REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowy dodatek do wynagrodzenia dla urzędników, żołnierzy, policjantów, strażaków. Wypłata do 30 września 2023 r.

Tomasz Król
prawnik - prawo pracy, cywilne, gospodarcze, administracyjne, podatki, ubezpieczenia społeczne, sektor publiczny
Pakiet wyborczy rządu. Jednorazowy specjalny dodatek motywacyjny. Kto otrzyma? Wypłata przed wyborami!
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Nowelizacja budżetu na 2023 r. da nie tylko nauczycielom nagrody 1125 zł i specjalne bonusy z ZFŚS. Urzędnicy i mundurowi mają otrzymać jednorazowy dodatek motywacyjny. Jego średnia wysokość to prawdopodobnie 1100 zł brutto. Wypłata przed wyborami. Najpóźniej do 30 września 2023 r. 

Efektem nowelizacji budżetu na 2023 r. jest możliwość przyznania pracownikom państwowej sfery budżetowej i mundurowym jednorazowego specjalnego dodatku motywacyjnego. To element tego samego pakietu „wyborczego” jak określają go pracownicy budżetówki i nauczyciele, który wynika z nowelizacji budżetu na 2023 r.

REKLAMA

Wypłata dodatku według ustaleń DGP wyniesie około 1100 zł brutto:

 

Jakie świadczenia dla budżetówki przez wyborami 2023 r. 

W ramach "pakietu wyborczego" zamiast podwyżek rząd wprowadził:

  1. jednorazowe nagrody dla nauczycieli 1125 r.
  2. dodatkowe świadczenia z ZFŚS dla nauczycieli i mundurowych i
  3. omówione w tym artykule jednorazowe dodatki motywacyjne.

Cały pakiet "wyborczy" omówiliśmy w poniższych tekstach:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Poniżej przedstawiamy zasady dla przyznania i wypłaty nowego dodatku do wynagrodzenia dla urzędników, żołnierzy, policjantów. Wypłata do 30 września 2023 r. 

Kto otrzyma jednorazowy specjalny dodatek motywacyjny

Jednorazowy specjalny dodatek motywacyjny otrzymają osoby objęte mnożnikowymi systemami wynagrodzeń:


a) członkowie korpusu służby cywilnej, etatowi członkowie samorządowych kolegiów odwoławczych i kolegiów regionalnych izb obrachunkowych, pracownicy Rządowego Centrum Legislacji, eksperci, asesorzy i aplikanci eksperccy Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej, funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej, członkowie służby zagranicznej niebędący członkami korpusu służby cywilnej, członkowie Krajowej Izby Odwoławczej przy Prezesie Urzędu Zamówień Publicznych,
 

b) prokuratorzy, asesorzy prokuratorscy,

c) żołnierze zawodowi i funkcjonariusze - chodzi tu o m.in. żołnierzy zawodowych, funkcjonariuszy Policji, Straży Granicznej, Straży Marszałkowskiej, Służby Ochrony Państwa, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej – z wyjątkiem pełniących służbę kandydacką – oraz funkcjonariuszy Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego i Służby Celno-Skarbowej.

Jednorazowy specjalny dodatek motywacyjny otrzymają to także osoby nieobjęte mnożnikowymi systemami wynagrodzeń.            

Ile wynosi jednorazowy specjalny dodatek motywacyjny

Wysokość jednorazowego specjalnego dodatku motywacyjnego nie jest określona kwotą w ustawie. Mamy inną sytuację niż np. nagroda 1125 zł dla nauczycieli, którą wprost wskazują przepisy.

W każdej instytucji trzeba wyliczyć dodatek samodzielnie według algorytmu:

„Można przyznać jednorazowo specjalny dodatek motywacyjny z utworzonego na ten cel w jednostkach dodatkowego funduszu motywacyjnego w wysokości 3,2% kwoty stanowiącej 5/12 planowanych na rok 2023 wynagrodzeń osobowych i uposażeń.”

Do ww. wynagrodzeń osobowych i uposażeń, nie wlicza się: 

  1. środków zaplanowanych w roku 2023 na regulację wynagrodzeń na podstawie odrębnych przepisów;
  2. środków na sfinansowanie wypłaty nagród, o których mowa w art. 46 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 15 grudnia 2016 r. o Prokuratorii Generalnej Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2022 r. poz. 2100 oraz z 2023 r. poz. 614).

WAŻNE! Nagród nie otrzymają osoby zajmujących kierownicze stanowiska państwowe oraz sędziowie delegowani do Ministerstwa Sprawiedliwości lub innej jednostki organizacyjnej podległej Ministrowi Sprawiedliwości albo przez niego nadzorowanej, których wynagrodzenia są finansowane ze środków pozostających w dyspozycji Ministra Sprawiedliwości.

Dodatku nie otrzymają posłowie i senatorowie.

W ten sposób rząd daje sygnał – „Jednorazowe dodatki tylko dla szeregowych urzędników i funkcjonariuszy”.

Nagrody otrzymają za to pracownicy zatrudnieni: 

1) w powiatowych inspektoratach nadzoru budowlanego, 

2) w komendach powiatowych (miejskich) Państwowej Straży Pożarnej oraz funkcjonariusze pełniący służbę w tych komendach.

3) w Kancelarii Sejmu, Kancelarii Senatu, Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Najwyższej Izby Kontroli, Rzecznika Praw Obywatelskich, Rzecznika Praw Dziecka, Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, Instytutu Pamięci Narodowej - Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Krajowego Biura Wyborczego i Państwowej Inspekcji Pracy.

Kiedy wypłata jednorazowego specjalnego dodatku motywacyjnego

Specjalny dodatek motywacyjny jest wypłacany jednorazowo do dnia 30 września 2023 r. W praktyce jest szansa na jego wypłatę w wakacje 2023 r. 

Jednorazowy specjalny dodatek motywacyjny jest uznaniowy

Specjalny dodatek motywacyjny, ma charakter uznaniowy i jest przyznawany w szczególności za zaangażowanie w pracy.

Tak więc o jego wypłacie zadecyduje np. kierownik danego urzędu.

WAŻNE! Dodatkowym funduszem motywacyjnym dysponuje kierownik jednostki, a w przypadku jednostek, w których tworzy się stanowisko dyrektora generalnego urzędu  dyrektor generalny.

Obowiązują tu następujące zasady:

REKLAMA

Zasada 1. Podmioty dysponujące dodatkowym funduszem motywacyjnym, przedstawiają propozycję sposobu i kryteriów przyznania specjalnego dodatku motywacyjnego, zakładowej organizacji związkowej, celem wyrażenia opinii. Termin na przedstawienie opinii jest nie dłuższy niż 10 dni. Nieprzedstawienie opinii w tym terminie uważa się za rezygnację z prawa jej wyrażenia.

Zasada 2. Specjalny dodatek motywacyjny, nie stanowi podstawy naliczania świadczeń, odszkodowań i innych wypłat wynikających z odrębnych przepisów, w tym dodatkowego wynagrodzenia rocznego, nagród rocznych i dodatkowego uposażenia rocznego. 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dostałeś wiadomość o ogromnych podwyżkach cen energii? Ministerstwo Klimatu wydało oświadczenie

W ostatnim czasie pojawiły się grafiki i posty w mediach społecznościowych, które wykorzystują wizerunki znanych osób i zawierają linki wyłudzające dane. Te fałszywe informacje sugerują, że można uniknąć ogromnych podwyżek cen energii. Ministerstwo Klimatu i Środowiska przypomina, że od 1 lipca 2024 r. obowiązuje ustawa o czasowym ograniczeniu cen za energię elektryczną, gaz ziemny i ciepło systemowe oraz o bonie energetycznym. 

