reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Zadania > Gospodarka komunalna > Utrzymanie czystości i porządku w gminach - nowe przepisy od 1 lutego 2015 r.

Utrzymanie czystości i porządku w gminach - nowe przepisy od 1 lutego 2015 r.

1 lutego 2015 roku zmianie ulega częśc przepisów dotyczących utrzymania czystości i porządku w gminach. Zgodnie z nowymi przepisami opłata za gospodarowanie odpadami komunalnymi nie będzie podlegała zaokrągleniu.

Z dniem 1 lutego 2015 r. wchodzi w życie w znacznej części ustawa z dnia 28 listopada 2014 r. o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z dnia 17 stycznia 2015 r., poz. 87). Niniejszą ustawą zmieniono wiele istotnych uregulowań w zakresie obowiązków i zadań gmin.

Oto najistotniejsze z nich:

- w art. 6q ust. 1 ustanowiono, że w sprawach dotyczących opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi stosuje się przepisy ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa, z tym, że uprawnienia organów podatkowych przysługują wójtowi, burmistrzowi lub prezydentowi miasta, a w przypadku przypadku przejęcia przez związek międzygminny zadań gminy, o których mowa w art. 3 ust. 2, w zakresie gospodarowania odpadami komunalnymi, w zakresie opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi,które stanowią dochód związku międzygminnego - zarządowi związku międzygminnego;

Polecamy serwis: Podatki i opłaty

- w art. 6q ust. 2 określono, że kwota opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi nie podlega zaokrągleniu. niniejszy przepis stanowi odmiennie od stanowiska RIO w Szczecinie wyrażonego w piśmie z dnia 2 sierpnia 2013 r. (znak pisma: K.0542.67.JW.2013), które było zgodne ze stanowiskiem Ministerstwa Finansów wyrażonym w piśmie z dnia 17 października 2013 r. (znak pisma: PK4/8012/285/JWA/13/RD-108377/2013).

- w art. 6qa ust. 1 postanowiono, że właściwy organ gminy, do której nie stosuje się art. 19 § 2 ustawy z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji, może wykonywać zadania z zakresu egzekucji administracyjnej należności pieniężnych z tytułu opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi na podstawie porozumienia z naczelnikiem urzędu skarbowego. Porozumienie nie może dotyczyć prowadzenia egzekucji należności pieniężnych z nieruchomości.

W art. 11 ustawy z dnia 28 listopada określono, że dotychczasowe akty prawa miejscowego wydane na podstawie art. 4, art. 6l, art. 6n, art. 6r ust. 3 i 4 ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach zachowują moc na okres na jaki zostały wydane, jednak nie dłużej niż przez 18 miesięcy od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy.

Źródło: Regionalna Izba Obrachunkowa w Szczecinie

Zobacz również: Nowelizacja ustawy o odpadach podpisana

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Paulina Piekarska

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama