REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Obniżka opłat za śmieci w 2024 r. Jakim cudem się udało?

Obniżka opłat za śmieci w 2024 r. Jakim cudem się udało?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Od 1 stycznia 2024 roku mieszkańcy Gdyni zapłacą mniej za wywóz śmieci – miesięczna stawka będzie niższa o 5 zł dla wszystkich gospodarstw domowych. 

Prezydent Wojciech Szczurek skierował uchwałę w tej sprawie pod obrady Rady Miasta Gdyni.

REKLAMA

Obniżka opłaty za śmieci w 2024 r.

Od 1 stycznia 2024 roku miesięczna opłata za gospodarowanie odpadami komunalnymi zostanie obniżona o 5 zł dla wszystkich gospodarstw domowych w Gdyni.
 
Nowe stawki za odpady zbierane w sposób selektywny będą wynosić:

- dla gospodarstw domowych o powierzchni do 45 m2 – opłata z 37 zł zmaleje do 32 zł,
- dla gospodarstw domowych o powierzchni od 45 do 60 m2 – opłata z 63 zł zmaleje do 58 zł,
- dla gospodarstw domowych o powierzchni od 60 do 80 m2 – opłata z 73 zł zmaleje do 68 zł,
- dla gospodarstw domowych o powierzchni powyżej 80 m2 – opłata z 90 zł zmaleje do 85 zł.
 
Ponadto od 1 stycznia 2024 ma wzrosnąć z 6 zł do 10 zł ulga dla właścicieli nieruchomości jednorodzinnych, którzy zadeklarowali i realnie kompostują bioodpady w przydomowym ogrodzie. Oznacza to, że właściciel domu jednorodzinnego, który założy w ogrodzie kompostownik, miesięcznie zapłaci za odpady 75 zł.

Wzrost opłat za odbiór odpadów za ostatnie lata

W ostatnich latach wiele się mówi o stawkach za odbiór odpadów. Media w całym kraju systematycznie informują o wzroście opłat za tę usługę w różnych rejonach Polski. Problem dotyczy wielu miast i gmin. Cena jest w dużej mierze uzależniona od wyników lokalnych przetargów i ofert, jakie złożą firmy zajmujące się wywozem nieczystości. W ostatnim czasie stawki za odbiór śmieci najbardziej wzrosły we Wrocławiu. Obecnie miesięczna opłata wynosi tam 41,24 zł od mieszkańca.

W 2022 i 2023 roku stawki podniosły również inne miasta, m.in. Warszawa – obecna miesięczna opłata to 85 zł od mieszkania oraz 107 zł od domu jednorodzinnego, Kraków – 27 zł od mieszkańca, Poznań – 25 lub 28 zł od mieszkańca – w zależności od rodzaju nieruchomości, Katowice – 26,30 zł od mieszkańca, Gdańsk – 0,88 zł za metr kwadratowy czy Szczecin, gdzie mieszkańcy domów jednorodzinnych płacą 115 zł, a w budynkach wielorodzinnych opłata jest uzależniona od zużycia wody i wynosi 10,3 zł za metr sześcienny.

Opłaty za śmieci bez podwyżki

REKLAMA

"Od 2020 roku wysokość miesięcznych opłat za odbiór śmieci w naszym mieście jest taka sama. Obecne stawki wynoszą od 37 do 90 zł – w zależności od powierzchni gospodarstwa domowego" – powiedział Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji.

Dodał, że miasto nie zwiększało opłat pomimo wzrostu wysokości płacy minimalnej czy szalejącej w ostatnim czasie inflacji. "A trzeba dodać, że od połowy 2020 roku (pierwszy miesiąc, gdy inflacja w Polsce przekroczyła 5%) Gdynia zawarła z firmami wywozowymi aż 25 aneksów umów podwyższających wynagrodzenie przedsiębiorstw. Nie spowodowało to jednak podwyżek opłat dla gdynian. Ponadto w budżecie jest nadwyżka środków, która stanowi bufor w sytuacjach, kiedy z przyczyn niezależnych od miasta wzrasta koszt odbioru i zagospodarowania odpadów" - zaznaczył.

