reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Zadania > Oświata > Karta Nauczyciela - zmiana terminów

Karta Nauczyciela - zmiana terminów

19 listopada br. Sejm uchwalił ustawę o zmianie ustawy – Karta Nauczyciela (druk sejmowy nr 2436). Ustawa nowelizująca zmienia terminy dotyczące m.in. daty sporządzenia sprawozdania z wysokości średnich wynagrodzeń nauczycieli.

Celem nowelizacji jest zmiana obligatoryjnych terminów, o których mowa w art. 30a ust. 3 i 4 ustawy z 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (DzU z 2006 r. nr 97, poz. 674 ze zm.). Zostały one wprowadzone ustawą z 21 listopada 2008 r. o zmianie ustawy – Karta Nauczyciela (DzU z 2009 r. nr 1, poz. 1).

Na podstawie obecnie obowiązujących przepisów niemożliwe okazało się prawidłowe ustalenie różnic między wydatkami faktycznie poniesionymi na wynagrodzenia w danym roku a iloczynem średniorocznej liczby nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego oraz średnich wynagrodzeń nauczycieli. Brak powyższych danych uniemożliwia sporządzenie sprawozdania, o którym mowa w art. 30a ust. 4, w terminie do 10 stycznia następnego roku.

Dodatkowe utrudnienie stanowi zawarte w ustawie niejasne pojęcie „średnioroczna liczba nauczycieli”. Ustawodawca nie określa, czy przez to pojęcie należy rozumieć liczbę zatrudnionych nauczycieli, czy może liczbę etatów nauczycielskich.

Biorąc powyższe pod uwagę, posłowie proponują:

• zmianę określonego w art. 30a ust. 1 ustawy terminu, w którym organ prowadzący szkołę przeprowadza analizę poniesionych w poprzednim roku kalendarzowym wydatków na wynagrodzenia nauczycieli w odniesieniu do wysokości średnich wynagrodzeń; organ prowadzący szkołę będzie musiał sporządzić analizę do 20. stycznia każdego roku,

• zmianę określonego w art. 30a ust. 3 terminu, w którym wypłacana jest kwota różnicy między wydatkami faktycznie poniesionymi na wynagrodzenia nauczycieli w tym roku a iloczynem średniorocznej liczby nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego oraz średnich wynagrodzeń nauczycieli; posłowie proponują, aby w terminie do 31 stycznia roku kalendarzowego następującego po roku, dla którego wyliczono kwotę różnicy, wypłacano ją w formie jednorazowego dodatku uzupełniającego,

• zmianę określonego w art. 30a ust. 4 terminu, w którym organ prowadzący szkołę sporządza sprawozdanie z wysokości średnich wynagrodzeń nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego, z uwzględnieniem wysokości kwoty różnicy, o której mowa w art. 30a ust. 2. Nowym terminem na sporządzenie sprawozdania będzie 10 lutego roku kalendarzowego następującego po roku, dla którego wyliczono kwotę różnicy, o której mowa w art. 30a ust. 2 ustawy.

Czytaj także:  Wcześniejsza emerytura dla nauczyciela>>

Ustawodawca wprowadził do ustawy upoważnienie dla ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania do wydania rozporządzenia, w którym zostanie określony sposób:

• wyliczania średnich wynagrodzeń nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego,

• ustalania średniorocznej struktury zatrudnienia nauczycieli,

• ustalania kwoty różnicy w wynagrodzeniu nauczycieli,

• podziału jednorazowego dodatku uzupełniającego.

Ponadto wprowadzono zmiany o charakterze doprecyzowującym, polegające m.in. na zastąpieniu w art. 30a ust. 2 ustawy pojęcia „średnioroczna liczba nauczycieli” bardziej precyzyjnym pojęciem „średnioroczna liczba etatów nauczycieli”.

Nowe przepisy wejdą w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia tekstu w Dzienniku Ustaw, natomiast minister wyda rozporządzenie w terminie miesiąca od dnia wejścia w życie ustawy. Obecnie ustawa czeka na podpis Prezydenta.

Paweł Łukaszuk

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Samorzad.infor.pl

Zdjęcia


Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją (PDF)39.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

EY

Firma EY jest światowym liderem rynku usług profesjonalnych obejmujących usługi audytorskie, doradztwo podatkowe, doradztwo biznesowe i doradztwo transakcyjne.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama