reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Zadania > Kultura > Kina – likwidacja i reaktywacja, czyli jak stworzyć atrakcyjne miejsce spotkań

Kina – likwidacja i reaktywacja, czyli jak stworzyć atrakcyjne miejsce spotkań

Wiele kin w Polsce idzie pod młotek. Najbardziej zagrożone likwidacją są niedochodowe, lokalne placówki, których nie stać na zakup atrakcyjnych filmów i nowoczesnej aparatury, umożliwiającej wyświetlanie obrazów w technologii cyfrowej. Niestety, zamykane są również kina studyjne, prezentujące wartościową twórczość, prowadzące m.in. dyskusyjne kluby filmowe czy koła młodych filmowców.

Pustkę po zlikwidowanych kinach systematycznie wypełniają multipleksy. Kina dysponujące kilkoma lub nawet kilkunastoma salami projekcyjnymi i najnowocześniejszym sprzętem technicznym działają już w większości dużych miast w Polsce. Przedstawiciele największych operatorów kinowych zapowiadają ofensywę multipleksów również w mniejszych miejscowościach. Póki co jednak np. mieszkaniec 30-tysięcznego Giżycka najbliższe kino ma w Ełku.

Z powodów finansowych

Działające od kilkudziesięciu lat kino „Beskid” w Andrychowie zostało z końcem 2012 roku zlikwidowane. Taką decyzję podjęły władze miasta (kino funkcjonuje w strukturze Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie – CKiW). Główny powód zamknięcia kina to niska rentowność i brak pieniędzy na modernizację placówki.

– Musimy po prostu oszczędzać – informuje Agnieszka Gierszewska, dyrektor Biura Burmistrza Andrychowa. – Od stycznia do listopada 2012 r. koszty związane z działalnością kina „Beskid” wyniosły – łącznie z czynszem – 180 944,54 zł. Natomiast przychody nie przekroczyły 115 tys. zł (114 962,56 zł). Kino wymaga doinwestowania na dużą skalę. Chodzi m.in. o zakup projektora cyfrowego, który umożliwiałby wyświetlanie filmów premierowych. Jest to wydatek rzędu kilkuset tysięcy złotych, na który w chwili obecnej nie posiadamy środków.

Mieszkańcy Andrychowa nie zostaną całkowicie pozbawieni kina. W lutym 2013 r. CKiW uruchomi kameralną salę kinową, która będzie się mieścić w Miejskim Domu Kultury. Miłośnicy srebrnego ekranu nie są jednak zadowoleni z decyzji władz miasta. Przy „Beskidzie” działa Dyskusyjny Klub Filmowy (DKF) „Ftorek”, odbywają się tu seanse i prelekcje tematyczne, z których korzysta prawie tysiąc uczniów uczestniczących w ogólnopolskim projekcie kino-szkoła. Andrychowscy kinomani obawiają się, że po zmianie siedziby kina kontynuowanie tak szerokiej działalności nie będzie możliwe.

– Pragnę zaznaczyć, że założeniem CKiW będzie prowadzenie kina o wysokich walorach artystycznych ze ścieżkami edukacyjnymi oraz promocja kinematografii krajowej i światowej – informuje Agnieszka Gierszewska. – Trwają prace adaptacyjne pomieszczenia na kino studyjne. Po ich wykonaniu CKiW przystąpi do opracowań merytorycznych zakresu pracy oraz kierunku ewaluacji kina. W nowej siedzibie nie będzie jednak DKF, który postanowił założyć stowarzyszenie i działać niezależnie.

Więcej w Gazecie Samorządu i Administracji - Zamów prenumeratę >>

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Gazeta Samorządu i Administracji
Nowa matryca stawek VAT – PKWiU, CN378.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Artykuł sponsorowany

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Baszczyński

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama