| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Zadania > Oświata > Pierwsze przedszkole w partnerstwie publiczno-prywatnym

Pierwsze przedszkole w partnerstwie publiczno-prywatnym

Wobec licznych problemów, z jakimi borykają się samorządy przy realizacji zadań oświatowych, to właśnie sektor edukacji, a zwłaszcza edukacji przedszkolnej może być w najbliższym czasie jednym z bardziej obiecujących obszarów współpracy publiczno-prywatnej.

Prowadzenie przedszkoli publicznych jest zadaniem własnym gmin, a takie zadania jednostka samorządowa może realizować w formie partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP). Dlatego też szansą na pozyskanie dodatkowych funduszy na budowę i prowadzenie przedszkoli są inwestorzy prywatni, którzy mogą nie tylko pomóc gminom w zapewnieniu opieki przedszkolnej, lecz także pozwolą podnieść jej jakość, przy jednoczesnym uzyskaniu pewnych oszczędności.

Określenie podstawy prawnej takiej współpracy (albo ustawa z 19 grudnia 2008 r. o partnerstwie publiczno-prywatnym; dalej: ustawa o PPP, albo ustawa z 9 stycznia 2009 r. o koncesji na roboty budowlane lub usługi), determinowane jest przede wszystkim podziałem zadań i ryzyk między strony umowy o PPP oraz źródłem wynagrodzenia strony prywatnej. W zależności od przyjętego modelu prawnofinansowego projektu, zastosowanie znajdują odmienne przepisy dotyczące procedury wyboru podmiotu prywatnego (koncesjonariusza lub partnera prywatnego). Mając na uwadze te uwarunkowania prawne oraz charakterystykę projektów oświatowych, m.in. w zakresie budowy przedszkoli, podstawą wyboru partnera prywatnego będzie zazwyczaj ustawa o PPP.

Ze względu na niewielki potencjał komercyjny usług oświatowych projekty „przedszkolne” rzadko bowiem będą się wpisywały w schemat koncesji na roboty budowlane.

Więcej w Gazecie Samorządu i Administracji - Zamów prenumeratę >>

Czytaj także

Autor:

konsultant ds. PPP

Źródło:

INFOR
INFORLEX Administracja425.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Compliance 2020

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria LTCA

Kancelaria LTCA Zarzycki Niebudek Adwokaci i Doradcy Podatkowi sp.k. specjalizuje się w profesjonalnym doradztwie prawnym i podatkowym na rzecz podmiotów prawa gospodarczego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »