reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Zadania > Pomoc społeczna > Wnioski o świadczenia rodzinne przez internet 2016

Wnioski o świadczenia rodzinne przez internet 2016

Od 1 stycznia 2016 r. wnioski o świadczenia rodzinne można składać przez Internet. W jaki sposób tego dokonać?

Osoby ubiegające się o świadczenia rodzinne od 1 stycznia 2016 r. mają możliwość złożenia wniosku oraz załączników drogą elektroniczną.

Dokumenty dostępne są na Portalu Informacyjno-usługowym "Emp@tia". Do wysłania wniosku niezbędne jest posiadanie bezpiecznego podpisu elektronicznego albo profilu zaufanego.

Wnioski można złożyć również w tradycyjnej formie – osobiście lub pocztą do właściwego urzędu.

Redakcja poleca: Umowy terminowe – jak zawierać i wypowiadać (książka)

Ułatwienie w postaci internetowej drogi na złożenie dokumentów dotyczy również świadczeń z funduszu alimentacyjnego.

Zobacz również: Świadczenia rodzinne w 2016 r. po przekroczeniu kryterium dochodowego

Warto pamiętać, iż od początku roku obowiązuje zasada "złotówka za złotówkę", dotycząca zasiłków rodzinnych. Zasada ta oznacza, iż w przypadku przekroczenia kwoty uprawniającej daną rodzinę do zasiłku rodzinnego,zasiłek rodzinny i dodatki do zasiłku rodzinnego przysługują w wysokości różnicy między łączną kwotą zasiłków rodzinnych wraz z dodatkami a kwotą, o którą został przekroczony dochód rodziny.

Łączną kwotę zasiłków rodzinnych wraz z dodatkami stanowi suma przysługujących danej rodzinie w danym okresie zasiłkowym:

1) zasiłków rodzinnych podzielonych przez liczbę miesięcy, na które danej rodzinie jest ustalane prawo do tych zasiłków;

2) dodatków do zasiłku rodzinnego (z tytułu opieki nad dzieckiem w okresie korzystania z urlopu wychowawczego, z tytułu samotnego wychowywania dziecka, z tytułu wychowywania dziecka w rodzinie wielodzietnej, z tytułu kształcenia i rehabilitacji dziecka) podzielonych przez liczbę miesięcy, na które danej rodzinie jest ustalane prawo do tych dodatków;

3) dodatków do zasiłku rodzinnego (z tytułu urodzenia dziecka, z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego, z tytułu podjęcia przez dziecko nauki w szkole poza miejscem zamieszkania) podzielonych przez 12.

Świadczenia te nie przysługują, gdy kwota do wypłaty po zastosowaniu mechanizmu złotówka za złotówkę jest niższa niż 20 zł.

WMM

Polecamy serwis: Opieka społeczna

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Rogowska

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama