REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak zwolnić się z opłat za umieszczenie rodzica w placówce dla seniorów?

Dziennik Gazeta Prawna
Największy polski dziennik prawno-gospodarczy
Jak zwolnić się z opłat za umieszczenie rodzica w placówce dla seniorów?/ fot. Fotolia
Jak zwolnić się z opłat za umieszczenie rodzica w placówce dla seniorów?/ fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Możesz zwolnić się od pokrycia kosztów za pobyt rodzica w placówce dla seniorów, jeżeli opiekun porzucił Cię w dzieciństwie albo nie interesował się Twoim losem.

Od ponad dwóch lat osoby, które nie chcą dopłacać do kosztów umieszczenia rodzica w placówce dla seniorów, mogą ubiegać się o zwolnienie z takich wydatków. Chodzi o przypadki, gdy opiekun porzucił podopiecznych w dzieciństwie lub po rozstaniu z drugim rodzicem nie interesował się ich losem. Okazuje się jednak, że dotychczas z tego uprawnienia skorzystało niewiele dorosłych dzieci. Najczęściej nie jest to możliwe dlatego, że zainteresowane osoby nie uzyskały wyroku sądowego o pozbawieniu praw rodzicielskich.

REKLAMA

Papierowa ochrona

REKLAMA

Ustawa z 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 930 ze zm.) zakłada, że mieszkaniec DPS ponosi opłatę za pobyt do wysokości 70 proc. swojego dochodu (np. emerytury). W sytuacji gdy ta kwota nie pokrywa całkowitych kosztów, różnicę powinien dopłacić małżonek oraz zstępni (dzieci lub wnuki) przed wstępnymi (rodzice). Jeśli okazałoby się, że osoby te są zwolnione ze współfinansowania ze względu na niskie dochody (nieprzekraczające 300 proc. kryterium w pomocy społecznej) lub wnoszone przez nich należności nie są wystarczające, różnicę do pełnej kwoty odpłatności wnosi gmina, która skierowała seniora do placówki.

Zdarzają się jednak przypadki, gdy do współpłacenia są zobowiązywani np. dorosły syn lub córka, których ojciec po rozstaniu z matką w ogóle nie utrzymywał z nimi kontaktu i nie płacił alimentów lub od którego musieli uciekać, bo stosował przemoc. Osoby takie miały poczucie niesprawiedliwości. Dlatego w 2015 r. zmienione zostały przepisy ustawy o pomocy społecznej. Zgodnie z dodanym wówczas art. 64a osoba zobowiązana do wnoszenia opłaty jest z niej zwalniana, o ile przedstawi orzeczenie sądu o pozbawieniu rodzica władzy rodzicielskiej oraz oświadczy, że nie została ona przywrócona. Problem w tym, że przepis ten nie jest w praktyce stosowany, co wykazała Polska Federacja Związkowa Pracowników Socjalnych i Pomocy Społecznej (PFZPSiPS).

– Wysłaliśmy pytania do jednostek organizacyjnych w całej Polsce i z odpowiedzi, które uzyskaliśmy, wynika, że tylko w przypadku trzech osób ośrodki pomocy społecznej wydały decyzję zwalniającą z odpłatności – mówi Paweł Maczyński, wiceprzewodniczący PFZPSiPS.

Dodaje, że barierą w uzyskaniu zwolnień przez większą liczbę osób jest brak wydanego przez sąd orzeczenia o pozbawieniu władzy rodzicielskiej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

– Nawet jeśli wywiad przeprowadzany przed ustaleniem odpłatności wyraźnie wskazuje, że dorosłe dziś dziecko nie mogło liczyć na jakąkolwiek pomoc czy opiekę ze strony niesolidnego rodzica, ale nie ma wyroku odbierającego prawa rodzicielskie, to niestety musimy naliczać opłaty – potwierdza Danuta Bojarska, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Stargardzie.

Zdzisław Markiewicz, dyrektor MOPS w Opolu, dodaje, że w takich sprawach mamy do czynienia z okolicznościami, które miały miejsce przed 20. lub 30. laty, kiedy to dzieci np. trafiały do placówek opiekuńczych, ale ich niewydolni wychowawczo opiekunowie nie zawsze byli pozbawiani praw.

Zobacz: Zdrowie

Nieostre zasady

Zdaniem PFZPSiPS, aby ze zwolnienia mogło korzystać więcej osób, które ze względu na naganne zachowanie rodzica nie chcą być zmuszane do płacenia za jego pobyt w DPS, konieczne jest wprowadzenie innych przesłanek niż wymóg posiadania wspomnianego wyroku.

– Dobrym rozwiązaniem mogłoby być powiązanie odstąpienia od odpłatności z uzyskaniem przez dorosłe obecnie dziecko zwolnienia – w drodze sądowej – z obowiązku alimentacji na rzecz rodzica – wskazuje Paweł Maczyński.

Chodzi o art. 1441 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, który przewiduje, że osoba może uchylić się od wykonania obowiązku alimentacyjnego względem uprawnionego, jeśli żądanie pieniędzy jest sprzeczne z zasadami współżycia społecznego.

Za takim rozwiązaniem opowiadają się też rzecznicy: praw obywatelskich oraz praw dziecka. Tyle tylko, że przeciwne takiej zmianie przepisów jest Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. W przekazanym do PFZPSiPS piśmie wskazuje, że ich następstwem byłoby nałożenie większych wydatków na gminy, które będą więcej dopłacać do pobytu mieszkańców w DPS. Resort zwraca też uwagę, że pojęcie zasad współżycia społecznego jest zwrotem niedookreślonym i nie ma stałej treści. Dlatego w ocenie MRPiPS art. 64a ustawy o pomocy społecznej, który odwołuje się do orzeczenia sądu o pozbawieniu władzy rodzicielskiej, spełnia wymóg jasności prawa. ⒸⓅ

Michalina Topolewska

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ile wynosi liczba ludności Polski na koniec 2024 roku? [Dane GUS]

Główny Urząd Statystyczny podał wstępne szacunkowe dane dotyczące liczby ludności w Polsce na koniec 2024 r. Jest spadek.

Podwyżka o 40% (marchewka) a podniesienie wieku emerytalnego (kij). Wcześniej był postulat 3 miesięcy urlopu za 7 lat pracy w jednej firmie

Autorem propozycji podwyżki o 20% w 2025 r. i o 20% w 2026 r. jest Lider Związkowej Alternatywy Piotr Szumlewicz. Mowa jest o podwyżkach płac w sferze budżetowej w tym roku i co najmniej 20 proc. w przyszłym. Wcześniej związkowiec postulował wprowadzenie urlopu 3 miesięcy za 7 lat pracy. Propozycje oceniam jako nierealne do wprowadzenia.

Coraz więcej nastolatków sięga po e-papierosy

Coraz więcej nastolatków sięga po elektroniczne papierosy. Jest to co czwarta dziewczyna i co piąty chłopiec w wieku 13-15 lat. Tak wynika z badania "Global Youth Tobacco Survey" zaprezentowanego podczas rozpoczętej w środę w Sejmie konferencji poświęconej uzależnieniom.

Dwoje seniorów padło ofiarą oszustwa internetowego. Łącznie stracili ponad 400 tys. zł

Oszuści nie ustają w polowaniach. Dwoje seniorów – 74-latka z Lublina i 76-latek z powiatu zamojskiego – zostali oszukani w internecie. Zamiast zyskownych inwestycji, za radą „doradców” zainstalowali oprogramowanie, które pozwoliło przestępcom przejąć pieniądze z ich kont bankowych – podała policja.

REKLAMA

Pierwsze dziecko z rządowego programu in vitro już na świecie

Urodziło się pierwsze dziecko z rządowego programu in vitro. Ministra zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała, że do programu zakwalifikowało się ponad 23 tys. par, efektem jest 9258 ciąż.

Nowy wymiar edukacji dla przyszłych liderów HR i biznesu. Symfonia i Akademia Leona Koźmińskiego łączą siły

Symfonia, czołowy dostawca oprogramowania dla MŚP oraz administracji publicznej i Akademia Leona Koźmińskiego, jedna z najlepszych uczelni w Polsce, ogłaszają partnerstwo. Firma zapewni studentom i wykładowcom wsparcie merytoryczne i dydaktyczne, wymianę wiedzy i inicjatywy ukierunkowane na rozwój. W programie studiów znajdzie się flagowy produkt HR-owy Symfonii.

Seniorzy chcą pracować na emeryturze?

Kontynuacja pracy na emeryturze to nie tylko chęć podreperowania domowego budżetu, ale i podtrzymanie aktywności i rozwój osobisty, a także szansa na spełnianie swoich pasji.

Chiński model AI (DeepSeek R1) tańszy od amerykańskich a co najmniej równie dobry. Duża przecena akcji firm technologicznych w USA

Notowania największych amerykańskich firm związanych z rozwojem sztucznej inteligencji oraz jej infrastrukturą zaliczyły ostry spadek w poniedziałek, w związku z zaprezentowaniem tańszego i wydajniejszego chińskiego modelu AI, DeepSeek R1.

REKLAMA

Dofinansowania m.in. dla OSP, kół gospodyń wiejskich oraz klubów sportowych. Ruszają prekonsultacje

Dofinansowania m.in. dla OSP, kół gospodyń wiejskich oraz klubów sportowych. Ruszają prekonsultacje programu NIW-CRSO pn. "Moc Małych Społeczności". Kto będzie mógł starać się o dofinansowanie? Ile będzie wynosiło? Jaki jest harmonogram?

Nowe oszustwo na "darmową apteczkę". NFZ ostrzega

Uwaga na nową metodę oszustów. Narodowy Fundusz Zdrowia ostrzega przed e-mailami z ofertą otrzymania "darmowej apteczki". Można stracić pieniądze. NFZ przypomina, że nie sprzedaje niczego przez internet.

REKLAMA