reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Zadania > Kultura > Usługi nieodpłatnego wstępu do muzeum a prewspółczynnik

Usługi nieodpłatnego wstępu do muzeum a prewspółczynnik

Czy w sytuacji, gdy wszystkie usługi własne instytucji kultury są opodatkowane w formie biletów wstępu i „wynajmu”, natomiast jedyną nieodpłatną usługą są wydawane bilety bezpłatne, przysługujące odwiedzającym w „dzień bezpłatny” oraz bilety bezpłatne dla dzieci będzie miał zastosowanie tzw. prewspółczynnik?

Analizując już konkretnie postawione pytanie organ wskazuje, że punktem wyjścia jest ustalenie czy określone nieodpłatne świadczenie usług (w tym przypadku darmowe bilety) będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem vat. Zgodnie bowiem  ustawą o podatku od towarów i usług opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, a ponadto wskazać należy, że w pewnych, ściśle określonych przypadkach, również nieodpłatne świadczenie usług należy uznać za spełniające definicję odpłatnego świadczenia usług, które na podstawie art. 5 ust. 1 ustawy o VAT podlega opodatkowaniu.

Istotne jest zatem ustalenie celu takiego nieodpłatnego świadczenia, bowiem jeżeli nieodpłatne świadczenie wpisywało się będzie w cel prowadzonej działalności gospodarczej, wtedy przesłanka uznania takiej nieodpłatnej czynności za odpłatne świadczenie usług, podlegające opodatkowaniu nie zostanie spełniona. Stwierdzenie takie uzależnione jednak jest od konkretnych okoliczności jakie w danej sprawie występują. Należy zatem stwierdzić, że opodatkowaniu podlegają te nieodpłatne usługi, które nie mają związku z prowadzoną działalnością. Za usługi świadczone do celów innych niż działalność gospodarcza należy uznać wszelkie usługi, których świadczenie odbyło się bez związku z potrzebami prowadzonej działalności gospodarczej.

Czy zatem usługi, o które pyta Muzeum są związane z jego działalnością? W tym miejscu należy sięgnąć do szczegółowych regulacji, a więc do ustawy o muzeach. Zgodnie z art. 10 ust. 2 tej ustawy  w jednym dniu tygodnia wstęp na wystawy stałe muzeów jest nieodpłatny. Ponadto Rada Ministrów określiła w drodze rozporządzenia grupy osób, którym przysługuje ulga w opłacie lub zwolnienie z opłaty za wstęp do muzeów państwowych. Stosownie do § 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 10 czerwca 2008 r. zwolnienie z opłaty za wstęp do muzeów przysługuje:

– osobom fizycznym odznaczonym Orderem Orła Białego, Orderem Wojennym Virtuti Militari, Orderem Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej, Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”;

– pracownikom muzeów wpisanych do Państwowego Rejestru Muzeów;

– członkom Międzynarodowej Rady Muzeów (ICOM) lub Międzynarodowej Rady Ochrony Zabytków (ICOMOS);

 – posiadaczom Karty Polaka, o których mowa w ustawie z dnia 7 września 2007 r. o Karcie Polaka (Dz. U. Nr 180, poz. 1280 oraz z 2008 r. Nr 52, poz. 305);

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Ślązak, Zapiór i Wspólnicy Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych

Ekspert we wszystkich dziedzinach prawa związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Muzeum, VAT/ Fot. Fotolia
Muzeum, VAT/ Fot. Fotolia

Nowa matryca stawek VAT – PKWiU, CN378.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

BG TAX & LEGAL

Spółka BG TAX & LEGAL od 2015 r. świadczy usługi profesjonalnego doradztwa podatkowego na rzecz średnich i dużych przedsiębiorstw, specjalizując się w bieżącym doradztwie podatkowym, jak i transakcyjnym.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama