Dla ukraińskich uczniów MEiN podniósł limit dzieci w oddziale przygotowawczym z 15 na 25
REKLAMA
REKLAMA
Przed nowelizacją przepisów było to odpowiednio 15 uczniów oraz 3 godziny tygodniowo.
REKLAMA
Ukraińscy uczniowie – nowelizacja rozporządzenia
Minister Edukacji i Nauki w rozporządzeniu uregulował m.in. kwestię osób sprawujących opiekę nad uczniem i zasady funkcjonowania oddziałów przygotowawczych.
Ukraińscy uczniowie w Polsce – zmiana pojęcia „rodzic ucznia”
Nowe przepisy uwzględniają aktualną sytuację dzieci z Ukrainy, które na terytorium Polski przybyły pod opieką krewnych lub sąsiadów. W całym dokumencie określenie „rodzica ucznia” zostało zastąpione sformułowaniem: „rodzica ucznia lub inną osobę sprawującą opiekę nad uczniem”. Natomiast do określenia „rodzic ucznia przybywającego z zagranicy” dodano wyrazy „lub inna osoba sprawująca opiekę nad tym uczniem”.
W ten sposób minister przewidział, że do Polski mogą docierać dzieci z Ukrainy, których rodzice zginęli lub pozostali na Ukrainie.
Zwiększenie limitów dzieci pozwoli na naukę ukraińskich uczniów w Polsce
Znowelizowane przepisy regulują również liczbę uczniów w utworzonych przez szkołę oddziałach przygotowawczych. Zgodnie z aktualnym rozporządzeniem liczbę uczniów zwiększono z 15 do 25.
Zmianie uległa też liczba godzin przeznaczona na realizację obowiązkowych zajęć edukacyjnych w oddziale przygotowawczym w ramach tygodniowego wymiaru czasu nauki. Zwiększono z trzech do sześciu godzin lekcje nauki języka polskiego według programu nauczania opracowanego dla cudzoziemców.
Podstawa prawna dla zwiększenia limitów uczniów
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI I NAUKI z dnia 10 marca 2022 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie kształcenia osób niebędących obywatelami polskimi oraz osób będących obywatelami polskimi, które pobierały naukę w szkołach funkcjonujących w systemach oświaty innych państw – Dz.U. z 2022 r. Poz. 573
Rozporządzenie to określa:
- warunki i tryb przyjmowania do publicznych przedszkoli, szkół i innych placówek edukacyjnych, a także
- rodzaje dokumentów potwierdzających poziom wykształcenia i stan zdrowia tych osób oraz
- sposób kwalifikowania do odpowiedniej klasy lub na odpowiedni semestr.
Przepisy regulują także warunki tworzenia, organizacji oraz działania oddziałów przygotowawczych.
REKLAMA
REKLAMA