reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Zadania > Pomoc społeczna > Świadczenie rodzicielskie 2016 - wniosek

Świadczenie rodzicielskie 2016 - wniosek

2 stycznia 2016 r. wejdą w życie przepisy określające wzór wniosku o świadczenie rodzicielskie. Świadczenie rodzicielskie będzie przysługiwało osobom, które urodziły dziecko, a nie są uprawnione do zasiłku macierzyńskiego, a zatem głównie bezrobotnym, studentom oraz osobom zatrudnionym na podstawie umów cywilnoprawnych.

8 grudnia 2015 r. Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Pani Elżbieta Rafalska podpisała rozporządzenie w sprawie sposobu i trybu postępowania w sprawach o świadczenia rodzinne.

Rozporządzenie to wejdzie w życie 2 stycznia 2016 r., obecnie oczekuje na publikację w Dzienniku Ustaw.

Polecamy: Przewodnik po zmianach przepisów 2015/2016 (książka)

Nowe rozporządzenie określa m.in. sposób i tryb postępowania w sprawach o przyznanie świadczeń rodzinnych. Znalazły się w nim również wzory wniosków: o ustalenie prawa do świadczeń rodzinnych; oświadczeń o dochodach rodziny oraz kwestionariusza wywiadu przeprowadzanego w przypadku wątpliwości co do samotnego wychowywania dziecka.

(Wzór wniosku o świadczenie rodzicielskie dostępny jest w projekcie, znajdującym się na stronie ministerstwa. Stanowi go załącznik nr 16:

http://www.mpips.gov.pl/download/gfx/mpips/pl/defaultaktualnosci/5538/7538/1/Zalaczniki%2023%20ust.%205%20SR.doc)

Zobacz również: Świadczenia rodzinne 2016 – jakie zmiany?

Świadczenie rodzicielskie

Świadczenie rodzicielskie zostało wprowadzone przepisami ustawy z dnia 24 lipca 2015 r. o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz niektórych innych ustaw. Kwota świadczenia to 1000 zł miesięcznie.

Należy pamiętać o tym, iż kwota świadczenia rodzicielskiego wliczana jest do dochodu uwzględnianego do ustalania uprawnienia do świadczeń rodzinnych. Liczba osób uprawnionych do świadczeń rodzinnych może więc ulec zmniejszeniu.

Polecamy serwis: Opieka społeczna

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Adam Wiśniewski

Praktyk biznesu, zarządzania stresem i pracy z traumami za pomocą ciała i oddechu. Przez ostatnie 16 lat pracował dla czterech banków, międzynarodowej korporacji ubezpieczeniowej i biura maklerskiego. Kierował spółką doradczo-sprzedażową. Partner/Trener Metody Warstwy®

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama