Karta Nauczyciela - zmiana terminów
REKLAMA
REKLAMA
Celem nowelizacji jest zmiana obligatoryjnych terminów, o których mowa w art. 30a ust. 3 i 4 ustawy z 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (DzU z 2006 r. nr 97, poz. 674 ze zm.). Zostały one wprowadzone ustawą z 21 listopada 2008 r. o zmianie ustawy – Karta Nauczyciela (DzU z 2009 r. nr 1, poz. 1).
REKLAMA
REKLAMA
Na podstawie obecnie obowiązujących przepisów niemożliwe okazało się prawidłowe ustalenie różnic między wydatkami faktycznie poniesionymi na wynagrodzenia w danym roku a iloczynem średniorocznej liczby nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego oraz średnich wynagrodzeń nauczycieli. Brak powyższych danych uniemożliwia sporządzenie sprawozdania, o którym mowa w art. 30a ust. 4, w terminie do 10 stycznia następnego roku.
Dodatkowe utrudnienie stanowi zawarte w ustawie niejasne pojęcie „średnioroczna liczba nauczycieli”. Ustawodawca nie określa, czy przez to pojęcie należy rozumieć liczbę zatrudnionych nauczycieli, czy może liczbę etatów nauczycielskich.
Biorąc powyższe pod uwagę, posłowie proponują:
• zmianę określonego w art. 30a ust. 1 ustawy terminu, w którym organ prowadzący szkołę przeprowadza analizę poniesionych w poprzednim roku kalendarzowym wydatków na wynagrodzenia nauczycieli w odniesieniu do wysokości średnich wynagrodzeń; organ prowadzący szkołę będzie musiał sporządzić analizę do 20. stycznia każdego roku,
REKLAMA
• zmianę określonego w art. 30a ust. 3 terminu, w którym wypłacana jest kwota różnicy między wydatkami faktycznie poniesionymi na wynagrodzenia nauczycieli w tym roku a iloczynem średniorocznej liczby nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego oraz średnich wynagrodzeń nauczycieli; posłowie proponują, aby w terminie do 31 stycznia roku kalendarzowego następującego po roku, dla którego wyliczono kwotę różnicy, wypłacano ją w formie jednorazowego dodatku uzupełniającego,
• zmianę określonego w art. 30a ust. 4 terminu, w którym organ prowadzący szkołę sporządza sprawozdanie z wysokości średnich wynagrodzeń nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego, z uwzględnieniem wysokości kwoty różnicy, o której mowa w art. 30a ust. 2. Nowym terminem na sporządzenie sprawozdania będzie 10 lutego roku kalendarzowego następującego po roku, dla którego wyliczono kwotę różnicy, o której mowa w art. 30a ust. 2 ustawy.
Czytaj także: Wcześniejsza emerytura dla nauczyciela>>
Ustawodawca wprowadził do ustawy upoważnienie dla ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania do wydania rozporządzenia, w którym zostanie określony sposób:
• wyliczania średnich wynagrodzeń nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego,
• ustalania średniorocznej struktury zatrudnienia nauczycieli,
• ustalania kwoty różnicy w wynagrodzeniu nauczycieli,
• podziału jednorazowego dodatku uzupełniającego.
Ponadto wprowadzono zmiany o charakterze doprecyzowującym, polegające m.in. na zastąpieniu w art. 30a ust. 2 ustawy pojęcia „średnioroczna liczba nauczycieli” bardziej precyzyjnym pojęciem „średnioroczna liczba etatów nauczycieli”.
Nowe przepisy wejdą w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia tekstu w Dzienniku Ustaw, natomiast minister wyda rozporządzenie w terminie miesiąca od dnia wejścia w życie ustawy. Obecnie ustawa czeka na podpis Prezydenta.
Paweł Łukaszuk
REKLAMA
REKLAMA