Świadczenia rodzinne 2016 – jakie zmiany?
REKLAMA
REKLAMA
Ustawa o świadczeniach rodzinnych zawiera katalog świadczeń. Są nimi:
REKLAMA
- zasiłek rodzinny oraz dodatki do zasiłku rodzinnego;
- świadczenia opiekuńcze: zasiłek pielęgnacyjny, specjalny zasiłek opiekuńczy oraz świadczenie pielęgnacyjne;
- jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia się dziecka (potocznie zwana „becikowym”);
- jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia się dziecka przyznawana przez radę gminy;
- inne świadczenia na rzecz rodziny.
Polecamy: Przewodnik po zmianach przepisów 2015/2016 (książka)
Świadczenie rodzicielskie
REKLAMA
Od 1 stycznia 2016 r. do świadczeń rodzinnych dołączy nowy rodzaj pomocy – świadczenie rodzicielskie. Celem wprowadzenia nowego świadczenia jest objęcie pomocą osób, które po urodzeniu dziecka nie otrzymują zasiłku lub uposażenia macierzyńskiego.
Świadczenie rodzicielskie będzie wypłacane w kwocie 1000 zł miesięcznie. W praktyce jest to kwota netto, nie podlega bowiem dodatkowym obciążeniom. Okres pobierania świadczenia uzależniony jest od ilości urodzonych przy jednym porodzie dzieci. W przypadku urodzenia jednego dziecka świadczenie będzie przysługiwało przez okres 52 tygodni. Przy porodzie mnogim - od 65 do 71 tygodni (odpowiednio do ilości urodzonych dzieci).
Zobacz również: Świadczenie rodzicielskie i dodatkowe świadczenia dla rodzin od 2016 r.
„Złotówka za złotówkę”
Nowa zasada, dotycząca wypłaty zasiłków rodzinnych i dodatków sprawi, iż przekroczenie dochodu uprawniającego do otrzymania świadczeń nie pozbawi ich otrzymywania. Świadczenie będzie odpowiednio obniżane. Każda złotówka przekraczająca kryterium dochodowe będzie obniżała łączną kwotę zasiłków rodzinnych z dodatkami. Wypłata świadczenia nastąpi, gdy po zastosowaniu zasady „złotówka za złotówkę” kwota do wypłaty nie będzie niższa niż 20 zł.
Zobacz również: „Złotówka za złotówkę” – zmiany w świadczeniach rodzinnych
Wniosek drogą elektroniczną
W 2016 r. wnioski o świadczenia rodzinne będą mogły być składane drogą elektroniczną za pomocą systemu teleinformatycznego. Warunkiem jest opatrzenie pism bezpiecznym podpisem elektronicznym weryfikowanym za pomocą ważnego kwalifikowanego certyfikatu albo podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP.
Informacje niezbędne do ustalenia wysokości dochodu, takie jak m.in. dochód, wysokość składek, stan cywilny, niepełnosprawności członków rodziny organ uzyska samodzielnie.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.