REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Korzystanie z pomocy społecznej może przydarzyć się każdemu [SONDAŻ]

pomoc dłoń
pomoc dłoń
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

CBOS przedstawił wyniki badania "Pomoc społeczna - doświadczenia i opinie". Postrzeganie i oceny systemu pomocy społecznej CBOS bada od lat 90. W tym roku więcej miejsca poświęcono korzystaniu z tej pomocy. 

Pomoc społeczna - większość się z nią zetknęła

REKLAMA

Jak wynika z badań: zgodnie z deklaracjami, większość dorosłych (61 proc.) zetknęła się – przynajmniej pośrednio – z działalnością ośrodków pomocy społecznej. Korzystanie z pomocy społecznej osobiście - obecnie lub w przeszłości - zadeklarowało 12 proc. badanych. Zbliżony odsetek ankietowanych (14 proc.) stwierdził, że z takiej pomocy korzystał ktoś w ich rodzinie - podano. 7 proc. badanych zwracało się o pomoc dla siebie lub swojej rodziny, ale jej nie uzyskało. Tyle samo respondentów - wskazało CBOS - prosiło o pomoc dla kogoś spoza rodziny.

REKLAMA

Ponad połowa spośród deklarujących, że osobiście korzystają z pomocy społecznej, ma wykształcenie podstawowe lub gimnazjalne (24 proc.) lub zasadnicze zawodowe (28 proc.) - wskazano. 7 proc. z nich zadeklarowało miesięczne dochody per capita w wysokości co najmniej 3000 zł. Największa część (35 proc.) uzyskuje dochody na osobę w gospodarstwie domowym mniejsze niż 1500 zł - podano.

CBOS zapytał też o rodzaj otrzymanego wsparcia - osoby, które zadeklarowały, że one same lub ktoś z ich rodziny korzystał z pomocy społecznej (19 proc. ogółu badanych).
Według sondażu, najwięcej osób - 35 proc. - korzystało z zasiłku stałego. Z zasiłku celowego skorzystało 24 proc., a z innych form wsparcia finansowego - 21 proc. Ponadto, jak wskazano, co piąty beneficjent (21 proc.) otrzymał pomoc w postaci posiłków, dożywania. Świadczenie usług opiekuńczych w miejscu zamieszkania lub ośrodku wsparcia wskazało 11 proc., poradnictwo specjalistyczne, pomoc psychologiczną, prawną itp. - 9 proc., a pomoc rzeczową - 7 proc. pytanych. Najmniej osób korzystało z opłacania składek na ubezpieczenie emerytalne lub rentowe (4 proc.) oraz z pomocy asystenta rodziny (3 proc.). 7 proc. badanych odmówiło wskazania, z jakich form pomocy społecznej korzystała.

Pracownik pomocny i życzliwy a pomoc odpowiednia 

REKLAMA

Innym pytaniem CBOS-u było, czy pomoc, którą otrzymali lub otrzymują obecnie badani, była/jest odpowiednia do problemu, z którym oni lub któryś z członków rodziny się zmagał. 
48 proc. osób odpowiedziało, że "tak, częściowo". 29 proc. wskazało, że "tak, w pełni". 18 proc. osób odpowiedziało, że nie, a 5 proc. wskazało na odpowiedź "trudno powiedzieć".

Osoby, które w ostatnich latach miały kontakt z pomocą społeczną, na ogół dobrze oceniają jej pracowników - wynika z badania.
57 proc. badanych, którzy zadeklarowali jakąkolwiek styczność z pomocą społeczną, uważa, że jej pracownicy są życzliwi i uprzejmi wobec klientów - wskazano. Z kolei 11 proc. odpowiedziało, że pracownicy są nieżyczliwi i nieuprzejmi wobec klientów. Wśród osób, które osobiście korzystały/korzystają z pomocy społecznej, dominuje opinia, że pracownicy są życzliwi oraz uprzejmi wobec klientów (84 proc.), natomiast 9 proc. jest odmiennego zdania.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

68 proc. osób, które osobiście korzystały/korzystają z pomocy społecznej, oceniło, że pracownicy są dobrze wyszkoleni oraz przygotowani do swojej pracy. Odmiennego zdania jest 18 proc. badanych.

CBOS zapytał też, czy pracownicy pomocy społecznej są dobrze wynagradzani za swoją pracę. 61 proc. osób, które osobiście korzystały/korzystają z pomocy społecznej, zaznaczyło odpowiedź: "trudno powiedzieć". 18 proc. uznało, że "zarabiają odpowiednio", 16 proc., że "zarabiają za mało", a 5 proc., że "zarabiają za dużo".

Kto korzysta z pomocy społecznej 

Na pytanie: "jak Pan(i) ocenia, czy z pomocy społecznej w Polsce (nie licząc programu Rodzina 500+) korzystają przede wszystkim osoby, którym rzeczywiście jest ona potrzebna, czy też raczej takie, które poradziłyby sobie bez niej?", 42 proc. odpowiedziało, że "korzystają głównie naprawdę potrzebujący, ale zdarza się, że także ludzie, którzy poradziliby sobie bez niej". 27 proc. uważa, że z pomocy korzystają w podobnym stopniu osoby naprawdę jej potrzebujące i takie, które poradziłyby sobie bez niej, a 14 proc., że z pomocy korzystają przede wszystkim osoby, które poradziłyby sobie bez niej, a dla naprawdę potrzebujących jej brakuje.

Jak wskazało CBOS, w opinii społecznej beneficjentami pomocy społecznej są najczęściej osoby ubogie (53 proc.), często rodziny wielodzietne (42 proc.) oraz osoby z niepełnosprawnościami (37 proc.). Dość często - jak podano - jako odbiorców takiej pomocy wskazywano także ludzi starszych (30 proc.), a w dalszej kolejności osoby uzależnione od alkoholu lub narkotyków (24 proc.) oraz bezdomnych (22 proc.).

Jako odbiorców pomocy wskazano także: rodziny niewydolne wychowawczo (uważa tak 17 proc.), poszkodowani w wyniku zdarzeń losowych, klęsk żywiołowych (16 proc.), ofiary przemocy domowej, innych przestępstw (12 proc.), sieroty, osoby niemające bliskich (7 proc.), byli więźniowie (2 proc.). Odpowiedź "trudno powiedzieć" wskazało 4 proc. badanych.

95 proc. badanych uważa, że korzystanie z pomocy społecznej jest czymś naturalnym i może przydarzyć się każdemu; 3 proc. twierdzi, że korzystanie z pomocy społecznej jest czymś, czego raczej należy się wstydzić, a 2 proc. wskazuje, że trudno powiedzieć.

Badanie

Badanie "Aktualne problemy i wydarzenia" przeprowadzono w ramach procedury mixed-mode na reprezentatywnej imiennej próbie pełnoletnich mieszkańców Polski, wylosowanej z rejestru PESEL. Każdy respondent wybierał samodzielnie jedną z metod: wywiad bezpośredni z udziałem ankietera (metoda CAPI), wywiad telefoniczny po skontaktowaniu się z ankieterem CBOS (CATI) – dane kontaktowe respondent otrzymywał w liście zapowiednim od CBOS, samodzielne wypełnienie ankiety internetowej (CAWI), do której dostęp był możliwy na podstawie loginu i hasła przekazanego respondentowi w liście zapowiednim od CBOS.

We wszystkich trzech przypadkach ankieta miała taki sam zestaw pytań oraz strukturę. Badanie zrealizowano w dniach od 4 do 14 września 2023 roku na próbie liczącej 1073 osoby (w tym: 62,7 proc. metodą CAPI, 23,4 proc. – CATI i 13,9 proc. – CAWI). (PAP)

pak/ mir/

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Min. rolnictwa Cz. Siekierski: Różne, nieracjonalne wymogi Zielonego Ładu muszą zostać wycofane

  Minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski w dniu 27 lutego 2024 r. w czasie posiedzenia unijnej Rady ds. Rolnictwa i Rybołówstwa (AGRIFISH), powiedział: – Różne, nieracjonalne wymogi Zielonego Ładu muszą zostać wycofane. Komisja Europejska musi zrozumieć protestujących rolników. Rolnicy mówią: nic o nas, bez nas. List przewodniczącego Norberta Linsa pokazuje, że Parlament Europejski też oczekuje szybkich działań.

  Doradca Prezydenta RP: kontrolę nad polskim szkolnictwem obejmie bezpośrednio UE

  Profesor Andrzej Waśko, doradca prezydenta RP, przewodniczący Rady ds. Rodziny, Edukacji i Wychowania, odnosząc się do "Europejskiego obszaru edukacji" podkreślił, że polityka oświatowa, która dotąd była powierzona kompetencji rządów krajowych, stanie się częścią polityki unijnej. Zwrócił uwagę, że kontrole nad polskim szkolnictwem obejmie bezpośrednio UE.

  Min. Siekierski: KE narzuciła nieracjonalne wymogi Zielonego Ładu; musimy zrozumieć protesty rolników. 27 lutego posiedzenie unijnej rady ministrów w Brukseli. 29 lutego rozmowy z rolnikami w Ministerstwie

  Komisja Europejska narzuciła zbyt duże, nieracjonalne, kosztowne wymogi Zielonego Ładu, które miały służyć środowisku, przeciwdziałać zmianom klimatu, a w rzeczywistości doprowadziły do bankructwa wielu gospodarstw - oświadczył w 26 lutego 2024 r. na konferencji prasowej w Brukseli minister rolnictwa RP Czesław Siekierski. Wcześniej tego samego dnia, jeszcze będąc w Polsce w czasie konferencji prasowej kierownictwa Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, minister Siekierski powiedział: Musimy zrozumieć protesty rolników i o to będę zabiegał na jutrzejszym posiedzeniu unijnej rady ministrów w Brukseli.

  KPO 2024. Polska nie dostanie wszystkich pieniędzy? Ekspert: 43 inwestycje i ich refinansowanie zagrożone. Konieczna rewizja polskiego KPO

  Zdaniem Łukasza Kościjańczuka, eksperta firmy doradczej CRIDO, ok. 43 inwestycji w ramach Krajowego Planu Odbudowy (z 56 zaplanowanych) może nie zostać zrealizowanych do 31 sierpnia 2026 r, co oznacza, że Polska nie otrzyma refinansowania z UE. Dlatego niezbędna jest rewizja KPO, która - jak oszacował ekspert - może objąć nawet połowę planowanych przedsięwzięć.

  REKLAMA

  D. Tusk odblokował unijne pieniądze na polskie KPO [137 mld euro, 600 mld zł]. W przyszłym tygodniu dwie ważne decyzje. von der Leyen: Razem będziemy bronić praworządności w całej Europie

  Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oraz premier Belgii Alexander De Croo w piątek 23 lutego 2023 r. rozmawiali w Warszawie z premierem Tuskiem. Przewodnicząca KE poinformowała po spotkaniu, że w przyszłym tygodniu zapadną dwie decyzje ws. funduszy europejskich dla Polski. Uwolnią one do 137 mld euro z funduszu spójności i Funduszu Odbudowy.

  PFRON: Od 1 marca wnioski o samochody dla osób niepełnosprawnych. Dopłata 80% od 150 000 zł albo 85% od 130 000 zł

  Maksymalna wartość samochodu objęta wsparciem wynosi 300 000 zł (osoba niepełnosprawna jest kierowcą) albo 230 000 zł (opiekun jest kierowcą). Muszą to być samochody dostosowane do potrzeb osób korzystających w poruszaniu się wózkiem inwalidzkim.

  Depresja nie wybiera. Ale na dobrostan psychiczny może wpłynąć dieta albo... pies

  23 lutego przypada Międzynarodowy Dzień Walki z Depresją. To dobra okazja do tego, aby przypomnieć sobie, że ta choroba może dotknąć każdego. Gdzie szukać pomocy? Jak poprawić swój dobrostan psychiczny? 

  Uposażenia żołnierzy zawodowych w 2024 roku [Tabela stawek]. Będzie też zmiana dot. dodatków za długoletnią służbę wojskową

  W rozporządzeniu Ministra Obrony Narodowej z 16 lutego 2024 r. w sprawie stawek uposażenia zasadniczego żołnierzy zawodowych zostały określone te stawki ze skutkiem od 1 stycznia 2024 r. Rozporządzenie weszło w życie 21 lutego 2024 r. Od 1 kwietnia 2024 r. będzie też zmiana dot. dodatków za długoletnią służbę wojskową żołnierzy zawodowych.

  REKLAMA

  Będzie zakaz sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. Już 64% młodzieży miało do czynienia z takimi papierosami

  Aż 64 proc. młodych ludzi miało kontakt z jednorazowymi papierosami elektronicznymi. Czy wkrótce to się skończy? Minister Zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała w środę, że może rozpocząć pracę nad zakazem sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. 

  Zakaz sprzedaży e-papierosów jednorazowych. I.Leszczyna: Zielone światło od Donalda Tuska dla zmiany przepisów

  W dniu 21 lutego 2024 r. Minister Zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała, że może już rozpocząć pracę nad zakazem sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. Dodała, że chciałaby jak najszybszej ścieżki, bo aż 64 procent młodych ludzi miało z nimi kontakt.

  REKLAMA