reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Zadania > Kultura > Dotacje dla mniejszości narodowych - wnioski w 2014 roku

Dotacje dla mniejszości narodowych - wnioski w 2014 roku

Wnioski o dotacje dla mniejszości narodowych na 2015 rok należy składać w 2014 roku. Szczegółowe terminy podało ministerstwo administracji i cyfryzacji.

Minister Administracji i Cyfryzacji zdecydował jak będą wyglądały zasady przyznawania dotacji na wspieranie w 2015 r. tożsamości kulturowej mniejszości narodowych i etnicznych.

27 grudnia 2013 r. Sekretarz Stanu w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji Stanisław Huskowski podpisał Informację o szczegółowych zasadach postępowania przy udzielaniu dotacji na realizację w 2015 r. zadań mających na celu ochronę, zachowanie i rozwój tożsamości kulturowej mniejszości narodowych i etnicznych oraz zachowanie i rozwój języka regionalnego. Dokument ten został wcześniej zaakceptowany przez Komisję Wspólną Rządu i Mniejszości Narodowych i Etnicznych. W stosunku do zasad obowiązujących na rok 2014 wprowadzono kilka zmian, wynikających ze zgłaszanych do Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji postulatów.

Zobacz również: Pożyczki dla gmin wiejskich w 2014 roku

Realizując postulaty strony mniejszościowej Komisji Wspólnej, wprowadzono możliwość zawierania umów wieloletnich. Od roku 2015 możliwe będzie zawieranie takich umów z wydawcami tygodników i dwutygodników, a w kolejnych latach, jeśli rozwiązanie to zda egzamin, może zostać rozszerzone także na inne zadania.

Doprecyzowano, że wnioskodawcy ubiegający się o przyznanie dotacji podmiotowych, powinni od przynajmniej pięciu lat posiadać osobowość prawną, potwierdzoną wpisem do Krajowego Rejestru Sądowego, jako stowarzyszenie lub fundacja. Realizując zalecenia Strategii rozwoju oświaty mniejszości białoruskiej w Polsce zapisano, że w przypadku dotacji udzielanych na wydawanie czasopism preferowane będą zadania o charakterze edukacyjnym. Rozszerzono też katalog zadań, przy realizacji których preferowane będą organizacje mniejszości narodowych i etnicznych. Dodano nowe kryteria dla wniosków o przyznanie dotacji na czasopisma, co stanowi realizację zaleceń zawartych w dezyderacie Komisji Mniejszości Narodowych i Etnicznych Sejmu RP.

Przyjęte zasady obejmują także harmonogram składania wniosków. Wnioski o dotacje na inwestycje planowane na 2015 r. można będzie składać do 28 lutego 2014 r., wnioski na wspieranie programów telewizyjnych i audycji radiowych oraz o dotacje podmiotowe - do 16 sierpnia 2014 r., a wnioski o pozostałe dotacje celowe – do 16 września 2014 r.

Zmianie nie uległy wzór wniosku i sprawozdania. Obecnie wniosek wypełniany jest za pomocą elektronicznej aplikacji. Po wypełnieniu należy go jednak wydrukować i przesłać do Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji tradycyjną pocztą. Rok 2014 będzie prawdopodobnie ostatnim, w którym wnioski składane są w ten sposób. Trwające obecnie prace powinny doprowadzić do tego, że od roku 2015 wnioski i sprawozdania składane będą online.

W roku 2014, dzięki dotacji Ministra Administracji i Cyfryzacji zrealizowane zostaną 422 zadania służące zachowaniu tożsamości kulturowej mniejszości narodowych i etnicznych oraz ochronie języka regionalnego.

Zasady postępowania przy udzielaniu dotacji zostały opublikowane na stronie MAC.

Źródło: Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji

Zobacz również: Dyrektor instytucji kultury – zasady powoływania

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

R. Olszewski, J. Tokarski i Wspólnicy

Kancelaria Prawnicza

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama