REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowy dodatek do wynagrodzenia dla urzędników, żołnierzy, policjantów, strażaków. Wypłata do 30 września 2023 r.

Tomasz Król
prawnik - prawo sektora publicznego, prawo cywilne, gospodarcze, prawo administracyjne, podatki
Pakiet wyborczy rządu. Jednorazowy specjalny dodatek motywacyjny. Kto otrzyma? Wypłata przed wyborami!
Pakiet wyborczy rządu. Jednorazowy specjalny dodatek motywacyjny. Kto otrzyma? Wypłata przed wyborami!
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Nowelizacja budżetu na 2023 r. da nie tylko nauczycielom nagrody 1125 zł i specjalne bonusy z ZFŚS. Urzędnicy i mundurowi mają otrzymać jednorazowy dodatek motywacyjny. Jego średnia wysokość to prawdopodobnie 1100 zł brutto. Wypłata przed wyborami. Najpóźniej do 30 września 2023 r. 

Efektem nowelizacji budżetu na 2023 r. jest możliwość przyznania pracownikom państwowej sfery budżetowej i mundurowym jednorazowego specjalnego dodatku motywacyjnego. To element tego samego pakietu „wyborczego” jak określają go pracownicy budżetówki i nauczyciele, który wynika z nowelizacji budżetu na 2023 r.

REKLAMA

Wypłata dodatku według ustaleń DGP wyniesie około 1100 zł brutto:

 

Jakie świadczenia dla budżetówki przez wyborami 2023 r. 

W ramach "pakietu wyborczego" zamiast podwyżek rząd wprowadził:

 1. jednorazowe nagrody dla nauczycieli 1125 r.
 2. dodatkowe świadczenia z ZFŚS dla nauczycieli i mundurowych i
 3. omówione w tym artykule jednorazowe dodatki motywacyjne.

Cały pakiet "wyborczy" omówiliśmy w poniższych tekstach:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Poniżej przedstawiamy zasady dla przyznania i wypłaty nowego dodatku do wynagrodzenia dla urzędników, żołnierzy, policjantów. Wypłata do 30 września 2023 r. 

Kto otrzyma jednorazowy specjalny dodatek motywacyjny

Jednorazowy specjalny dodatek motywacyjny otrzymają osoby objęte mnożnikowymi systemami wynagrodzeń:


a) członkowie korpusu służby cywilnej, etatowi członkowie samorządowych kolegiów odwoławczych i kolegiów regionalnych izb obrachunkowych, pracownicy Rządowego Centrum Legislacji, eksperci, asesorzy i aplikanci eksperccy Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej, funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej, członkowie służby zagranicznej niebędący członkami korpusu służby cywilnej, członkowie Krajowej Izby Odwoławczej przy Prezesie Urzędu Zamówień Publicznych,
 

b) prokuratorzy, asesorzy prokuratorscy,

c) żołnierze zawodowi i funkcjonariusze - chodzi tu o m.in. żołnierzy zawodowych, funkcjonariuszy Policji, Straży Granicznej, Straży Marszałkowskiej, Służby Ochrony Państwa, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej – z wyjątkiem pełniących służbę kandydacką – oraz funkcjonariuszy Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego i Służby Celno-Skarbowej.

Jednorazowy specjalny dodatek motywacyjny otrzymają to także osoby nieobjęte mnożnikowymi systemami wynagrodzeń.            

Ile wynosi jednorazowy specjalny dodatek motywacyjny

Wysokość jednorazowego specjalnego dodatku motywacyjnego nie jest określona kwotą w ustawie. Mamy inną sytuację niż np. nagroda 1125 zł dla nauczycieli, którą wprost wskazują przepisy.

W każdej instytucji trzeba wyliczyć dodatek samodzielnie według algorytmu:

„Można przyznać jednorazowo specjalny dodatek motywacyjny z utworzonego na ten cel w jednostkach dodatkowego funduszu motywacyjnego w wysokości 3,2% kwoty stanowiącej 5/12 planowanych na rok 2023 wynagrodzeń osobowych i uposażeń.”

Do ww. wynagrodzeń osobowych i uposażeń, nie wlicza się: 

 1. środków zaplanowanych w roku 2023 na regulację wynagrodzeń na podstawie odrębnych przepisów;
 2. środków na sfinansowanie wypłaty nagród, o których mowa w art. 46 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 15 grudnia 2016 r. o Prokuratorii Generalnej Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2022 r. poz. 2100 oraz z 2023 r. poz. 614).

WAŻNE! Nagród nie otrzymają osoby zajmujących kierownicze stanowiska państwowe oraz sędziowie delegowani do Ministerstwa Sprawiedliwości lub innej jednostki organizacyjnej podległej Ministrowi Sprawiedliwości albo przez niego nadzorowanej, których wynagrodzenia są finansowane ze środków pozostających w dyspozycji Ministra Sprawiedliwości.

Dodatku nie otrzymają posłowie i senatorowie.

W ten sposób rząd daje sygnał – „Jednorazowe dodatki tylko dla szeregowych urzędników i funkcjonariuszy”.

Nagrody otrzymają za to pracownicy zatrudnieni: 

1) w powiatowych inspektoratach nadzoru budowlanego, 

2) w komendach powiatowych (miejskich) Państwowej Straży Pożarnej oraz funkcjonariusze pełniący służbę w tych komendach.

3) w Kancelarii Sejmu, Kancelarii Senatu, Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Najwyższej Izby Kontroli, Rzecznika Praw Obywatelskich, Rzecznika Praw Dziecka, Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, Instytutu Pamięci Narodowej - Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Krajowego Biura Wyborczego i Państwowej Inspekcji Pracy.

Kiedy wypłata jednorazowego specjalnego dodatku motywacyjnego

Specjalny dodatek motywacyjny jest wypłacany jednorazowo do dnia 30 września 2023 r. W praktyce jest szansa na jego wypłatę w wakacje 2023 r. 

Jednorazowy specjalny dodatek motywacyjny jest uznaniowy

Specjalny dodatek motywacyjny, ma charakter uznaniowy i jest przyznawany w szczególności za zaangażowanie w pracy.

Tak więc o jego wypłacie zadecyduje np. kierownik danego urzędu.

WAŻNE! Dodatkowym funduszem motywacyjnym dysponuje kierownik jednostki, a w przypadku jednostek, w których tworzy się stanowisko dyrektora generalnego urzędu  dyrektor generalny.

Obowiązują tu następujące zasady:

REKLAMA

Zasada 1. Podmioty dysponujące dodatkowym funduszem motywacyjnym, przedstawiają propozycję sposobu i kryteriów przyznania specjalnego dodatku motywacyjnego, zakładowej organizacji związkowej, celem wyrażenia opinii. Termin na przedstawienie opinii jest nie dłuższy niż 10 dni. Nieprzedstawienie opinii w tym terminie uważa się za rezygnację z prawa jej wyrażenia.

Zasada 2. Specjalny dodatek motywacyjny, nie stanowi podstawy naliczania świadczeń, odszkodowań i innych wypłat wynikających z odrębnych przepisów, w tym dodatkowego wynagrodzenia rocznego, nagród rocznych i dodatkowego uposażenia rocznego. 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Julia
  2023-10-03 14:19:49
  I tu rząd nie pomyślał, że straci wyborców. Bo nie dostaną wszyscy tej premii, nie dostaną CI, których dyrektorzy czy kierownicy nie lubią. Przy ochłapach, które obsługa w budżetówce dostaje powinno być to obligatoryjne.
  0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
D. Tusk odblokował unijne pieniądze na polskie KPO [137 mld euro, 600 mld zł]. W przyszłym tygodniu dwie ważne decyzje. von der Leyen: Razem będziemy bronić praworządności w całej Europie

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oraz premier Belgii Alexander De Croo w piątek 23 lutego 2023 r. rozmawiali w Warszawie z premierem Tuskiem. Przewodnicząca KE poinformowała po spotkaniu, że w przyszłym tygodniu zapadną dwie decyzje ws. funduszy europejskich dla Polski. Uwolnią one do 137 mld euro z funduszu spójności i Funduszu Odbudowy.

PFRON: Od 1 marca wnioski o samochody dla osób niepełnosprawnych. Dopłata 80% od 150 000 zł albo 85% od 130 000 zł

Maksymalna wartość samochodu objęta wsparciem wynosi 300 000 zł (osoba niepełnosprawna jest kierowcą) albo 230 000 zł (opiekun jest kierowcą). Muszą to być samochody dostosowane do potrzeb osób korzystających w poruszaniu się wózkiem inwalidzkim.

Depresja nie wybiera. Ale na dobrostan psychiczny może wpłynąć dieta albo... pies

23 lutego przypada Międzynarodowy Dzień Walki z Depresją. To dobra okazja do tego, aby przypomnieć sobie, że ta choroba może dotknąć każdego. Gdzie szukać pomocy? Jak poprawić swój dobrostan psychiczny? 

Stawki uposażenia żołnierzy zawodowych w 2024 roku [Tabela]. Podwyżka z wyrównaniem od 1 stycznia. Rozporządzenie już obowiązuje. Będzie też zmiana dot. dodatków za długoletnią służbę wojskową

W rozporządzeniu Ministra Obrony Narodowej z 16 lutego 2024 r. w sprawie stawek uposażenia zasadniczego żołnierzy zawodowych zostały określone te stawki ze skutkiem od 1 stycznia 2024 r. Rozporządzenie weszło w życie 21 lutego 2024 r. Od 1 kwietnia 2024 r. będzie też zmiana dot. dodatków za długoletnią służbę wojskową żołnierzy zawodowych.

REKLAMA

Będzie zakaz sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. Już 64% młodzieży miało do czynienia z takimi papierosami

Aż 64 proc. młodych ludzi miało kontakt z jednorazowymi papierosami elektronicznymi. Czy wkrótce to się skończy? Minister Zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała w środę, że może rozpocząć pracę nad zakazem sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. 

Zakaz sprzedaży e-papierosów jednorazowych. I.Leszczyna: Zielone światło od Donalda Tuska dla zmiany przepisów

W dniu 21 lutego 2024 r. Minister Zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała, że może już rozpocząć pracę nad zakazem sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. Dodała, że chciałaby jak najszybszej ścieżki, bo aż 64 procent młodych ludzi miało z nimi kontakt.

Te województwa otrzymają milionowe dofinansowania dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów

W województwie świętokrzyskim samorządy mogą otrzymać ponad 52 mln na opiekę dla osób niesamodzielnych. W małopolskim blisko 21 mln zł na wsparcie opiekunów osób niepełnosprawnych. Co trzeba zrobić? 

Z jakimi objawami jechać na SOR, a kiedy skorzystać z nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej?

Pacjenci często zastanawiają się, z jakimi objawami mogą jechać na SOR, a kiedy zgłosić się na NiŚOZ. W artykule postaramy się rozwiać te wątpliwości. 

REKLAMA

Rok 2023 był rekordowy pod względem skali strat gospodarczych spowodowanych przez katastrofy naturalne

W 2023 r. 398 globalnych katastrof naturalnych wyrządziło szkody w wysokości 380 mld dolarów. Najbardziej kosztowne okazały się silne trzęsienia ziemi i gwałtowne burze. Ubiegły rok był najgorętszym rokiem w historii z „bezprecedensowymi anomaliami cieplnymi” i rekordowymi wartościami odnotowanymi w 24 krajach i terytoriach. 

Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa

Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa. "Czy można rolnikom zapewnić opłacalne ceny, czy Krajowa Grupa Spożywcza będzie pomagała w stabilizacji rynków rolnych" - to pytania, na które ma odpowiedzieć dzisiejsze posiedzenie Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich - poinformował jej przewodniczący Jan Krzysztof Ardanowski.

REKLAMA