REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Darmowe odblaski zawieszone na świątecznych choinkach w Warszawie. Do kiedy można odbierać?

Świeć przykładem – zdejmij odblask z choinki
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Jeszcze do 8 grudnia można w 35 punktach w Warszawie odebrać darmowe odblaski. Zawieszki znajdują się na świątecznych choinkach a cała akcja odbywa się w ramach wspólnej inicjatywy profilaktyczno-edukacyjnej Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Warszawie oraz Straży Miejskiej m.st. Warszawy już po raz dziewiąty. 

Na czym polega akcja "Świeć blaskiem z odblaskiem"?

Akcja "Świeć blaskiem z odblaskiem" wystartowała 4 grudnia. Podczas tegorocznej edycji, podobnie jak w latach poprzednich każdy będzie mógł zdjąć odblask zawieszony na świątecznym drzewku i zabrać go dla siebie i swoich najbliższych. Udekorowane odblaskami drzewka wystawią też wszystkie urzędy dzielnic oraz liczne instytucje, które zaangażowały się w akcję. Naturalne choinki świerkowe przekazała Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Warszawie.

Pierwsza z „odblaskowych” choinek stanęła przed główną siedzibą Straży Miejskiej m.st. Warszawy przy ulicy Młynarskiej 43/45. W różnokolorowe odblaski przystroili je uczniowie czwartych klas Zespołu Państwowych Ogólnokształcących Szkół Muzycznych im. Grażyny Bacewicz. Najmłodsi wysłuchali również, przygotowanej przez strażników miejskich, krótkiej prelekcji o tym, jak zadbać o swoje bezpieczeństwo po zmroku i wzięli udział w konkursie na najbardziej pomysłowe wywieszenie odblaskowych elementów.

Pieszy najmniej chronionym uczestnikiem ruchu drogowego

Akcja „Świeć blaskiem z odblaskiem” ma charakter informacyjno-profilaktyczny. Jej celem jest zmniejszenie liczby wypadków z udziałem pieszych, poprzez uświadamianie i zapobieganie problemowi ich słabej widoczności zarówno w przestrzeni miejskiej, jak i poza nią. Pieszy jest najmniej chronionym uczestnikiem ruchu drogowego. Często udział w wypadku kończy się dla niego tragicznie. Zastosowanie odblasków zwiększa widoczność pieszego ponad pięciokrotnie: nawet do 130-150 metrów. Taka odległość często wystarczy, by kierowca zdążył zareagować. Pamiętajmy, że odbijający światło element na ręce, nodze, części ubioru, plecaku, torebce, ale też rowerze czy hulajnodze może uratować życie.

Organizatorami przedsięwzięcia są Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Warszawie oraz warszawska Straż Miejska. Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Radio Plus.

Gdzie można znaleźć udekorowane odblaskami choinki

Kto chce otrzymać taki odblask, musi udać się do odpowiedniego punktu. Gdzie? Choinki przystrojone w kolorowe odblaski stanęły przed siedzibami urzędów dzielnic m.st. Warszawy, MPWiK, Automobilklubu Polski, MZA, ZTM, Fundacji Jednym Śladem, Poland Bike, Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, czy Teatru Kamienica. Przedstawiciele tych instytucji będą na bieżąco uzupełniać na świątecznych drzewkach niecodzienne ozdoby.

Zapraszamy do udziału w akcji w trosce o nasze wspólne bezpieczeństwo.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Lasy Państwowe

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
System kaucyjny od 1 października 2025 r. Ekspert pozytywnie o zmianach

System kaucyjny od 1 października 2025 r. Ekspert pozytywnie o poprawkach przyjętych przez podkomisję nadzwyczajną dotyczącą nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Chodzi m.in. o wyłączenie z systemu kaucyjnego opakowań mleka i produktów mlecznych.

W Tatrach ratownicy ogłosili zagrożenie lawinowe pierwszego stopnia

Pierwszy stopień zagrożenia lawinowego ogłosili w czwartek ratownicy TOPR. Obowiązuje od wysokości 1800 m n.p.m. Mogą samoistnie schodzić małe i średnie lawiny. 

