REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

System Informacji Turystycznej ułatwi orientację w przestrzeni

Katarzyna Matoga

REKLAMA

REKLAMA

System Informacji Turystycznej Podkowy Leśnej jest propozycją stworzenia koncepcji, która koncentruje wszystkie informacje o zaletach miasta i jego możliwościach.


System Informacji Turystycznej (SIT) Podkowy Leśnej w atrakcyjny sposób przedstawia atuty miasta, główne punkty rekreacyjne i turystyczne, a jego podstawowym założeniem jest nie tylko pomagać w orientacji przestrzennej, ale także korzystnie wpływać na poczucie tożsamości lokalnej mieszkańców. Projekt autorstwa Joanny Burakowskiej powstał w 2003 r., zaś w tym roku został wyróżniony w drugiej edycji konkursu „Bramy Kraju”. Jury doceniło przede wszystkim profesjonalne przygotowanie projektu, uwzględniające charakter miejsca, jakim jest Podkowa Leśna. Miasto otrzymało w nagrodę 5 tys. zł na realizację koncepcji, zaś jej autorka - 2 tys. zł.

Miasto - ogród

Podkowa Leśna to miasto--ogród, które jako założenie urbanistyczne zostało wpisane do rejestru zabytków, a dla Joanny Burakowskiej stało się inspiracją do stworzenia projektu Systemu Informacji Turystycznej. Koncepcja SIT opiera się w związku z tym na wyjątkowości Podkowy jako miejsca w leśnym otoczeniu z wieloma walorami rekreacyjnymi oraz unikatowej architekturze.

Kluczowe miejsca z informacją

Na SIT Podkowy Leśnej składa się 6 paneli informacyjnych z mapą miasta oraz kompleksowymi wiadomościami o wszystkich zabytkach i interesujących miejscach. Trzy z nich w projekcie umieszczone są na stacjach kolejki, jedna znajduje się przy wjeździe na teren muzeum Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów, kolejna położona jest u wylotu alei prowadzącej do miejskiego parku, a ostatnia stanowi punkt wyjścia dla kilku tras rowerowych. Informacja na panelach to przede wszystkim nazwa miejsca, jego opis, mapa miasta, spis zabytkowych obiektów oraz szlaków wraz z ich strukturą. Warto w tym miejscu podkreślić, że projekt zakłada, iż wszystkie panele są oświetlone wysoką, pionową lampą z soczewkami skupiającymi promień światła.

Trasy dla turystów

Na potrzeby SIT przestrzeń miasta podzielona została na kilka pętli turystycznych o różnym charakterze - pieszym, rowerowym i do jazdy konnej.

Wszystkie pętle zamykają się w miejscach, gdzie stoją panele informacyjne z mapą całości - oświetlone nocą centra informacji (stacje kolejowe).

Bezpośrednio na szlakach powstać ma informacja kierunkująca, odsyłająca do obiektów zabytkowych. Każda z nich ma na kierunkowskazach charakterystyczne kolorowe oznaczenie, czyli tzw. piktogram.

Same kierunkowskazy są jednym z podstawowych elementów SIT Podkowy. Projekt obejmuje około 50 takich obiektów z zaznaczeniem miejsca ich instalacji.

Znaki mają znajdować się przede wszystkim na szlaku w miejscu odniesienia do innych obiektów lub tam, gdzie trasa skręca bądź krzyżuje się z inną lub poza szlakiem, kiedy zachodzi potrzeba wskazania drogi do obiektu.

System Informacji Turystycznej dla Podkowy Leśnej ma pomagać w orientacji przestrzennej, zachęcać do uprawiania turystyki i sportu, a także dostarczać wiedzy na temat zabytków, przyrody, historii, architektury oraz znanych mieszkańców miasta.

Kierunkowskaz spełnia także rolę informacyjną. Tu znajdziemy informacje dotyczące obiektów - nazwy budynków oraz odległości, w jakiej znajdują się one od miejsca kierunkowskazu, a jednocześnie schematyczną mapkę szlaku oraz piktogram szlaku, na którym się znajdujemy. Tu najważniejszą informacją jest zaznaczone miejsce aktualnego położenia i wyznaczony kierunek do centrum informacji.

Oprócz kierunkowskazów projekt zakłada również instalacje słupków, na których - już bez opisów - same kolory informują o rodzaju szlaku, na jakim obecnie znajduje się turysta.

Opisane zabytki

Ważnym elementem SIT jest tzw. moduł o zabytkach, czyli według koncepcji J. Burakowskiej panele informacyjne o interesujących w mieście obiektach, ale nie tylko historycznych. Opisy dotyczą również pomników przyrody oraz licznych w Podkowie Leśnej rezerwatów. System przewiduje rozmieszczenie około 50 takich modułów z kolorową informacją o szlaku, szkicem miejsca lub budynku wykonanym przez artystów związanych z Podkową oraz nazwą miejsca wraz z przypisanym na mapie numerem i adresem.

Projekt wykonania

Wszystkie elementy paneli, słupków i tablic zaprojektowane są tak, by naturalnie wpisywały się w estetykę miejscowości. - W założeniu chciałam, żeby do konstrukcji wykorzystane było impregnowane drewno dębowe, ale w dzisiejszych czasach mógłby to być problem. Dlatego zdecydowałam się na takie materiały, które będą odporne nie tylko na czynniki atmosferyczne, ale także na wandali - mówi Joanna Burakowska, która w Podkowie Leśnej mieszkała przez wiele lat, zaś projekt SIT był jej pracą dyplomową na Wydziale Wzornictwa Przemysłowego ASP w Warszawie.

Zapowiadana realizacja

Kiedy w Podkowie staną kierunkowskazy? - Chciałbym, żeby jak najszybciej - mówi Andrzej Kościelny, burmistrz Podkowy Leśnej. - Projekt bardzo mi się spodobał już kilka lat temu, kiedy powstał. System jest świetnie przemyślany, a co najważniejsze, w czasie jego tworzenia był konsultowany z mieszkańcami Podkowy.

Burmistrz chce poważnie zająć się projektem w najbliższym czasie i znaleźć na jego realizację środki w budżecie miasta. Na razie w Podkowie planowana jest wystawa prezentująca pomysł Joanny Burakowskiej.

KATARZYNA MATOGA

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Samorzad.infor.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Maturzyści kończą rok szkolny. Kiedy egzaminy?

Piątek 26 kwietnia 2024 r. to ważny dzień dla tegorocznych maturzystów. Świadectwa ukończenia szkoły odbiorą uczniowie ostatnich klas liceów ogólnokształcących, techników i szkół branżowych II stopnia. 

Cyberprzemoc i przemoc szkolna przybierają na sile w zastraszającym tempie. Jak ochronić nasze dzieci?

Smartfon lub tablet pojawia się w dłoniach coraz młodszych dzieci. Dostęp do internetu rodzi wiele zagrożeń. W Polsce nawet jedno na pięcioro dzieci mogło doświadczyć przemocy w sieci. W szkołach też nie jest najlepiej – przemocy mogło doświadczyć 10 proc. dzieci.

Wybory do PE 2024. PKW zarejestrowała 4 komitety koalicyjne, 27 komitetów partii i 9 komitetów wyborców

Komitety wyborcze mają czas do 2 maja na zgłaszanie list kandydatów na europosłów. Kto może startować do Parlamentu Europejskiego?

Dopłaty do zboża 2024 - rozporządzenie przyjęte! Stawki pomocy będą zróżnicowane; wnioski do 5 czerwca

Rząd przyjął rozporządzenie, na podstawie którego będzie realizowana pomoc w formie dopłat do zbóż dla producentów rolnych. Pomocą zostaną objęci producenci zbóż, którzy w od 1 stycznia do 31 maja br. sprzedali lub sprzedadzą pszenicę, pszenżyto, żyto, jęczmień i mieszankę zbożową. Wnioski o dopłaty należy złożyć do 5 czerwca 2024 r.

REKLAMA

Ministerstwo Zdrowia: Ogłoszono konkurs ofert na wybór realizatorów programu in vitro. Oferty można składać do 9 maja 2024 r.

9 maja 2024 r. minie termin składania ofert na wybór realizatorów programu in vitro. Realizatorami programu mogą być zarówno ośrodki prywatne, jak i podmioty publiczne.

Wykaz zmian na liście lektur w podstawówkach [rok 2024/2025]. Części lektur nie będzie na egzaminie ósmoklasisty

W podstawówce poza listą lektur "Syzyfowe prace" Stefana Żeromskiego i wiersze Jarosława Marka Rymkiewicza.

Ministerstwo Cyfryzacji: Jak chronić małoletnich w internecie? Grupa robocza zaczęła prace

Grupa robocza ds. ochrony małoletnich w internecie rozpoczęła działalność. Posiedzenie inauguracyjne odbyło się w Ministerstwie Cyfryzacji. Grupa robocza ma wypracować rozwiązania zwiększające ochronę małoletnich przed szkodliwymi treściami powszechnie dostępnymi w internecie.

7 maja plan dla Europy, 10 maja rekonstrukcja rządu. Napięty grafik premiera Donalda Tuska

Premier Donald Tusk poinformował o nadchodzących wydarzeniach i planach rządu. Po krótkiej przerwie spowodowanej chorobą, premier jest gotowy do intensywnej pracy.

REKLAMA

Majówka. Kleszcze mogą zepsuć nam wypoczynek. Jak się przed nimi chronić?

Majówka to okres, który wielu z nas chce spędzić na łonie natury, ciesząc się pięknem otoczenia i towarzystwem bliskich. Jednak wraz z nadejściem wiosny, musimy pamiętać o zagrożeniu, jakie niosą ze sobą kleszcze i choroby przez nie przenoszone, takie jak kleszczowe zapalenie mózgu. Dlatego niezwykle ważne jest, aby pamiętać o odpowiednich środkach ochrony, w tym o szczepieniach przeciwko KZM.

MF: Już 30 tys. uczniów bierze udział w edukacyjnym programie Finansoaktywni. Zgłoszenia do programu przyjmowane są do 6 maja br. Czekają atrakcyjne nagrody!

„Finansoaktywni” to program edukacyjny organizowany przez Ministerstwo Finansów. Misja tegorocznej edycji brzmi „Podatki płacimy, korzyści widzimy”. W tym roku w programie bierze udział prawie 30 tysięcy uczniów szkół podstawowych z 1800 klas z całej Polski. Zgłoszenia do programu i konkursu trwają do 6 maja 2024 r.

REKLAMA