Uproszczenia dla rolników, którzy ubiegają się o płatności ekologiczne do powierzchni upraw paszowych już w 2025 r. Znamy szczegóły projektu

Pojawią się uproszczenia dla rolników, którzy ubiegają się o płatności ekologiczne do powierzchni upraw paszowych. Ministerstwo rolnictwo przygotowało projekt zmian w rozporządzeniu w sprawie szczegółowych warunków i szczegółowego trybu przyznawania i wypłaty pomocy finansowej w formie płatności ekologicznych w ramach Planu Strategicznego dla wspólnej polityki rolnej na lata 2023–2027.

Prace nad planem ogólnym i strategią rozwoju Warszawy wyznaczą jej politykę przestrzenną na najbliższe 20 lat

Stołeczny Ratusz poinformował o rozpoczęciu prac nad strategią rozwoju Warszawy 2040+ oraz planem ogólnym miasta. Dokumenty muszą być gotowe do końca 2025 r.

Warszawa rozpoczęła prace nad planem ogólnym i strategią rozwoju określającymi nową politykę przestrzenną miasta

Wiceprezydent m.st. Warszawy Renata Kaznowska poinformowała, że już wkrótce rozpoczną się prace nad strategią rozwoju Warszawy 2040 oraz planem ogólnym. To dokumenty, które określą, w jakim kierunku powinna się rozwijać stolica przez najbliższe 20 lat.

REKLAMA

Podwyżki opłat o 100% (śmieci), 33% (woda), 40% (ścieki). Pokryją to zapowiedziane dziś przez D. Tuska podwyżki? [budżetówka, emeryci, renciści]

Podwyżka opłat za odbiór śmieci o 100% w Radomiu. Jest to niestety zapowiedź tego, co będzie się działo prawdopodobnie w całej Polsce. W przypadku wody podwyżka opłat, to 33%. A za ścieki 40%. W przyszłym roku budżetówka dostanie tylko 4,1 podwyżki a emeryci przeskoczą 7%. 

Wiemy, jak wyglądają etykiety dla aptek sprzedających pigułkę "dzień po"

Na stronie Naczelnej Izby Aptekarskiej dostępne są zatwierdzone projekty naklejek dla aptek biorących udział w pilotażowej sprzedaży pigułek antykoncepcyjnych. Główny Inspektorat Farmaceutyczny uznał, że takie informacje o aptekach nie naruszają zakazu reklamy obowiązującego w tych placówkach.

Kolejne zmiany dla uczniów w roku szkolnym 2024/25. Modernizacja testów sprawnościowych

Wtorkowa konferencja prasowa przyniosła ważne zapowiedzi dotyczące programu testów sprawnościowych uczniów. Minister sportu, Sławomir Nitras, ogłosił zmiany, a szefowa MEN, Barbara Nowacka, podkreśliła potrzebę modernizacji.

Zmiany w maturach 2025 r.

Ministerstwo Edukacji Narodowej zaproponowało uchylenie przepisów dotyczących składania wstępnych deklaracji przystąpienia do egzaminu maturalnego. Zdaniem resortu, dwukrotne gromadzenie tych danych przez szkoły jest już nieuzasadnione. Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie egzaminu maturalnego. Co to oznacza? 

REKLAMA

Od 1 lipca 2024 r. zmiany w ustawie o pomocy obywatelom Ukrainy. Zmiany dotyczą również świadczenia Dobry Start

Nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy została już podpisana przez Prezydenta i opublikowana w Dzienniku Ustaw. Na czym polegają zmiany w przyznawaniu świadczenia Dobry start i kiedy zaczną obowiązywać?

Asystenci międzykulturowi nowym zawodem w szkołach. Czy to oznacza nowy przedmiot w roku szkolnym 2024/25?

Wiceministra edukacji Joanna Mucha poinformowała o nowym projekcie, nad którym pracuje resort edukacji. Chodzi o dofinansowanie samorządom zatrudnienia asystentów międzykulturowych. 

REKLAMA