Guś zapewnił też, że na razie nie trzeba będzie sięgać po budżetową nadwyżkę. Jak wyjaśnił, organizując przetarg, miasto podzielono na kilka rejonów, co pozwoliło na udział także mniejszym podmiotom i konsorcjom. Ostatecznie w przetargu na odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych konkurowało 6 firm. Złożone oferty okazały się niższe niż te oferowane dotychczas przez rynek. Tym samym gdynianie zapłacą mniej za wywóz odpadów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dzień Matki. Nie wiesz, gdzie świętować? Stolica przygotowała multum atrakcji na ten weekend

W najbliższy weekend mieszkańcy Warszawy będą mogli skorzystać z wielu atrakcji. Na Saskiej Kępie odbędzie się piknik z okazji święta dzielnicy, a nad Wisłą rozpocznie się sezon turystyczny, który uświetni barwna parada łodzi.

Uwaga! GIS wydał ostrzeżenie dotyczące żywności. Partia produktu wycofana ze sprzedaży

Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie w piątek, dotyczące wykrycia białka soi w partii mąki z ciecierzycy. Osoby z alergią na białko soi mogą doświadczyć reakcji alergicznej po spożyciu tego produktu.

1 czerwca ma ruszyć program in vitro. Ogłoszono wyniki konkursu

Minister zdrowia, Izabela Leszczyna, w piątek poinformowała o wynikach konkursu na realizację programu leczenia niepłodności metodą in vitro przez podmioty lecznicze. Program ma zostać uruchomiony już 1 czerwca.

Zasiłki dla poszkodowanych rolników. Zostanie wprowadzony stan klęski żywiołowej?

Sejmik województwa lubelskiego zdecydował o przyznaniu wsparcia finansowego dla trzech gmin: Opole Lubelskie, Chodel, Józefów nad Wisłą. Każda z nich otrzyma po 100 tys. zł na wypłatę zasiłków dla sadowników, którzy doświadczyli strat po ostatnim gradobiciu i przymrozkach.

REKLAMA

Dofinansowanie 2121 zł brutto miesięcznie, przez 3 m-ce, na 1 pracownika. Program: Odbuduj swoją przyszłość dla pogorzelców z Marywilskiej

W czerwcu 2024 r. powinna być gotowa część hali tymczasowej dla kupców, którzy stracili swoje stanowiska w pożarze centrum przy ul. Marywilskiej. Jak poinformował warszawski ratusz do 30 czerwca br. poszkodowani przedsiębiorcy mogą też składać wnioski o pomoc w postaci pieniędzy na wypłatę bieżących wynagrodzeń.

Płatne praktyki w energetycznym gigancie. Gdzie, dla kogo i do kiedy można aplikować?

Energetyczny gigant ogłosił rekrutację do programu letnich, płatnych praktyk. Program jest skierowany do studentów i absolwentów uczelni wyższych, którzy rozważają rozpoczęcie kariery w koncernie. W tym roku przygotowano 25 miejsc.

Kolejne alerty RCB o burzach i intensywnych opadach

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wydało ostrzeżenia dla 7 województw o burzach i intensywnych opadach. W jakich województwach najlepiej nie wychodzić z domu? 

Bon energetyczny a opłata mocowa. Niepotrzebny jest wniosek. Automatyczna oszczędność od 15,96 do 89,4 zł

Parlament rzutem na taśmę w ustawie wprowadzającej bon energetyczny dodał zwolnienie z opłaty mocowej. To jedna z opłat, jakie widzimy na rachunku za prąd. Do końca 2024 r. będzie wynosiła 0 zł. Czy to jest bonus dla każdego gospodarstwa domowego, czy tylko dla tych osób, które mają prawo do bonu energetycznego?

REKLAMA

Zakończenie roku szkolnego 2024 r.

Kiedy kończy się rok szkolny 2023/2024? Do kiedy potrwają wakacje? Czy wszyscy uczniowie rok szkolny kończą w tym samym czasie? 

Producenci owoców i warzyw twardo o Zielonym Ładzie. Oberwą rolnicy, ale też inne grupy społeczne

Producenci owoców i warzyw mówią, że Zielony Ład to bardziej ideologia niż idea. Dotknie nie tylko rolników, ale też inne grupy społeczne. Nie sprzeciwiają się idei produkcji żywności wyróżniającej się wyższą jakością, zwracają jednak uwagę na szereg problemów, które przy okazji mogą poważnie uderzyć w ich działalność. Wśród nich znalazła się biurokracja.

REKLAMA