Będą pieniądze na budowę i przystosowanie schronów. Nawet 6 mld zł rocznie

Szef MSWiA Tomasz Siemoniak poinformował, że ok. 6 mld zł rocznie będzie przeznaczonych na budowę i przystosowanie schronów w samorządach. Niebawem na ten cel zostanie przekazanych 0,15 pkt proc. PKB.

Znów rekord odprawionych pasażerów z Lotniska Chopina. Dokąd latamy najczęściej?

W ciągu 10 miesięcy Lotnisko Chopina odprawiło ponad 18 mln pasażerów. Tylko w październiku Okęcie odprawiło blisko 1,9 mln podróżnych. Najwięcej osób podróżowało w niedzielę, 6 października – 68 tys. 883.

REKLAMA

Rośnie liczba ubezpieczonych cudzoziemców. Na koniec października było ich 1 mln 191 tys. [Dane ZUS]

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował o wzroście liczby ubezpieczonych cudzoziemców. Jak wynika z najnowszych danych ZUS, na koniec października 2024 r. do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 191 tys. cudzoziemców.

MEN: Jest 27 000 nauczycieli religii. 45% poradzi sobie z ograniczeniem godzin religii z 2 do 1 tygodniowo [Wykaz]

MEN podał informacje o liczbie katechetów w Polsce (w tym liczbę katechetów mających uprawnienia do nauki innego przedmiotu). Przeszło 27 000 nauczycieli wiąże swoje zajęcia zawodowe z nauczaniem religii. I taka jest liczba osób, które z niepokojem czekają na ostateczny kształt lekcji religii. Czy min. Barbarze Nowackiej uda się redukcja liczby godzin religii z 2 do 1 tygodniowo? Czy za drugą godzinę odbywającą się np. w salkach katechetycznych rząd wypłaci wynagrodzenia katechetom? Na ogólną liczbą 27 000 katechetów uczyć innego przedmiotu niż religia może 12 304 nauczycieli. 

W Sejmie: Dla krwiodawców nie 2 a 3 dni wolne od pracy. Państwo przejmuje koszt wynagrodzeń [Przykład]

W Sejmie propozycja: Nowy dzień wolny. I to państwo płaci za trzy dni wolnego od pracy dla krwiodawców. Od razu trzeba ocenić szansę na nowelizację przepisów na zerową, ale zobaczmy jak wyglądałyby przepisie po zmianie. I które trzeba zmienić. Może się kiedyś uda?

Szkoły nauczą dzieci odróżniania prawdy od manipulacji. Zmiany w systemie edukacyjnym w celu lepszego wykorzystania narzędzi cyfrowych

Do 2035 r. Polska ma zdrożyć jeden z kamieni milowych KPO - Politykę Cyfrowej Transformacji Edukacji. Chodzi m.in. o przemodelowanie kształcenia tak, by uczyć dzieci odróżniania prawdy od manipulacji, weryfikowania źródeł i korzystania z nich, a także mądrego używania narzędzi sztucznej inteligencji.

REKLAMA

Będzie zmiana zasad sporządzania sprawozdań budżetowych. Projekt rozporządzenia w sprawie sprawozdawczości budżetowej

Projektowane nowe rozporządzenie w sprawie sprawozdawczości budżetowej ma dostosować obecne zasady sporządzania sprawozdań do nowej ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Projekt zawiera m.in. nowe wzory i instrukcje sporządzania sprawozdań składanych przez JST.

Młodzieżowe Słowo Roku 2024. Znamy finałową dwudziestkę plebiscytu

Na liście 20 słów w plebiscycie na Młodzieżowe Słowo Roku 2024 znalazły się m.in. "aura", "skibidi", "yapping", "czemó" i "womp womp". Organizatorem plebiscytu jest Wydawnictwo Naukowe PWN.

REKLAMA