reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Zadania > Pomoc społeczna > Pomoc społeczna 2015/2016 – kryteria dochodowe, kwoty

Pomoc społeczna 2015/2016 – kryteria dochodowe, kwoty

Nowe kryteria dochodowe i kwoty świadczeń z pomocy społecznej na 2015, 2016 i 2017 rok mają obowiązywać od 1 października 2015 roku. Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej zapewnia, iż dzięki tym zmianom świadczenia trafią do większej ilość uprawnionych.

Kolejna weryfikacja będzie miała miejsce w 2018 roku.

Projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie zweryfikowanych kryteriów dochodowych oraz kwot świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej został skierowany do podpisu Prezesa Rady Ministrów. Zawiera on nowe zweryfikowane kwoty świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej oraz zweryfikowane kryteria dochodowe.

Nowe przepisy mają wejść w życie 1 października 2015 roku.

Redakcja poleca: Przewodnik po zmianach przepisów 2015/2016 (książka)

Kryteria dochodowe

Zgodnie z nowymi przepisami kryterium dochodowe dla osoby samotnie gospodarującej wyniesie 634 zł, dla osoby w rodzinie zaś – 514 zł.

Zobacz również: Świadczenia rodzinne - kryterium dochodowe w 2015, 2016 i 2017 r.

Kwoty świadczeń z pomocy społecznej

Maksymalna kwota zasiłku stałego ma wynosić 604 zł. Kwota stanowiąca podstawę ustalenia wysokości pomocy pieniężnej na usamodzielnienie, na kontynuowanie nauki i pomocy na zagospodarowanie w formie rzeczowej została ustalona w wysokości 1722 zł,

Minimalna kwota świadczenia pieniężnego na utrzymanie i pokrycie wydatków związanych z nauką języka polskiego dla cudzoziemców, którzy uzyskali w Rzeczypospolitej Polskiej status uchodźcy wyniesie 606 zł, a maksymalna kwota świadczenia pieniężnego na utrzymanie i pokrycie wydatków związanych z nauką języka polskiego dla cudzoziemców, którzy uzyskali w Rzeczypospolitej Polskiej status uchodźcy - 1335 zł. Kwota dochodu z 1 ha przeliczeniowego to 288 zł.

Kryteria dochodowe uprawniające do świadczeń z pomocy społecznej podlegają weryfikacji co 3 lata, z uwzględnieniem wyniku badań progu interwencji socjalnej przeprowadzanego przez Instytut Pracy i Spraw Socjalnych. Pierwsza weryfikacja miała miejsce w 2006 r., ostatnia - w 2012 r.

Podstawa prawna:

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 14 lipca 2015 r.  w sprawie zweryfikowanych kryteriów dochodowych oraz kwot świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej

Polecamy serwis: Opieka społeczna

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

SOVA Accounting

Biuro rachunkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama