REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Korzystanie z pomocy społecznej może przydarzyć się każdemu [SONDAŻ]

pomoc dłoń
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

CBOS przedstawił wyniki badania "Pomoc społeczna - doświadczenia i opinie". Postrzeganie i oceny systemu pomocy społecznej CBOS bada od lat 90. W tym roku więcej miejsca poświęcono korzystaniu z tej pomocy. 

Pomoc społeczna - większość się z nią zetknęła

REKLAMA

Jak wynika z badań: zgodnie z deklaracjami, większość dorosłych (61 proc.) zetknęła się – przynajmniej pośrednio – z działalnością ośrodków pomocy społecznej. Korzystanie z pomocy społecznej osobiście - obecnie lub w przeszłości - zadeklarowało 12 proc. badanych. Zbliżony odsetek ankietowanych (14 proc.) stwierdził, że z takiej pomocy korzystał ktoś w ich rodzinie - podano. 7 proc. badanych zwracało się o pomoc dla siebie lub swojej rodziny, ale jej nie uzyskało. Tyle samo respondentów - wskazało CBOS - prosiło o pomoc dla kogoś spoza rodziny.

REKLAMA

Ponad połowa spośród deklarujących, że osobiście korzystają z pomocy społecznej, ma wykształcenie podstawowe lub gimnazjalne (24 proc.) lub zasadnicze zawodowe (28 proc.) - wskazano. 7 proc. z nich zadeklarowało miesięczne dochody per capita w wysokości co najmniej 3000 zł. Największa część (35 proc.) uzyskuje dochody na osobę w gospodarstwie domowym mniejsze niż 1500 zł - podano.

CBOS zapytał też o rodzaj otrzymanego wsparcia - osoby, które zadeklarowały, że one same lub ktoś z ich rodziny korzystał z pomocy społecznej (19 proc. ogółu badanych).
Według sondażu, najwięcej osób - 35 proc. - korzystało z zasiłku stałego. Z zasiłku celowego skorzystało 24 proc., a z innych form wsparcia finansowego - 21 proc. Ponadto, jak wskazano, co piąty beneficjent (21 proc.) otrzymał pomoc w postaci posiłków, dożywania. Świadczenie usług opiekuńczych w miejscu zamieszkania lub ośrodku wsparcia wskazało 11 proc., poradnictwo specjalistyczne, pomoc psychologiczną, prawną itp. - 9 proc., a pomoc rzeczową - 7 proc. pytanych. Najmniej osób korzystało z opłacania składek na ubezpieczenie emerytalne lub rentowe (4 proc.) oraz z pomocy asystenta rodziny (3 proc.). 7 proc. badanych odmówiło wskazania, z jakich form pomocy społecznej korzystała.

Pracownik pomocny i życzliwy a pomoc odpowiednia 

REKLAMA

Innym pytaniem CBOS-u było, czy pomoc, którą otrzymali lub otrzymują obecnie badani, była/jest odpowiednia do problemu, z którym oni lub któryś z członków rodziny się zmagał. 
48 proc. osób odpowiedziało, że "tak, częściowo". 29 proc. wskazało, że "tak, w pełni". 18 proc. osób odpowiedziało, że nie, a 5 proc. wskazało na odpowiedź "trudno powiedzieć".

Osoby, które w ostatnich latach miały kontakt z pomocą społeczną, na ogół dobrze oceniają jej pracowników - wynika z badania.
57 proc. badanych, którzy zadeklarowali jakąkolwiek styczność z pomocą społeczną, uważa, że jej pracownicy są życzliwi i uprzejmi wobec klientów - wskazano. Z kolei 11 proc. odpowiedziało, że pracownicy są nieżyczliwi i nieuprzejmi wobec klientów. Wśród osób, które osobiście korzystały/korzystają z pomocy społecznej, dominuje opinia, że pracownicy są życzliwi oraz uprzejmi wobec klientów (84 proc.), natomiast 9 proc. jest odmiennego zdania.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

68 proc. osób, które osobiście korzystały/korzystają z pomocy społecznej, oceniło, że pracownicy są dobrze wyszkoleni oraz przygotowani do swojej pracy. Odmiennego zdania jest 18 proc. badanych.

CBOS zapytał też, czy pracownicy pomocy społecznej są dobrze wynagradzani za swoją pracę. 61 proc. osób, które osobiście korzystały/korzystają z pomocy społecznej, zaznaczyło odpowiedź: "trudno powiedzieć". 18 proc. uznało, że "zarabiają odpowiednio", 16 proc., że "zarabiają za mało", a 5 proc., że "zarabiają za dużo".

Kto korzysta z pomocy społecznej 

Na pytanie: "jak Pan(i) ocenia, czy z pomocy społecznej w Polsce (nie licząc programu Rodzina 500+) korzystają przede wszystkim osoby, którym rzeczywiście jest ona potrzebna, czy też raczej takie, które poradziłyby sobie bez niej?", 42 proc. odpowiedziało, że "korzystają głównie naprawdę potrzebujący, ale zdarza się, że także ludzie, którzy poradziliby sobie bez niej". 27 proc. uważa, że z pomocy korzystają w podobnym stopniu osoby naprawdę jej potrzebujące i takie, które poradziłyby sobie bez niej, a 14 proc., że z pomocy korzystają przede wszystkim osoby, które poradziłyby sobie bez niej, a dla naprawdę potrzebujących jej brakuje.

Jak wskazało CBOS, w opinii społecznej beneficjentami pomocy społecznej są najczęściej osoby ubogie (53 proc.), często rodziny wielodzietne (42 proc.) oraz osoby z niepełnosprawnościami (37 proc.). Dość często - jak podano - jako odbiorców takiej pomocy wskazywano także ludzi starszych (30 proc.), a w dalszej kolejności osoby uzależnione od alkoholu lub narkotyków (24 proc.) oraz bezdomnych (22 proc.).

Jako odbiorców pomocy wskazano także: rodziny niewydolne wychowawczo (uważa tak 17 proc.), poszkodowani w wyniku zdarzeń losowych, klęsk żywiołowych (16 proc.), ofiary przemocy domowej, innych przestępstw (12 proc.), sieroty, osoby niemające bliskich (7 proc.), byli więźniowie (2 proc.). Odpowiedź "trudno powiedzieć" wskazało 4 proc. badanych.

95 proc. badanych uważa, że korzystanie z pomocy społecznej jest czymś naturalnym i może przydarzyć się każdemu; 3 proc. twierdzi, że korzystanie z pomocy społecznej jest czymś, czego raczej należy się wstydzić, a 2 proc. wskazuje, że trudno powiedzieć.

Badanie

Badanie "Aktualne problemy i wydarzenia" przeprowadzono w ramach procedury mixed-mode na reprezentatywnej imiennej próbie pełnoletnich mieszkańców Polski, wylosowanej z rejestru PESEL. Każdy respondent wybierał samodzielnie jedną z metod: wywiad bezpośredni z udziałem ankietera (metoda CAPI), wywiad telefoniczny po skontaktowaniu się z ankieterem CBOS (CATI) – dane kontaktowe respondent otrzymywał w liście zapowiednim od CBOS, samodzielne wypełnienie ankiety internetowej (CAWI), do której dostęp był możliwy na podstawie loginu i hasła przekazanego respondentowi w liście zapowiednim od CBOS.

We wszystkich trzech przypadkach ankieta miała taki sam zestaw pytań oraz strukturę. Badanie zrealizowano w dniach od 4 do 14 września 2023 roku na próbie liczącej 1073 osoby (w tym: 62,7 proc. metodą CAPI, 23,4 proc. – CATI i 13,9 proc. – CAWI). (PAP)

pak/ mir/

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kobieta straciła 175 tys. zł, a chciała tylko sprzedać telewizor

Tym razem ofiarą "na pracownika banku" padła 32-letnie mieszkanka Lubina. Kobieta chciała tylko sprzedać telewizor na znanym portalu, w rezultacie straciła 175 tys. zł. 

To było takie proste? Bloomberg: Polska zagroziła blokadą chińskiego eksportu do UE. Teraz spokojniej na granicy z Białorusią

Prezydent Andrzej Duda podczas niedawnej wizyty w Pekinie zagroził Chinom zablokowaniem kluczowego kolejowego szlaku transportowego do UE, by osłabić kryzys migracyjny na granicy polsko-białoruskiej – napisała 24 lipca 2024 r. agencja Bloomberga. To może być przyczyna spadku nielegalnych przekroczeń tej granicy w ostatnich tygodniach.

Barszcz Sosnowskiego groźny nie tylko po dotknięciu

Barszcz Sosnowskiego (Heracleum sosnowskyi) to jedna z roślin groźnych dla zdrowia. Warto wiedzieć, że nie tylko dotykanie jej jest ryzykowne. Niebezpieczne może być przebywanie w jej otoczeniu. Co zrobić, gdy już dojdzie do oparzenia?

Rządowi brakuje pieniędzy na służby: Policję, SG, PSP i SOP. Co z programem modernizacyjnym?

Cały czas mamy sytuację niepełnego pokrycia w budżecie wydatków na służby (chodzi o Policję, Straż Graniczną, Państwową Straż Pożarną i Służbę Ochrony Państwa) - poinformował 23 lipca 2024 r. podczas sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych wiceszef MSWiA Czesław Mroczek. Dodał, że w najbliższym czasie przedstawione zostaną propozycje na kolejne lata.

REKLAMA

Przeszło 854 mln zł na Sejm w 2025 r. Podwyżki dla posłów i wszystkich pracowników Kancelarii Sejmu. Wzrosną też ryczałty na biura poselskie

Budżet Kancelarii Sejmu na 2025 r. ma wynieść 854 mln 258 tys. zł - to ponad 80 mln więcej niż w 2024 roku. W dniu 23 lipca 2024 r. sejmowa komisja regulaminowa, spraw poselskich i immunitetowych pozytywnie zaopiniowała projekt budżetu Kancelarii Sejmu na 2025 rok. Szef Kancelarii Sejmu Jacek Cichocki poinformował, że w 2025 roku nastąpi wzrost wynagrodzeń wszystkich pracowników Kancelarii Sejmu a także posłów.

Zmiany w finansowaniu ochotniczych straży pożarnych. Znamy plany ministerstwa

Wiceszef MSWiA Wiesław Leśniakiewicz przekazał, że w resorcie trwają prace nad nowelizacją rozporządzenia ws. przyznawania rekompensaty pieniężnej oraz wyrównania do wysokości rekompensaty wypłacanej strażakowi ratownikowi ochotniczej straży pożarnej.

Zmiany w wynagradzaniu pracowników samorządowych wchodzą w życie 1 sierpnia 2024 r. Pensje od 4000 zł do 6200 zł

1 sierpnia wejdzie w życie znowelizowane rozporządzenie w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Ale na wyższe pensje można liczyć przy pensjach należnych od 1 lipca. 

Polaków ubywa, takie są fakty. Dane GUS pokazują co się dzieje, jest coraz gorzej

Polaków jest coraz mniej. W porównaniu z poprzednim rokiem liczba ludności w Polsce zmniejszyła się o prawie 130 tys. osób. Spadek liczby ludności zanotowano w 14 województwach i w 270 powiatach. Takie dane podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).

REKLAMA

Tragiczne dane z weekendu - wypadki i utonięcia

Statystyki z minionego weekendu są zatrważające. W niedzielę w pięciu wypadkach śmiertelnych zginęło 5 osób, łącznie w weekend zginęło 11 osób. 17 osób utonęło.

Nie żartuj, że masz bombę w walizce, nie zostawiaj bagażu bez opieki. Mandaty są surowe

Pozostawienie na lotnisku bagaży bez opieki staje się plagą. Straż Graniczna od początku czerwca interweniowała już 125 razy. Nałożono mandaty na łączna kwotę 11 tys. zł.

REKLAMA