Kina – likwidacja i reaktywacja, czyli jak stworzyć atrakcyjne miejsce spotkań
REKLAMA
Pustkę po zlikwidowanych kinach systematycznie wypełniają multipleksy. Kina dysponujące kilkoma lub nawet kilkunastoma salami projekcyjnymi i najnowocześniejszym sprzętem technicznym działają już w większości dużych miast w Polsce. Przedstawiciele największych operatorów kinowych zapowiadają ofensywę multipleksów również w mniejszych miejscowościach. Póki co jednak np. mieszkaniec 30-tysięcznego Giżycka najbliższe kino ma w Ełku.
Z powodów finansowych
Działające od kilkudziesięciu lat kino „Beskid” w Andrychowie zostało z końcem 2012 roku zlikwidowane. Taką decyzję podjęły władze miasta (kino funkcjonuje w strukturze Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie – CKiW). Główny powód zamknięcia kina to niska rentowność i brak pieniędzy na modernizację placówki.
– Musimy po prostu oszczędzać – informuje Agnieszka Gierszewska, dyrektor Biura Burmistrza Andrychowa. – Od stycznia do listopada 2012 r. koszty związane z działalnością kina „Beskid” wyniosły – łącznie z czynszem – 180 944,54 zł. Natomiast przychody nie przekroczyły 115 tys. zł (114 962,56 zł). Kino wymaga doinwestowania na dużą skalę. Chodzi m.in. o zakup projektora cyfrowego, który umożliwiałby wyświetlanie filmów premierowych. Jest to wydatek rzędu kilkuset tysięcy złotych, na który w chwili obecnej nie posiadamy środków.
Mieszkańcy Andrychowa nie zostaną całkowicie pozbawieni kina. W lutym 2013 r. CKiW uruchomi kameralną salę kinową, która będzie się mieścić w Miejskim Domu Kultury. Miłośnicy srebrnego ekranu nie są jednak zadowoleni z decyzji władz miasta. Przy „Beskidzie” działa Dyskusyjny Klub Filmowy (DKF) „Ftorek”, odbywają się tu seanse i prelekcje tematyczne, z których korzysta prawie tysiąc uczniów uczestniczących w ogólnopolskim projekcie kino-szkoła. Andrychowscy kinomani obawiają się, że po zmianie siedziby kina kontynuowanie tak szerokiej działalności nie będzie możliwe.
– Pragnę zaznaczyć, że założeniem CKiW będzie prowadzenie kina o wysokich walorach artystycznych ze ścieżkami edukacyjnymi oraz promocja kinematografii krajowej i światowej – informuje Agnieszka Gierszewska. – Trwają prace adaptacyjne pomieszczenia na kino studyjne. Po ich wykonaniu CKiW przystąpi do opracowań merytorycznych zakresu pracy oraz kierunku ewaluacji kina. W nowej siedzibie nie będzie jednak DKF, który postanowił założyć stowarzyszenie i działać niezależnie.
Więcej w Gazecie Samorządu i Administracji - Zamów prenumeratę >>
REKLAMA
REKLAMA