Zasiłek stały 2018 r.
REKLAMA
REKLAMA
Zobacz również: Zasiłek stały 2019 r.
REKLAMA
Jak już zostało wspomniane o zasiłek stały ubiegać się mogą osoby pełnoletnie samotnie gospodarujące, niezdolne do pracy z powodu wieku lub całkowicie niezdolne do pracy, jeżeli ich dochód jest niższy od kryterium dochodowego osoby samotnie gospodarującej. Ponadto zasiłek stały przysługuje osobom pozostającym w rodzinie jeżeli są one niezdolne do pracy z powodu wieku lub całkowicie niezdolne do pracy, jeżeli ich dochód, jak również dochód na osobę w rodzinie są niższe od kryterium dochodowego na osobę w rodzinie.
Zgodnie z art. 37 ust. 3 ustawy o pomocy społecznej kwota zasiłku stałego nie może być niższa niż 30 zł miesięcznie.
Zasiłek stały nie przysługuje w następujących przypadkach:
- Osoba pobiera renta socjalną
- Pobierane jest świadczenie pielęgnacyjne,
- Pobierany jest dodatek z tytułu samotnego wychowywania dziecka i utraty prawa do zasiłku do zasiłku dla bezrobotnych na skutek upływu ustawowego okresu jego pobierania.
Zgodnie z art. 37 ust. 5 ustawy o pomocy społecznej osobę przebywającą w domu pomocy społecznej lub ubiegającą się o przyjęcie do niego uznaje się za osobę samotnie gospodarującą, jeżeli przed przyjęciem do domu pomocy społecznej lub rozpoczęciem oczekiwania na miejsce w takim domu była uprawniona do zasiłku stałego.
Zobacz: Postępowanie administracyjne
Wniosek o zasiłek stały składa się do właściwego miejscowego ośrodka pomocy rodzinie. Może być złożony zarówno w formie ustnej, jak i pisemnej. Wnioskodawca powinien mieć przy sobie dowód osobisty albo inny dokument potwierdzający jego tożsamość. Należy złożyć także dokumenty potwierdzające sytuację finansową osoby starającej się o zasiłek. Jeżeli wnioskodawca posiada inne dokumenty potwierdzające jego trudną sytuację życiową także powinien je przedstawić. Do wniosku o zasiłek stały dołącza się także kopię orzeczenia o stopniu niepełnosprawności. Podkreślić należy, że wnioskodawca powinien mieć przy sobie oryginał orzeczenia o stopniu niepełnosprawności do wglądu.
Na rozpatrzenie wniosku o zasiłek stały czeka się około 1 miesiąca. Postępowanie dotyczące przyznania zasiłku stałego nie podlega opłatom.
Jeżeli wniosek o wypłatę zasiłku stałego zostanie rozpatrzony negatywnie można złożyć odwołanie do samorządowego kolegium odwoławczego. Termin na złożenie odwołania, o którym mowa w zdaniu poprzednim to 14 dni od daty wydania decyzji administracyjnej. Odwołanie do samorządowego kolegium odwoławczego jest bezpłatne.
Podkreślić należy, że prawo do zasiłku stałego przysługuje od miesiąca, w którym złożony został wniosek o ustalenie stopnia niepełnosprawności.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.