REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dotacje dla mniejszości narodowych - wnioski w 2014 roku

Dotacje na 2015 rok
Dotacje na 2015 rok
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Wnioski o dotacje dla mniejszości narodowych na 2015 rok należy składać w 2014 roku. Szczegółowe terminy podało ministerstwo administracji i cyfryzacji.

Minister Administracji i Cyfryzacji zdecydował jak będą wyglądały zasady przyznawania dotacji na wspieranie w 2015 r. tożsamości kulturowej mniejszości narodowych i etnicznych.

REKLAMA

27 grudnia 2013 r. Sekretarz Stanu w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji Stanisław Huskowski podpisał Informację o szczegółowych zasadach postępowania przy udzielaniu dotacji na realizację w 2015 r. zadań mających na celu ochronę, zachowanie i rozwój tożsamości kulturowej mniejszości narodowych i etnicznych oraz zachowanie i rozwój języka regionalnego. Dokument ten został wcześniej zaakceptowany przez Komisję Wspólną Rządu i Mniejszości Narodowych i Etnicznych. W stosunku do zasad obowiązujących na rok 2014 wprowadzono kilka zmian, wynikających ze zgłaszanych do Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji postulatów.

Zobacz również: Pożyczki dla gmin wiejskich w 2014 roku

REKLAMA

Realizując postulaty strony mniejszościowej Komisji Wspólnej, wprowadzono możliwość zawierania umów wieloletnich. Od roku 2015 możliwe będzie zawieranie takich umów z wydawcami tygodników i dwutygodników, a w kolejnych latach, jeśli rozwiązanie to zda egzamin, może zostać rozszerzone także na inne zadania.

Doprecyzowano, że wnioskodawcy ubiegający się o przyznanie dotacji podmiotowych, powinni od przynajmniej pięciu lat posiadać osobowość prawną, potwierdzoną wpisem do Krajowego Rejestru Sądowego, jako stowarzyszenie lub fundacja. Realizując zalecenia Strategii rozwoju oświaty mniejszości białoruskiej w Polsce zapisano, że w przypadku dotacji udzielanych na wydawanie czasopism preferowane będą zadania o charakterze edukacyjnym. Rozszerzono też katalog zadań, przy realizacji których preferowane będą organizacje mniejszości narodowych i etnicznych. Dodano nowe kryteria dla wniosków o przyznanie dotacji na czasopisma, co stanowi realizację zaleceń zawartych w dezyderacie Komisji Mniejszości Narodowych i Etnicznych Sejmu RP.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przyjęte zasady obejmują także harmonogram składania wniosków. Wnioski o dotacje na inwestycje planowane na 2015 r. można będzie składać do 28 lutego 2014 r., wnioski na wspieranie programów telewizyjnych i audycji radiowych oraz o dotacje podmiotowe - do 16 sierpnia 2014 r., a wnioski o pozostałe dotacje celowe – do 16 września 2014 r.

REKLAMA

Zmianie nie uległy wzór wniosku i sprawozdania. Obecnie wniosek wypełniany jest za pomocą elektronicznej aplikacji. Po wypełnieniu należy go jednak wydrukować i przesłać do Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji tradycyjną pocztą. Rok 2014 będzie prawdopodobnie ostatnim, w którym wnioski składane są w ten sposób. Trwające obecnie prace powinny doprowadzić do tego, że od roku 2015 wnioski i sprawozdania składane będą online.

W roku 2014, dzięki dotacji Ministra Administracji i Cyfryzacji zrealizowane zostaną 422 zadania służące zachowaniu tożsamości kulturowej mniejszości narodowych i etnicznych oraz ochronie języka regionalnego.

Zasady postępowania przy udzielaniu dotacji zostały opublikowane na stronie MAC.

Źródło: Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji

Zobacz również: Dyrektor instytucji kultury – zasady powoływania

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Ustawa o dostępności w produktach i usługach od 28 czerwca 2025 roku

  Ustawa o zapewnieniu dostępności w produktach i usługach dla osób z niepełnosprawnościami i ze szczególnymi potrzebami ma wejść w życie dnia 28 czerwca 2025 roku. O jakie produkty i usługi chodzi ustawodawcy wdrażającemu unijną dyrektywę zwaną "Europejskim Aktem o Dostępności” (EAA)?

  Ekoschematy 2024 - rozporządzenie wprowadza zmiany od 15 marca

  Ekoschematy 2024 - oświadczenie zastąpi zdjęcia geotagowane. Jest projekt rozporządzenia dotyczącego zmian w dopłatach dla rolników w ramach ekoschematów. Zmiany wejdą w życie 15 marca 2024 roku.

  Co to jest transport sanitarny? Dla kogo jest bezpłatny?

  Pacjent, który nie może się samodzielnie poruszać, a chce udać się do przychodni lub szpitala, może skorzystać z transportu sanitarnego. Jak to się odbywa?

  Podwyżki o 30%-33% z kłopotem dla nauczycieli. Samorządy chcą pieniędzy na dodatki. MEN wyda interpretację?

  Samorządowcy pytają ministerstwo edukacji o zasady wypłaty wyrównań dla nauczycieli. Czy min. edukacji Barbara Nowacka wyjaśni zasady postępowania?

  REKLAMA

  Wywiad Ukrainy: Rosja nasila operację dezinformacyjną Majdan-3; punkt kulminacyjny w marcu-maju 2024 roku

  Rosja nasila operację informacyjną Majdan-3 w celu wywołania konfliktów wewnętrznych w Ukrainie oraz krajach ją popierających, by następnie uderzyć i pokonać wojska ukraińskie na wschodzie – ostrzegł prezydencki komitet ds. wywiadu w Kijowie.

  Znasz portal Diety NFZ? Korzysta z niego już prawie 870 tys. osób

  Portal diety.nfz.gov.pl to baza bezpłatnych przepisów na zdrowe i proste w przygotowaniu dania do samodzielnego przygotowania. Narodowy Fundusz Zdrowia podał, że z planów żywieniowych korzysta już blisko 870 tys. osób. 

  Min. rolnictwa Cz. Siekierski: Różne, nieracjonalne wymogi Zielonego Ładu muszą zostać wycofane

  Minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski w dniu 27 lutego 2024 r. w czasie posiedzenia unijnej Rady ds. Rolnictwa i Rybołówstwa (AGRIFISH), powiedział: – Różne, nieracjonalne wymogi Zielonego Ładu muszą zostać wycofane. Komisja Europejska musi zrozumieć protestujących rolników. Rolnicy mówią: nic o nas, bez nas. List przewodniczącego Norberta Linsa pokazuje, że Parlament Europejski też oczekuje szybkich działań.

  Doradca Prezydenta RP: kontrolę nad polskim szkolnictwem obejmie bezpośrednio UE

  Profesor Andrzej Waśko, doradca prezydenta RP, przewodniczący Rady ds. Rodziny, Edukacji i Wychowania, odnosząc się do "Europejskiego obszaru edukacji" podkreślił, że polityka oświatowa, która dotąd była powierzona kompetencji rządów krajowych, stanie się częścią polityki unijnej. Zwrócił uwagę, że kontrole nad polskim szkolnictwem obejmie bezpośrednio UE.

  REKLAMA

  Min. Siekierski: KE narzuciła nieracjonalne wymogi Zielonego Ładu; musimy zrozumieć protesty rolników. 27 lutego posiedzenie unijnej rady ministrów w Brukseli. 29 lutego rozmowy z rolnikami w Ministerstwie

  Komisja Europejska narzuciła zbyt duże, nieracjonalne, kosztowne wymogi Zielonego Ładu, które miały służyć środowisku, przeciwdziałać zmianom klimatu, a w rzeczywistości doprowadziły do bankructwa wielu gospodarstw - oświadczył w 26 lutego 2024 r. na konferencji prasowej w Brukseli minister rolnictwa RP Czesław Siekierski. Wcześniej tego samego dnia, jeszcze będąc w Polsce w czasie konferencji prasowej kierownictwa Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, minister Siekierski powiedział: Musimy zrozumieć protesty rolników i o to będę zabiegał na jutrzejszym posiedzeniu unijnej rady ministrów w Brukseli.

  KPO 2024. Polska nie dostanie wszystkich pieniędzy? Ekspert: 43 inwestycje i ich refinansowanie zagrożone. Konieczna rewizja polskiego KPO

  Zdaniem Łukasza Kościjańczuka, eksperta firmy doradczej CRIDO, ok. 43 inwestycji w ramach Krajowego Planu Odbudowy (z 56 zaplanowanych) może nie zostać zrealizowanych do 31 sierpnia 2026 r, co oznacza, że Polska nie otrzyma refinansowania z UE. Dlatego niezbędna jest rewizja KPO, która - jak oszacował ekspert - może objąć nawet połowę planowanych przedsięwzięć.

  REKLAMA