reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Zadania > Bezpieczeństwo > Warunki przyjęcia do służby w Policji

Warunki przyjęcia do służby w Policji

Obowiązuje nowelizacja przepisów ustawy o Policji w zakresie warunków jakie musi spełniać osoba pragnąca podjąć służbę w Policji oraz postępowania kwalifikacyjnego do tej formacji mundurowej. Zmiana została podyktowana m.in. dostosowaniem wymagań jakie ma spełniać kandydat do służby w Policji do wymagań stawianym kandydatom w innych służbach mundurowych.

Warunki jakie musi spełniać kandydat do służby w Policji

Służbę w Policji może pełnić kandydat który spełnia warunki określone przez ustawę o Policji. Zgodnie z nią policjantem może być:

-  obywatel polski,

-  o nieposzlakowanej opinii,

-  nieskazany prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe,

-  korzystający z pełni praw publicznych,

-  posiadający co najmniej średnie wykształcenie,

-  posiadający zdolność fizyczną i psychiczną do służby w formacjach uzbrojonych, podległych szczególnej dyscyplinie służbowej, której gotów jest się podporządkować,

-  dający rękojmię zachowania tajemnicy stosownie do wymogów określonych w przepisach o ochronie informacji niejawnych.

W porównaniu z poprzednim stanem prawnym w chwili obecnej nie będzie już możliwości, jak było wcześniej, przyjęcia do służby w oddziałach prewencji Policji kandydata, który nie ma wykształcenia średniego, jeżeli w toku postępowania kwalifikacyjnego stwierdzono, że wykazuje szczególne on predyspozycje do służby w Policji.

Ponadto zmieniony został zapis dotyczący karalności kandydata. Przed zmianami jednym z warunków była niekaralność kandydata, rozumiana jako niekaralność za przestępstwo, jak i za wykroczenie. Obecnie do Policji nie może kandydować jedynie osoba która była skazana prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe, a więc osoba skazana za wykroczenie spełnia warunek niekaralności. 

Nie oznacza to jednak, że kandydat który został skazany za wykroczenie np. kradzieży, nieobyczajnego wybryku, zakłócenia porządku czy też innego rodzaju spełnia warunki do służby w Policji. Organ przeprowadzający postępowanie kwalifikacyjne w toku postępowania kwalifikacyjnego będzie musiał wziąć pod uwagę to, czy kandydat spełnia wszystkie warunki, w tym również czy posiada nieposzlakowaną opinię. W każdym więc przypadku organ będzie musiał podejmować decyzję w zakresie oceny opinii kandydata mając m.in. na uwadze to, że ukaranie za dane wykroczenie może zostać uznane za brak posiadania nieposzlakowanej opinii.

Postępowanie kwalifikacyjne do służby w Policji

Zgodnie z nowymi uregulowaniami przyjęcie kandydata do służby w Policji następuje po przeprowadzeniu postępowania kwalifikacyjnego mającego na celu ustalenie, czy kandydat spełnia warunki przyjęcia do służby w Policji oraz określenie jego predyspozycji do pełnienia tej służby. Zarządza je i prowadzi Komendant Główny Policji albo komendant wojewódzki (Stołeczny) Policji, a informacje o wyniku postępowania kwalifikacyjnego stanowią informację publiczną.

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

PrimeSoft Polska Sp. z o.o.

Specjalista z zakresu systemów IT, zarządzania i workflow|BPM

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama