reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Zadania > Pomoc społeczna > Zasiłek stały 2018 r.

Zasiłek stały 2018 r.

Zasiłek stały to jedno ze świadczeń z pomocy społecznej. Zasiłek, o którym mowa w zdaniu poprzednim nie może być niższy niż 30 zł miesięcznie. Ubiegać się mogą o niego osoby pełnoletnie samotnie gospodarujące, niezdolne do pracy z powodu wieku lub całkowicie niezdolne do pracy, jeżeli ich dochód jest niższy od kryterium dochodowego osoby samotnie gospodarującej.

Zobacz również: Zasiłek stały 2019 r.

Jak już zostało wspomniane o zasiłek stały ubiegać się mogą osoby pełnoletnie samotnie gospodarujące, niezdolne do pracy z powodu wieku lub całkowicie niezdolne do pracy, jeżeli ich dochód jest niższy od kryterium dochodowego osoby samotnie gospodarującej. Ponadto zasiłek stały przysługuje osobom pozostającym w rodzinie jeżeli są one niezdolne do pracy z powodu wieku lub całkowicie niezdolne do pracy, jeżeli ich dochód, jak również dochód na osobę w rodzinie są niższe od kryterium dochodowego na osobę w rodzinie.

Zgodnie z art. 37 ust. 3 ustawy o pomocy społecznej kwota zasiłku stałego nie może być niższa niż 30 zł miesięcznie.

Zasiłek stały nie przysługuje w następujących przypadkach:

  • Osoba pobiera renta socjalną
  • Pobierane jest świadczenie pielęgnacyjne,
  • Pobierany jest dodatek z tytułu samotnego wychowywania dziecka i utraty prawa do zasiłku do zasiłku dla bezrobotnych na skutek upływu ustawowego okresu jego pobierania.

Zgodnie z art. 37 ust. 5 ustawy o pomocy społecznej osobę przebywającą w domu pomocy społecznej lub ubiegającą się o przyjęcie do niego uznaje się za osobę samotnie gospodarującą, jeżeli przed przyjęciem do domu pomocy społecznej lub rozpoczęciem oczekiwania na miejsce w takim domu była uprawniona do zasiłku stałego.

Zobacz: Postępowanie administracyjne

Wniosek o zasiłek stały składa się do właściwego miejscowego ośrodka pomocy rodzinie. Może być złożony zarówno w formie ustnej, jak i pisemnej. Wnioskodawca powinien mieć przy sobie dowód osobisty albo inny dokument potwierdzający jego tożsamość. Należy złożyć także dokumenty potwierdzające sytuację finansową osoby starającej się o zasiłek. Jeżeli wnioskodawca posiada inne dokumenty potwierdzające jego trudną sytuację życiową także powinien je przedstawić. Do wniosku o zasiłek stały dołącza się także kopię orzeczenia o stopniu niepełnosprawności. Podkreślić należy, że wnioskodawca powinien mieć przy sobie oryginał orzeczenia o stopniu niepełnosprawności do wglądu.

Na rozpatrzenie wniosku o zasiłek stały czeka się około 1 miesiąca. Postępowanie dotyczące przyznania zasiłku stałego nie podlega opłatom.

Jeżeli wniosek o wypłatę zasiłku stałego zostanie rozpatrzony negatywnie można złożyć odwołanie do samorządowego kolegium odwoławczego. Termin na złożenie odwołania, o którym mowa w zdaniu poprzednim to 14 dni od daty wydania decyzji administracyjnej. Odwołanie do samorządowego kolegium odwoławczego jest bezpłatne.

Podkreślić należy, że prawo do zasiłku stałego przysługuje od miesiąca, w którym złożony został wniosek o ustalenie stopnia niepełnosprawności.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kornelia Ksieniewicz

Ekspert z dziedziny postępowania egzekucyjnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama