reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Zadania > Oświata > Dodatek stażowy dla nauczycielki zatrudnionej na dwóch etatach

Dodatek stażowy dla nauczycielki zatrudnionej na dwóch etatach

Od 1 września 1984 r. do 31 sierpnia 2008 r. pracowałam jako nauczycielka matematyki na cały etat (18/18). Otrzymywałam dodatek stażowy w wysokości 20%. Od 1 września 2008 r. pracuję w niepełnym wymiarze czasu jako nauczyciel matematyki (9/18) i również otrzymuję dodatek stażowy w wysokości 20%. Mam też drugą umowę w tej samej szkole (stanowisko nauczycielki biblioteki od 1 września 2008 r. na 15/30 etatu), z której nie otrzymuję dodatku za wysługę lat. Czy taka sytuacja jest prawidłowa?

Szkoła postępuje prawidłowo, wypłacając 20% dodatku stażowego z niepełnego etatu nauczycielki matematyki (przyjmując, że jest to podstawowe zatrudnienie). Prawidłowy jest również brak dodatku za wysługę lat z niepełnego etatu nauczycielki biblioteki – do czasu osiągnięcia z tego etatu co najmniej trzyletniego stażu pracy (art. 33 ust. 1 ustawy z 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela) – przyjmując, że jest to dodatkowe zatrudnienie. Staż ten jest liczony od dnia podjęcia dodatkowego zatrudnienia, czyli od 1 września 2008 r., zatem dopiero od 1 września 2011 r. nauczycielka otrzyma dodatek stażowy z tego etatu.

Do okresów pracy uprawniających do dodatku za wysługę lat nauczyciela należy wliczać okresy poprzedniego zatrudnienia we wszystkich zakładach pracy oraz inne udowodnione okresy, jeżeli z mocy odrębnych przepisów podlegają one wliczeniu do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze (§ 7 ust. 1 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z 31 stycznia 2005 r. w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagradzania za pracę w dniu wolnym od pracy).

Jeżeli nauczyciel pozostaje równocześnie w dwóch stosunkach pracy, nawiązanych w jednej szkole (lub z dwiema różnymi szkołami), okresy uprawniające do dodatku za wysługę lat ustala się odrębnie dla każdego stosunku pracy. Jednak do okresu zatrudnienia uprawniającego do dodatku za wysługę lat nie wlicza się okresu pracy w innym zakładzie, w którym nauczyciel jest lub był jednocześnie zatrudniony. Natomiast do okresu dodatkowego zatrudnienia nie wlicza się okresów podstawowego zatrudnienia (nauczyciel wskazuje, które z miejsc pracy jest jego podstawowym).


Czytaj także: Dodatek stażowy w dwóch przedszkolach>>


Szkoła, która dodatkowo zatrudnia nauczycielkę na niepełnym etacie, do okresów uprawniających do dodatku za wysługę lat z tego etatu wlicza tylko okresy zatrudnienia dodatkowego oraz inne okresy, jeśli nie zostały uwzględnione przy ustalaniu dodatku stażowego w podstawowym zatrudnieniu (niepełny etat nauczycielki matematyki). Szkoła wliczyła zapewne wszystkie dotychczasowe okresy zatrudnienia do dodatku stażowego z etatu nauczycielki matematyki i dlatego z etatu nauczycielki biblioteki liczenie stażu do dodatku za wysługę lat zaczęło się od początku.

PODSTAWY PRAWNE

● Ustawa z 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (j.t. Dz.U. z 2006 r. Nr 97, poz. 674; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 219, poz. 1706)

● Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z 31 stycznia 2005 r. w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagradzania za pracę w dniu wolnym od pracy (Dz.U. Nr 22, poz. 181; ost.zm. Dz.U.z 2009 r. Nr 222, poz. 1755)

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ewelina Krzysztofik

Dyrektor zarządzający 2Sisters PR

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama