostan psychiczny? 

Stawki uposażenia żołnierzy zawodowych w 2024 roku [Tabela]. Podwyżka z wyrównaniem od 1 stycznia. Rozporządzenie już obowiązuje. Będzie też zmiana dot. dodatków za długoletnią służbę wojskową

W rozporządzeniu Ministra Obrony Narodowej z 16 lutego 2024 r. w sprawie stawek uposażenia zasadniczego żołnierzy zawodowych zostały określone te stawki ze skutkiem od 1 stycznia 2024 r. Rozporządzenie weszło w życie 21 lutego 2024 r. Od 1 kwietnia 2024 r. będzie też zmiana dot. dodatków za długoletnią służbę wojskową żołnierzy zawodowych.

REKLAMA

Będzie zakaz sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. Już 64% młodzieży miało do czynienia z takimi papierosami

Aż 64 proc. młodych ludzi miało kontakt z jednorazowymi papierosami elektronicznymi. Czy wkrótce to się skończy? Minister Zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała w środę, że może rozpocząć pracę nad zakazem sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. 

Zakaz sprzedaży e-papierosów jednorazowych. I. Leszczyna: Zielone światło od Donalda Tuska dla zmiany przepisów

W dniu 21 lutego 2024 r. Minister Zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała, że może już rozpocząć pracę nad zakazem sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. Dodała, że chciałaby jak najszybszej ścieżki, bo aż 64 procent młodych ludzi miało z nimi kontakt.

Te województwa otrzymają milionowe dofinansowania dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów

W województwie świętokrzyskim samorządy mogą otrzymać ponad 52 mln na opiekę dla osób niesamodzielnych. W małopolskim blisko 21 mln zł na wsparcie opiekunów osób niepełnosprawnych. Co trzeba zrobić? 

Z jakimi objawami jechać na SOR, a kiedy skorzystać z nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej?

Pacjenci często zastanawiają się, z jakimi objawami mogą jechać na SOR, a kiedy zgłosić się na NiŚOZ. W artykule postaramy się rozwiać te wątpliwości. 

REKLAMA

Rok 2023 był rekordowy pod względem skali strat gospodarczych spowodowanych przez katastrofy naturalne

W 2023 r. 398 globalnych katastrof naturalnych wyrządziło szkody w wysokości 380 mld dolarów. Najbardziej kosztowne okazały się silne trzęsienia ziemi i gwałtowne burze. Ubiegły rok był najgorętszym rokiem w historii z „bezprecedensowymi anomaliami cieplnymi” i rekordowymi wartościami odnotowanymi w 24 krajach i terytoriach. 

Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa

Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa. "Czy można rolnikom zapewnić opłacalne ceny, czy Krajowa Grupa Spożywcza będzie pomagała w stabilizacji rynków rolnych" - to pytania, na które ma odpowiedzieć dzisiejsze posiedzenie Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich - poinformował jej przewodniczący Jan Krzysztof Ardanowski.

REKLAMA