REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czym jest pomoc na ekonomiczne usamodzielnienie?

Katarzyna Kozieł
Czym jest pomoc na ekonomiczne usamodzielnienie?
Czym jest pomoc na ekonomiczne usamodzielnienie?

REKLAMA

REKLAMA

Pomoc w celu ekonomicznego usamodzielnienia udzielana jest w formie pieniężnej oraz rzeczowej. Szczegółowe warunki dotyczące wysokości świadczenia oraz sposoby jego uzyskania określa gmina.

Pomoc na ekonomiczne usamodzielnienie jest jedną z form pomocy społecznej wymienionych w ustawie z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej ( Dz.U. 2004 nr 64 poz. 593) (dalej: ustawa o pomocy społecznej).  W procesie udzielania pomocy na ekonomiczne usamodzielnienie gmina współdziała z urzędem pracy, aby jak najlepiej określić sposób wsparcia danej osoby lub rodziny. Wyróżnia się dwie zasadnicze formy pomocy – pieniężną oraz rzeczową.

REKLAMA

Pomoc pieniężna

Pomoc na ekonomiczne usamodzielnienie może być przyznana w formie pieniężnej w postaci:

- jednorazowego zasiłku celowego,

- nieoprocentowanej pożyczki.

Warto zaznaczyć, że zgodnie z ustawą o pomocy społecznej pożyczka może zostać umorzona w całości lub w części, jeżeli przyczyni się do szybszego osiągnięcia celów pomocy społecznej. Niemniej jednak szczegółowe warunki jej udzielania i spłaty oraz jej zabezpieczenie reguluje się w odpowiedniej umowie z gminą. Rada gminy określa także kwestie dotyczące zasiłku celowego na ekonomiczne usamodzielnienie, w tym jego wysokość oraz tryb przyznawania i zwrotu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pomoc rzeczowa

Pomoc w celu ekonomicznego usamodzielnienia może także wystąpić w naturze w postaci udostępnienia:

- maszyn i narzędzi pracy stwarzających możliwość zorganizowania własnego warsztatu pracy,

- urządzeń ułatwiającym pracę niepełnosprawnym.

Przedmioty wymienione w poprzednim zdaniu udostępniane są na podstawie umowy użyczenia.

Komu przysługuje pomoc na ekonomiczne usamodzielnienie?

Zgodnie z ustawą o pomocy społecznej na pomoc społeczną mogą liczyć osoby i rodziny, w szczególności z powodu:

- ubóstwa,

- sieroctwa,

- bezdomności,

- bezrobocia,

- niepełnosprawności,

- długotrwałej ciężkiej choroby,

- potrzeby ochrony macierzyństwa i wielodzietności.

Jest to jednak tylko przykładowy, otwarty katalog przesłanek, potrzebę otrzymania pomocy można umotywować także w inny sposób.

Należy jednak podkreślić, że zgodnie z ustawą o pomocy społecznej świadczenie pomocy na ekonomiczne usamodzielnienie będzie przysługiwać podmiotom spełniającym odpowiednie kryteria dochodowe. Do końca września 2018 r. są to:

- dla osoby samotnie prowadzącej gospodarstwo domowe -  dochód musi być niższy niż 634 zł miesięcznie,

- dla rodziny - dochód w przeliczeniu na osobę musi być niższy niż 514 zł miesięcznie.

Natomiast od 1 października 2018 r. zaczną obowiązywać nowe kryteria dochodowe. Będą one wynosić 701 zł dla osoby samotnie gospodarującej oraz 528 zł dla osoby w rodzinie.

Pomoc rzeczowa na zasadach zwrotu

Pomoc rzeczowa może być przyznana w szczególnie uzasadnionych przypadkach osobie albo rodzinie o dochodach przekraczających kryterium dochodowe, ale pod warunkiem zwrotu części lub całości wydatków na tę pomoc.

Odmowa pomocy na ekonomiczne usamodzielnienie

Ustawa  o pomocy społecznej wskazuje pewne przesłanki, które mogą być podstawą do odmowy świadczenia pomocy na ekonomiczne usamodzielnienie. Będzie to uchylanie się przez osobę lub rodzinę ubiegającą się o pomoc od:

- podjęcia odpowiedniej pracy w rozumieniu przepisów o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy,

- poddania się przeszkoleniu zawodowemu.

Pomocy w celu ekonomicznego usamodzielnienia nie przyznaje się w każdym przypadku, gdy osoba lub rodzina ubiegająca się otrzymała już pomoc na ten cel z innego źródła.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
ZNP o elektronicznych dziennikach w szkołach. Rodzice oczekują odpowiedzi od nauczyciela w nocy

Dlaczego praca nauczycieli nigdy się nie kończy? Bo elektroniczne dzienniki są cały czas dostępne i rodzice piszą wiadomości do nauczycieli o różnych porach dnia i nocy, często oczekując natychmiastowej odpowiedzi.

Dodatkowe 50 mln zł z rezerwy Funduszu Pracy na działania dla powiatów, w których planowane są zwolnienia grupowe

Są zwolnienia grupowe na rynku pracy, jest też reakcja rządowa. "Chcemy dmuchać na zimne, dlatego podjęłam decyzję, żeby prewencyjnie uruchomić dodatkowe 50 mln zł dla powiatów, w których planowane są zwolnienia grupowe" - przekazała ministra rodziny Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

Podwyżka zasiłku pogrzebowego do 7000 zł już pewna. Czy jeszcze w 2024 roku?

22 kwietnia 2024 r. (w odpowiedzi na interpelację poselską) Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało, że projekt ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw - przewidujący podwyższenie kwoty zasiłku pogrzebowego z 4000 zł do 7000 zł zostanie w najbliższych dniach skierowany do opiniowania w ramach uzgodnień międzyresortowych i konsultacji publicznych.

PFRON +15%: Nowe stawki dofinansowań dla przedsiębiorców. [dopłaty do etatów osób niepełnosprawnych]

PFRON: zwiększenie stawek dofinansowań: dla stopnia znacznego kwota bazowa 2760 zł (do tej pory: 2400 zł), dla stopnia umiarkowanego kwota bazowa 1550 zł (do tej pory: 1350 zł), dla stopnia lekkiego kwota bazowa 575zł (do tej pory: 500zł)

REKLAMA

Około 6000 zł minimalnego wynagrodzenia od 1 maja 2024 r. Dla kursanta w Straży Granicznej. Ze wszystkimi stałymi dodatkami. Wyższy mnożnik kwoty bazowej [rozporządzenie MSWiA]

Opublikowany 22 kwietnia 2024 r. projekt rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji przewiduje podwyższenie mnożnika kwoty bazowej dla grupy uposażenia zasadniczego 01 w I kategorii uposażenia zasadniczego z 1,372 do 1,862, co stanowi kwotę wzrostu uposażenia zasadniczego o 1.020 zł  oraz w II kategorii z 1,322 do 1,862, co daje wzrost o 1.130 zł. Te zmiany spowodują podwyższenie uposażenia zasadniczego funkcjonariusza Straży Granicznej zaszeregowanego na stanowisku kursanta do ok. 6.000 zł (z dodatkami o charakterze stałym). 

Wenecja - od kiedy będą obowiązywać nowe zasady wjazdu, obowiązkowa rejestracja i opłata?

Aż 60 tysięcy turystów odwiedziło Wenecję w ostatnią niedzielę przed wejściem w życie nowych zasad wjazdu do historycznego centrum i rezerwacji wizyt. Ponadto w tych dniach odbyło się także Biennale Sztuki. Takich tłumów we włoskim mieście jeszcze nie było. 

Kto wygrał w drugiej turze wybory na prezydenta miasta? PKW podała wyniki

Państwowa Komisja Wyborcza podała wyniki II tury niedzielnych wyborów samorządowych. Jak wyglądają one w największych miastach?

Będzie eksplozja w Polsce? 15 000 zachorowań w Chinach. Wzrost o 1500%. Źle w Bułgarii, Czechach. I Chorwacji

Czy ta choroba eksploduje w Polsce tak jak w innych krajach. Krztusiec atakuje coraz więcej krajów.

REKLAMA

Min. edukacji B. Nowacka: W najbliższym roku szkolnym nie będzie HIT, WOS i edukacji obywatelskiej

Min. B. Nowacka Nowacka odrzuciła pomysł ZNP co do przywrócenia WOS na rok szkolny 2024/2025. Krótko stwierdziła: To byłby chaos.

Wniosek o bon energetyczny będą przyjmowały gminy do 31 października 2024 r. Sprawdź, czy przysługuje Ci nowe świadczenie!

Bon energetyczny jako nowe świadczenie pieniężne ma być przyznawany na wniosek beneficjenta złożony do końca października 2024 r. Obsługą bonu będą zajmowały się gminy i to tam należy kierować swoje kroki, by przejść całą procedurę. Szczegóły dotyczące składania wniosku zawiera ustawa, która właśnie ujrzała światło dzienne. Sprawdź, czy bon energetyczny jest dla Ciebie!

REKLAMA