REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Karta Nauczyciela - zmiana terminów

Paweł Łukaszuk

REKLAMA

REKLAMA

19 listopada br. Sejm uchwalił ustawę o zmianie ustawy – Karta Nauczyciela (druk sejmowy nr 2436). Ustawa nowelizująca zmienia terminy dotyczące m.in. daty sporządzenia sprawozdania z wysokości średnich wynagrodzeń nauczycieli.

Celem nowelizacji jest zmiana obligatoryjnych terminów, o których mowa w art. 30a ust. 3 i 4 ustawy z 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (DzU z 2006 r. nr 97, poz. 674 ze zm.). Zostały one wprowadzone ustawą z 21 listopada 2008 r. o zmianie ustawy – Karta Nauczyciela (DzU z 2009 r. nr 1, poz. 1).

REKLAMA

REKLAMA

Na podstawie obecnie obowiązujących przepisów niemożliwe okazało się prawidłowe ustalenie różnic między wydatkami faktycznie poniesionymi na wynagrodzenia w danym roku a iloczynem średniorocznej liczby nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego oraz średnich wynagrodzeń nauczycieli. Brak powyższych danych uniemożliwia sporządzenie sprawozdania, o którym mowa w art. 30a ust. 4, w terminie do 10 stycznia następnego roku.

Dodatkowe utrudnienie stanowi zawarte w ustawie niejasne pojęcie „średnioroczna liczba nauczycieli”. Ustawodawca nie określa, czy przez to pojęcie należy rozumieć liczbę zatrudnionych nauczycieli, czy może liczbę etatów nauczycielskich.

Biorąc powyższe pod uwagę, posłowie proponują:

• zmianę określonego w art. 30a ust. 1 ustawy terminu, w którym organ prowadzący szkołę przeprowadza analizę poniesionych w poprzednim roku kalendarzowym wydatków na wynagrodzenia nauczycieli w odniesieniu do wysokości średnich wynagrodzeń; organ prowadzący szkołę będzie musiał sporządzić analizę do 20. stycznia każdego roku,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

• zmianę określonego w art. 30a ust. 3 terminu, w którym wypłacana jest kwota różnicy między wydatkami faktycznie poniesionymi na wynagrodzenia nauczycieli w tym roku a iloczynem średniorocznej liczby nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego oraz średnich wynagrodzeń nauczycieli; posłowie proponują, aby w terminie do 31 stycznia roku kalendarzowego następującego po roku, dla którego wyliczono kwotę różnicy, wypłacano ją w formie jednorazowego dodatku uzupełniającego,

• zmianę określonego w art. 30a ust. 4 terminu, w którym organ prowadzący szkołę sporządza sprawozdanie z wysokości średnich wynagrodzeń nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego, z uwzględnieniem wysokości kwoty różnicy, o której mowa w art. 30a ust. 2. Nowym terminem na sporządzenie sprawozdania będzie 10 lutego roku kalendarzowego następującego po roku, dla którego wyliczono kwotę różnicy, o której mowa w art. 30a ust. 2 ustawy.

Czytaj także:  Wcześniejsza emerytura dla nauczyciela>>

Ustawodawca wprowadził do ustawy upoważnienie dla ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania do wydania rozporządzenia, w którym zostanie określony sposób:

• wyliczania średnich wynagrodzeń nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego,

• ustalania średniorocznej struktury zatrudnienia nauczycieli,

• ustalania kwoty różnicy w wynagrodzeniu nauczycieli,

• podziału jednorazowego dodatku uzupełniającego.

Ponadto wprowadzono zmiany o charakterze doprecyzowującym, polegające m.in. na zastąpieniu w art. 30a ust. 2 ustawy pojęcia „średnioroczna liczba nauczycieli” bardziej precyzyjnym pojęciem „średnioroczna liczba etatów nauczycieli”.

Nowe przepisy wejdą w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia tekstu w Dzienniku Ustaw, natomiast minister wyda rozporządzenie w terminie miesiąca od dnia wejścia w życie ustawy. Obecnie ustawa czeka na podpis Prezydenta.

Paweł Łukaszuk

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Samorzad.infor.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
To było takie proste? Bloomberg: Polska zagroziła blokadą chińskiego eksportu do UE. Teraz spokojniej na granicy z Białorusią

Prezydent Andrzej Duda podczas niedawnej wizyty w Pekinie zagroził Chinom zablokowaniem kluczowego kolejowego szlaku transportowego do UE, by osłabić kryzys migracyjny na granicy polsko-białoruskiej – napisała 24 lipca 2024 r. agencja Bloomberga. To może być przyczyna spadku nielegalnych przekroczeń tej granicy w ostatnich tygodniach.

Barszcz Sosnowskiego groźny nie tylko po dotknięciu

Barszcz Sosnowskiego (Heracleum sosnowskyi) to jedna z roślin groźnych dla zdrowia. Warto wiedzieć, że nie tylko dotykanie jej jest ryzykowne. Niebezpieczne może być przebywanie w jej otoczeniu. Co zrobić, gdy już dojdzie do oparzenia?

Rządowi brakuje pieniędzy na służby: Policję, SG, PSP i SOP. Co z programem modernizacyjnym?

Cały czas mamy sytuację niepełnego pokrycia w budżecie wydatków na służby (chodzi o Policję, Straż Graniczną, Państwową Straż Pożarną i Służbę Ochrony Państwa) - poinformował 23 lipca 2024 r. podczas sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych wiceszef MSWiA Czesław Mroczek. Dodał, że w najbliższym czasie przedstawione zostaną propozycje na kolejne lata.

Przeszło 854 mln zł na Sejm w 2025 r. Podwyżki dla posłów i wszystkich pracowników Kancelarii Sejmu. Wzrosną też ryczałty na biura poselskie

Budżet Kancelarii Sejmu na 2025 r. ma wynieść 854 mln 258 tys. zł - to ponad 80 mln więcej niż w 2024 roku. W dniu 23 lipca 2024 r. sejmowa komisja regulaminowa, spraw poselskich i immunitetowych pozytywnie zaopiniowała projekt budżetu Kancelarii Sejmu na 2025 rok. Szef Kancelarii Sejmu Jacek Cichocki poinformował, że w 2025 roku nastąpi wzrost wynagrodzeń wszystkich pracowników Kancelarii Sejmu a także posłów.

REKLAMA

Zmiany w finansowaniu ochotniczych straży pożarnych. Znamy plany ministerstwa

Wiceszef MSWiA Wiesław Leśniakiewicz przekazał, że w resorcie trwają prace nad nowelizacją rozporządzenia ws. przyznawania rekompensaty pieniężnej oraz wyrównania do wysokości rekompensaty wypłacanej strażakowi ratownikowi ochotniczej straży pożarnej.

Zmiany w wynagradzaniu pracowników samorządowych wchodzą w życie 1 sierpnia 2024 r. Pensje od 4000 zł do 6200 zł

1 sierpnia wejdzie w życie znowelizowane rozporządzenie w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Ale na wyższe pensje można liczyć przy pensjach należnych od 1 lipca. 

Polaków ubywa, takie są fakty. Dane GUS pokazują co się dzieje, jest coraz gorzej

Polaków jest coraz mniej. W porównaniu z poprzednim rokiem liczba ludności w Polsce zmniejszyła się o prawie 130 tys. osób. Spadek liczby ludności zanotowano w 14 województwach i w 270 powiatach. Takie dane podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).

Tragiczne dane z weekendu - wypadki i utonięcia

Statystyki z minionego weekendu są zatrważające. W niedzielę w pięciu wypadkach śmiertelnych zginęło 5 osób, łącznie w weekend zginęło 11 osób. 17 osób utonęło.

REKLAMA

Nie żartuj, że masz bombę w walizce, nie zostawiaj bagażu bez opieki. Mandaty są surowe

Pozostawienie na lotnisku bagaży bez opieki staje się plagą. Straż Graniczna od początku czerwca interweniowała już 125 razy. Nałożono mandaty na łączna kwotę 11 tys. zł.

Globalna awaria systemów Microsoft. Czy mamy się czym martwić w Polsce?

Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski uspokaja, że obecnie w Polsce systemy infrastruktury informatycznej działają płynnie. 

REKLAMA