reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Zadania > Pomoc społeczna > Czy realizowane przez fundację świadczenia pomocy społecznej mogą korzystać ze zwolnienia z podatku dochodowego?

Czy realizowane przez fundację świadczenia pomocy społecznej mogą korzystać ze zwolnienia z podatku dochodowego?

PROBLEM: Fundacja działa na zasadach określonych w ustawie z 6 kwietnia 1984 r. o fundacjach (dalej: ustawa o fundacjach). Jest organizacją pożytku publicznego.

W ramach prowadzonej działalności m.in.:

  • przekazuje podopiecznym pacjentom i ich rodzinom pomoc rzeczową (żywność, pampersy, środki czystości itp.) oraz paczki z okazji Bożego Narodzenia i Wielkanocy,
  • finansuje częściowo dokonany przez pacjentów zakup leków, materiałów medycznych, artykułów higienicznych i pielęgnacyjnych na podstawie faktur i rachunków wystawionych na podopiecznego i przesłanych do fundacji,
  • finansuje wypoczynek zdrowego rodzeństwa podopiecznych,
  • dofinansowuje przeprowadzane przez rodzinę pacjenta remonty, zakup żywności, opłacanie rachunków za prąd, gaz, czynsz, wodę oraz inne podstawowe potrzeby.

Czy aby świadczenia pomocy społecznej na rzecz podopiecznych pacjentów i ich rodzin korzystały ze zwolnienia określonego w art. 21 ust. 1 pkt 79 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: updof), fundacja jest zobowiązana świadczyć pomoc społeczną we współpracy z organami administracji rządowej lub samorządowej, w ramach realizacji zadań zleconych przez te organy zgodnie z art. 25 ust. 1 ustawy z 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (dalej: ustawa o pomocy społecznej)?

ODPOWIEDŹ: Możliwość uznania świadczeń fundacji za świadczenia zwolnione z podatku dochodowego u ich beneficjentów - niezależnie od tego, czy działania fundacji podejmowane są w ramach realizacji zadań zleconych przez stosowne organy władzy publicznej (administrację rządową lub samorządową), czy też nie - w praktyce wywołuje wątpliwości. Pogląd o tym, że zwolnienie z podatku obejmuje świadczenia pomocowe otrzymywane od organizacji pozarządowych mogą być zwolnione z podatku - nawet jeśli te świadczenia nie są wykonywane w ramach zadań zleconych - zdaje się jednak obecnie dominować.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Administracja cały artykuł:

Czy realizowane przez fundację świadczenia pomocy społecznej mogą korzystać ze zwolnienia z podatku dochodowego?

Zapoznaj się z uzasadnieniem odpowiedzi.

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

INFOR LEX Administracja

Zdjęcia

Czy realizowane przez fundację świadczenia pomocy społecznej mogą korzystać ze zwolnienia z podatku dochodowego?/ fot. Fotolia
Czy realizowane przez fundację świadczenia pomocy społecznej mogą korzystać ze zwolnienia z podatku dochodowego?/ fot. Fotolia

INFORLEX Plan kont – program dla księgowych jednostek budżetowych199.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Konrad Dura

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama